بالا و پایین‌های یک سوال از رییس جمهور و سرنوشت  یک نامحسوس‌

گروه سیاسی: همه چیز از روزهای پایانی نخستین ماه سال جاری آغاز شد. یک روز پیش از سفر استانی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به استان زادگاه خودش ماجرا ظاهری ساده داشت و در عمل با پیچیدگی‌های زیادی مواجه شد. طرحی قرار بود توسط نیروی انتظامی آغاز شود، پروژه‌ای که از همان روز نخست با حاشیه و موضع‌گیری رئیس دولت یازدهم مواجه شد. 30 فروردین ماه سال 95 بود که تصاویر مربوط به آغاز به کار 7000 نیروی نامحسوس گشت امنیت اخلاقی در سایت‌های خبری منتشر شد؛ عکس‌هایی که یک روز بعد و در آخرین روز از اولین ماه سال جاری در صفحه اول بسیاری از رسانه‌ها نقش بست. صف‌های درهم فشرده‌ای از آدم‌های معمولی که كنار هم قطار شده بودند؛ با چهره‌هایی معمولی، شبیه افرادی كه هر روز از كنارشان می‌گذریم، با همان لباس‌های معمولی. چهره‌های جوان و میان‌سال با كت‌های خاكستری و قهوه‌ای، برخی‌های‌شان با عینك دودی، آن یكی با تی‌شرت آبی رنگ.

آغاز به کار یک طرح نامحسوس

در آخرین روزهای فروردین ماه بود که عكس پلیس‌های نامحسوس و خبری كه سردار حسین ساجدی‌نیا اعلام كرد خیلی سریع میان كاربران شبكه‌های اجتماعی دست به دست شد. سردار گفت: «از امروز گشت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی نیز در سطح معابر فعالیت خود را آغاز خواهد كرد. براین اساس قرار بود بیش از ٧٠٠٠ نیروی زن و مرد با حضور در معابر نسبت به رصد این موارد و اطلاع آن به پلیس امنیت اقدام خواهند كرد. فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در خصوص نحوه عملكرد ماموران نامحسوس توضیح داد: «این افراد در صورت مشاهده موارد ناهنجاری همچون مزاحمت برای نوامیس، آلودگی صوتی، كشف حجاب در خودرو و انجام حركات نمایشی در خیابان، شماره پلاك خودرو را برداشته و از طریق سامانه پیامكی به مركز پلیس امنیت اخلاقی اطلاع می‌دهند، سپس از سوی پلیس امنیت با این افراد تماس گرفته و از آنان خواسته می‌شود كه در موعد تعیین شده به پلیس مراجعه كنند». آنطور که ساجدی‌نیا گفته اگر این افراد از دستور پلیس سرپیچی كرده و به آن تمكین نكنند با توجه به اینكه پلیس آدرس این افراد را در اختیار دارد به منازل آنها مراجعه می‌كند و اگر آدرس این افراد مخدوش یا به هر دلیل تغییر كرده باشد، با آنان تماس گرفته شده، تخلف خودروی مذكور در فهرست افراد خاطی ثبت شده و هنگام نقل و انتقال پلاك خودرو یا فروش خودرو یا هنگام دریافت خدمات برای خودروی‌شان این افراد شناسایی شده و با آنان برخورد خواهد شد.

موضع‌گیری دولت در پایان سفر استانی

به فاصله کمتر از یک روز از آغاز طرح گشت‌های نامحسوس امنیت اخلاقی بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری مجبور به اعلام موضع دولت در قبال این طرح شد. سفر استانی رئیس دولت به استان سمنان به مانند سایر سفرهای استانی دولت، با برگزاری یک نشست خبری به کار خود پایان داد. پیش از این مرسوم بود که خبرنگاران استان‌های مختلف، پرسشی در مورد مسائل محلی مرتبط با استان خود مطرح کنند.

با این حال چهارمین خبرنگار از پنج خبرنگار استان سمنان سوالی را مطرح کرد که آن روزها موضوع مورد علاقه بسیاری از رسانه‌ها بود. رییس‌جمهوری در پایان سفر استانی‌اش به استان سمنان و در پاسخ به پرسش خبرنگاری كه در خصوص حضور ماموران نامحسوس از او سوال پرسیده بود، پاسخ داد: «كرامت انسانی را خدا به انسان‌ها داده و این كرامت مقدم بر دین است. كرامت همه باید حفظ شود».

سوال سعید ایمانی، خبرنگار و نماینده نشریات استانی از رییس جمهور در خصوص وعده انتخاباتی روحانی در مورد حفظ کرامت انسانی و شروع هفت هزار نیروی گشت نامحسوس در تهران و پاسخ روحانی در نشست خبری استان سمنانبدین شرح بود:

جناب آقای رئیس جمهور با توجه به صحبت های انتخاباتی حضرتعالی در تاریخ ۱۸ خرداد سال ۹۲ در همایش تدبیر و امید در ورزشگاه شیرودی تهران که فرموده بودید (من نقل قول مستقیم میکنم فرمایش حضرتعالی را) : «من کاری خواهم کرد که با کمک پلیس زحمتکش کشور در سراسر خیابان ها امنیت واقعی مستقر شود و دختران ما در خیابان ها احساس امنیت کنند. من نخواهم گذاشت ماموری بی نام و نشان از کسی سوال کند. دختران جامعه ما خود حافظ حجاب و عفاف هستند». در پی خبری، دیروز در تهران از طرحی رونمایی شده است که از آغاز فعالیت ماموران نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی حکایت دارد. نظر حضرتعالی بعنوان سکان دار دولت تدبیر و امید و همچنین یک حقوقدان درمورد اجرای این طرح چیست ؟

به گزارش قلم، دکتر حسن روحانی در نشست خبری در پایان سفر به استان سمنان اینگونه پاسخ می دهد:  ببینید یک طرح هایی در کشور اجرا می شود که بخشی از آن مربوط می شود به دولت و بخش اجرایی و برخی از امور هم مربوط می شود به دستگاه های دیگر به بخش قوه قضاییه یا نیروهایی که هستند. دولت به همان وعده ای که به مردم داده است عمل خواهد کرد یعنی هرجا که امکان پذیر باشد از توان خودش استفاده می کند برای اینکه مردم احساس امنیت کنند. بسیاری از امور هست که ما در بعضی از زمینه ها متاسفانه به عکس عمل می شود. اولین وظیفه ای که ما نسبت به مردم داریم احترام به شخصیت مردم ، جایگاه مردم ، این کرامت انسانی را خداوند برای تمام انسان ها قرار داده است .برای همه ی انسان ها است حالا بحث دین و مذهب و اسلام و اینها مراحل بعدی است  ولی اصل کرامت “وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَمَ” ابناء بشر از دیدگاه قرآن و از دیدگاه اسلام دارای کرامتند و کرامت مردم باید حفظ بشود . مسئله دوم این است که مردم ما مردمی خوب و وظیفه شناسی هستند ، البته همه ی ما باید در زمینه فرهنگی کار بکنیم و تلاش بکنیم، مسئولین فرهنگی باید کار بکنند و ما باید کاری بکنیم که مسئله ای که از طریق فرهنگی حل می شود از طرق دیگر نیاییم آن را حل بکنیم. ما طبق آیه قرآن دنبال موعظهء حسنه باید باشیم دنبال جدال احسن باید باشیم، بهترین راه و کوتاه ترین راه را باید انتخاب کنیم، انشالله دولت در این زمینه اقداماتی که در حد توان قدرت اجرایی هست را انجام خواهد داد.

 

 موضع‌گیری دوم رئیس‌جمهوری

«ما باید پدری كنیم برای مردم. هركس صبح پا می‌شود یك مقرراتی و یك چارچوبی می‌گذارد، این یكی می‌خواهد مخفی مردم را كنترل كند، آن یكی می‌خواهد آشكار مردم را كنترل كند، مگر حق دارید؟» این‌ها بخشی از سخنان رییس‌جمهوری در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت در اولین روز از اردیبهشت ماه بود، تصاویری که طی چند ساعت تبدیل به یكی از پربازدیدترین ویدیوهایی شد كه روی سایت‌های خبری قرار گرفته بود. کمتر از یک هفته پس از انتشار خبر آغاز به كار ٧ هزار نیروی نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی، حسن روحانی لازم دانست تا واكنش خود را در قالب دفاع از قانون و آزادی مردم بیان كند: «آزادی مردم محدود نمی‌شود الا با قانون. هیچ چیز دیگری نمی‌تواند آزادی مردم را محدود كند، دولت هم نمی‌تواند، قوه قضاییه هم نمی‌تواند، فقط قانونی اگر مراحلش تصویب و ابلاغ شد می‌تواند چارچوب بگذارد. به غیر از قانون ما حق نداریم در زندگی مردم، زندگی خصوصی مردم و در زندگی عمومی مردم دخالت كنیم. حكومت امیرالمومنین برای ما الگو است و پیامبر فرمود حاكم، پدر امت است، باید جایگاه پدری داشته باشد و ما باید در این راستا وظیفه خودمان را نسبت به مردم‌مان انجام دهیم».

یادآوری وعده‌های رئیس دولت یازدهم

«من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت واقعی باشد و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند و نخواهم گذاشت مأموری بی‌نام و نشان از کسی سئوال کند. دختران خود حافظ حجاب و عفاف هستند». این جملات بخشی از شعار و یا وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری گذشته بود که در روز هجدهم خرداد سال ۹۲ در ورزشگاه شهید شیرودی تهران و در برابر خیل عظیم جوانان حاضر در ورزشگاه خطاب به آنها، از سوی رییس‌جمهوری کنونی ایران و آقای حقوقدان آن روزها سر داده شد. با این حال قرار بود پس از ۶۸۳ روز از آن صحبت‌ها، 7 هزار گشت نامحسوس پلیس برای برقراری امنیت اخلاقی در تهران آغاز بکار شوند. نیروهایی که به گفته سردار حسین ساجدی نیا محل گشت‌زنی آنها در میادین، مراکز تجاری و خیابان‌ها و بزرگراه‌ها بوده و در معابر و محله‌های شهر تهران هم به صورت نامحسوس حضور گسترده‌ای خواهند داشت. یعنی به‌طور متوسط به هر محله تهران ۲۸ مامور نامحسوس تعلق خواهد گرفت که در نوع خود آمار جالبی است.

مخالفت استانداری تهران با یک طرح

معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران روز جمعه (۳ اردیبهشت) درباره طرح پلیس نامحسوس گفت: «استاندار تهران به عنوان متولی امور اجتماعی و امنیتی که مسئول امنیت در استان است، نسبت به ابعاد و اجزاء این طرح اطلاع ندارد».

 به گزارش "ایسنا"، محسن نسج همدانی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، افزود: «نباید انتظار داشت اجرای برخی طرح‌ها بدون همراهی و هماهنگی با سایر ارگان‌های امنیتی دولت، منجر به موفقیت گردد». به گفته معاون استانداری تهران "لازم است هرگونه طرحی که جنبه‌های اجتماعی و عمومی دارد و در ارتباط با مردم است، باید در دستگاه‌های مربوطه بررسی شود تا از نگرانی بیهوده بین مردم شریف جلوگیری گردد". همدانی در پایان گفت: «استانداری تهران ضمن احترام به اصل این‌گونه طرح‌ها، حسب نظر وزیر محترم کشور و معاون محترم امنیتی - انتظامی وزارت کشور، لازم می‌داند چگونگی این طرح را بررسی کند و پاسخگوی برخی نگرانی‌ها باشد».

صدای اعتراض از مجلس نهم

پس از آن بود که غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت و منتخب دوره دهم مجلس نیز به "ایلنا" گفت: «پلیس نامحسوس اخلاقی زمینه نا‌امنی فکری را به وجود می‌آورد. ما در کل کشور برای محیط زیست ۲۷۰۰ محیط‌بان داریم و درحالی که در تهران برای چنین منظوری ۷۰۰۰ نیرو در نظر گرفته شده است». این نماینده مجلس چنین طرح‌هایی را "خارج از محدوده کارکرد پلیس" خواند و گفت: «اشتباه این‌ها این است که نمی‌دانند پلیس نمی‌تواند به معنای عمیق کلمه ارشادی عمل کند. ممکن است پلیس تذکر‌هایی بدهد اما ارشادکننده نیست چرا که جنس پلیس ارشادی نیست».

به نظر این نماینده مجلس این طرح هزینه گزافی را بر مملکت تحمیل خواهد کرد و در عین حال موجب امنیتی شدن جامعه خواهد شد چرا که الان همه از هم می‌ترسند. او گفت در این وضعیت وزارت کشور باید ورود کند تا در انتخابات مرحله دوم چنین مسائلی بر روی مردم اثر گذار نباشد: «در صورتی که وزیر کشور در این رابطه ابراز بی‌اطلاعی کند و یا بگوید من کاره‌ای نیستم‌‌ همان بهتر که درب آن وزارتخانه را با چنین وزیری ببندیم». جعفرزاده در پایان تاکید کرد: «اگر وزیر کشور در مورد پلیس نامحسوس اخلاقی کوتاهی کند و تنها نقش تماشاگر را بازی کند عاقبت خوبی برای آقای رحمانی فضلی پیش‌بینی نمی‌کنم».

انتقاد سخنگوی قوه قضائیه از گشت نامحسوس

مدتی بعد نیز حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نود و پنجمین نشست خبری خود درباره گشت نامحسوس پلیس اظهار داشت: در مورد عنوان گشت نامحسوس از سوی پلیس به نظر بنده خوش سلیقگی صورت نگرفته است. وی افزود: پلیس روشی را برای برخورد با فساد و جرایم مشهود اتخاذ کرده است. سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: نسبت به اصل برخورد با جرایم مشهود نیروی انتظامی اقدام خوب و درستی را انجام می‌دهد ولی شیوه و روش آن قابل بحث است. اژه‌ای اظهار داشت: ممکن است سو استفاده‌ای در این خصوص صورت بگیرد که پلیس باید مواظب باشد کسی از این بابت سو استفاده نکند.

موضع وزیر کشور درباره این طرح

با تمام این احوال طی روزهای گذشته وزیر کشور در خصوص ساز و کار گشت نامحسوس امنیت اخلاقی گفت: این موضوع در رسانه‌ها با تمرکز بر موضوع عفاف و حجاب مطرح شد در حالی که اجرای این طرح در حوزه‌هایی چون سرقت، اخاذی، درگیری و ... نیز برنامه‌ریزی شده بود.

 عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه بیست و یکمین همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران ناجا در جمع خبرنگاران در خصوص ساز و کار گشت نامحسوس امنیت اخلاقی اظهار کرد: این موضوع آنگونه که مطرح شد نبوده و در جهت تقویت نیروهای اجرایی قرار بر این بود از نیروهای آماده و در ساعت استراحت در راستای اجرای این طرح بهره‌گیری شود. وی تأکید کرد: یقینا یکی از محورهای اجرای طرح گشت نامحسوس در کنار سایر موضوعات، عفاف و حجاب است و با کسانی که موضوعات اخلاقی را رعایت نمی‌کنند و در این حوزه هنجارشکنی می‌کنند نیز برخورد می‌شود.

 رحمانی فضلی با اشاره به اجرای طرح گشت نامحسوس امنیت اخلاقی عنوان کرد: این موضوع یک موضوع بین بخشی است و دستگاه‌های متعددی در اجرای این طرح مسئولیت دارند. وی اضافه کرد: لذا این موضوع به دلیل بین بخشی بودن در شورای امنیت مطرح و برای اثرگذاری بیشتر در شورای اجتماعی نیز به بحث گذاشته می‌شود تا مسئولیت دستگاه‌های متولی دیگر نیز تعریف و مشخص شود. وزیر کشور توضیح داد: طرح این موضوع در شورای امنیت در حهت مسئول‌سازی دیگر دستگاه‌ها در این راستا است و نیروی انتظامی به تخلفاتی که در منظر عموم و جامعه رخ می‌دهد تذکر داده و برخورد خواهد کرد و اقدامات دیگر دستگاه‌ها نیز باید مشخص شود.

پس از این صحبت‌های رحمانی فضلی بود که سردار ساجدی‌نیا، سخنگوی ناجا در یک نشست خبری اعلام کرد که گشت‌های نامحسوس فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و قرار نیست گشت‌های نامحسوس به صورت محسوس فعالیت خود را ادامه دهند. حال باید منتظر ماند و دید که سرانجام این طرح نامحسوس به کجا خواهد انجامید. طرحی که با فرمان فرمانده پلیس تهران آغاز شد و پرسش زیرکانه یک خبرنگار محلی در استان سمنان موجب شد تا رئیس دولت تدبیر و امید نسبت به این طرح حساسیت به خرج دهد.

 

 


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic