وداعِ اکبر

هنوز زور خورشید به سوز صبحدم نچربیده بود که اولین‌ها آمدند. خیابان «انقلاب» از نخستین ثانیه‌های بیست‌و‌یکمین روز دی‌ماه خود را آماده وداع با نزدیک‌ترین «یار امام» کرده بود. هنوز ۷ صبح نشده بود که از محدوده چهارراه ولیعصر به ‌سمت دانشگاه تهران مسدود شد. حالا سیاسی‌ترین خیابان کشور، میزبان حضور میلیونی مردمی بود. آنها که بینیاز از انگیزه‌های بیرونی و تبلیغات تلویزیونی برای ‌هاشمی رفسنجانی سنگ‌تمام گذاشتند.

مردمی که تعدادشان به ‌گفته استانداری استان تهران تا حدود 2.5 میلیون و بنابر آمارهای غیررسمی تا حدود 3.5 میلیون نفر تخمین‌زده شد. این حضور میلیونی در شرایطی که ‌هاشمی در سال‌های اخیر کمتر از طریق تریبون‌های رسمی با مردم صحبت کرده، بهترین دلیل بر مردمی‌بودن شخصیت آیت‌ا... بود. مراسم سه شنبه 21 دی‌ماه برای خیلی‌ها یادآور وداع با امام راحل بود. به سمت دانشگاه ازدحام جمعیت بیشتر می‌شود. حالا ورود به دانشگاه کار سختی است. مسیر ورود خبرنگاران متفاوت است، اما حتی عبور از آنجا هم مشکل است. به سختی می‌توان وارد دانشگاه شد. محوطه دانشگاه هم پر است از مردم.

فرزندان مرحوم هاشمی و محمد هاشمی، برادر آیت‌ا...، جلوی صفوف هستند. مسئولان یکی‌یکی می‌آیند. جمعیت، هرازگاهی برای مرحوم هاشمی صلوات می‌فرستد. بیرون از محوطه در خیابان انقلاب، شعارهایی می‌دهند که صدای آن در محوطه هم شنیده می‌شود. مداحی و قرائت قرآن از برنامه‌های پیش از ورود مقام معظم رهبری به مراسم است. چند دقیقه پیش از ساعت ١٠، برخی چهره‌های آشنا وارد می‌شوند. حضور برخی افراد نشان از ورود رهبری تا دقایقی بعد دارد. تابوت حامل پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را آوردند و پایین تریبون نماز جمعه قرار دادند.

پنج تکبیر بر پیکر اکبر

دقایقی بعد مقام معظم رهبری وارد شدند. جمعیت حاضر در محوطه شروع به گفتن شعار کردند. رهبری خواستند نماز را شروع کنند؛ صدای همهمه می‌آمد. رهبری به مکبّر چیزی گفتند که به جمعیت بگوید؛ مکبّر از پشت بلندگو گفت: «آقا می‌فرمایند همه عزیزان باید نماز را بخوانند و ذکر را تکرار کنند». نماز آغاز شد. پس از نماز و پنج تکبیرش، نماز پایان یافت. رهبری، سران قوا، فرزندان و برادر آیت‌الله و دیگر مقامات بر سر تابوت رفتند. فاتحه‌ای خواندند و با همراه انقلاب وداع کردند. رهبری از محل مراسم خارج شدند. تابوت روی دست فرزندان آیت‌ا... و برخی مسئولان رفت تا برای ورود به جمعیت بیرون از محوطه آماده شود. جمعیت هم با اذکار تشییع، از محوطه خود را به خیابان رساندند. پس از نماز تابوت روی خودرویی نصب می‌شود. در بین جمعیت با سرعتی بسیاربسیار آرام شروع به حرکت می‌کند؛ اگرچه از میان مردم حرکت‌کردن خیلی سخت است.

تهران خیابان انقلاب

تهران خیابان انقلاب. حد فاصل خیابان قدس تا وصال. چند قدم بیشتر تا سردر دانشگاه تهران نمانده. جمعیت به چهره‌های هم خیره‌اند. یک‌جوری دارند همدیگر را ورنداز می‌کنند. آیت‌ا... برای هر کدامشان معنی متفاوتی داشته است. شعارها که شروع می‌شود برخی با اندکی ناراحتی از جمعیت فاصله می‌گیرند. برخی دیگر در حاشیه خیابان انقلاب مشغول فیلم‌برداری و عکاسی‌اند. گروهی دیگر مشغول تأمین امنیت. حرکت به سوی دانشگاه تهران میسر نیست. پلیس‌ها وسط راه ایستاده‌اند تا جمعیت بیشتری راهی ورودی دانشگاه نشود. ساعت ٩:٣٠ صبح ٢١ دی ٩٥.

پوسترهای هاشمی روی دست بلند می‌شود. چند لحظه بعد همان پوسترها حفاظی می‌شود برای پوشاندن چهره‌ها. کم‌کم جمعیت کنار هم می‌ایستد. گویی اعتمادی شکل گرفته. شعارها بلندتر می‌شود. شعارها با «ماشین شعارگو» متفاوت است. یک‌سری پیدا شدند که فقط هُل می‌دهند، از قدس به سمت وصال. می‌خواهند از وسط شلوغی خودشان را خارج کنند. آقایی به خانمی چادری می‌گوید به نظرم شما بروید آنطرف؛ و خانم که با صدای بلندی می‌گوید، من امروز برای ادای ارادتم به آقای هاشمی و راهش آمده‌ام، اتفاقا اینجا جای من است.

هل‌دادن‌ها که برای خودش سبک تازه‌ای شده. مردم مقابل دوربین‌ها مکث می‌کنند و شعار می‌دهند، شعارهایشان نشان می‌دهد که دل خوشی از صداوسیما ندارند. شعارها به اندازه‌ای بلند می‌شود که خبرنگار صدا و سیما نمی‌تواند گزارشش را آغاز کند. باز عده‌ای از پشت‌ سر هل می‌دهند. آن‌قدر هل می‌دهند که نرسیده به وصال عده‌ای با فشار در پیاده‌رو می‌پیچند. چهره مردم خسته نشان می‌دهد و هوا آلوده‌تر از دم‌دمای صبح شده است.

آنها که در خیابان بودند

مسیر اصلی، خیابان انقلاب بود، اما فشار جمعیت، آدم‌ها را هل داده بود به خیابان‌های موازی در جنوب انقلاب. گروهی آمده بودند، گروهی نیامده بودند و گروهی نمی‌توانستند بیایند. مولوی عبدالحمید از استان جنوب‌شرقی در بین مردم تشییع‌کننده بود. او را کمتر می‌شناسند. سرش به پایین بود و با قدم‌های آرام راه می‌رفت. می‌شد نرگس موسوی را دید که با چشم‌های پر از اشک آمده بود. بهزاد نبوی بود که آرام‌آرام با عصا خیابان را طی می‌کند. همین‌طور تاج‌زاده و عرب‌سرخی و رضا خاتمی. رامین و کوچک‌زاده هم آمده بودندحیران بودند انگار.

گروهی برای حاضری‌زدن آمده بودند. گروهی آمده بودند تا شعار بدهند. بدرقه او بهانه‌ای بود برای شعارهای تازه، انتقاد از صدا و سیما، حمایت از این و آن، شعارِ وحدت و شعارِ «یا حسین...» و «الله اکبر» همیشگی. رئیس صداوسیما هم در میان جمع بود. گروهی از مردم در خیابان رازی نگهش داشتند مشغول انتقاد شدند. همین انتقادها بود که چنددقیقه‌ای بعد عسگری را به واکنش واداشت و گفت: «انتقاد مردم روی چشم ما جا دارد».

دومین تشییع میلیونی تهران

از دانشگاه تهران تا چهارراه کالج و از آنجا رو به سمت جنوب. جایی که نفس تهران گره خورده بود با خاطره هجرانِ تلخ ٦٩. این دومین تشییع میلیونی پایتخت بود. در همین بدرقه کوتاه بخشی از ثمرات دولت سازندگی در تهران قابل مشاهده بود. از مترو گرفته تا حرم مطهر امام راحل که در این سال‌ها، برای معماری و بنایش، زحمت‌ها کشیده. مردمی که با خیال راحت آخرین لحظه‌های خروج ماشین را از تهران می‌بینند، به سمت دانشگاه تهران برمی‌گردند. جمعیت هنوز همان‌جاست، نگران و مضطرب. مردم آرام آرام به خانه می‌روند تا اخبار را نه از تلویزیون، بلکه طبق عادت از جاهای دیگر ببینند، بشنوند و بخوانند.

ولوله در میان جمعیتی که نزدیک در دانشگاه تهران افتاد. تریلر سفید که با پارچه سیاه پوشانده شده آرام از مقابل چشمان مردم عبور کرد. از پایین، تنها بخشی از ترمه‌ای که روی تابوت آیت‌ا... را پوشانده دیده می‌شود و عمامه سفیدش. ناگهان سکوت حاکم شد. انگار هیچ‌کس انتظار نداشت تابوت آیت‌ا... را بر فراز آن سیاهی و از این فاصله نزدیک ببیند. حتی مردمی که مشغول شعار دادن بودند، ناگهان از صدا و حرکت بازایستادند. یک نفر پرسید: «چی بگیم؟» و دوباره صدایی نیامد.

از دانشگاه تهران تا کالج

چند ثانیه ابتدایی که تابوت به خیابان انقلاب آمد، همه با نگاهشان در بهت و حیرت پیکر آیت‌ا... را بدرقه می‌کردند. سکوت، ثانیه‌ای طول نکشید که جای خود را به فریاد و غریو داد. جمعیت در هم فرو رفت. جمعیت با همهمه همدیگر را هل می‌دادند.  مردم انگار که به خودشان آمدند. از اینجا به بعد دوباره شعارها آغاز شد. جمعیت دوپاره شده بود. از همان ابتدای صبح هم دوپاره بود.

از در دانشگاه تا خیابان قدس فاصله زیادی نیست. شاید تنها چند دقیقه. طی‌کردن این فاصله کوتاه اما با سرعت جمعیت و شعارگویان بیش از یک ربع‌ به طول انجامید. از دانشگاه تهران تا چهارراه کالج راه درازی نیست، اما سه شنبه پیش از ظهر طی کردن همین مسیر بیش از دو ساعت طول کشید. از همه تیپ و مرامی هم از مردم بودند. افرادی که هاشمی را «یار دیرین» امام و رهبری می‌دانند. نسل سومی‌هایی که چند سالی است چهره او را در رسانه‌های رسمی ندیده‌اند. نیروی انتظامی می‌خواهد که پیکر آیت‌ا... سریع‌تر از این خیابان عبور کند و برای دفن به سمت حرم امام(ره) برود.

مردم همان‌جا ایستاده‌اند. دوربین‌های موبایل جمعیت هیچ لحظه‌ای را از دست نمی‌دهند. گروهی دیگر بر روی پل و جماعتی دیگر در زیر پل شعار می‌دهند. شعارهای جمعیت، کل فضای چهارراه کالج را تحت‌تأثیر قرار داده. نیروی انتظامی از همه می‌خواهد آنجا را ترک کنند. چند دقیقه‌ای طول می‌کشد تا تقاطع حافظ و انقلاب خلوت شود. مأموران راهنمایی و رانندگی از تک‌تک افراد در خیابان خواهش می‌کنند که آنجا را ترک کنند. وانتی با بلندگو از مردم می‌خواهد اگر قصد رفتن به محل تدفین را دارند، سوار اتوبوس‌ها شوند؛ اما برخی‌ها همین تقاطع را برای خداحافظی ابدی خود با آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی انتخاب کرده‌اند. چند نفری خسته در پیاده‌رو نشسته‌اند. عده‌ای به سمت میدان انقلاب برمی‌گردند. گروه دیگر راه مترو را پیش گرفته‌اند. حالا دیگر تهران مانده و عکس‌های آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در گوشه‌و‌کنار خیابان‌.

آرام در کنار امام

ساعت یک بعدازظهر بود که گارد تشریفات آماده نواختن مارش عزا شد. چند ثانیه بعد اعلام شد که تابوت به حرم امام خمینی(ره) رسیده. حضار ایستادند. همهمه شد. جمعی بر سر می‌زدند و جمعی بر سینه. تابوت در میان هیاهو و لابه‌لای شعار «حسین‌حسین» وارد سالن اصلی حرم شد. ٥٠٠ قدمی تا ضریح بنیان‌گذار جمهوری اسلامی فاصله بود و تابوت بر دستان مردم.

خانواده و نزدیکان هاشمی‌رفسنجانی ساعتی پیش‌تر ضریح رفته‌اند. بی‌تاب بودند. صدای شیون‌ها گاهی به گوش می‌رسید. فائزه، فاطمه، یاسر و مهدی در کنار مادر (عفت مرعشی) بودند. دامادها و عروس‌ها و نوه‌ها هم بودند و محمد هاشمی. آیت‌الله صانعی، آیت‌الله امامی‌کاشانی و سید محمود دعایی هم دلداری‌دهنده خانواده بود. ٢٠ نفری درون ضریح بودند. تابوت به‌زحمت از سیل جمعیت گذشت؛ عمامه روی تابوت برای یک لحظه افتاد. پسران هاشمی عمامه پدر را گرفتند. فریاد شیون‌گونه «یا حسین» داخل ضریح از داغ خانوادگی رخ برداشت. محسن همراه با تابوت به جمع خانواده پیوست.

دقایقی بعد، زمزمه بدحالی آیت‌الله حسن صانعی که در داخل ضریح، پیچید. او را سوار بر برانکارد هلال‌احمر بیرون آوردند. آیت‌الله امامی‌کاشانی در گوشه‌ای دیگر بدحال شد. او را هم به بیرون از صحن حرم منتقل کردند. وزیر بهداشت پیگیر بهبود حالش شد. روبه‌روی ضریح، داستان، رویی دیگر داشت. جمعی از صاحبان عزا و مسئولانی که درگذشت هاشمی متأثرشان کرده بود ایستاده بودند. سیدحسن خمینی از همه بی‌تاب‌تر و متأثرتر بود. شاید به همین دلیل هم بود که در لابه‌لای تکبیر‌ها، قبل از اینکه خانواده هاشمی با پیکر پدرشان خداحافظی کنند، عزم رفتن کرد. موجی از مقامات نیز همراه و همگام او از صحن حرم خارج شدند.

مراسم خاکسپاری قریب به یک ساعت طول کشید. بیرون محوطه برخی در حمایت از هاشمی شعار‌هایی سرمی‌دادند. جمعی دیگر در مقابل، شعارهای دیگر. مناظره دو طیف از سوی نیروهای گارد ویژه دنبال می‌شد. لابه‌لای این هیاهو و پس از پایان مراسم خاکسپاری آیت‌ا...، خانواده هاشمی که از حرم خارج شدند. شعارها جایش را به فریاد «هاشمی هاشمی تسلیت تسلیت» داد و مردم، خانواده آیت‌ا... را با این شعار بدرقه کردند.

 


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو