بچه­ های انقلاب را با هر انگ و اتهامی نمی­توان محدود کرد.

ذات مردم شاهرود با تصور برخی افراد متفاوت است و به اصلاحات گرایش دارد.

در شاهرود به عنوان میزان، می­توان آرای خاتمی و روحانی را مورد بررسی قرار داد.

اگر جریانی دنبال این است که یک تفکر حضور نداشته باشد تا جا برای تفکر خودش باز شود، مشکل از مردم نیست.

مردم بین گزینه ­های موجود انتخاب خود را انجام می­دهند. بدنه مردم شاهرود در فضای اصولگرایی تعریف نمی­شوند، مگر آنکه عرصه بر دیگر جریان­ها تنگ شود.


گروه سیاسی:مصاحبه پیش رو در سال 92و در شماره 40 هفته نامه پارسیای قومس  انجام شده که به دلیل اهمیت موضوع در بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه شهرستانهای شاهرود ومیامی با اندکی تغییرات در این شماره تجدید چاپ میشود.

شاهرودی­های کمی هستند که نام "دکتر علی اصغر احمدی" را نشنیده باشند. نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی شهرستان شاهرود که پس از پایان دوره نمایندگی خود مسئولیت­های متعددی را عهده­دار شد. استانداری گلستان و معاونت امنیتی-انتظامی وزارت کشور (٨٠ - ٨٥) ، عضویت در «شورای راهبردی جبهه اصلاحات»و در حال حاضر نیز معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری و دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی بخشی از عملکرد احمدی پس از پایان وکالت مردم شاهرود است.

سئوال:در سال­های گذشته در فضای استان سمنان، به نوعی فضای غالب سیاسی رنگ و بوی اصولگرایی به خود گرفته، این موضوع حتی از روی اسامی نمایندگان مجلس استان در دوره­های اخیر نیزقابل تشخیص است به همین دلیل، به نظر می­رسد نیروهای اصلاح­طلب استان انسجام کافی ندارند و در حاشیه قرار گرفته­اند. به نظر شما با چه راهکاری می­توان این طیف سیاسی را فعالتر کرد؟

همیشه این نکته برای من اهمیت داشته که در درجه اول یک نماینده، فرماندار، استاندار یا حتی یک مدیرکل باید نسبت به وظیفه­ای که عهده­دار است، کاردان و کاربلد باشد. در سطح بالاتر، در دولت و هیات وزیران نیز به همین ترتیب است. اگر افراد کاربلد باشند، می­توانند برنامه­ریزی کنند و تصمیمات مهم و اساسی بگیرند. اینجا دنبال نقد عملکرد هشت سال گذشته و سوءمدیریت­ها نیستیم اما اگر مدیران با کار آشنا بودند؛ روند تصمیم­گیری­ها در سطح ملی و استانی –که باهم در ارتباط هستند- بهتر از شرایط فعلی می­شد. در حوزه مدیریت اصولگرا و اصلاح­طلب بودن تفاوت چندانی نمی­کند، مهم تسلط بر حوزه فعالیت است.

سئوال:اما نگرش­های سیاسی افراد هم موثر است، درست نمی­گویم؟

از نظر نگرش سیاسی، همیشه جریاناتی تحت عنوان حزب و تشکل­های سیاسی هستند که فلسفه وجودی آنها ایجاد دولت در سایه است. یک عنصر سیاسی همیشه باید کاری کند که اگر مخالف دولت حاکم است، نقد درستی بیان کند و پیشنهاد خوبی ارائه دهد. این حزب یا تشکل باید در دراز مدت به فکر آموزش باشد تا بتواند مبانی فکری خود را در قالب حضور در عرصه­های مختلف سیاسی به ویژه انتخابات به نمایش بگذارد. البته این کار الزاما برای کسب قدرت نیست بلکه موضوع این است که یک تفکر می­تواند برای مردم مفیدتر باشد. نیروهای سیاسی باید برنامه­ریزی کنند، گام­های بعدی را بررسی کرده و با اعتمادسازی و ارائه برنامه بتوانند برنامه­ریزی کنند.

سئوال:در انتخابات ٢٤ خردادماه نیروهای اصلاح­طلب در پیروزی دکتر روحانی نقش پررنگ و موثری داشتند. نیروهای اصلاح­طلب استان که در سال­های گذشته به هر دلیلی منسجم نبودند، در انتخابات ریاست جمهوری توانستند موثر واقع شوند ،اصلاح­طلبان استان چگونه می­توانند، مفیدتر و موثرتر از گذشته به ایفای نقش سیاسی خود بپردازند؟

در جریان انتخابات، من به عنوان یکی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تلاش فردی و گروهی را بر مبنای صحبت­های سیدمحمد خاتمی و نظرات آیت­ا... هاشمی به کار گرفتم، سایرین هم همینطور. تصور می­کنم انتخابات اخیر نشانه­ای از بلوغ سیاسی نیروهای اصلاح­طلب در سطح کلان بود، به این معنا که با حضور در مبارزات انتخاباتی، نسبت به جریان انتخابات تصمیم عقلایی بگیرند. در تهران ما تشکیلاتی با ١٨ حزب سیاسی همسو، شورایی را تحت عنوان «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» داریم و در حال بازنگری آئین­نامه فعالیت آن هستیم.

سئوال:شما سابقه نمایندگی دوره پنجم در حوزه انتخابیه شاهرود را دارید، بعد از آن دوره، حتی در مجلس تمام اصلاح­طلب ششم، شاهرود نماینده­ای اصولگرا داشت. البته کاظم جلالی در آن زمان بیشتر اعتدال­گرا بود اما امروز تبدیل به یکی از چهره­های شاخص جریان اصولگرایی شده است. الان هم به نظر می­رسد که با اعمال برخی فشارها و محدودیت­ها، رفتار و گفتمان اصولگرایی در شاهرود «فربه» شده است؛ این موضوع را قبول دارید؟

من با این حرف مخالفم و برای آن دلیل هم دارم. توده مردم در کشور ایران با وجود فشارهای زیادی که در هشت سال گذشته اعمال ­شد، در زمان انتخابات با انتخاب "حسن روحانی" نشان دادند که ذات آنها با حرف­هایی که برخی افراد می­گویند، متفاوت است. شاهرود هم یکی از همین شهرستان­هاست. کافی است درصد آرای مردم شاهرود به آقای روحانی را بررسی کنیم.

سئوال:این اتفاق تشابهی با انتخاب سیدمحمد خاتمی در شاهرود دارد؟

دقیقا، این دو با هم کاملا مشابه هستند و همین موضوع نشان می­دهد که ذات مردم شاهرود با تصور برخی افراد متفاوت است و به اصلاحات گرایش دارند.

سئوال:اما فضای سیاسی شاهرود در سال­های اخیر با فشارهای جریان دارای قدرت، حداقل در ظاهر تصویر دیگری دارد.

این به معنای فربه شدن اصولگرایی در شاهرود نیست.

سئوال:در فضای شهرستان اینطور به نظر می­رسد.

وقتی در شهرستانی مثل شاهرود، گزینه اصلاحات تا آخرین لحظه تایید صلاحیت نمی­شود، نمی­توان آن را به حساب مردم شاهرود گذاشت. من خودم در سال ٨٦ در حوزه­ای که سابقه فرمانداری و استانداری در آنجا را داشتم احراز صلاحیت نشدم. این موضوع ارتباطی با مردم آن شهرستان ندارد.

سئوال:به نظر می­رسد جریانی وجود دارد که حضورش در قدرت با افراط، تندروی، حذف و محدود کردن دیگر نگرش­های سیاسی گره خورده است.

اگر جریانی دنبال این است که یک تفکر حضور نداشته باشد تا جا برای تفکر خودش باز شود، مشکل از مردم نیست. مردم در زمان انتخابات به گزینه­هایی باقی مانده نگاه می­کنند. با این حساب باید خیلی هم خوشحال باشیم که مردم هنوز هم در انتخابات شرکت می­کنند. در شاهرود هم به عنوان میزان، می­توان آرای آقایان خاتمی و روحانی را مورد بررسی قرار داد. مردم با تمام فشارها سرانجام نظر خود را نشان دادند و انتخاب حقیقی خود را کردند.

سئوال:با این حال هنوز هم به نظر می­رسد یک جریان سعی می­کند در انتخابات مجلس برای نیروهای اصلاحات در شاهرود محدودیت­هایی ایجاد ­کند. در دوره اخیر حتی امکان حضور چهره­ای از اصلاح­طلبان هم فراهم نبود.

مردم حق دارند انتخاب کنند، این حق ملت است که براساس تشخیص خودش عمل کند. در مورد انتخابات  مجلس در شاهرود یا هرجای دیگر مسئولان امر بدون پیش شرط قانون را اجرا کنند، ببینند بازهم چنین اتفاقی می­افتد یا خیر؟ به نظر من مردم بین گزینه­های موجود انتخاب خود را انجام می­دهند. بدنه مردم شاهرود در فضای اصولگرایی تعریف نمی­شوند، مگر آنکه عرصه بر دیگر جریان­ها تنگ شود.

سئوال:غیر از مشکلات موجود در سطح مدیریت کلان که به آن اشاره کردید، به نظر می­رسد محدودیت­ها و فشارهای سلیقه­ای در شاهرود امکان انسجام نیروهای هم فکر را با سختی مواجه کرده است. گروه­هایی در شهرستان­های کوچکتر محدودیت­هایی ایجاد می­کنند که به نظر خارج از قانون می­رسد.

اتفاقا اگر چنین شرایطی باشد نیاز به حضور جدی­تر نیروهای اصلاحات است. در رقابت است که خلاقیت، خودش را نشان می­دهد. ذات افرادی مثل من براساس مدیریت بحران است. تجربه آن را هم داریم.

سئوال:گذشته از آن با توجه کوچک بودن محیط شهرستان به نظر می­رسد این اعمال فشارها بیشتر بوده است.

طبیعی است که این محدودیت­ها در شاهرود بیشتر باشد ولی نباید به دلیل اینکه برخی می­خواهند از قدرتی به ناحق استفاده کنند ما از فعالیت به حق خود دست برداریم. ما باید در چارچوب قانون فعالیت­های خود را انجام دهیم. وقتی به ناحق فشاری به انسان وارد می­شود، می­تواند دلیلی برای حق بودن آن عمل باشد. من چندبار گفته­ام ما بچه­های انقلاب و صاحبخانه هستیم، این مستاجر است که باید بیرون برود. نظام و انقلاب و کشور را دوست داریم. همه چارچوب، قانون اساسی و تمامی اصول آن را قبول داریم. دیگران تصور می­کنند ما از جای دیگری می­آییم که البته این اشتباه آنهاست. امیدواریم که این دوستان پیام انتخابات ریاست جمهوری را شنیده باشند، بر سر عقل آمده باشند و متوجه شوند که نمی­توان بچه­های انقلاب را با هر انگ و اتهامی محدود کرد.

 سئوال:برطبق اصول قانون اساسی نمایندگان مجلس وظیفه قانونگذاری و نظارت بر نحوه اجرای قانون را برعهده دارند در حالی که بسیاری از مردم از نمایندگان مجلس هم برای پیشرفت و بهسازی حوزه انتخابیه خود انتظاراتی دارند.

بعضی زمان­ها ما نسبت به جایگاه نمایندگی دچار اشتباه می­شویم. سوال مهم این است که نماینده باید برای شهر کار کند یا دولت؟ در قانون اساسی برای نمایندگان قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون پیش­بینی شده است و اجرای قانون برعهده دولت است. پس در مورد سرعت کند پیشرفت شهرستان شاهرود در درجه اول باید دولتمردان در سطوح مختلف شهرستانی، استانی و کشوری پاسخگو باشند که ما (شاهرود) در جای خود قرار داریم یا خیر؟ البته این به معنای نقش نداشتن نماینده نیست.

 


نظرات()   
   
صنعت ساختمان.آی آر
شنبه 24 بهمن 1394 10:44
سایت بسیار خوبی دارید . موفق باشید

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

دقیقا کجای فرودگاه شاهرود مردمیست؟..........شنبه 28 مهر 1397

شاهکاری دیگر از نماینده ای که نمایندگی مردم را نمی کند!!..........شنبه 28 مهر 1397

شاه کاری دیگر از نماینده ای که نمایندگی مردم را نمی کند!..........شنبه 28 مهر 1397

مطالبه گری و فرهنگی که به انحراف می رود..........شنبه 28 مهر 1397

شهردار شورا یا شورای شهردار! مساله این است؟؟..........شنبه 28 مهر 1397

گزارشی از فعالیت هیات منتظران مصلح شاهرود و چند نکته..........شنبه 28 مهر 1397

تلف شدن گورخرهای آسیایی و چند نکته..........شنبه 28 مهر 1397

قربانیان یک تبریک اشتباهی..........شنبه 28 مهر 1397

شاهرود نفس می کشد..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر نحوه برگزاری هفته دولت در شهرستان شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقش حساس این روزهای بانوان شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

اما و اگرهای ترکیب جدید هیئت رئیسه شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

تحلیلی در مورد اکو مارتن جنگل ابر در شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر دادگاه های علنی مفسدین اقتصادی..........سه شنبه 13 شهریور 1397

بیش از نیمی از املاک البرز شرقی با کدام مزایده و مجوز به ذوب آهن واگذار شد؟..........پنجشنبه 21 تیر 1397

واکاوی اتفاقات یک سال اخیر شاهرود و نقش بی بدیل فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ..........پنجشنبه 21 تیر 1397

محمد کرم محمدی کلید دار فرماندار ویژه شهرستان شاهرود شد...........پنجشنبه 21 تیر 1397

وحدت ملی، راه نجات کشور..........پنجشنبه 21 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی (قسمت دوم )..........پنجشنبه 21 تیر 1397

حمایتی ماندگار از دکتر حسینی شاهرودی و نقش وی در برگزاری همایش..........پنجشنبه 21 تیر 1397

تغییر و تحول ماهیت مدیریت است اما .............پنجشنبه 21 تیر 1397

تسویه حسابهای انتخاباتی در شاهرود شروع شد!!!..........پنجشنبه 21 تیر 1397

برخورد قاطعانه با فرصت طلب ها و طمع کاران در دستور کار مدیریت جدید شهرداری شاهرود قرار گرفت..........پنجشنبه 21 تیر 1397

نیروی بومی یعنی شهروندی که در پی وحدت باشد نه اختلاف افکنی و کینه توزی..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شهاب الدین چاووشی در یک روز چهار مدیرکل منصوب کرد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

آئین تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شاهرود برگزار شد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شوی تبلیغاتی روز کارگر در مجموعه معادن طزره..........سه شنبه 12 تیر 1397

سرنوشتی به مانند زابل و زابلی ها در انتظار شاهرود و شاهرودی ها..........سه شنبه 12 تیر 1397

نگاهى به تجمعات اخیر در شاهرود..........سه شنبه 12 تیر 1397

دستور توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان توسط رئیس جمهور در پی نامه دکتر جلالی به دکتر روحانی..........سه شنبه 12 تیر 1397

همه پستها