افزایش تعداد 6000 رای دکتر حسن روحانی در شهرستان شاهرود نسبت به انتخابات سال 92:

انتخابات 29 اردیبهشت سال 92 ریاست جمهوری مانند تمام نقاط ایران اسلامی در شهرستان شاهرود با شور و نشاط خاصی برگزار شد و مردم فهیم و همیشه در صحنه شاهرود با حضور در پای صندوق های رای بار دیگر با آرمان های امام راحل و شهدا تجدید بیعت کردند.

نتیجه این انتخابات اما در شاهرود بگونه ای رقم خورد که اندکی غیر قابل باور بود که در سطور زیر بدان اشاره خواهیم کرد.

تعداد آرای دکتر روحانی در شهرستان شاهرود در سال 92 تعداد 46736 رای بود که با توجه به اوضاع و احوال آن روزها حدود 38 % آرای این حوزه را کسب کرد و نکته جالب اینست که این آمار در سال 96 به تعداد 52603 رای افزایش پیدا کرد، یعنی افزایشی حدود 6000 رای در این دوره رقم خورد که نسبت به انتخابات دوره قبل و کل آرای ماخوذه 3% افزایش میزان داشته است. با اندکی تامل در آرای کسب شده در سال های 92 و 96 ریاست جمهوری در شهرستان شاهرود شاهدیم که افزایشی در حدود 13 % نسبت به دوره قبل و ماخذ رای های کسب شده دکتر روحانی در این حوزه رقم خورده است.


هدف از این نوشتار بررسی آمار آرای کسب شده دکتر روحانی در حوزه شهرستان شاهرود نیست بلکه درصددیم تا مشخص کنیم این افزایش آرا تحت چه شرایطی بدست آمده است.

اگر بپذیریم که دکتر روحانی در سال 92 برای اولین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت داشته است و بالطبع دیکته نوشته شده ای را در کارنامه خود در مورد ریاست جمهوری نداشت در هر حال انتقادات کمتری نیز به ایشان وارد بود پس عملا با کارنامه ی 4 ساله ای که در اوج بحران اقتصادی و سیاسی کشور به جای مانده از دولت قبلی خود در این مسند قرار گرفته بود پس باید طبق یک قاعده کلی شاهد کاهش رای ایشان حداقل در همین حوزه شهرستان شاهرود بودیم ولی عملا نه تنها این اتفاق نیافتاد بلکه مردم هوشمند و فهیم شهرستان شاهرود با حضور معنادار خود در پای صندوق های رای افتخار دیگری را برای این شهرستان رقم زدند و یک نه قاطع به شعارهای پوپولیستی دادند.

1-     این رای ارزشمند در شهرستان شاهرود در حالی رقم خورد که از مجموع 10 دوره نمایندگی مجلس در این حوزه عملا فقط یک دوره شاهد حضور یک چهره اصلاح طلب به نام علی اصغر احمدی ( معاونت سیاسی فعلی وزیر کشور) بوده ایم و اگر رای دکتر روحانی را رای اعتدالی و اصلاحات در این شهرستان بدانیم متوجه خواهیم شد که چه اتفاق بزرگی در این حوزه به وقوع پیوسته است.

2-     اگر درست به مصادیق بنگریم حافظه تاریخی مردم این شهرستان، اقداماتی از قبیل راه اندازی کمپین نه به روحانی را را فراموش نخواهد کرد. کمپین که درست یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری با اهداف از پیش تعیین شده ای برای مقاصد سیاسی عده ای در این شهر یه راه افتاد که همیشه و در همه حال خود را قیم و پدر خوانده این منطقه می دانند و با اقداماتی از این دست سعی در وارونه جلوه دادن حقایق دارند.

اقدامی که در پی سفر یک روزه ریاست محترم جمهور به سمنان برای افتتاح پروژه های صنعتی در استان و عدم حضور نماینده شهرستان های شاهرود و میامی و به معنی دقیق تر کلمه ، قهر سیاسی وی از طریق افرادی منتسب به ایشان به وقوع پیوست و دامنه فراوانی را در این برهه حساس انتخابات در این جوزه به وجود آورد.

3-     اقداماتی مانند اعزام مبلغ بانوان و آقایان از حوزه هایی تخصصی از این شهرستان به شهرها و روستاهای اطراف و بازیچه قراردادن سند 2030 و دروغ بافیهایی که در مورد آن انجام می شود و همچنین دادن وعده های اقتصادی مانند چند برابر شدن یارانه ها به مردم ساده زیست روستایی از مصادیقی بود که در یک جمله می توان از آن به عوام فریبی یاد کرد.

4-     موضوع یکی از ائمه جماعت شهری در اطراف شاهرود که با اتومبیلی در سطح شهر تردد می کرد در حالیکه عکس های تبلیغاتی انتخاباتی یکی از کاندیدا های ریاست جمهوری بر آن نصب شده بود ،هم قصه پر غصه ای بود که همه به نیک می دانیم که یکی از معیارهای این سمت ها بی طرفی مطلق در انتخابات میباشد.

5-     اجماع قاطع نیروهای مذهبی و نظامی هم که خود مساله ای بود که اگر نخواهیم بزرگ نمایی کنیم می توانیم بگوئیم پدیده ای نادر مختص این شهرستان بود. نیروهایی که علیرغم توصیه بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران از دخالت در انتخابات منع شده بودند ولی در عمل ما شاهد رفتار دیگری از طرف این عزیزان بودیم.

با توجه به مواردی که در سطور فوق اشاره شد اما مردم فهیم شهرستان شاهرود در عمل حماسه ای بزرگ آفریدند و با یک نه قاطع به عوام فریبی آرای معنا داری را به دکتر حسن روحانی و سیاست های دولت تدبیر و امید دادند.

اقدامات ستاد دکتر حسن روحانی هم در جای خود واقعا قابل تقدیر بود.

ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در سال 92 در شهرستان شاهرود2 ستاد فعال داشت ولی در این دوره به مدد نیرو هایی که واقعا دغدغه مند بودند و با مدیریت خوب جناب دکتر آرین، این تعداد به 9 ستاد با محوریت شهرک های شاهرود افزایش پیدا کرد.

با نگاهی دقیق به موقعیت جغرافیایی شهرستان شاهرود به وضوح پی خواهیم برد که هیچ شهرستانی در استان سمنان مثل شاهرود به این میزان پراکندگی جغرافیایی در حوزه روستایی و این تعداد روستا ندارد و این مولفه ایست که باید به آن دقت کرد.

اگر کمی منصفانه به این آمار بنگریم خواهیم دید که کار دوستان و خادمان ستاد دکتر روحانی در شهرستان شاهرود کارستان بوده است.

خادمانی که علیرغم اینکه برادر آنها و یا خودشان در حوزه های دیگری در شهرستان شاهرود کاندیدای شورای شهر بودند، کار تبلیغاتی خود را کنار گذاشته و بدون کوچکترین چشم داشتی در کنار هم بودند.

جوانان و دانشجویان با تلاش شبانه روزی و دغدغه مندی، سنگ تمام گذاشتند.

ستاد انتخاباتی شهرستان شاهرود تنها ستادی در کل استان بود که کمیته روحانیت خود را مستقر کرد و به واسطه تدبیری که اندیشید در حوزه رای گیری مسجد غربا که پایگاه سنتی اصول گرایان وابسته به کاندیدای رقیب بود تعداد آرای دکتر روحانی نسبت به رقیب بیشتر شد.

در روستای دهملا که پایگاه سنتی یکی از مسئولین برجسته کشوری و حامی آقای رئیسی بود تعداد آرای دکتر روحانی بیشتر از آقای رئیسی شد . مردم روستاهای سطوه و گرجی هم شاهکاری بیاد ماندنی خلق کردند.

ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در این انتخابات بسیار تنها بود و متاسفانه نه تنها از طریق مدیران دوزیست ، تمامیت خواه و منفعت طلب حمایت نشد بلکه حتی برای نصب بنری که جای خالی آقای خاتمی، سید اصلاحات در آن طراحی شده بود ، مورد بازخواست قرار گرفت و اگر حمایتهای قانونی فرماندار فهیم شهرستان شاهرود ، جناب مهندس هاشمی و معاونت سیاسی ایشان جناب آقای خرّم در کار نبود معلوم نمیشد که امروز حتی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری چه عواقبی می توانست گریبان مسئولین این ستاد را بگیرد.

آری... انتخابات تمام شد و جواب اکثریت مردم ایران آری پر رنگ به سیاست های دولت تدبیر و امید و عقلانیت شد. شهرستان شاهرود با افزایش رای چشمگیری نسبت به دوره قبل به آقای روحانی دوباره آری گفت و دوباره تکرار کرد. فقط سوال اینست که هدف از راه اندازی کمپین نه به روحانی در این شهرستان در کوران انتخابات و متاسفانه توسط یکی از مسئولین که باید دقت و ظرافت بیشتری در ایم موارد به خرج می داد چه بود؟

سوالی که شاید کسی امروز جواب قانع کننده ای برای آن نداشته باشد و فقط باید به فهم این مردم فرهیخته آفرین گفت که با توجه به تمام ابزاری که در اختیار این گروه تمامیت خواه در این شهرستان بود با حضور به موقع و هوشمندانه خود در پای صندوق های رای نه محکمی به عوام فریبی و حرکات پوپولیستی دادند.

و من ا... توفیق

سعید ایمانی


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها