تبلیغات
پارسیا نیوز - چه کسانی در لوای استاندار سابق استان سمنان به یکه تازی پرداختند؟

در سلسله مقالات قبلی با تحلیل موضوعاتی نظیر<< ایجادکنندگان کمپین حمایت از خباز برای دیداربا دکتر چاووشی سر و دست می شکنند!!! و همچنین << پشت پرده ی ایجاد کمپین حمایت از دکترخبّاز چه کسانی بودند؟>> به طرح موضوعات فوق پرداخته و همانطور که قول داده بودم در یادداشتی دیگر با عنوان فوق در خدمت شما عزیزان خواهم بود.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و استقرار دولت تدبیر و امید، موجی فزاینده ای از امید در بین مردم کشور عزیزمان ایران و بالطبع استان سمنان حاکم شد. تغییرات بنیادین دردولت و هیات وزیران شروع شده و جناب دکتر روحانی در سیاستی اعتدالی اعلام کردند که قائل به تغییر اتوبوسی مدیران نیستند و با این سیاست عملا تغییرات در بدنه قوه مجریه  بیشتر معطوف به انتخاب استانداران و بالطبع فرمانداران گردید.

استان سمنان هم از این قائده مستثنی نگردید و فردی بنام مهندس زندوکیلی که الحق و الانصاف سابقه ی مدیریتی خوبی فارغ از گرایش سیاسی خاص خود داشت سکاندار استانداری شد.

پس از کش و قوس فراوان و بنا به دلایلی که بیشتر نقش دیگری به غیر از عملکرد ایشان داشت، دولتمردان و هیات محترم وزیران در دولت یازدهم تصمیم به برکناری ایشان گرفته و فردی بنام دکتر محمدرضا خبار را که در سوابق خود حضور 4 دوره ای در مجلس شورای را یدک می کشید با گرایش سیاسی اصلاح طلب و به عنوان یک شخص حزبی و  یک اصلاح طلب شاخص جایگزین مهندس زندوکیلی کرد.

بسیاری از فعالین سیاسی استان منجمله اصلاح طلبان شاخص استان، حضور فردی مثل دکتر خباز را به عنوان استاندار سمنان به فال نیک گرفته و تمام توان خود را جهت حمایت از ایشان معطوف کردند. و این آغازی بود بر یک آرمانگرایی برای تفکر اصلاح طلبی  در استان سمنان که اما در همان موقع نیز انتقادهایی از عدم تجربه ی ایشان در امور اجرایی و تجربه در وزارت کشور از طرف برخی دلسوزان استان مطرح گردید.

از نظر نگارنده و بر اساس عملکرد دو ساله ایشان در مسند استانداری سمنان دکتر خباز دقیقا نمی دانست که قدم در سیاسی ترین استان کشور گذاشته است که نوع فعل و عمل در این استان ضوابط و شرایط خاص خودش را می طلبد.

بر همین اساس بعد از آغاز به کار خود در استانداری و بر خلاف رویه معمول دولت که از منشی اعدالی برخوردار بود و البته به جهت مشاوره های غلطی که به ایشان داده می شد دست به برخی از انتصابات زد که در ادامه بدان اشاره خواهم کرد.

استانئدار سابق سمنان بر خلاف رویه ی معمول به جای استفاده از افرادی که شناخت دقیقی از جغرافیای سیاسی استان سمنان داشته باشند فردی بنام علی دانشمندی معینی را به سمت رئیس دفتر خود و ایضا مسئول روابط عمومی استانداری منصوب کرد که در سابقه ی فعالیت ایشان حتی یک روز هم فعالیتی بدین سمت ها وجود نداشت. دقیقا دو پست حساس و کلیدی که باید بیشترین تعامل را با جامعه ی پیرامون خود می داشت به کسی داده شد که صرفا فقط همراه دکتر خباز از کاشمر به این استان آمده بود و ایشان متاسفانه هیچ شناختی از این جغرافیای سیاسی و فرهنگی استان سمنان و ظرایف آن نداشت.

بر طق عرف و رویه معمول در این مواقع برای کارایی بهتر مجموعه انتصاب معاونان کار آزموده و مشاورین زبده می توانست چاره گر کار باشد و کمک شایانی را به استاندار بی تجربه استان کند ولی در عمل شاهد بودیم که اتفاق خاصی هم در این زمینه نیافتاد و حتی معاونت سیاسی ایشان که منصوب به خودشان بود و برای ایشان حکم زده بود عملا این خصوصیات را نداشت و غریبه تر از خود جناب خباز گویا ایشان نسبت به مسایل سیاسی و جاری استان بود.

انتصاب جناب دکتر قنبری هم بر اساس عملکرد ایشان چاره ساز نگردیده و حتی انتصابات مهمی مانند مدیر کل سیاسی استانداری هم نه بر اساس شایسته سالاری صورت گرفت و نه بر اساس تخصص و تجربه.

فرد جوان و کم تجربه ای مانند جناب متقی که عملا میتوانست کمک شایانی را به سیستم سیاسی نهاد استانداری کند درگیر مسائل و مواردی شد که بیشتر باعث تنش گردید و حتما در مقالات بعدی  در مورد عملکرد ایشان به این موارد اشاره خواهم کرد.

در حوزه روابط عمومی هم فرد کارکشته ای مانند ایرج کارخایی که روابط بسیار خوبی را فارغ از نگرش سیاسی خود با اصحاب رسانه و ارباب جراید برقرار کرده بود به خاطر چارت استانداری کنار رفته و عملا یک مجری و گوینده از صدا و سیما جایگزین وی می شود که در سلسله یادداشتهای بعدی در مورد نوع و نحوهی فعالیت ایشان اشاره خواهم کرد که چگونه بیشترین تنش در همین حوزه و بر اساس برخورد سلیقه ای صورت میدهد.

در حوزه ی مشاوران نیز اتفاقی بهتر از انتصاب معاونان و مدیران سیاسی و اجرایی نمی افتد و عملا شاهد بودیم که فردی از اهالی کاشمر و به خاطر اینکه در ایام انتخابات مجلس همراهی خوبی را با جناب دکتر خباز داشتند و بدون اینکه کوچکترین تجربه و یا تخصص و یا تحصیلات مرتبطی را با حوزه ی فرهنگ داشته باشند بعنوان مشاورفرهنگی انتخاب شده و به خاطر ضعف در همین مورد بیشتر در حوزه های دیگر مانند دخالت در جغرافیای سیاسی استان مخصوصا شرق استان می پردازد.

در زمینه انتصاب مشاور نخبه و جوانان نیز وضعیت بهتر از این نمی شود و فردی در این سمت قرار می گیرد که به اذعان بسیاری از مطلعان تنها چیزی که ایشان در چنته ندارد همین نخبگی است که بعد از گذشت این مدت خوشحال خواهیم شد که اگر در این مورد ما اشتباه کرده ایم ایشان با انتشار اسناد مثبته ای دال بر داشتن این استعدادها آنرا نفی نماید.

با وجود این چینش و حذف برخی از شایستگان در سیستم استانداری نوع خاصی از روابط حاکم می گردد که در عمل شاهد خروجی ضعیف و عدم تعامل و گاها تقابل آن با سیستم سیاسی و تاثیرگذاران استان بوده و رفته رفته این شرایط پای یکسری از افراد را باز می کند که بیشتر از آنکه کارشناس باشند به دنبال مطرح کردن خود و همچنین حذف تدریجی دلسوزان واقعی گردیده و این شرایط نه تنها با سیاست های دولت محترم تدبیر وامید همخوانی ندارد بلکه باعث ایجاد تنش های پی در پی در فضای سیاسی و اجرایی استان می گردد.

ما حصل این رفتار ها و تحلیل های غلط هم باعث می شود که مجموعه استانداری و شخص استاندار کمترین تعامل را با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به استثنای یکی از نمایندگان استان داشته باشد.

همین عدم تعامل نیز ایضا در مورد شخصیت های دینی و برجستگان شهرستان ها نیز جاری بوده و در عمل شاهد کمترین دید و بازدید استاندار سابق با ائمه جمعه ی محترم شهرستان ها و کسب مشورت از این بزرگان بالاخص در شرق استان باشیم.

مجموع تنشهای وارد شده اما نتیجه خود را بصورت یک بیماری مزمن در سپهر سیاس استان در زمان انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت 96 وارد کرده و رئیس جمهور محترم را در کسب رای در استان زادگاه خود زمین گیر می کند. استان سمنان در بین استان های کشور جزء 5 استان آخر در کسب رای اعتماد مردم می شود.

اگر بخواهیم بصورت منطقی به تحلیل این پدیده بپردازیم باید مثنوی هفتاد من را به رشته ی تحریر در آورده و به واکاوی علل و عوامل آن بپردازم ولی اگر بخواهیم در چند سطر آنرا بیان کنم قطعا مهمترین عاملی که باعث ظهور و بروز این پدیده می گردد اعمال سیاستهای غلط و عدم کارایی شخص جناب دکتر خباز و همراهان و منتسبان ایشان است که در سه محور، اشتباهات فاحشی را مرتکب شدند:

1-    انتصابات غلط ایشان و عدم توجه به اصل شایسته سالاری و شناخت دقیق از جغرافیای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان سمنان

2-    عدم توجه به نیرو های بالقوه سیاسی ، احزاب ، موثرین و نخبگان شهرستان ها و در بسیاری موارد حتی تقابل با این نیرو ها که متاسفانه باعث پدیده کوتوله پروری مزمن شد.

3-    عدم ارتباط صحیح و اصولی با ائمه جماعات، روحانیت و همچنین نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ،فارغ از گرایش های سیاسی این عزیزان و در عوض مشورت پذیری از افرادی که حتی  خود نمی دانستند به دنبال چه هستند.

مجموعه این عوامل دست به دست هم داد تا شاهد ظهور و بروز یک نوع خاصی از مدیریت بر مجموعه استانداری باشیم که در عمل نشان داد داشتن یک تفکر سیاسی خاص بدون توجه به اصل تخصص و تجربه کارگشا نبوده و حتی در بسیاری از موارد می تواند بصورت بالعکس عمل نماید.

با توجه به تمام اوصافی که گذشت اما اوج انتقادها به این رفتار های غلط به منتسبان و اطرافیان وی در راه اندازی کمپین حمایت از دکتر خباز باز می گردد. کمپینی که در عمل بیشتر برای خود نمایی عده ای خاص و بهره برداری آنها  با تکیه بر احساسات پاک مردم ایجاد شد و در عمل اگر به اغراغ نگوییم بیشترین آسیب را به شخص دکتر خباز و سابقه ی ایشان وارد کرد.

البته حمایت های تعصب گونه عده ای که خود را مدیون ایشان در حوزه ی تایید صلاحیت ها برای انتخابات گذشته می دانستند نیز مزید بر علت بود که عملا باعث شد تا بجای حمایت از ایشان شاهد نوعی از بی اعتمادی به دولتی باشیم که خود این افراد یکبار با فعالیت و حضور در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت 96 عملا رای مثبت نسبت به اعمال تصمیم بر این تغییر را داده بودند.

در پایان لازم است توضیح داده شود که مقصود از نگارش این مقالات بیشتر واکاوی اتفاقات گذشته برای نیل به آینده ای بهتر است . اصلاحاتی ست برای یک نگرش و انتقاداتیست برای درست عمل کردن در آینده که دقیقا با مانیفست اصلاح طلبی سازگاری داشته و نقد از درون را برای اصلاح بهتر عموم تجویز می کند.

و این بود پایان یک آغاز به نام دکتر محمد رضا خباز در استان سمنان و مجموعه انتصاباتی که ایشان انجام داد، انتصاب افرادی که در لوای ایشان به یکه تازی پرداختند و اگر بخواهیم منصفانه بگوییم جناب دکتر خباز به واسطه ی این افراد و اعمال آنها کارنامه ای نه چندان موفق از حضورش در استان سمنان  به مدت دو سال بر مسند استانداری به جای گذاشت.

در همین رابطه بعد از سکوتی هشت ماهه و همانطور که قول داده ام  قصد دارم تا در مقالاتی جداگانه به موضوعات زیر بپردازم تا انشاا...  زمینه ای برای افزایش آگاهی مردم به عنوان ولی نعمتان نظام فراهم شده و بالطبع شاید بتواند کمک شایانی به استاندار محترم و فهمیده ی جدید استان جناب آقای دکتر چاوشی در شناخت بهتر مجموعه استانداری و استان سمنان  باشد.

1-استاندار در سایه ی استان سمنان که بود؟

2-مجاهدین روز شنبه شاهرود و استان سمنان چه کسانی بودند و چگونه با سوءاستفاده از نام اصلاحات در انتخابات شوراهای شهر استان برای خود گام برداشتند؟

3-تمامیت خواهی عده ای معدود در مرکز استان و تقابل با بقیه استان کی به پایان خواهد رسید؟

4-چرا شهرستان های شاهرود و میامی حتی یک مدیر کل در بین حدود 70 سمت استانی ندارند؟

5-نقش مدیر کل سیاسی استانداری در بروز اختلافات بعد از انتخابات چه بود؟

6-چه کسانی بیانیه حمایت از دکتر خباز را به نام ستاد دکتر روحانی منتشر کردند و چرا امروز حتی به اعضای ستاد استان پاسخگو نیستند؟

7-انتصابات استان بر اساس اصل شایسته سالاری خواهد بود و یا برای خوشامد عده ای تمامیت خواه؟

8-چرا روابط عمومی استانداری نتوانسته ارتباط خوبی را با مطبوعات استان برقرار کند؟

و ...

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی

 روزنامه نگار_فعال سیاسی

رئیس ستاد اعتدال و معاونت ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شهرستان شاهرود

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی

روزنامه نگار- فعال سیاسی

رئیس ستاد اعتدال و معاونت ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شهرستان شاهرود


نظرات()   
   
مریم
پنجشنبه 12 بهمن 1396 13:12
راهی به خدا دارد خلوتـگه تنـهایی
آنجا که روی از خود آنجا که به خود آیی
هر جا که سری بردم در پــرده تو را دیدم
تو پرده نشینی و من هـرزه ی هر جایی
مریم
پنجشنبه 12 بهمن 1396 12:48
راهی به خدا دارد خلوتـگه تنـهایی
آنجا که روی از خود آنجا که به خود آیی
هر جا که سری بردم در پــرده تو را دیدم
تو پرده نشینی و من هـرزه ی هر جایی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

شاهرود نفس می کشد..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر نحوه برگزاری هفته دولت در شهرستان شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقش حساس این روزهای بانوان شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

اما و اگرهای ترکیب جدید هیئت رئیسه شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

تحلیلی در مورد اکو مارتن جنگل ابر در شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر دادگاه های علنی مفسدین اقتصادی..........سه شنبه 13 شهریور 1397

بیش از نیمی از املاک البرز شرقی با کدام مزایده و مجوز به ذوب آهن واگذار شد؟..........پنجشنبه 21 تیر 1397

واکاوی اتفاقات یک سال اخیر شاهرود و نقش بی بدیل فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ..........پنجشنبه 21 تیر 1397

محمد کرم محمدی کلید دار فرماندار ویژه شهرستان شاهرود شد...........پنجشنبه 21 تیر 1397

وحدت ملی، راه نجات کشور..........پنجشنبه 21 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی (قسمت دوم )..........پنجشنبه 21 تیر 1397

حمایتی ماندگار از دکتر حسینی شاهرودی و نقش وی در برگزاری همایش..........پنجشنبه 21 تیر 1397

تغییر و تحول ماهیت مدیریت است اما .............پنجشنبه 21 تیر 1397

تسویه حسابهای انتخاباتی در شاهرود شروع شد!!!..........پنجشنبه 21 تیر 1397

برخورد قاطعانه با فرصت طلب ها و طمع کاران در دستور کار مدیریت جدید شهرداری شاهرود قرار گرفت..........پنجشنبه 21 تیر 1397

نیروی بومی یعنی شهروندی که در پی وحدت باشد نه اختلاف افکنی و کینه توزی..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شهاب الدین چاووشی در یک روز چهار مدیرکل منصوب کرد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

آئین تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شاهرود برگزار شد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شوی تبلیغاتی روز کارگر در مجموعه معادن طزره..........سه شنبه 12 تیر 1397

سرنوشتی به مانند زابل و زابلی ها در انتظار شاهرود و شاهرودی ها..........سه شنبه 12 تیر 1397

نگاهى به تجمعات اخیر در شاهرود..........سه شنبه 12 تیر 1397

دستور توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان توسط رئیس جمهور در پی نامه دکتر جلالی به دکتر روحانی..........سه شنبه 12 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی..........یکشنبه 10 تیر 1397

املاک البرز شرقی متعلق به شهرداریست یا یک شرکت خصوصی در ذوب آهن اصفهان؟..........یکشنبه 10 تیر 1397

شهرداری که میداند چه می خواهد..........یکشنبه 10 تیر 1397

کسب افتخاری دیگر برای شهردار سختکوش شهر زیبای بسطام..........یکشنبه 10 تیر 1397

پیام تبریك رییس مركز پژوهش های مجلس به شهردار بسطام..........یکشنبه 10 تیر 1397

نشست هم اندیشی فرهنگیان، موثرین و نخبگان شهرستان شاهرود با مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان سمنان و بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل آموزشی در دولت محترم تدبیر و امید..........یکشنبه 10 تیر 1397

دید وبازدیدهای مسئولین و چند نکته!..........یکشنبه 10 تیر 1397

جامعه دو قطبى، خطرى بزرگتر از داعش..........یکشنبه 10 تیر 1397

همه پستها