تبلیغات
پارسیا نیوز - عضو شورای راهبردی جبهه اصلاحات در گفتگو با "پارسیای قومس" مطرح کرد:

بچه­ های انقلاب را با هر انگ و اتهامی نمی­توان محدود کرد.

ذات مردم شاهرود با تصور برخی افراد متفاوت است و به اصلاحات گرایش دارد.

در شاهرود به عنوان میزان، می­توان آرای خاتمی و روحانی را مورد بررسی قرار داد.

اگر جریانی دنبال این است که یک تفکر حضور نداشته باشد تا جا برای تفکر خودش باز شود، مشکل از مردم نیست.

مردم بین گزینه ­های موجود انتخاب خود را انجام می­دهند. بدنه مردم شاهرود در فضای اصولگرایی تعریف نمی­شوند، مگر آنکه عرصه بر دیگر جریان­ها تنگ شود.


گروه سیاسی:مصاحبه پیش رو در سال 92و در شماره 40 هفته نامه پارسیای قومس  انجام شده که به دلیل اهمیت موضوع در بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه شهرستانهای شاهرود ومیامی با اندکی تغییرات در این شماره تجدید چاپ میشود.

شاهرودی­های کمی هستند که نام "دکتر علی اصغر احمدی" را نشنیده باشند. نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی شهرستان شاهرود که پس از پایان دوره نمایندگی خود مسئولیت­های متعددی را عهده­دار شد. استانداری گلستان و معاونت امنیتی-انتظامی وزارت کشور (٨٠ - ٨٥) ، عضویت در «شورای راهبردی جبهه اصلاحات»و در حال حاضر نیز معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری و دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی بخشی از عملکرد احمدی پس از پایان وکالت مردم شاهرود است.

سئوال:در سال­های گذشته در فضای استان سمنان، به نوعی فضای غالب سیاسی رنگ و بوی اصولگرایی به خود گرفته، این موضوع حتی از روی اسامی نمایندگان مجلس استان در دوره­های اخیر نیزقابل تشخیص است به همین دلیل، به نظر می­رسد نیروهای اصلاح­طلب استان انسجام کافی ندارند و در حاشیه قرار گرفته­اند. به نظر شما با چه راهکاری می­توان این طیف سیاسی را فعالتر کرد؟

همیشه این نکته برای من اهمیت داشته که در درجه اول یک نماینده، فرماندار، استاندار یا حتی یک مدیرکل باید نسبت به وظیفه­ای که عهده­دار است، کاردان و کاربلد باشد. در سطح بالاتر، در دولت و هیات وزیران نیز به همین ترتیب است. اگر افراد کاربلد باشند، می­توانند برنامه­ریزی کنند و تصمیمات مهم و اساسی بگیرند. اینجا دنبال نقد عملکرد هشت سال گذشته و سوءمدیریت­ها نیستیم اما اگر مدیران با کار آشنا بودند؛ روند تصمیم­گیری­ها در سطح ملی و استانی –که باهم در ارتباط هستند- بهتر از شرایط فعلی می­شد. در حوزه مدیریت اصولگرا و اصلاح­طلب بودن تفاوت چندانی نمی­کند، مهم تسلط بر حوزه فعالیت است.

سئوال:اما نگرش­های سیاسی افراد هم موثر است، درست نمی­گویم؟

از نظر نگرش سیاسی، همیشه جریاناتی تحت عنوان حزب و تشکل­های سیاسی هستند که فلسفه وجودی آنها ایجاد دولت در سایه است. یک عنصر سیاسی همیشه باید کاری کند که اگر مخالف دولت حاکم است، نقد درستی بیان کند و پیشنهاد خوبی ارائه دهد. این حزب یا تشکل باید در دراز مدت به فکر آموزش باشد تا بتواند مبانی فکری خود را در قالب حضور در عرصه­های مختلف سیاسی به ویژه انتخابات به نمایش بگذارد. البته این کار الزاما برای کسب قدرت نیست بلکه موضوع این است که یک تفکر می­تواند برای مردم مفیدتر باشد. نیروهای سیاسی باید برنامه­ریزی کنند، گام­های بعدی را بررسی کرده و با اعتمادسازی و ارائه برنامه بتوانند برنامه­ریزی کنند.

سئوال:در انتخابات ٢٤ خردادماه نیروهای اصلاح­طلب در پیروزی دکتر روحانی نقش پررنگ و موثری داشتند. نیروهای اصلاح­طلب استان که در سال­های گذشته به هر دلیلی منسجم نبودند، در انتخابات ریاست جمهوری توانستند موثر واقع شوند ،اصلاح­طلبان استان چگونه می­توانند، مفیدتر و موثرتر از گذشته به ایفای نقش سیاسی خود بپردازند؟

در جریان انتخابات، من به عنوان یکی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تلاش فردی و گروهی را بر مبنای صحبت­های سیدمحمد خاتمی و نظرات آیت­ا... هاشمی به کار گرفتم، سایرین هم همینطور. تصور می­کنم انتخابات اخیر نشانه­ای از بلوغ سیاسی نیروهای اصلاح­طلب در سطح کلان بود، به این معنا که با حضور در مبارزات انتخاباتی، نسبت به جریان انتخابات تصمیم عقلایی بگیرند. در تهران ما تشکیلاتی با ١٨ حزب سیاسی همسو، شورایی را تحت عنوان «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» داریم و در حال بازنگری آئین­نامه فعالیت آن هستیم.

سئوال:شما سابقه نمایندگی دوره پنجم در حوزه انتخابیه شاهرود را دارید، بعد از آن دوره، حتی در مجلس تمام اصلاح­طلب ششم، شاهرود نماینده­ای اصولگرا داشت. البته کاظم جلالی در آن زمان بیشتر اعتدال­گرا بود اما امروز تبدیل به یکی از چهره­های شاخص جریان اصولگرایی شده است. الان هم به نظر می­رسد که با اعمال برخی فشارها و محدودیت­ها، رفتار و گفتمان اصولگرایی در شاهرود «فربه» شده است؛ این موضوع را قبول دارید؟

من با این حرف مخالفم و برای آن دلیل هم دارم. توده مردم در کشور ایران با وجود فشارهای زیادی که در هشت سال گذشته اعمال ­شد، در زمان انتخابات با انتخاب "حسن روحانی" نشان دادند که ذات آنها با حرف­هایی که برخی افراد می­گویند، متفاوت است. شاهرود هم یکی از همین شهرستان­هاست. کافی است درصد آرای مردم شاهرود به آقای روحانی را بررسی کنیم.

سئوال:این اتفاق تشابهی با انتخاب سیدمحمد خاتمی در شاهرود دارد؟

دقیقا، این دو با هم کاملا مشابه هستند و همین موضوع نشان می­دهد که ذات مردم شاهرود با تصور برخی افراد متفاوت است و به اصلاحات گرایش دارند.

سئوال:اما فضای سیاسی شاهرود در سال­های اخیر با فشارهای جریان دارای قدرت، حداقل در ظاهر تصویر دیگری دارد.

این به معنای فربه شدن اصولگرایی در شاهرود نیست.

سئوال:در فضای شهرستان اینطور به نظر می­رسد.

وقتی در شهرستانی مثل شاهرود، گزینه اصلاحات تا آخرین لحظه تایید صلاحیت نمی­شود، نمی­توان آن را به حساب مردم شاهرود گذاشت. من خودم در سال ٨٦ در حوزه­ای که سابقه فرمانداری و استانداری در آنجا را داشتم احراز صلاحیت نشدم. این موضوع ارتباطی با مردم آن شهرستان ندارد.

سئوال:به نظر می­رسد جریانی وجود دارد که حضورش در قدرت با افراط، تندروی، حذف و محدود کردن دیگر نگرش­های سیاسی گره خورده است.

اگر جریانی دنبال این است که یک تفکر حضور نداشته باشد تا جا برای تفکر خودش باز شود، مشکل از مردم نیست. مردم در زمان انتخابات به گزینه­هایی باقی مانده نگاه می­کنند. با این حساب باید خیلی هم خوشحال باشیم که مردم هنوز هم در انتخابات شرکت می­کنند. در شاهرود هم به عنوان میزان، می­توان آرای آقایان خاتمی و روحانی را مورد بررسی قرار داد. مردم با تمام فشارها سرانجام نظر خود را نشان دادند و انتخاب حقیقی خود را کردند.

سئوال:با این حال هنوز هم به نظر می­رسد یک جریان سعی می­کند در انتخابات مجلس برای نیروهای اصلاحات در شاهرود محدودیت­هایی ایجاد ­کند. در دوره اخیر حتی امکان حضور چهره­ای از اصلاح­طلبان هم فراهم نبود.

مردم حق دارند انتخاب کنند، این حق ملت است که براساس تشخیص خودش عمل کند. در مورد انتخابات  مجلس در شاهرود یا هرجای دیگر مسئولان امر بدون پیش شرط قانون را اجرا کنند، ببینند بازهم چنین اتفاقی می­افتد یا خیر؟ به نظر من مردم بین گزینه­های موجود انتخاب خود را انجام می­دهند. بدنه مردم شاهرود در فضای اصولگرایی تعریف نمی­شوند، مگر آنکه عرصه بر دیگر جریان­ها تنگ شود.

سئوال:غیر از مشکلات موجود در سطح مدیریت کلان که به آن اشاره کردید، به نظر می­رسد محدودیت­ها و فشارهای سلیقه­ای در شاهرود امکان انسجام نیروهای هم فکر را با سختی مواجه کرده است. گروه­هایی در شهرستان­های کوچکتر محدودیت­هایی ایجاد می­کنند که به نظر خارج از قانون می­رسد.

اتفاقا اگر چنین شرایطی باشد نیاز به حضور جدی­تر نیروهای اصلاحات است. در رقابت است که خلاقیت، خودش را نشان می­دهد. ذات افرادی مثل من براساس مدیریت بحران است. تجربه آن را هم داریم.

سئوال:گذشته از آن با توجه کوچک بودن محیط شهرستان به نظر می­رسد این اعمال فشارها بیشتر بوده است.

طبیعی است که این محدودیت­ها در شاهرود بیشتر باشد ولی نباید به دلیل اینکه برخی می­خواهند از قدرتی به ناحق استفاده کنند ما از فعالیت به حق خود دست برداریم. ما باید در چارچوب قانون فعالیت­های خود را انجام دهیم. وقتی به ناحق فشاری به انسان وارد می­شود، می­تواند دلیلی برای حق بودن آن عمل باشد. من چندبار گفته­ام ما بچه­های انقلاب و صاحبخانه هستیم، این مستاجر است که باید بیرون برود. نظام و انقلاب و کشور را دوست داریم. همه چارچوب، قانون اساسی و تمامی اصول آن را قبول داریم. دیگران تصور می­کنند ما از جای دیگری می­آییم که البته این اشتباه آنهاست. امیدواریم که این دوستان پیام انتخابات ریاست جمهوری را شنیده باشند، بر سر عقل آمده باشند و متوجه شوند که نمی­توان بچه­های انقلاب را با هر انگ و اتهامی محدود کرد.

 سئوال:برطبق اصول قانون اساسی نمایندگان مجلس وظیفه قانونگذاری و نظارت بر نحوه اجرای قانون را برعهده دارند در حالی که بسیاری از مردم از نمایندگان مجلس هم برای پیشرفت و بهسازی حوزه انتخابیه خود انتظاراتی دارند.

بعضی زمان­ها ما نسبت به جایگاه نمایندگی دچار اشتباه می­شویم. سوال مهم این است که نماینده باید برای شهر کار کند یا دولت؟ در قانون اساسی برای نمایندگان قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون پیش­بینی شده است و اجرای قانون برعهده دولت است. پس در مورد سرعت کند پیشرفت شهرستان شاهرود در درجه اول باید دولتمردان در سطوح مختلف شهرستانی، استانی و کشوری پاسخگو باشند که ما (شاهرود) در جای خود قرار داریم یا خیر؟ البته این به معنای نقش نداشتن نماینده نیست.

 


نظرات()   
   
صنعت ساختمان.آی آر
شنبه 24 بهمن 1394 10:44
سایت بسیار خوبی دارید . موفق باشید

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

تمامیت خواهی عده ای معدود در مرکز استان و تقابل با بقیه نقاط استان کی به پایان خواهد رسید؟..........یکشنبه 15 بهمن 1396

چه کسانی در لوای استاندار سابق استان سمنان به یکه تازی پرداختند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

پشت پرده ی ایجاد کمپین حمایت از دکترخبّاز چه کسانی بودند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

ایجادکنندگان کمپین حمایت از خباز در حمایت از دکتر چاووشی سر و دست می شکنند!!!..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 82 منتشر شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

پایان خوش اصلاح‌طلبی..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ایا انقلابیگرى با اصلاح طلبى در تقابل است؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ناگفته هایی از ائتلاف های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 96 چطور شکل گرفت؟ ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رئیس ستاد انتخابات دکتر حسن روحانی در شهرستان شاهرود مشخص شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

مزایای رای دادن به لیست ها در انتخابات شورا..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

چگونه در انتخابات شورای شهر پیروز شویم/طنز..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

تخصص گرایی کلید گمشده شهرداری وشورای شهر شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

سرمایه‌گذاری و مشاركت شهرداری شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

وجود غده سرطانی به نام کشتارگاه دام در مرکز شهر..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

انتخاب شهردار توانمند زمینه ساز شاهرود مدرن ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهرمان شاهرود از لحاظ فضای سبز در چه جایگاهی قرار دارد؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهر برای زندگی وبهزیستی ،مدیرودرمانگر اجتماعی می خواهد..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

علم مدیریت ساخت و مدیریت شهری..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

توسعه توریسم عرفانی ، باز تعریف هویت شهری ورونق اقتصادی بر بستر دیپلماسی شهری ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

استراتژی افزایش منابع درآمدی پایدار و مدیریت هزینه ها..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 81 منتشر شد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

خبر آمد خبری در راه است..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

در پی اقدامات پروپاگاندای نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

پشت پرده تیم های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود قسمت 2..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

واکاوی حضور ائتلافی به نام السابقون درشورای شهر چهارم و کارنامه نه چندان موفق آن:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

تئاتر شهر تئوری تغییر به کمک هرم قدرت..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

مسئول ستاد حزب اعتدال و توسعه در شهرستان شاهرود منصوب شد..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

همه پستها