تبلیغات
پارسیا نیوز - گزارش پارسیای قومس از یکشنبه غم‌انگیز تهران

روایت یک ارتحال

آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در بیمارستان بستری شد. حال آیت‌ا... وخیم است. آیت‌الله درگذشت. تمام این اخبار در مدت زمان کمی بیشتر از یک ساعت اتفاق افتاد. یکشنبه 19 دی‌ماه 1395. مردم به خبررسانی دیرهنگام و گزینشی صدا و سیما عادت کرده‌اند. خبرها بیشتر از طریق رسانه‌های مجازی منتشر می‌شود. آیت‌ا... اکبر هاشمی‌رفسنجانی به تاریخ ١٩ دی در بیمارستان شهدای تجریش چشم از جهان فروبست؛ درحالی که ٨٢ سال داشت. ساعت ١٠ دقیقه به هفت شب بود که خبر بستری‌شدن آیت‌ا... در کانال‌های تلگرامی قرار گرفت. حدودا ٤٠ دقیقه از انتشار خبر بستری‌شدن آیت‌الله گذشته بود که خبر درگذشت او در حساب‌های توییتری خبرنگاران منتشر شد؛ به ساعت ٧:٣٠ شب. بعد از آن به نوبت نزدیکان و اعضای دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر درگذشت را تأیید کردند.

بهت و حیرت را از چهره‌ها می‌توان به‌سادگی خواند. کسی نمی‌خواهد باور کند. از رساندن آیت‌ا... به بیمارستان شهدای تجریش تا انتقال پیکر ایشان به حسینیه جماران، کمی بیشتر از یک ساعت طول کشید. روبه‌روی بیمارستان در دو طرف خیابان ازدحام جمعیت بود. یک تیم اسکورت وارد بیمارستان شد و دقایقی بعد خارج شد. برخی می‌گفتند حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از بیمارستان خارج شده. درست می‌گفتند؛ رئیس‌جمهوری آمد و رفت. خبرها از فوت آیت‌الله حکایت داشت.

 اجازه ورود به بیمارستان را ندادند. تعدادی از خبرنگاران کارت خبرنگاری‌شان را نشان دادند. به کنار در راهنمایی شدند. برخی رهگذران هنوز خبر نداشتند و سؤال می‌کردند که چه خبر است؟ برخی علاقه‌ای به جواب‌دادن به سؤال‌ها نداشتند. هر تیم اسکورت که می‌آمد، عکاسان به سمت در نرده‌ای ورودی خودروی بیمارستان می‌رفتند. دقایقی بعد اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری هم آمد و رفت. جمعیت بیشتر می‌شد. آن سوی خیابان، وسط خیابان و کنار در بیمارستان جمعیت بیشتر شد. به مرور جمعیت بیشتر و بیشتر شد. دقایقی بعد علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری با همراهانش از بین جمعیت وارد بیمارستان شدند. دقایقی بعد؛ خبر فوت آیت‌الله فراگیر شد. هنوز برخی رسانه‌ها برای انتشار خبر تردید داشتند. محسن هاشمی از بیمارستان بیرون آمد و به سرعت رفت. چند دقیقه بعد، علیزاده‌طباطبایی، وکیل خانواده هاشمی‌رفسنجانی، کنار نرده‌ها آمد و خبر فوت را تأیید کرد. پیش از او محمد هاشمی، برادر آیت‌ا... فوت را تأیید کرده بود. چند دقیقه که گذشت حسین مرعشی از بستگان آیت‌ا... از بیمارستان بیرون آمد. مرعشی گریه می‌کرد. گفت پیکر آیت‌ا... به جماران منتقل شده.

به جماران که رسیدیم، کوچه کم‌کم داشت شلوغ می‌شد. برخی اهالی محل هنوز خبر نداشتند. برای رسیدن به حسینیه جماران باید وارد یک کوچه‌مانند می‌شدیم. ورودی این شبه‌کوچه با نرده‌های آهنی همواره حفاظت می‌شود. به سادگی نمی‌توان وارد کوچه شد. یک جوی آب خیلی کوچک وسط کوچه است که آب در آن جریان داشت. هرچه به محل حسینیه نزدیک‌تر می‌شدیم، صدای گریه‌ها بیشتر به گوش می‌رسید. داخل حسینیه؛ سمت راست حسینیه روی یک سکو پیکر بی‌جان آیت‌ا... روی یک برانکارد قرار داشت. مردی که سال‌ها کنار سکوی بلندتر حسینیه، کنار امام خمینی می‌نشست، حالا...

فاطمه سخت گریه می‌کرد و مادر خانواده هم در کنارش مویه. جو سنگین و غم‌انگیزی بود. پیکر پدر خانواده بود و اهالی خانه بالای سر پدر مشغول سوگواری بودند. ابتدا حاضران شاید کمتر از 30 نفر بودند و بیشتر اهالی خانواده‌های هاشمی‌رفسنجانی و امام خمینی و اشراقی‌. همه تحت تأثیر فضا بودند. چند دقیقه بعد، یک تابوت مخملی مشکی آوردند و پیکر را داخل آن قرار دادند. عفت مرعشی، همسر آیت‌الله بی‌قرار بود؛ بالای سر همسرش. مادر و دختر همدیگر را دلداری می‌دادند. محسن هم در گوشه‌ای گریه می‌کرد؛ او هم مادر و خواهرش را دلداری می‌داد. با ورود هر آشنا، گریه‌شان شدت می‌گرفت. «اشراقی»ها کنار هاشمی‌ها بودند و گریه می‌کردند و خانواده داغدیده را تسلی می‌دادند؛ آنها حق همسایگی را به جا می‌آوردند.

فاطمه هاشمی یک جلد قرآن آورد و بالای سر پدر مشغول قرائت شد. پس از دقایقی آشنایان برای مادر خانواده صندلی آوردند. چند نفر کنارش بودند و دلداری‌اش می‌دادند. ورودی کوچه حسینیه، پشت در نرده‌ای جمعیت رو به افزایش بود. حالا ورود به حسینیه سخت‌تر هم شده بود. دقایقی گذشت؛ یاسر بالای سر پدر حاضر شد. آرام گریه می‌کرد. نزدیک پدر نشست و مثل خواهر و برادر گریه می‌کرد. مقامات و وزرا یک‌به‌یک به جماران می‌رسیدند. مقامات و شخصیت‌ها به جمعیت اندک اولیه حاضر در حسینیه اضافه شدند. به مرور پایین سکویی که پیکر آیت‌ا... روی آن قرار داشت، صندلی چیدند.

رئیس دولت اصلاحات وارد حسینیه و بر روی یکی از همان صندلی‌ها نشست. وزرا نیز همان‌جا نشستند. چهره رئیس دولت اصلاحات مبهوت خبر فوت آیت‌ا... بود. ظریف که وارد شد؛ کنار رئیس دولت اصلاحات نشست. یک نفر هم پشت میکروفون رفت و به قرائت قرآن مشغول شد. چند دقیقه بعد، «مهدی» وارد شد. روی سکویی رفت که تابوت پدرش قرار داشت؛ روی تابوت افتاد و آن را در آغوش کشید. فاطمه هم برادر را بغل کرد. فاطمه او را دلداری می‌داد. دقایقی بعد، فائزه هم آمد. او هم بی‌تاب بود. سیدحسن خمینی كه در قم بود خود را به حسینیه رساند. جمعیت همچنان اضافه می‌شد. مقامات و مردم عادی می‌آمدند.

اجازه ورود به عکاسان نمی‌دادند؛ ولی با گذشت زمان و با چک‌کردن وسایلشان، کم‌کم وارد حسینیه شدند. ازدحام جمعیت پایین کوچه، رو به افزایش بود. دیگر همهمه زیاد شده بود و صدای سوگواری خانواده کمتر به گوش می‌رسید. صدای صوت قرآن و پس از آن مداحی در حسینیه بود. جمعیت همه حسینیه را پر کرده بود و سرریز شده بود به داخل کوچه. با افزایش جمعیت، تعداد گوشی به‌دستان هم زیاد شد. فضای حسینیه دیگر جا نداشت. داخل کوچه‌های اطراف جماران را هم جمعیت پر کرده بود.

پیکر را با ذکر «یا حسین...» به سردخانه بیمارستان قلب جماران منتقل كردند. یک نفر پشت میکروفون رفت و پایان مراسم را اعلام کرد. جمعیت اما همچنان می‌آمدند. ازدحام برای خروج هم دست کمی از ازدحام برای ورود نداشت. کوچه‌های اطراف، یک سمت آنها بودند که به سمت حسینیه می‌رفتند و یک سمت آنها که برمی‌گشتند؛ همه همچنان در بهت بودند. آیت‌ا... هاشمی در بیمارستان بستری شد. حال آیت‌الله وخیم است. آیت‌الله درگذشت. تمام این اخبار در مدت زمانی کمتر از یک ساعت اتفاق افتاد.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

تمامیت خواهی عده ای معدود در مرکز استان و تقابل با بقیه نقاط استان کی به پایان خواهد رسید؟..........یکشنبه 15 بهمن 1396

چه کسانی در لوای استاندار سابق استان سمنان به یکه تازی پرداختند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

پشت پرده ی ایجاد کمپین حمایت از دکترخبّاز چه کسانی بودند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

ایجادکنندگان کمپین حمایت از خباز در حمایت از دکتر چاووشی سر و دست می شکنند!!!..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 82 منتشر شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

پایان خوش اصلاح‌طلبی..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ایا انقلابیگرى با اصلاح طلبى در تقابل است؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ناگفته هایی از ائتلاف های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 96 چطور شکل گرفت؟ ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رئیس ستاد انتخابات دکتر حسن روحانی در شهرستان شاهرود مشخص شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

مزایای رای دادن به لیست ها در انتخابات شورا..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

چگونه در انتخابات شورای شهر پیروز شویم/طنز..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

تخصص گرایی کلید گمشده شهرداری وشورای شهر شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

سرمایه‌گذاری و مشاركت شهرداری شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

وجود غده سرطانی به نام کشتارگاه دام در مرکز شهر..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

انتخاب شهردار توانمند زمینه ساز شاهرود مدرن ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهرمان شاهرود از لحاظ فضای سبز در چه جایگاهی قرار دارد؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهر برای زندگی وبهزیستی ،مدیرودرمانگر اجتماعی می خواهد..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

علم مدیریت ساخت و مدیریت شهری..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

توسعه توریسم عرفانی ، باز تعریف هویت شهری ورونق اقتصادی بر بستر دیپلماسی شهری ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

استراتژی افزایش منابع درآمدی پایدار و مدیریت هزینه ها..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 81 منتشر شد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

خبر آمد خبری در راه است..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

در پی اقدامات پروپاگاندای نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

پشت پرده تیم های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود قسمت 2..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

واکاوی حضور ائتلافی به نام السابقون درشورای شهر چهارم و کارنامه نه چندان موفق آن:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

تئاتر شهر تئوری تغییر به کمک هرم قدرت..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

مسئول ستاد حزب اعتدال و توسعه در شهرستان شاهرود منصوب شد..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

همه پستها