گروه سیاسی:

همه مردان اصولگرا یک به یک در حال صف کشیدن در برابر روحانی بودند که اصلاح‌طلبان در لحظه آخر، از مهمترین تاکتیک انتخاباتی خود رونمایی کردند؛ یعنی ثبت نام اسحاق جهانگیری. معاون‌اول رئیس‌جمهوری به ستاد انتخابات وزارت کشور آمد و ثبت نام کرد تا به گفته خودش مکمل روحانی باشد. تصمیمی که در واپسین لحظات آخرین روز ثبت نام نامزدها عملیاتی شد تا نشان دهد اصلاح‌طلبان در برابر صف‌آرایی اصولگرایان یک‌تنه وارد میدان نخواهند شد. به نظر می‌رسد این «پاتک» اصلاح‌طلبان در پی «تک» انتخاباتی اصولگریان اتخاذ شده باشد. اصولگرایان هر آنچه در چنته داشتند در روزهای گذشته روانه میدان ثبت‌نام کردند.

همه مردان جریان اصولگرا، اگر در متن با هم اختلافات اساسی داشتند، اما در یک رویکرد با هم مشترک بودند و آن چیزی نبود جز نقد بی‌پروای عملکرد دولت. وقتی چینش «همه» در برابر «یک» روشن شد، حسین مرعشی و عبدالواحد موسوی‌لاری راهی پاستور شدند تا درباره تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان با رئیس‌جمهوری مستقر رایزنی کنند. نتیجه رایزنی‌ها هم به میدان آمدن اسحاق جهانگیری بود. جهانگیری پیش‌تر، آمدن و حضور خود را منوط به کسب رضایت از روحانی دانسته بود. نتیجه‌ای که از جلسه مرعشی و موسوی‌لاری با روحانی به دست آمد. بعد از اعلام رضایت روحانی برای این تاکتیک، مرعشی و موسوی‌لاری از دفتر ریاست‌جمهوری در پاستور راهی دفتر معاون اول در همان ساختمان شدند تا نتیجه را به سمع جهانگیری برسانند.

اسحاق جهانگیری در پایان برای نهایی کردن این برنامه به دفتر روحانی رفت و وقتی از رضایت روحانی مطمئن شد، از همانجا راهی خیابان فاطمی شد. به این ترتیب، مهمترین آرایش انتخاباتی در دور دوازدهم ریاست جمهوری شکل گرفت؛ یعنی قرار گرفتن زوج روحانی- جهانگیری در برابر زوج احتمالی رئیسی- قالیباف؛ چراکه به نظر می‌رسد مهمترین تاکتیک اصولگرایانه، حمله همه جانبه به روحانی در این دوره از انتخابات خواهد بود. مهمترین برنامه انتخاباتی و تبلیغاتی اصولگرایان نقد و تخریب برنامه دولت یازدهم خواهد بود. کاری که استارت آن را از همین نطق‌های زمان ثبت نام زدند و شاید شدیدترین آن نطق قالیباف بود. آمدن رئیسی و قالیباف بار دیگر این شایعه را قوت بخشید که در صورت برد رئیسی در انتخابات، قالیباف، همشهری او، گزینه مناسبی برای معاون‌اولی خواهد بود؛ چراکه سبد رأی قالیباف روشن است و جریان اصولگرا بعید است مهره سوخته خود را برای چندمین بار به محک آزمون قرار دهد؛ از ‌این رو هر اندازه رئیسی در نخستین مواجه‌اش با خبرنگاران، با ادبیات حوزوی ظاهر شد؛ اما قالیباف با بیانیه‌ای شدیدا انتخاباتی و تخریبی وارد عرصه شد تا نقش مکمل خود برای رئیسی را به‌خوبی ایفا کند.

به‌این‌ترتیب در مواجهه با رئیسی- قالیباف، باید کسی در کنار روحانی قرار می‌گرفت که بتواند نقش مکمل را به بهترین شکل ایفا کند. در برابر این چینش، مهمترین ابزار رویارویی، به‌ویژه در فرصت مناظره‌ها، حضور یکی از نزدیکترین چهره‌ها به روحانی و دولت او بود. به همین دلیل هم بود که جهانگیری، به‌عنوان نامزد مورد نظر این تز انتخاباتی برگزیده شد. چه جهانگیری خود در نطق ثبت نامش تأکید کرد که «من در متن همه جریانات بودم. برای همه این شرایط را باز می‌کنم و از کارنامه دولت دفاع می‌کنم. در هیچ مقطعی میان معاون اول و رئیس‌جمهور چنین رابطه جدی‌ای وجود نداشته است. من روحانی را شخصیت عزیز، ارزشمند، خوش‌فکر و صاحب اندیشه می‌دانم. ایشان به من علاقه دارند. گاهی ساعت‌ها مشورت می‌کنیم».

6 کاندیدای نهایی در یک  قاب

 در رقابت‌های پیشِ روی انتخابات ریاست جمهوری از یک سو حسن روحانی رئیس‌جمهوری و اسحاق جهانگیری، معاون اولش، در میدان رقابت‌ها خواهند بود و به‌عنوان کاندیداهای ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان از میراث هشت ساله دولت‌های نهم و دهم سخن خواهند گفت و از دشواری‌هایی که در چهار سال گذشته دوشادوش هم- به‌عنوان رئیس‌جمهور و معاون‌اول رئیس‌جمهور- برای هموارکردن و رفع مشکلات اداره کشور تحمل کرده‌اند، سخن خواهند گفت.

 روحانی که ریاست‌جمهوری را برعهده دارد، چهره‌ای شناخته‌شده است. دبیری شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، عضویت در مجلس خبرگان از جمله تجارب اجرائی- مدیریتی حسن روحانی است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز کارنامه پُر‌عنوانی دارد؛ او که از مؤسسان حزب کارگزاران سازندگی و عضو هیئت علمی بنیاد باران است، نمایندگی در ادوار دوم و سوم مجلس، استانداری استان اصفهان و وزارت صنایع و معادن در دولت اصلاحات از جمله سمت‌های جهانگیری است.

در سوی دیگر میدان هم ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و محمدباقر قالیباف شهردار تهران در مقام نامزدهای مورد حمایت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) حضور دارند که به مصاف روحانی و جهانگیری می‌روند، آنها در این رقابت‌ها از کاستی‌های کارنامه دولت سخن خواهند گفت و برنامه‌شان برای مجاب‌کردن پشتوانه اجتماعی‌شان به رأی‌دادن، نقد دولت یازدهم خواهد بود. ابراهیم رئیسی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است و در کارنامه كاری‌اش عناوینی چون دادستانی کل کشور، دادستانی کرج و همدان، دادستانی ویژه روحانیت و عضویت در مجلس خبرگان دیده می‌شود. محمدباقر قالیباف ١٢ سالی می‌شود که شهردار تهران است و پیش از آن فرمانده انتظامی و  نیز از فرماندهان سپاه پاسداران بوده است. او تمایل زیادی برای حضور در رقابت‌های ریاست‌جمهوری از خود نشان داده است، کما اینکه با احراز صلاحیتش در این دوره از رقابت‌ها برای سومین دوره راهی کارزار رقابت‌های ریاست جمهوری می‌شود. او پیش‌تر در انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٤ و ٩٢ هم رسما به میدان آمده بود و در سال ٨٨ هم برای حضور در رقابت‌ها ابراز تمایل کرده بود اما فرصت حضور به دست نیاورد.

مصطفی میرسلیم به نمایندگی از حزب مؤتلفه اسلامی به میدان آمده و اعلام کرده به نفع هیچ جریان یا ائتلافی کناره‌گیری نمی‌کند دیگر بازیگر این ماراتن خواهد بود. میرسلیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوم هاشمی‌رفسنجانی بود. میرسلیم سه سال هم معاونت سیاسی اجتماعی وزیر کشور را برعهده داشت. او که در اوایل دهه ٦٠ از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود به پیشنهاد رئیس‌جمهور وقت برای نخست‌وزیری به مجلس معرفی شد؛ اما مجلس اول شورای اسلامی با نخست‌وزیری او موافقت نکرد.

 مصطفی هاشمی‌طبا هم که از چهره‌های اصلاح‌طلب محسوب می‌شود دیگر کاندیدای رقابت‌های پیش‌رو است، او در دولت‌های محمدجواد باهنر و میرحسین موسوی وزیر صنایع بود. او همچنین در دولت دوم هاشمی‌رفسنجانی و دولت اول اصلاحات، رئیس سازمان تربیت بدنی بود. هاشمی‌طبا در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم که خرداد ٨٠ برگزار شد به عرصه رقابت‌ها آمد. به هر روی میدان‌داران رقابت‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشخص و دو روزی می‌شود که رسما وارد گود شده‌اند. حال باید منتظر ماند و دید برگ انتخابات در ٢٩ اردیبهشت به نفع کدام جریان یا ائتلاف رقم خواهد خورد.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic