گروه سیاسی- بارانا موسوی: در فاصله کمتر از 50 روز مانده تا برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین آغاز بررسی صلاحیت نامزدها و علنی شدن برخی تاکتیک های انتخاباتی برای چینش صندلی های سبز نامزدهای انتخابات آتی، شیوع و نشر اخبار و شایعات انتخاباتی این روزها با بازار بسیار داغی مواجه شده است. بازاری که علی رغم تایید و تکذیب های فراوان خود  همچنان ار رونق خوب و مناسبی برخوردار است. به همین مناسبت قصد داریم تا با بررسی اجمالی به روند ثبت نام یکی از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی؛ ضمن چگونگی پرداختن به آن؛ از کم و کیف آن نیز با خبر شویم.

«کاظم جلالی» 48 ساله نماینده چهار دوره مردم شاهرود و میامی در خانه ملت، کسی که از وی به عنوان دست راست «علی لاریجانی» در مجلس شورای اسلامی یاد می کنند و هم اینک به عنوان رییس مرکز پژوهش های مجلس و همچنین به عنوان رییس فراکسیون رهروان ولایت نیز شناخته می شود. جلالی به عنوان یکی از نمایندگان موثر مجلس، سوم دی ماه گذشته با اعلام خبر انصراف خود از ثبت نام و شرکت در انتخابات پیش رو شوک نسبتا" عجیبی را به مردم حوزه انتخابی خود وارد کرد. شوکی که کمتر از بیست و چهار ساعت دوام آورد و پس از آن وی برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرد. اما این بار نه از شاهرود؛ بلکه کاظم جلالی تهران را برای حوزه انتخابی خودش مشخص کرد تا پس از چهار دوره نمایندگی؛ این بار از پایتخت بر روی صندلی مجلس دهم تکیه بزند.

جلالی که در بیانیه انصراف تلگرامی اش 16 سال خدمت به مردم شاهرود و میامی را جزء افتخارات خود معرفی کرده بود خطاب به مردم شاهرود و میامی نوشت: « حال در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، زمینه‌ای دیگر از تصمیم جهت ورود به میدان عمل ایجاد شد. میدانی که حضور در آن مستلزم سنجش عوامل بسیار بود. نگاهی به آینده اما بیانگر این موضوع است که راه برای ادامه مسیر توسعه شاهرود و میامی عزیز نیازمند اتحاد و همدلی آحاد مردم این خطه است. از همین‌رو امیددارم تا آنچه از کم‌وکاستی‌ها در خدمت به شما مردم عزیز در طول 16 سال ایجاد شد را بر دیده بزرگواری نهید و از لطف، حلالیت را نصیبم گردانید. امیددارم تا در سایر مسئولیتها و وظایف محوله در کنار امور کاری بتوانم به عنوان سربازی کوچک در خدمت شما مردم عزیز و بزرگوار و لایق خدمت باشم.»

با کمی تامل در چگونگی روند و ثبت نام جلالی در انتخابات می توان به خوبی دریافت که پروژه ثبت نام وی از تهران تصمیمی نبوده که جلالی یک شبه به آن رسیده باشد. چرا که برای نخستین بار 4 سال و 4ماه قبل بود که جلالی تلویحا" ساز نیامدنش از شاهرود را کوک کرده بود. وی در سی و یک شهریور ماه سال 1390 در نشست سه ساعته ی خود که با اعضای شورای شهر شاهرود داشت گفته بود: « شاید تصور شود که من کاندیدا از تهرانم یا پست و مسئولیتی به من وعده داده شده است و یا به دلایل خستگی و مسائل شخصی در انتخابات حضور نمی یابم اما دلایل نیامدن من، در مسائل امروز شاهرود نهفته است.»

جلالی ضمن برشمردن مسائل و اختلاف ها، دورویی ها و عدم همراهی ها در شهرستان شاهرود تصریح کرده بود: « دیگر از بنده گذشته که پس از 12 سال و سه دوره نمایندگی به صرف نماینده بودن و داشتن این عنوان خرسند باشم. اگر اراده جمعی در شاهرود و مجموعه منطقه ما شکل نگیرد ما هیچ موفقیتی نداریم و جز اتلاف وقت و فرصت و پرداختن به کارهای روزمره ثمری نخواهیم برگرفت و من هم در خصوص پروژه ها و مسائل روزمره همه کارهای زیرساختی را پی گیری کرده ام و در حال به ثمر نشستن است.» وی ضمن تبیین برخی عدم همراهی ها در موضوعات مختلف شهرستان و تنها ماندن خود گفت: « با این وضعیت و رقابت های ناسالم و درگیری ها و سوء ظن ها نمی توانیم اقدامات مهم خود را به نتیجه برسانیم.»

جلالی در پایان اظهارات چهار سال قبلش ضمن انتقاد به عدم داشتن وفاق در این شهرستان و اشاره به این نکته که نماینده شاهرود باید از مقبولیت بالای 70% برخوردار باشد خاطر نشان کرده بود: « من دیگر به دنبال منفعتی نیستم. بیائید در بین این همه چهره توانمند شاهرودی که داریم یکی را بیابیم. همه در پشت سر او قرار گیریم. بنده را هم به عنوان مسئول ستاد آن عزیزی که همه او را قبول داریم قرار دهید. من از هیچ تلاشی برای رای آوردن آن فرد دریغ نخواهم کرد و بعد از انتخابات هم وی را رها نکنیم. چهار سال مشاور و در کنار او باشیم تا بتواند این بار را بر دوش کشد.» جلالی با برشمردن مشکلات شاهرود هم گفته بود: « این وضعیتی که در شاهرود وجود دارد نفس گیر است و اگر شما "سوپرمن" هم بیابید و وی را کمک نکنید و این وضعیت را به سمت مثبت تغییر ندهید بنده دلسوزانه می گویم هیچ اتفاقی نمی افتد.»

همانطوریکه در بالا ذکر شد جلالی طی 4 سال گذشته تلویحا" بارها ساز جدایی از شاهرود را کوک کرده بود تا اینکه ده ماه قبل یک بار دیگر  یکی از سایت های نزدیک به وی در گزارشی مدعی شد که جلالی این بار قصد نامزد شدن در انتخابات مجلس دهم را ندارد. اما کمی بعد همان سایت در خبری اعلام کرد که جلالی از تهران نامزد می شود و حتی قرار است به عنوان سرلیست رهروان ولایت از پایتخت معرفی شود. اخباری که آن موقع تنها در حد شایعه در برخی محافل سیاسی شاهرود نقل قول میشد و در سوم دی ماه به واقعیت پیوست.

 

نقش لاریجانی در ثبت نام جلالی

علی لاریجانی بیش از این بارها از جلالی به عنوان یکی از نمایندگان مهم و تاثیرگذار مجلس یاد کرده بود. تا جاییکه دفاع جلالی از لاریجانی و بلعکس باعث شده بود تا برخی نمایندگان تندروی مجلس و منتسب به جریان پایداری در نطق های خود این موضوع را دست آویز تمسخر و طعنه خود قرار دهند. به همین علت پس از اعلام انصراف جلالی از ثبت نام؛ علی لاریجانی در نامه ای سرگشاده از جلالی خواست که از تصمیم خود صرفنظر کند.

لاریجانی در نامه اش خطاب به جلالی نوشت: «از خبر خودداری جنابعالی از ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار متاسف شدم. حضور و خدمات ارزشمند شما در مجلس شورای اسلامی منشاء اثرات بسیار زیاد بوده است . از جنابعالی می خواهم از تصمیم اخیر خود صرف نظر فرموده و نسبت به ثبت نام در انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اقدام کنید.»

نامه ای که لاریجانی هیچ گاه برای باهنر ننوشت و به دنبال آن ناخرسندی شدید پایداری های مجلس را نیز به دنبال داشت. آنها در واکنش های متعدد خود اعلام کردند که موضوع انصراف و ثبت نام جلالی از تهران تنها یک تاکتیک از سوی لاریجانی بوده و نه چیز دیگر.!!

اما جلالی که اصرار یک ساعت و نیم لاریجانی را دلیل ثبت نامش عنوان کرد در این باره می گوید: «پس از تاکید بزرگان و فشار زیادی که از سوی شخصیت‌های ملی و سیاسی بر روی من بود، مجبور شدم برای انتخابات ثبت‌نام کنم.» جلالی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: در دوره قبل نیز چند ماه پیش از آغاز ثبت‌نام انتخابات اعلام کرده بودم که نمی‌آیم ولی آمدم اما این بار به نظرم رسید که در دقایق پایانی اعلام کنم که کاندیدا نمی‌شوم اما با اصرار فراوانی که پیش از انتشار بیانیه‌ام مبنی بر عدم حضور در انتخابات وجود داشت، فشاری که از سوی شخصیت‌های ملی و برخی وزرا و معاونین رییس‌جمهور بود و همچنین تاکید آقای لاریجانی، تصمیم گرفتم که در انتخابات شرکت کنم. وی همچنین ضمن اجبارکردن برخی افراد برای ثبت نامش در انتخابات آتی مجلس گفت: «علی لاریجانی به همراه حجت الاسلام ابوترابی فرد امر کردند که برای انتخابات از تهران ثبت نام کنم. بنده هم اطاعت امر کردم.!!»

اما گمانه زنی ها در خصوص بازگشت جلالی به شاهرود در حالی در محافل سیاسی این روزهای شاهرود زمزمه می شود که برخی فعالین سیاسی می گویند احتمال دارد جلالی بار دیگر حوزه انتخابی خودش را به شاهرود تغییر دهد. این در حالی است که هم اکنون37 نفر از حوزه انتخابی شاهرود و میامی برای شرکت در انتخابات مجلس دهم ثبت نام کرده اند. و پیش بینی می شود دوره دهم انتخابات مجلس از بسیاری جهات با سایر دوره ها متفاوت است.

با این وجود از استان سمنان خبر می رسد اصولگرایان و اصلاح طلبان و اعتدالیون  با برگزاری جلسات متعدد عزم خود را برای راهیابی به مجلس دهم جزم کرده اند. پس از معرفی محمدرضا خباز به عنوان استاندار سمنان و همچنین به دلیل موقیت حساس این استان پیش بینی می شود که این حوزه انتخابی با انتخابات پرشوری همراه باشد.

وضعیت سمنان در بهارستان

 ۴ کرسی قوه مقننه در اختیار نمایندگان سمنان قرار دارد و در انتخابات مجلس نهم مردم به کاندیداهای اصولگرایان اعتماد و آنان را راهی بهارستان کردند با این حال پس از ورود به مجلس دو نماینده در فراکسیون اصولگرایان و دو نماینده دیگر در فراکسیون رهروان ولایت حضور پیدا کردند. عبدالرحمان رستمیان، علیرضا خسروی، کاظم جلالی و غلامرضا کاتب نمایندگان مردم سمنان در مجلس نهم هستند، کاظم جلالی در انتخابات مجلس نهم به عنوان نماینده علی لاریجانی به جبهه متحد اصولگرایان معرفی شد اما به هنگام ورود به مجلس فراکسیون رهروان ولایت با محوریت رئیس مجلس را تشکیل داد و سپس رئیس مرکز پژوهش های مجلس شد. از بین نمایندگان سمنان، «رستمیان و خسروی» به عنوان نمایندگان اصولگرا در فراکسیون اصولگرایان مجلس عضویت پیدا کردند.

به هر حال شهرستان شاهرود به عنوان سیاسی ترین و بالغ ترین شهر استان سمنان و ایران، امروز در تب و تاب حضوری دیگر است. انتخاباتی که تنها از آن خبرهایی غیررسمی به گوش میرسد و معلوم نیست چه صف های طویلی را برای خود به آرایش درآورد. باید منتظر ماند و دید عرصه پر زحمت وکالت ملت اینبار بر شانه کدام یک از یاران انقلاب سنگینی خواهد کرد؟؟آیا دست راست لاریجانی برای پنجمین بار از تهران به خانه ملت راه خواهد یافت و یا اینکه وی تصمیم به بازگشت به شاهرود خواهد گرفت!؟


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic