بحران هایی که یکی پس از دیگری بر اثر سوء مدیریت شهردار شاهرود حاصل می شود :

اندر حکایت نصب اجباری تاکسی متر ها و نحوه انتخاب مجری آن

یک روز اعتصاب تاکسی داران شاهرود و روز دیگر نصب اعلامیه ای مبنی بر فروش تاکسی، یک روز خودداری تاکسی داران از سوار کردن مسافر و روز دیگر تحصن در مقابل شورای شهر و فرمانداری ،یک روز تجمع این قشر زحمتکش در دفتر شهردار شاهرود و روز دیگر عزیمت حدود 100 تاکسی با فلاشر روشن از شاهرود به سمنان جهت اعتراض به استاندار و ...

فضای حمل و نقل عمومی در قسمت تاکسی های شاهرود، امروز فضای ملتهبی را پشت سر می گذارد، فضایی که نشأت گرفته از اجرای یک سیستم بنام نصب اجباری تاکسی متر بر روی تاکسی های شاهرود است.

بر اساس مطالعاتی که انجام دادیم، کمتر کسی با اجرای این سیستم مخالفت دارد و اتفاقات روی داده در سطور فوق به دلیل اجبار و قوه قهریه به کار رفته مخصوصاً از سمت شهردار شاهرود است.

اکثر تاکسی داران شاهرود که به عنوان قشر زحمتکش و خدمت رسان این جامعه در حال تلاش و تکاپو هستند با مسائل مختلف مالی دست به گریبان بوده و هزینه های کمرشکن زندگی و ایضاً خرج روزانه وسیله نقلیه مانند بنزین، بیمه، لاستیک و تعمیرهای از سر اجبار این وسیله که ممر درآمد آنها می باشد عرصه زندگی و کار و تلاش را برای آنها تنگ کرده است.

حال به این مشکلات فوق برخوردها و جملاتی مانند باید تاکسی متر نصب شود، در صورت عدم نصب تاکسی متر نمی توانید کار کنید، همینی که هست و ... اضافه کنید و ببینید گره ای که با دست باز می شد تبدیل به گره کور این روزهای شاهرود شده است.

اعتصاب پشت اعتصاب، تجمع پشت تجمع و دلخوری مردم در این روزهای سرد پاییز از عدم در دست بودن وسیله نقلیه برای ایاب و ذهاب و آشفتگی در سیستم حمل و نقل شهری از جمله مواردی است که تنها یک جواب دارد؛ عدم ارتباط درست و از سر لجبازی شهردار شاهرود با این قشر زحمتکش.

چه بسا که با ارتباط صحیح و از سر احترام و پرهیز از حالت دستوری و لجبازی های انجام گرفته می شد از این اعتصابات و تجمع ها جلوگیری کرده و بحرانی را به بحرانهای این شهر، آنهم بدلیل سوء مدیریت اضافه نکرد.

موضوع این نوشتار اما برخوردهای قهقهرایی شهردار با این مجموعه زحمتکش نیست فقط به ذکر این نکته بسنده می کنیم که کاش شهردار محترم اندکی از برخوردهای مسئولانه کارمندان استانداری سمنان یاد می گرفت و مقداری به این افراد محترم و تاکسی داران عزیز احترام می گذاشت تا پی آمد آن ایجاد این اعتصابات و تجمعات نباشد.

مسئله حایز اهمیت که در نصب این تاکسی مترها وجود دارد چگونگی انتخاب پیمانکار مجری این طرح می باشد.در اطلاع رسانی هایی که بعد از اعتصابات و تجمعات تاکسی داران در مقابل شهرداری و فرمانداری انجام می شود شهردار برای اینکه غائله را پایان دهد عنوان می کند که قیمت این تاکسی مترها بر اساس توافقی که انجام شده است یازده میلیون ریال تعیین شده که از این مقدار مبلغ ده میلیون ریال از طریق بانک تجارت به تاکسی داران وام داده خواهد شد و مبلغ یک میلیون ریال باقی مانده را نیز باید آنها بپردازند.

گلایه ها و اعتراضات تاکسی داران اما چیز دیگریست بنا به گفته برخی از تاکسی داران که در هفته نامه کویر شماره 1093 مورخ 17 آذر 94 به چاپ رسیده آنها عنوان می کنند که دستگاه های تاکسی متری که به رانندگان تاکسی در شاهرود ارائه شده است دست دوم بوده و دستگاه های کارکرده بر روی تاکسی های تهران و برخی شهرهای بزرگ کشور بوده است.

آنها اجباری بودن نصب تاکسی متر، مکان یاب جی پی اس و دریافت کرایه از طریق کارت خوان را علت اصلی این اعتراضات می دانند و عنوان می کنند که کار تاکسی ها در شاهرود خطی است و مسیرهای حرکت تاکسی ها و نرخ کرایه ها مشخص است، پس نصب این تجهیزات چه لزومی دارد. همچنین با توجه به اینکه نرخ کرایه تاکسی ها در شاهرود نسبت به دیگر شهرها پایین تر است، شهرداری افزایش نرخ کرایه تا حدود 30% از نرخ فعلی را منوط به نصب تاکسی متر کرده است.

در شهر شاهرود حدود 800 تاکسی وجود دارد و نرخ نصب تاکسی متر بر روی تاکسی ها مبلغ یازده میلیون ریال تعیین گردیده است با یک ضرب ساده مبلغی که بابت نصب این تاکسی مترها باید به پیمانکار پرداخته شود حدود نه میلیارد ریال خواهد شد.

حال با توجه به سطور فوق سؤالات و ابهاماتی در مورد اجرای این طرح و مجری منتخب آن به شرح ذیل وجود دارد :

1- مجری این طرح خانم غ-ح بوده که به صورت مستقیم توسط شهردار شاهرود انتخاب شده و جهت واگذاری اجرای این طرح هیچ مزایده ای برگزار نشده است. حال با توجه به اینکه مبلغ کل اجرای این طرح رقمی بالغ بر نه میلیارد ریال خواهد شد آیا برای واگذاری اجرای این طرح شایسته نبود که این طرح به مزایده گذاشته شود؟ و آیا اساساً شهردار شاهرود قانونگذار مجاز است که مجری این طرح را که خانم غ- ح بوده بدون برگزاری مزایده رأساً انتخاب کند؟

2- بر اساس اطلاعات بدست آمده مبلغی به مجری این طرح به صورت پیش پرداخت شده است در حالی که در اجرای این طرح شهرداری فقط می توانست ناظر باشد و یک طرف این طرح مجری آن و طرف دیگر تاکسی داری است که تاکسی متر باید بر روی آن نصب شود پس علت پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت به مجری آن چه دلیلی می توانست داشته باشد؟

3- بر اساس نشستی که با شهردار شاهرود داشتیم، مطلع شدیم که هیچ گونه ضمانت نامه بانکی یا تضمینی از مجری این طرح دریافت نشده و صرفاً به جهت اینکه ایشان به تعهد خود در قبال نصب تاکسی مترها عمل خواهد کرد اکتفا شده است در حالی که یکی از بدیهی ترین اصول در اجرای طرح های اینچنینی آنهم با مبلغی حدود نه میلیارد ریال اخذ ضمانت نامه و یا تضمین معتبر است پس چرا این اصول بدیهی در مورد این قرارداد رعایت نشده است؟

4- از شهردار مجترم تقاضا داریم که لیستی از اسامی پیمانکاران مجری این طرح و مبالغ پیشنهادی آنان در اختیار مردم قرار دهند و اصولاً یک سؤال بسیار ساده در صورتی که مزایده ای برگزار نشده این پیمانکاران چگونه از اجرای این طرح باخبر شده اند؟ و باز تکرا می کنیم علت انتخاب خانم غ-ح به عنوان مجری این طرح بر اساس چه معیار و اصولی انجام شده است؟

5- علت برخوردهای قهقهرایی دستور مابانه شهردار شاهرود با قشر زحمت کش تاکسی داران شاهرود چیست؟ چرا باید ارگان های دیگری همچون فرمانداری، استانداری و ارگان های نظارتی جوابگوی عملکرد ضعیف شهردار شاهرود و برخوردهای ناصواب او باشند؟

به هر حال قصه نصب تاکسی مترها به قصه پردرد این روزهای مردم شاهرود تبدیل شده است غصه ای که با برخورد بهتر و توضیح علمی تر می توانست به اعتصاب و تجمعات این چنینی نیانجامد.

کارنامه شهردار شاهرود با اضافه شدن موضوع فوق کارنامه ی سنگینی از کار درآمد. کارنامه ای که از نوع برخورد و نحوه انتخاب یا انتصاب وی شروع شده و به درگیری هایی در خیابان با ارتش درگیری با نیروی انتظامی بر سر کانکس آن درگیری با میراث فرهنگی بر سر سنگفرش بازار درگیری با مردم جهت احرای طرح قبور وادی السلام ناتوانی جمع آوری زباله ها به خاطر پاسخگو نبودن پیمانکار آن به مدت 4 روز خدمت رسانی ضعیف جهت یخ زدایی خیابان ها و معابر  که از پرداختن به آن خودداری می کنیم.

در موضوعات فوق و نیز تجمع اعتراض آمیز تاکسی داران زحمت کش بی انصافی است که فقط شهردار شاهرود را مقصر بدانیم و شورای شهری را که با توجه به تمام اتفاقاتی که بر سر نحوه انتخاب و یا انتصاب شهردار شاهرود گذشت تبرئه کنیم.

سعید ایمانی

سردبیر هفته نامه ظفر


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

دقیقا کجای فرودگاه شاهرود مردمیست؟..........شنبه 28 مهر 1397

شاهکاری دیگر از نماینده ای که نمایندگی مردم را نمی کند!!..........شنبه 28 مهر 1397

شاه کاری دیگر از نماینده ای که نمایندگی مردم را نمی کند!..........شنبه 28 مهر 1397

مطالبه گری و فرهنگی که به انحراف می رود..........شنبه 28 مهر 1397

شهردار شورا یا شورای شهردار! مساله این است؟؟..........شنبه 28 مهر 1397

گزارشی از فعالیت هیات منتظران مصلح شاهرود و چند نکته..........شنبه 28 مهر 1397

تلف شدن گورخرهای آسیایی و چند نکته..........شنبه 28 مهر 1397

قربانیان یک تبریک اشتباهی..........شنبه 28 مهر 1397

شاهرود نفس می کشد..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر نحوه برگزاری هفته دولت در شهرستان شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقش حساس این روزهای بانوان شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

اما و اگرهای ترکیب جدید هیئت رئیسه شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

تحلیلی در مورد اکو مارتن جنگل ابر در شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر دادگاه های علنی مفسدین اقتصادی..........سه شنبه 13 شهریور 1397

بیش از نیمی از املاک البرز شرقی با کدام مزایده و مجوز به ذوب آهن واگذار شد؟..........پنجشنبه 21 تیر 1397

واکاوی اتفاقات یک سال اخیر شاهرود و نقش بی بدیل فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ..........پنجشنبه 21 تیر 1397

محمد کرم محمدی کلید دار فرماندار ویژه شهرستان شاهرود شد...........پنجشنبه 21 تیر 1397

وحدت ملی، راه نجات کشور..........پنجشنبه 21 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی (قسمت دوم )..........پنجشنبه 21 تیر 1397

حمایتی ماندگار از دکتر حسینی شاهرودی و نقش وی در برگزاری همایش..........پنجشنبه 21 تیر 1397

تغییر و تحول ماهیت مدیریت است اما .............پنجشنبه 21 تیر 1397

تسویه حسابهای انتخاباتی در شاهرود شروع شد!!!..........پنجشنبه 21 تیر 1397

برخورد قاطعانه با فرصت طلب ها و طمع کاران در دستور کار مدیریت جدید شهرداری شاهرود قرار گرفت..........پنجشنبه 21 تیر 1397

نیروی بومی یعنی شهروندی که در پی وحدت باشد نه اختلاف افکنی و کینه توزی..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شهاب الدین چاووشی در یک روز چهار مدیرکل منصوب کرد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

آئین تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شاهرود برگزار شد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شوی تبلیغاتی روز کارگر در مجموعه معادن طزره..........سه شنبه 12 تیر 1397

سرنوشتی به مانند زابل و زابلی ها در انتظار شاهرود و شاهرودی ها..........سه شنبه 12 تیر 1397

نگاهى به تجمعات اخیر در شاهرود..........سه شنبه 12 تیر 1397

دستور توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان توسط رئیس جمهور در پی نامه دکتر جلالی به دکتر روحانی..........سه شنبه 12 تیر 1397

همه پستها