تبلیغات
پارسیا نیوز - بررسی تحلیلی هفته نامه پارسیای قومس از عدم ثبت نام دکتر کاظم جلالی از حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی :

دکتر کاظم جلالی قطعا از حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی شرکت نخواهد کرد

ثبت نام از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از مورخ 27 آذر ماه الی چهرم دی ماه در حالی به اتمام رسید که در ای دوره از ثبت نام ها، شاهد یک رکود تاریخی بودیم. در حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی 37 نفر اقدام به ثبت نام کردند که در میان آنها از تمام اقشار جامعه وجود دارد.نکته حائز اهمیتی که فضای این روزهای این منطقه را تحت تاثیر قرار داد عدم ثبت نام دکتر کاظم جلالی از حوزه شهرستان های شاهرود و میامی بود.

در شامگاه روز پنج شنبه مورخ 94/10/3 و درست یک روز مانده به اتمام ثبت نام ها، بیانیه ای از سوی کاظم جلالی در فضای مجازی منتشر شد که فضای این منطقه و کشور را تحت تاثیر قرار داد. بیانیه ای با عنوان سلام بر مردمان نجیب سرزمینم، شاهوار سرافراز که در آن بیانیه عدم حضور دکتر جلالی در دهمین دوره انتخابات مجلس و دلایل آن بیان شده بود.

متن این بیانیه به این شرح است :

به‌نام خداوندگار ایمان

سلام بر مردمان نجیب سرزمینم، شاهوار سرفرازبس نکته غیر حسن بباید که تا کسی/ مقبول طبع مردم صاحب نظر شود (حافظ)
در شرایط حساس كنونی تصمیم به نگارش این نامه گرفتم تا شاید بتوانم با تبیین آنچه در روزگار گذشته بر من و دیارم گذشت، عملكرد خویش را در برابر رای اعتماد مردم به نظاره بنشینم و با نگاهی به آینده در قبال آنچه كه پیش‌رو است تصمیمی روشن و تاریخی اتخاذ نمایم.
از روزهای آغازین ورودم به دانشگاه در تهران و سال‌های پس از آن در دوران حضور در وزارت امور خارجه و انتخاب به عنوان نماینده شما مردم بزرگوار و حضور در خانه ملت، تلاش كردم تا با حفظ اصالت خویش، شاهرود را به عنوان بخشی ارزشمند از میهن عزیزمان بشناسانم و قاره كوچكمان را بر بلندای تاریخ و تاریخ این دیار را به فرهنگ دیرین این سرزمین پیوند زنم، چراكه همواره شاهرود و همشهریانم را مردمانی وارسته، پاكدامن، متدین و فرهنگ‌پیشه دانسته و می‌دانم كه در قلب كویر، خاطره‌ای از اندیشه و فرهنگ و تبار را در ذهن انسان متبادر می‌نمایانند.
شاهرود و میامی و مردمانش نگینی درخشان در قلب ایران اسلامی هستند كه اركان حكمت خراسانی و فهلوی كه كلیدواژه آن فتوت و مردانگی است را پی‌ریزی و در دل خویش تربیت نموده و به جامعه بشری تقدیم داشته‌اند. به راستی دیار بایزید بسطامی، ابوالحسن خرقانی و این‌یمین فریومدی آنچنان شایسته افتخار بود كه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر به شهرستان شاهرود، مردمان این خطه را «باصفا» و این منطقه را شهر «معلمان دین و اخلاق» نامیدند. افتخار و عزتی كه بخشی از آن به حرمت و پاكی بیش از هزار شهید سرافراز و ایثارگر این خطه در دفاع از ناموس و شرف این سرزمین كهن به دست آمده است.
بی‌تردید خدمت به چنین مردم «باصفا»، دلنشین و استواری، مستلزم عزم، توان و پشتكاری عظیم است كه بنده در طول 16 سال نمایندگی شما عزیزان تلاش كردم تا با همت و تلاشی مضاعف در عمل به این تعهد و پیمان بسته شده با شما، فعال باشم، چنانچه در تمام این سالیان با گریه شما مردم نازنین گریستم و با شادی شما خندیدم؛ هرچند طی این مسیر، بدون برخی ضعف‌ها و نشیب‌ها نبوده است اما همواره تلاش بر آن بوده تا با دعای خیر پشتوانه شما عزیزان و بزرگواران در پیمودن این مسیر بدون لغزش حركت كنم.
اینك كه در حال نگارش این سطور و صحبت با شما بزرگواران با نگاهی به گذشته، دلایل حضورم در عرصه نمایندگی این خطه و امتداد آن را جز تلاش جهت توسعه و عزتمندی مردم و منطقه‌ام نمی‌یابم. حال دریافته‌ام كه این امر روزی با ماندن و زمانی با نماندن محقق می‌شود و اكنون گاه نماندن است.
چهار دوره حضور در مجلس شورای اسلامی و افتخار نمایندگی مردمی از جنس خاك و پاكی، زمینه‌ انجام اموراتی را فراهم آورد كه هدف تنها خدمت و انجام وظایف محوله بود. هرچند در این مسیر قول‌ها و وعده‌هایی بدون تحقق باقی ماند اما مطمئن هستم كه در راستای برآورده‌شدن آنها تمام تلاش خویش را به كار گرفتم و اگر وقفه‌ای در به اتمام رساندن آن به‌وجود آمد مشكل از اتفاقات غیرقابل انتظار و روند كارهای اجرایی خارج از توان و اختیارات بنده بود كه امیددارم تا مردم بزرگوار دیارم بر بضاعت مزجات من ببخشند. در این میدان البته گاه با طعنه‌ها و ناملایمات و گاه تلخند‌هایی مواجه می‌شدم اما خدا را گواه می‌گیرم كه هیچ‌كدام از این موارد خدشه‌ای در استمرار مسیر تعالی شاهرود و میامی عزیز و خدمت به مردمان تلاشگر این منطقه به وجود نیاورد.
شاهرود، میامی، بسطام، بیارجمند، مجن، رودیان و كلاته‌خیج و ذره ذره خاك این مناطق و مردمانش تشنه خدمت و ملزوم نگاهی توسعه‌ای هستند تا به جایگاه ویژه خویش كه همواره لایق آن بوده‌اند، دست یابند. كه اینجانب تمام تلاش خویش را مصروف این هدف مهم نموده‌ام.
اكنون نگاهی كه به گذشته می‌اندازم 16 سال همزبانی و همنشینی با مردمی را می‌بینم كه وقتی مستمع دردودل‌ها و مشكلاتشان می‌شدم عرقی از شرم از روی ذره‌ای تعلل در انجام وظایف بر پیشانی‌ام نقش می‌بست. به تعبیر حضرتش «صراحی می‌کشم پنهان و مردم دفتر انگارند»، وقتی مردم دل‌نگران از بحران بی‌‌آبی، كاهش محصول و كمبود درآمد و خشكیدن مزارع خود را بیان می‌داشتند، وقتی دستان چروكیده و چشمان خسته كارگران تلاشگر معادن زغال‌سنگ البرزشرقی از فرط خستگی بر پیشانی می‌نشست، وقتی چشمان مقاوم و زحمتكش پیمانكاران از شرم پاسخ به خانواده و كارگران، خیس می‌شد و وقتی جوانی در دردودل‌های خویش با وجود توانایی بسیار و تحصیلات عالی، دغدغه اشتغال را فریاد می‌زد، خدا گواه است كه در تمام این دقایق و لحظات در كنار شما بودم و با شما دل‌نگران به وظیفه خطیر خویش می‌اندیشیدم تا چگونه از راهكارهای موجود، مسیری برای حل مشكلات برگزینم. كه اگر به نتیجه‌ای منتهی می‌شد لبخند رضایت شما پشتوانه‌ای برای ادامه كار بود و در غیراینصورت شرمی بر من در امتداد مسیر سنگینی می‌كرد.
رای اعتماد شما مردم عزیز در طول 4 دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، وظیفه سخت خدمت را هر روز سنگین‌تر می‌كرد. البته در این میان همواره تلاش كردم تا در مسیر عمل به وظیفه خویش در حیطه قانونگذاری و نظارت، با ایجاد جلسات و نشست‌هایی، پیگیر مطالبات شما بزرگواران باشم. این روند تا بدانجا ادامه داشت كه به پشتوانه رای و نظر مثبت شما عزیزان، موفقیت‌ها و دستاوردهای مهمی همچون ریاست مـرکز پژوهش هـای مجلس شـورای اسلامـی در عرصه داخلی و عضویت در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی، عضویت در کمیته اجرایی و شورای بین المجـالس اسـلامـی و ریاست گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا در عرصه بین‌المللی حاصل گردید كه البته این جایگاه‌ها نیز زمینه‌ای برای پیگری مطالبات شما عزیزان ایجاد كرد.
گواه می‌دهم در طول 16 سال حضور در عرصه مجلس و مناصبی در این حوزه، همواره تلاش نمودم تا با اجتهاد سیاسی مصالح و منافع بلندمدت ملتم را بر سود و سهم‌خواهی جریان‌های سیاسی و نگاه‌های فردی و جناجی ترجیح دهم و تصمیمی اتخاذ نمایم كه در برابر قضاوت تاریخ و مردم و كشورم شرمنده نباشم، خاصه در مسائل اخیر در خصوص توافق هسته‌ای و تصویب طرح برجام و در زمانی كه برخی مواضع‌شان بر منافعشان گره خورده بود تلاش كردم تا در مسیر تصمیمات استراتژیك نظام و تحقق آرمان‌های انقلاب حركت كنم.
دلم زصومعه بگرفت و خرقه سالوس/ كجاست دیرمغان و شراب ناب كجا
حال در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، زمینه‌ای دیگر از تصمیم جهت ورود به میدان عمل ایجاد شد. میدانی كه حضور در آن مستلزم سنجش عوامل بسیار بود. نگاهی به آینده اما بیانگر این موضوع است كه راه برای ادامه مسیر توسعه شاهرود و میامی عزیز نیازمند اتحاد و همدلی آحاد مردم این خطه است.
از همین‌رو امیددارم تا آنچه از كم‌وكاستی‌ها در خدمت به شما مردم عزیز در طول 16 سال ایجاد شد را بر دیده بزرگواری نهید و از لطف، حلالیت را نصیبم گردانید. امیددارم تا در سایر مسئولیت
ها و وظایف محوله در كنار امور كاری بتوانم به عنوان سربازی كوچك در خدمت شما مردم عزیز و بزرگوار و لایق خدمت باشم.
در این نگاره جا دارد از تمامی علما، بزرگان، جوانان، بانوان، دوستان و سروران ارجمند كه از تمامی نقاط شاهوار سرفراز، با حضور در دفتر كار، ارسال پیامك و یا مذاكره شفاهی خواستار حضور بنده در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی بودند تشكر كنم و به دلیل عدم حضور، پوزش بطلبم.
همچنین ضمن ابراز ارادات و احترام خویش به بزرگان و سروران ارجمند ملی كه طی ملاقات‌های مختلف خواستار حضور بنده به عنوان نامزد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران بودند، عدم ثبت‌نام خویش از تهران را حفظ حرمت و احترام به مردمان بزرگوار شاهرود و میامی می‌دانم كه 16 سال با آرا خویش، پشتوانه محكمی در حضور بنده در خانه ملت بودند.
در پایان ضمن ابراز احترام به تمامی عزیزانی كه به عنوان نامزد در عرصه پرتلاطم نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی وارد شدند و برای تعالی منطقه و مملكت آبروی خود را در طبق اخلاص نهاده‌اند، عرض می‌نمایم كه چون حركات قیم‌مابانه را در تضاد با خردجمعی می‌بینم از ابراز نظر راجع به شخص خاصی خودداری كرده و تنها رای خود را در روز انتخابات همگام با حماسه‌سازان ایران اسلامی، به صندوق رای خواهم انداخت.
از نزدیكان و منسوبین خود نیز می‌خواهم كه در این عرصه ضمن تلاش برای هرچه‌ پرشكوه‌تر برگزار كردن انتخابات و پرهیز از هرگونه تخریب انتخاباتی و فارغ از مصادیق، حفظ اخلاق، مودت و وحدت را سرلوحه كار خویش قرار دهند و همچون مردمان سایر ایران اسلامی پرشور و شعور در پای صندوق‌های اخذ رای حاضر شوند و حماسه‌ای دیگر در 7 اسفندماه بیافرینند.
سعدی ز خلق چند نهان راز دل کنی/ چون ماجرای عشق تو یک یک به در فتاد
كاظم جلالی

بعد از انتشار این بیانیه از سوی دکتر کاظم جلالی، بازتاب های متفاوتی چه در سطح منطقه و چه در سطح کشور نسبت به آن صورت گرفت. بسیاری از دوستان و طرفداران ایشان به صورت ناباورانه، فقط نظاره گر بودند و بعضی ها در یک گام فراتر این اتفاق را پایان یک تراژدی یک افتخار می دانستند.

واکنش ها چه در فضای مجازی و چه در فضای عمومی سطح جامعه نسبت به این تصمیم ادامه داشت که درست 24 ساعت پس از انتشار این بیانیه، خبرهایی مبنی بر اجبار نماینده شاهرود جهت ثبت نام از حوزه انتخابیه تهران منتشر می شود.

بسیاری از شخصیت های مطرح کشوری ضمن تماس تلفنی از وی می خواهند که از تصمیم خود مبنی بر عدم کاندیداتوری در انتخابات مجلس صرف نظر کند. در میان این تماس ها و درخواست ها، اما درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی، آقای دکتر لاریجانی و هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت به صورت رسانه ای منتشر می شود.

متن نامه دکتر لاریجانی خطاب به دکتر کاظم جلالی به این شرح است :

برادر عزیز و گرانقدر، جناب آقای دکتر جلالی

سلام علیکم؛ از خبر خودداری جنابعالی از ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار متاسف شدم. حضور و خدمات ارزشمند شما در مجلس شورای اسلامی، منشاء اثرات بسیار زیاد بوده است.

از جنابعالی می خواهم از تصمیم اخیر خود صرف نظر فرموده و نسبت به ثبت نام در انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اقدام کنید.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی

متن بیانیه هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت برای عدم کاندیداتوری دکتر کاظم جلالی به این شرح است :

از دیروز که جنابعالی از کاندیداتوری مجلس اعلام انصراف کردید، برخی شخصیت ها و اقشار مختلف مردم از این تصمیم به شدت اظهار نارضایتی کرده اند. از جانب دیگر با توجه به نقش ارزنده، تاثیرگذار و کم نظیر جنابعالی در 4 دوره حضور در مجلس شورای اسلامی، برادرانه درخواست می کنیم از این تصمیم خود صرف نظر کرده و در فرصت باقی مانده برای شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی اقدام فرمایید.

بعد از این اتفاقات دکتر کاظم جلالی در حدود ساعت 30/20 اقدام به ثبت نام کرده و بعد از ثبت نام در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا عنوان می کند که مجبور شدم ثبت نام کنم.

وی در این مصاحبه با ذکر اینکه مجبور شدم ثبت نام کنم می افزاید پس از تاکید بزرگان و فشار زیادی که از سوی شخصیت های ملی، سیاسی و برخی وزرا و معاونین رئیس جمهور بویژه همشهریان دلسوزم بر روی من بود، مجبور شدم برای انتخابات ثبت نام کنم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این مصاحبه می افزاید پیش از ثبت نام حدود یک ساعت و نیم جلسه ای را با آقای لاریجانی برگزار کردم و در آن دلایل خودم را برای عدم حضور مطرح کردم. دلایل ملی، منطقه ای و شخصی برای عدم حضور در انتخابات داشتم.

بعد از اتفاقات فوق دکتر کاظم جلالی برای برگزاری مراسم ختم پدر خانم خود راهی شهرستان شاهرود می شود. در روز چهارشنبه مورخ 10/10/94 در دیداری با حامیان و دوستداران 700 نفره خود در خ کمربندی شاهرود در مقابل مسجد امام رضا (ع) به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و در بین مردم عنوان می کند  که فضای فعلی شهرستان ها با توجه به جوی که عده ای به راه انداخته اند مساعد به حال شهرستان نبوده و وی عدم حضور در این فضا را به جهت حفظ وحدت صلاح می داند.

دیدارهای مردمی و موثرترین شهر در طی دو روز حضور دکتر کاظم جلالی در حوزه انتخابیه خود با قوت هرچه تمام تری برگزار می شود و خواسته تمام این افراد حضور دکتر کاظم جلالی جهت شرکت در انتخابات از حوزه شهرستان های شاهرود و میامی می باشد. در تمام این دیدارها اما دکتر کاظم جلالی به زاویه ای پنهان بنام حفظ وحدت و صلاح شهرستان اشاره می کند.

زمان آبستن مسائل بسیاری خواهد بود باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقاتی در این بستر زمان خواهد افتاد ولی چیزی که مسلم است اینست که کاظم جلالی جایگاهی مردمی دارد و حب وی در دل بسیاری از شهروندان این منطقه جاریست.

نمایندگی مردم شریف شهرستان های شاهرود و میامی در ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم در مجلس شورای اسلامی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عضو کمیته اجرایی و شورای بین المجالس اسلامی، رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا، رئیس حزب و فراکسیون اکثریت رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی و در حال حاضر نیز عضویت در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی که بعد از 50 سال ایران در این کمیته صاحب کرسی شد، تنها گوشه کوچکی از مسؤلیت ها و سمت فردی است که تمام عناوین فوق را مرهون اعتماد مردم خطه شاهوار به خود می داند.

حال باید منتظر ماند و دید که در این ماراتنی که یک طرف به جای مردم تصمیم گیری می کنند و با چشم پوشی از شخصیتی مثل دکتر کاظم جلالی، نقض وحدت می کنند و طرف دیگر مردمی که فهیم هستند و آگاهانه تصمیم می گیرند کدام یک برنده خواهد شد.

به هر حال آن چیز که در حال حاضر مسلم است عدم حضور دکتر کاظم جلالی در انتخابات پیش رو از حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی با توجه به شرایط فعلی است. شرایطی که استارت آن در جلوگیری از سخنرانی وی در مراسم روز قدس امسال زده شد و در روز یازده محرم به اوج خود رسید.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

بیش از نیمی از املاک البرز شرقی با کدام مزایده و مجوز به ذوب آهن واگذار شد؟..........پنجشنبه 21 تیر 1397

واکاوی اتفاقات یک سال اخیر شاهرود و نقش بی بدیل فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ..........پنجشنبه 21 تیر 1397

محمد کرم محمدی کلید دار فرماندار ویژه شهرستان شاهرود شد...........پنجشنبه 21 تیر 1397

وحدت ملی، راه نجات کشور..........پنجشنبه 21 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی (قسمت دوم )..........پنجشنبه 21 تیر 1397

حمایتی ماندگار از دکتر حسینی شاهرودی و نقش وی در برگزاری همایش..........پنجشنبه 21 تیر 1397

تغییر و تحول ماهیت مدیریت است اما .............پنجشنبه 21 تیر 1397

تسویه حسابهای انتخاباتی در شاهرود شروع شد!!!..........پنجشنبه 21 تیر 1397

برخورد قاطعانه با فرصت طلب ها و طمع کاران در دستور کار مدیریت جدید شهرداری شاهرود قرار گرفت..........پنجشنبه 21 تیر 1397

نیروی بومی یعنی شهروندی که در پی وحدت باشد نه اختلاف افکنی و کینه توزی..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شهاب الدین چاووشی در یک روز چهار مدیرکل منصوب کرد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

آئین تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شاهرود برگزار شد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شوی تبلیغاتی روز کارگر در مجموعه معادن طزره..........سه شنبه 12 تیر 1397

سرنوشتی به مانند زابل و زابلی ها در انتظار شاهرود و شاهرودی ها..........سه شنبه 12 تیر 1397

نگاهى به تجمعات اخیر در شاهرود..........سه شنبه 12 تیر 1397

دستور توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان توسط رئیس جمهور در پی نامه دکتر جلالی به دکتر روحانی..........سه شنبه 12 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی..........یکشنبه 10 تیر 1397

املاک البرز شرقی متعلق به شهرداریست یا یک شرکت خصوصی در ذوب آهن اصفهان؟..........یکشنبه 10 تیر 1397

شهرداری که میداند چه می خواهد..........یکشنبه 10 تیر 1397

کسب افتخاری دیگر برای شهردار سختکوش شهر زیبای بسطام..........یکشنبه 10 تیر 1397

پیام تبریك رییس مركز پژوهش های مجلس به شهردار بسطام..........یکشنبه 10 تیر 1397

نشست هم اندیشی فرهنگیان، موثرین و نخبگان شهرستان شاهرود با مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان سمنان و بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل آموزشی در دولت محترم تدبیر و امید..........یکشنبه 10 تیر 1397

دید وبازدیدهای مسئولین و چند نکته!..........یکشنبه 10 تیر 1397

جامعه دو قطبى، خطرى بزرگتر از داعش..........یکشنبه 10 تیر 1397

تغییر رئیس دانشگاه پیام نور بعد از یک دهه!!!..........یکشنبه 10 تیر 1397

نشست هم اندیشی اصلاح طلبان و اعتدالیون شهرستان های شاهرود و میامی..........یکشنبه 10 تیر 1397

آسیب شناسی جریان اصلاحات در شاهرود..........یکشنبه 10 تیر 1397

«اصلاح طلبی چیست؟ اطلاح طلب کیست؟»..........یکشنبه 10 تیر 1397

چرا روحانی خواستار برگزاری "رفراندوم" شد؟..........یکشنبه 10 تیر 1397

دیدار دبیر واعضای شورای حزب اعتدال وتوسعه شهرستان شاهرود بااعضای شورای اسلامی و جمعی از موثرین روستای قلعه نوخرقان با همراهی ریاست محترم جهاد کشاورزی و معاونت بخشداری بسطام و تبادل نظر در مورد مشکلات و ظرفیتهای این منطقه..........یکشنبه 10 تیر 1397

همه پستها