تبلیغات
پارسیا نیوز - شاخصها ومعیارهای یک انتخاب درست

شاخصها ومعیارهای یک انتخاب درست

دکتر حسن خوش قلب

در آتیه ای نه چندان دور انتخاباتی مهمی در پیش است که در صورت انتخاب افرادی کارشناس و کاردان، هر فرد می تواند آینده ای روشن را برای خود و دیگر شهروندان در مدیریت شهری متصور باشد. انسان برای برگزیدن و انتخاب نمودن معیارهای درونی خود را ملاک قرار داده و نزدیک ترین گزینه را به خواست قلبی خود انتخاب می نماید و دانایی هر چه بیشتر شود، انتخاب ها نیز صحیح تر خواهد شد.
سلایق وعلایق مختلفی برای یک انتخاب میتواند وجود داشته باشد از انتخاب کوچکترین شی و مورد گرفته تا بزرگترین و تاثیر گذارترین آن که بسته به نوع نیازمان در زندگی میتواند متفاوت باشد در این بین سلیقه و نوع نگرش هر فردی نسبت به آن میتواند متفاوت باشد در شرایط عادی و روزمره که جنبه مادی و تزئینی دارد هرکسی سلیقه و مزاج مربوط به خود را دارد و میتواند گزینش هر فردی در هر انتخابی متفاوت و متناسب با ایده مورد نیاز فردی باشد، اما در انتخاب هایی که جنبه ملی و سرنوشت ساز دارد و میتواند زندگی و آینده شهر، استان و کشورمان را تحت تاثیر قرار دهد اوضاع تفاوت میکند
.شاخصها ومعیارهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد که ممکن است از دید هر فرد وصاحبنظری دارای دلایل منطقی وموجهی باشد شاخصهایی که هرکدام آن برای یک انتخاب درست لازم وضروری است وممکن است در هرکاندیدایی وجود داشته باشد.
اما باید به این نکته توجه داشته باشیم هرشهر ودیاری که درآن زندگی میکنیم ممکن است نیازمند شاخصها و چالشهای متفاوتی باشد و هرچند کاندیدایی دارای جنبه های مثبت و گوناگونی باشد اما مرتبط با نیاز آن شهر ؛استان وجامعه نباشد و نتواند نیازهای مربوط به ان جامعه را برطرف سازد ممکن است یک کاندیدایی در حیطه شغلی و مدیریتی خود بسیار فعال و موفق باشد و نیاز آن اداره یا سازمان را بتواند به شکل قابل توجهی برآورده سازد اما نتواند در حوزه نمایندگی و مشکلات مربوط به آن حوزه انتخابیه تاثیر گذار باشد و موفقیتی حاصل نماید.
پس به این نتیجه می رسیم که وظیفه دشوار و خطیری را بر دوش داریم که نسبت به آن باید مسئولانه و با توجه بیشتری بپردازیم و مراقب استدلال‌های نادرست دیگران باشیم. در اینکه معیارهایی همچون تقوا و تعهد، توان مدیریت کلان، تحلیل صحیح از وضعیت جامعه و … لازم است، بحثی نیست، بلکه بحث بر سر اولویت و ماهیت اینها و از آن مهمتر بحث بر سر اموری است که واقعا اولویت ندارد یا اشتباه فهمیده می‌‌‌‌‌‌شود.
در تشخیص مفهوم «مدیر و مدبر» باید بیشتر دقت شود. اگرچه سابقه مدیریت اجرایی می‌تواند علامتی برای شناخت مدیر و مدبر بودن یک نفر قلمداد شود، اما تنها علامت نیست، بلکه مجموع سوابق یک فرد و تدبیرهایی که در مسئولیت‌های قبلی خود داشته نیز تا حدود زیادی می‌تواند میزان مدیر و مدبر بودن وی را نشان دهد؛ و یادمان باشد که ملاک موفقیت در مدیریت را «کار راه‌اندازی به هر نحو ممکن» ندانیم.

 ممکن است کاندیدایی در زمینه فرهنگی روابط و تخصص بالایی داشته باشد و کاندیدایی دیگر در حوزه اجتماعی و اقتصادی و... اما متکی بودن به یکی ازاین مولفه ها واضح است که نمیتواند نیازها و اولویت های سایر حوزه ها را برآورده کند.
شاید این سوال پیش بیاید پس با این حساب کدام کاندید
ا را باید مد نظر قرار داد و آیا ممکن است یک کاندیدایی همه این مولفه ها و شاخص ها را به تنهایی در اختیار داشته باشد.
وقتی همه این ویژگی‌ها در یک نفر جمع نیست و در مقام اولویت‌گذاری هستیم، داشتن یکی از این تخصص ها تا چه اندازه اولویت دارد.

 در چنین شرایطی است برای اینکه به سوالات مطرح شده برسیم و انتخاب درستی داشته باشیم این تفکر را می طلبد که نیازها و مشکلات خود را اولویت بندی کنیم و چالش هایی را که از الویت بیشتری برخوردار است و نیازمند رسیدگی ضروری و اقدام عملی است بپردازیم ببینیم در کدام حوزه ها ضعف و مشکل داریم و چه چیزهایی برای پیشرفت منطقه لازم و ضروری است در چه حوزه هایی دچار فقر و کمبود هستیم و به چه شاخصهایی نیازمندیم کدام یک از کاندیداها میتوانند در حوزه هایی که دارای کمبود و ضعف هستیم مثمر ثمر باشد.
شکی نیست که یکی از بزرگترین نیاز های منطقه و شهر ما نبود امکانات کافی زیرساختهای لازم برای توسعه، نبود سرمایه گذاری های لازم با وجود پتانسیل بالا و غنی در این زمینه و بیکاری و حوزه مدیریت کشاورزی با وجود مرغوب ترین زمینهای کشاورزی از جمله بزرگترین ضعف های مدیریتی منطقه ما در حال حاضر است که نیازمند مدیریتی قوی و کارآمد در این زمینه ها می باشد.
البته راه دیگر شناسایی چنین کاندیداهایی ارائه برنامه‌ها و توجه به دغدغه‌های کلان وی در سخنانش است.
بعضی ها ملاک انتخاب را به تبعیت از افراد خانواده بزرگترها، گروه ها و صاحب منصبان و صاحب نظرانی که هیچ تجربه و تخصصی در این زمینه ندارند موکول می کنند و معیار انتخاب خود قرار می دهند (یعنی همان روش های سنتی) که ممکن است اطلاعات هر یک از این افراد در مورد کاندیدای مورد نظر اشتباه و غرض ورزانه و از روی تعصب و وابستگی باشد پس نمی توان گفت صرف اعتماد به افراد مورد اعتماد ما می تواند ما را به نتیجه ی صحیح برساند و در مسیر درست قرار دهد.
آخرین نکته‌ای که هشدارش در مقام تصمیم‌گیری ضرورت دارد، این است که «نمی‌دانم‌» های خود را بخوبی بشناسیم و «می‌دانم» به جای آن نگذاریم. در مورد برخی از نامزدها برخی از نکات را نمی‌دانیم، اما فراوان دیده می‌شود که عده‌ای ندیدن موارد خلاف را دلیل بر دارا بودن آن مولفه قلمداد می‌کنند؛ و عده دیگر، ندانستن خود را دلیل بر عدم آن مولفه در شخص مورد نظر. مثلا ممکن است شخصی به دلیل موقعیتهای قبلی خود، وضعیتی داشته که مدیریتش محل بحث است، عده‌ای همان ابهام را دلیل بر توان مدیریتی وی قلمداد می‌کنند، و عده‌ای از همان ابهام عدم توان مدیریتی وی را نتیجه می‌گیرند؛ که هر دو نارواست.

در این گونه موارد که نسبت به مولفه مورد نظر تردید داریم، مهمترین کار این است که نقش آن مولفه را در میان اولویت‌های خود شناسایی کنیم، سپس یکبار در میان نامزدهایی که اولویت اجمالی آنها معلوم شده، یکبار با فرض عدم آن مولفه و یکبار با فرض وجود آن مولفه وضعیت را تحلیل کنیم و دو وضعیت را با هم مقایسه کنیم و ببینیم ضرر کدام کمتر است و در نهایت با فرض عدم علم خود، به قضاوت برسیم.
مقام معظم رهبری درباره ضرورت مسئولیت پذیری در انتخاب افراد اصلح میفرمایند: ملت باید تلاش خود را بكند، باید زحمت بكشد و دنبال اصلح بگردد. من مكرّر عرض كرده ‏ام كه مسئله، مسأله‏ ى دین و خدا و اداى تكلیف است. همچنان كه اصل انتخابات یك تكلیف الهى است، انتخاب اصلح هم یك تكلیف الهى است. قبلًا هم گفتیم كه تفاضل و لو كم باشد، در این قضیه بسیار است. باید بگردید، بین خودتان و خدا حجّت پیدا كنید؛ یعنى بتوانید از راهى بروید كه اگر خداى متعال پرسید شما به چه دلیل به این فرد رأى دادید، بتوانید بگویید به این دلیل. بین خودتان و خدا، دلیل و حجّتى فراهم كنید و بعد با خیال راحت بروید رأى بدهید. مردم باید این كار را بكنند و ما هم از خدا مى‏خواهیم و دعا و آرزو مى‏كنیم كه خداى متعال دلهاى مردم را به سمت نامزد اصلح آنكه واقعاً صلاحیتش بیشتر است هدایت كند.


نظرات()   
   
صنعت ساختمان.آی آر
شنبه 24 بهمن 1394 10:34
سایت بسیار خوبی دارید . موفق باشید

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

تمامیت خواهی عده ای معدود در مرکز استان و تقابل با بقیه نقاط استان کی به پایان خواهد رسید؟..........یکشنبه 15 بهمن 1396

چه کسانی در لوای استاندار سابق استان سمنان به یکه تازی پرداختند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

پشت پرده ی ایجاد کمپین حمایت از دکترخبّاز چه کسانی بودند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

ایجادکنندگان کمپین حمایت از خباز در حمایت از دکتر چاووشی سر و دست می شکنند!!!..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 82 منتشر شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

پایان خوش اصلاح‌طلبی..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ایا انقلابیگرى با اصلاح طلبى در تقابل است؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ناگفته هایی از ائتلاف های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 96 چطور شکل گرفت؟ ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رئیس ستاد انتخابات دکتر حسن روحانی در شهرستان شاهرود مشخص شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

مزایای رای دادن به لیست ها در انتخابات شورا..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

چگونه در انتخابات شورای شهر پیروز شویم/طنز..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

تخصص گرایی کلید گمشده شهرداری وشورای شهر شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

سرمایه‌گذاری و مشاركت شهرداری شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

وجود غده سرطانی به نام کشتارگاه دام در مرکز شهر..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

انتخاب شهردار توانمند زمینه ساز شاهرود مدرن ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهرمان شاهرود از لحاظ فضای سبز در چه جایگاهی قرار دارد؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهر برای زندگی وبهزیستی ،مدیرودرمانگر اجتماعی می خواهد..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

علم مدیریت ساخت و مدیریت شهری..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

توسعه توریسم عرفانی ، باز تعریف هویت شهری ورونق اقتصادی بر بستر دیپلماسی شهری ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

استراتژی افزایش منابع درآمدی پایدار و مدیریت هزینه ها..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 81 منتشر شد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

خبر آمد خبری در راه است..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

در پی اقدامات پروپاگاندای نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

پشت پرده تیم های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود قسمت 2..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

واکاوی حضور ائتلافی به نام السابقون درشورای شهر چهارم و کارنامه نه چندان موفق آن:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

تئاتر شهر تئوری تغییر به کمک هرم قدرت..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

مسئول ستاد حزب اعتدال و توسعه در شهرستان شاهرود منصوب شد..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

همه پستها