تبلیغات
پارسیا نیوز - حقیقت چیست؟

سکانس اول : جلالی حیا کن

سکانس دوم : جلالی تشکر، تشکر

قصه واگذاری معادن، املاک و زمین های البرز شرقی به غصه پردرد این روزهای شاهرود تبدیل شده است.

واگذاری از جنس اصل 44 معروف است که به اصل خصوصی سازی معروف است و یکی از اهداف آن کوچک سازی دولت و انتقال قسمت عمده ای از مالکیت دولت به بخش خصوصی است.

در راستای اجرای اصل 44، اما مجموعه بزرگ البرز شرقی نیز مصون از این انتقال نبوده و پروسه قانونی این نقل و انتقال از حدود 20 ماه پیش کلید می خورد.

40 هکتار از زمین های مرغوب با درختکاری و فضای سبز بسیار عالی به همراه تأسیسات مهم از جمله 130 خانه سازمانی، فروشگاه بزرگ، سالن اجتماعات و آمفی تئاتر، استخر شنا، فضای ورزشی و ساختمان های اداری مناسب که مجموع اعیانی احداثی نیز در حدود 40 هکتار زیر بنا پیش بینی می شود، در معرض مزایده قرار می گیرد.

در اجرای اصل 44 قانون اساسی و طبق ماده 141 قانون تجارت، املاک و معادن البرز شرقی به دو قسمت تقسیم شده و معادن البرز شرقی که از شرق به زیر آب و غرب به منجیل رودبار گستردگی دارد به دو قسمت تقسیم شده و 95% آن به ذوب آهن اصفهان و 5% به عنوان سهام شرکت، به عنوان سهام ترجیحی به خود کارکنان واگذار گردیده و 4 خرداد 93 مراتب این مزایده در روزنامه دنیای اقتصاد و ایران به چاپ می رسد.

قسمت بعدی مزایده، املاک و زمین های البرز شرقی در شهرستان شاهرود می باشد. بعد از ارزیابی کارشناسانی که در سال 92 برای قیمت گذاری و لیست برداری از این اموال از تهران به شاهرود مأمور می شوند و بعد از اتمام کارشناسی، نتیجه کارشناسی را به مسؤلین البرز شرقی اعلام کرده و در آن فرصت یک هفته ای برای قبول یا رد این کارشناسی به آنها می دهند.

مسئولین البرز شرقی با رایزنی هایی که انجام می دهند این فرصت یک هفته ای را به یک ماه افزایش داده و ضمن اعتراض شدید نسبت به این کارشناسی قیمت پایه این املاک را از 23 میلیارد تومان به حدود 70 میلیارد تومان یعنی 3 برابر افزایش می دهند.

سازمان خصوصی سازی نیز بعد از اعمال نظرات کارشناسی مدیران البرز شرقی قیمت پایه را تا حدود 3 برابر افزایش داده و سپس نسبت به فرایند انتقال این املاک و مقدمات برگزاری مزایده طبق قانون تجارت اقدام می کند.

دکتر کاظم جلالی نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی بعد از اطلاع از این پروسه و اقدام خصوصی سازی در اقدامی هوشمندانه به جهت اهمیت این املاک برای شهر شاهرود به عنوان ریه تنفسی شهر و یکی از دارایی های با ارزش این منطقه پیشنهاد خرید این مجموعه را به شهرداری شاهرود می دهد.

وی با ارایه  دلایلی قانع کننده با اعضای شورای شهر و شهرداری شاهرود به رایزنی پرداخته و از آنجا که شهرداری شاهرود به عنوان یک ارگان نیمه دولتی و نیمه خصوصی است آنها را راغب می کند تا در این مزایده شرکت کرده و با این طریق این املاک و مهمتر از آن فضای سبز و درختکاری موجود در این فضای نسبتاً زیاد را برای شهر حفظ کند.

اعضای شورای شهر و شهرداری شاهرود نیز با تمام مشکلاتی که در مسائل مالی در طی این سال ها گریبانگیر این ارگان می باشد به درستی فضای موجود را درک کرده و با تمام قوا به میدان می آیند.

بزرگان شهر من جمله امام جمعه محترم شاهرود و فرماندار نیز به صورت معنوی و حامی در پشت این تصمیم مهم و حیاتی برای این منطقه قرار می گیرند.

مزایده برگزار شده و همدلی و اتحاد مسئولین شهرستان جواب داده و یک فضای مهم و حیاتی با برنده شدن شهرداری شاهرود در مزایده برای شهر شاهرود حفظ می شود.

شهرداری شاهرود با تمام مشکلات مالی که دست به گریبان است با اخذ وام و همچنین مزایده املاک متعلق به خود در صدد اجرای تعهدات ناشی از اجرای این قرارداد واگذاری می کوشد. کاظم جلالی جهت همراهی با این عزیزان از هیچ کوششی دریغ نکرده و با بانک های مختلف به رایزنی می پردازد تا شهرداری شاهرود به عنوان برنده مزایده بتواند به تعهدات خود عمل کرده و مالک قطعی این املاک گردد.

همه چیز با سختی به پیش می رود ولی متأسفانه نامه ای به شماره 6578/32 به تاریخ 03/04/94 از طرف سازمان خصوصی سازی با امضای محمد حیدری مدیرکل دفتر بازاریابی و واگذاری بنگاه ها به شهرداری شاهرود ارسال می شود و در آن جهت عدم واریز ثمن نقدی معامله تا اتمام تاریخ 31/03/94 مورد استناد قرار گرفته و مزایده را باطل و مبلغ سپرده داده شده توسط شهرداری به مبلغ 350/302/449/15ریال را به نفع سازمان خصوصی سازی ضبط می کند.

بعد از طی مدتی حدود 4 ماه و با رایزنی هایی که مسئولان شهرستان بالاخص دکتر کاظم جلالی با وزیران مربوطه و مسئولان سازمان خصوصی سازی انجام می دهند، نامه ای به شماره 13505/32 به تاریخ 11/07/94 برای شهردار شاهرود ارسال می شود. در قسمتی از این نامه می خوانیم:

با عنایت به واریز بخش ثمن نقدی معامله و سود فروش اقساطی دوره تأنیر.. به استناد مصوبه 01/07/94 هیأت محترم عامل این سازمان مقرر گردید؛ قرارداد واگذاری املاک شرکت زغال سنگ البرز شرقی با آن شهرداری منعقد شود. بنابراین خواهشمند است دستور فرمائید، جهت ادامه فرایند واگذاری و انعقاد قرارداد به دفتر حقوقی و قراردادهای واگذاری این سازمان مراجعه نمایند.

                                  محمد حیدری-مدیر کل دفتر بازاریابی و واگذاری بنگاه ها

بعد از وقایع فوق متأسفانه شهردار کم تجربه شاهرود در یک اقدام عجولانه در طی یک مصاحبه بی مورد با یکی از نشریات محلی عنوان می کند که تا کمتر از 2 ماه دیگر تابلوی شهرداری شاهرود بر سر درب املاک البرز شرقی کوبیده خواهد شد و این دقیقاً شروع اتفاقات و اعتراضات گسترده خیابانی کارگران و کارمندان زغال سنگ البرز شرقی را در پی داشت.

در تاریخ 26/07/94 مسئولین شرکت زغال سنگ البرز شرقی با برگزاری جلسه ای مطبوعاتی در پاسخ به اقدام نسنجیده شهردار شاهرود به ایجاد شائبه هایی در سطح جامعه پرداخته و مدیر عامل سازمان یعنی آقای ربیعی نژاد با پیش کشیدن نامه ابطال مزایده به توضیحاتی در این مورد می پردازد.

تجربه ای شیرین که با وحدت و همدلی مسئولین شهرستان رقم خورده بود با بی درایتی و سوء استفاده از احساسات پاک کارگران زحمتکش البرز شرقی می رفت تا به یک تراژدی غمگین تبدیل شود.

تجمعی گسترده از کارگران و کارمندان شرکت زغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به حقوق از دست رفته شان در اوایل آبان ماه سال 94 به راه می افتد. عده ای معلوم الحال و با اهداف سیاسی از پیش تعیین شده از احساسات ناب و خالص این تجمع صنفی سوءاستفاده کرده و با مدیریت خود نسبت به این واگذاری قانونی سازمان خصوصی سازی علم مخالفت با پیشرفت این منطقه در دست می گیرند.

مدیر دفتر دکتر کاظم جلالی با قرار گرفتن در میان این تجمع کنندگان محترم به ذکر مواردی پرداخته و در جلسه ای که با نمایندگان آنها برگزار می کند مقرر می شود که تعدادی از این نمایندگان با حضور در تهران به ذکر مسایل ومشکلات خود با وزیر مربوطه و مسولان سازمان خصوصی سازی بپردازند.

در همین اثنا عناصر سوءاستفاده گر ومغرض  با ورود به این تجمع آرام صنفی  در حالی که اصحاب رسانه نیز آنها را رصد میکردند با دادن شعارهای تندی مانند<<معدنچی میمیرد ذلت نمی پذیرد>>و<<جلالی حیا کن ،ذوب آهن را رها کن>>در صدد نا آرام کردن فضا بودند که با هوشیاری نمایندگان واقعی این تجمع صنفی این غایله نیز ختم به خیر میشود.

بعد از این اتفاق ،عده ای به عنوان نمایندگان کارگران و کارمندان شرکت زغال سنگ البرز شرقی با یک اتوبوس در تایخ13/8/94عازم تهران میشوند تا به اتفاق نماینده شهرستانهای شاهرود ومیامی در مجلس شورای اسلامی دیداری را با مسولین ذیربط داشته باشند.

نشستی با محوریت بررسی مشکلات شرکت البرز شرقی و رفع موانع بر سر واگذاری آن با حضور دکتر کاظم جلالی،دکتر علی طیب نیا ،وزیر امور اقتصادی و دارایی،دکتر علی اشرف عبدالله پوری،رییس سازمان خصوصی سازی،سید محمد رضا هاشمی،معاون استاندار و فرماندار شهرستان شاهرود ومدیران ونمایندگان کارگران شرکت البرز شرقی برگزار میشود.

دکتر علی طیب نیا در این نشست دکتر کاظم جلالی را از موثرترین نمایندگان در خانه ملت دانسته و عنوان میکند که شهادت میدهم آقای دکتر جلالی در عین حالی که از موثرترین نمایندگان مجلس هستند و در تصمیم گیریهای مختلف مجلس نقش مهمی دارند ،در طی دو سال وچند ماهی که بنده در وزارت اقتصاد ودارایی مسولیت دارم علی رغم علاقه و ارادت قلبی شدیدی که به ایشان دارم تا به حال هیچ موردی وجود نداشته که ایشان در باره مسایل شخصی یا منطقه ای با من مطرح کرده باشند.

وی در خصوص تغییر واگذاری زمین و املاک البرز شرقی از شهرداری شاهرود به مجموعه ای دیگر ،خاطر نشان کرد الان به لحاظ قانونی واگذاری انجام شده و قطعی می باشد اما حسن این واگذاری اینست که طرف معامله شهرداری شاهرود است ،بنابر این میتوان رفت و با آنها مذاکره کرد و به نوعی به توافق رسید،اما نمیتوانیم به شهرداری شاهرود بگوییم که از حقوق خود دست بردارند وانصراف دهند و زمین را به قیمت پایین تر از طریق مذاکره به شخص دیگری واگذار کنند.

وی در ادامه خطاب به نمایندگان مدیران و کارگران شرکت البرز شرقی گفت:شما میتوانید بروید و یک شرکت تعاونی تشکیل بدهید و سپس با شهرداری شاهرود صحبت کنیم تا این قرار دادی که با شرکت خصوصی سازی را بسته عینا به همین شرکت تعاونی انتقال دهد و این مهم فقط با رضایت مالک جدید این املاک یعنی شهرداری شاهرود میسر خواهد بود.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه و پس از درخواست نمایندگان مدیران و کارگران شرکت البرز شرقی مبنی بر فرصت یک ماهه به منظور فراهم آوردن ساز و کارهای مورد نیاز به درخواست دکتر جلالی و صحبت های رئیس سازمان خصوصی سازی، مهلتی 2 ماهه جهت تعیین تکلیف این موضوع و تشکیل شرکت تعاونی کارگران زغال سنگ البرز شرقی و فراهم آوردن منابع مالی مورد نیاز تعیین کردند.

نماینده مدیران و کارگران نیز پس از این که درخواست آنها برای گرفتن مهلت یک ماهه از سازمان خصوصی سازی با وساطت دکتر جلالی به دو ماه افزایش پیدا کرد از این اقدام دکتر جلالی بسیار تشکر و قدردانی کردند.

پس از این دیدار مهم و حیاتی برای نماینده مدیران و کارگران شرکت زغال سنگ البرز شرقی که منجر به فرصت دو ماهه ای برای تشکل شرکت تعاونی و تقاضای آنها برای رایزنی با شهرداری و در صورت توافق تملک این املاک انجامید، عزم این عزیزان و کارگران زحمتکش البرز شرقی برای نیل به این هدف جزم شده و در سایه احترام فراوان و تشکر ویژه از نماینده دلسوزشان در مجلس شورای اسلامی به  شاهرود برگشته و در حالت تدارک ساز و کاری برای این مهم می باشند.

تمام اتفاقات فوق جهت قضاوت شما خوانندگان گرامی این نشریه گفته شد تا به چند سؤال اساسی برسیم.

1- علت مصاحبه آقای مهندس میرفانی، شهردار محترم شاهرود و ذکر اینکه تا دو ماه آینده تابلوی شهرداری بر سر در البرز شرقی کوبیده خواهد شد چه بود؟ چه بسا که همین مصاحبه و اظهار نظر ناپخته ایشان بسیاری از اتفاقاتی را که در سطور فوق گذشت را رقم زد.

2- مدیران شرکت زغال سنگ البرز شرقی در این مدت 2 سال گذشته که پروسه واگذاری این املاک از طریق سازمان خصوصی سازی شروع شده بودند، کجا بودند که امروزه با ذی حق نشان دادن خود در صدد جبران این قصور مدیریتی خود هستند و طوری رفتار می کنند که تنها مدافع کارگران و کارمندان زحمتکش این ارگان هستند؟

چه بسا این مدیران با پرسنل و کارگران فهیم البرز شرقی صادق بودند و توان جدی و عزم راسخ برای تملک این املاک متعلق به خود را به جای دریافت حقوق ها و پاداش های چند ده میلیون تومانی خود داشتند، امروزه شاهد این همه هجمه و حمله برای تبرئه خود این مدیران نبودیم.

3- افراد معلوم الحال و سوءاستفاده گر در وسط این تجمع پاک صنفی به دنبال چه هستند؟چرای با مهندسی فضای موجود و اهداف از پیش تعیین شده و خط گرفتن از عده ای که فقط و فقط درصدد مطرح کردن خود و به هم زدن فضای آرام این شهر هستند به دنبال مقصری برای بد جلوه دادن و ناکارآمد نشان دادن مسئولین زحمتکش و صادق این شهر هستند؟

4- فضای رسانه ای مهندسی شده از طرف عده ای محدود که به دنبال غرایض و مطامع شخصی خود هستند با چه مجوزی در صدد تلقین افکار مسموم خود بوده و مصداق بارز جرم تشویش افکار عمومی را اشائه می کنند؟

پرداختن به یک تجمع صنفی بدون ذکر دلیل و عوامل آن و همچنین بازگو کردن آن از وسط داستان عین بی تقوایی و بدور از شأن و رسالت مطبوعاتی است.

5-مصاحبه های فردی به عنوان وکیل با یکی از نشریات محلی وایجاد شایبه و فضای روانی در سطح شهر  مصداق چیست؟شنیده ها حاکی از اینست که ایشان یکی از کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی است و استفاده از این فضای به وجود آمده را برای عرضه خود و معرفی زود هنگام مغتنم شمرده است.فقط کاش این وکیل محترم با اندکی تحقیق و خواندن مصاحبه کامل وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی نسبت به محکوم کردن ایشان ونماینده شهرستانهای شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی اقدام نمیکرد و از اظهار نظرهای غیر کارشناسی اجتناب میکرد و دید مردم را نسبت به جامعه محترم وکلای عزیز تغییر نمیداد.

فرایند و پروسه مزایده املاک البرز شرقی یک سیستم قانونی و طبق سلسه مراتب برگزاری مزایده طبق قانون تجارت بوده و در هر حال تصور کنیم حالتی را که برنده این مزایده فردی به غیر از شهرداری شاهرود بود، حدود 42 هکتار فضای سبز و درختکاری این شهر که الحق ریه تنفسی آن می باشد، در صورتی که شهرداری برنده این مزایده نمی شد فردی که آن را تملک می کرد، طبق قاعده ید مالک بر ملک خویش می توانست در حدود ضوابط قانونی هرگونه تملکی را در این املاک  ... و حتی با از بین بردن درختان کهنسال این مجموعه به تفکیک آن پرداخته و اقدام به ساخت و ساز کند.

آیا اقدام مسئولین دلسوز این شهر بالاخص دکتر کاظم جلالی که هدفی به جز رشد و اعتلای این دیار را نداشته و ندارد مستحق این برخوردهای ناعادلانه است؟آیا زمان آن نرسیده که با پاسخ گفتن به سؤالات فوق و در محضر عدل الهی به تشخیص  سره از ناسره پرداخته و جواب دندان شکن به فرصت طلبان و دشمنان رشد و آبادانی این شهر داده شود که دیگر به ماهی گرفتن از آب گل آلود فکر نکنند؟

زحمت کشان عرصه خدمت در معادن زغال سنگ البرز شرقی فهیم هستند و تنها در ظرف چند روز به درسنی آن را به اثبات رساندند و شعار مهندسی شده عده ای فرصت طلب را از «جلالی حیا کن، ذوب آهن را رها کن» را به شعار «جلالی تشکر، تشکر» تغییر دادند.

                                                          و من الله توفیق

                                                          سعید ایمانی


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

تمامیت خواهی عده ای معدود در مرکز استان و تقابل با بقیه نقاط استان کی به پایان خواهد رسید؟..........یکشنبه 15 بهمن 1396

چه کسانی در لوای استاندار سابق استان سمنان به یکه تازی پرداختند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

پشت پرده ی ایجاد کمپین حمایت از دکترخبّاز چه کسانی بودند؟..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

ایجادکنندگان کمپین حمایت از خباز در حمایت از دکتر چاووشی سر و دست می شکنند!!!..........چهارشنبه 11 بهمن 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 82 منتشر شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

پایان خوش اصلاح‌طلبی..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ایا انقلابیگرى با اصلاح طلبى در تقابل است؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

ناگفته هایی از ائتلاف های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 96 چطور شکل گرفت؟ ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

رئیس ستاد انتخابات دکتر حسن روحانی در شهرستان شاهرود مشخص شد...........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

مزایای رای دادن به لیست ها در انتخابات شورا..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

چگونه در انتخابات شورای شهر پیروز شویم/طنز..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

تخصص گرایی کلید گمشده شهرداری وشورای شهر شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

سرمایه‌گذاری و مشاركت شهرداری شاهرود ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

وجود غده سرطانی به نام کشتارگاه دام در مرکز شهر..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

انتخاب شهردار توانمند زمینه ساز شاهرود مدرن ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهرمان شاهرود از لحاظ فضای سبز در چه جایگاهی قرار دارد؟..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

شهر برای زندگی وبهزیستی ،مدیرودرمانگر اجتماعی می خواهد..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

علم مدیریت ساخت و مدیریت شهری..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

توسعه توریسم عرفانی ، باز تعریف هویت شهری ورونق اقتصادی بر بستر دیپلماسی شهری ..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

استراتژی افزایش منابع درآمدی پایدار و مدیریت هزینه ها..........سه شنبه 12 اردیبهشت 1396

نشریه پارسیای قومس شماره 81 منتشر شد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

خبر آمد خبری در راه است..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شاهرود، لیست کاندیداهای شورای شهر خود را نهایی کرد...........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

در پی اقدامات پروپاگاندای نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

پشت پرده تیم های فعال در انتخابات شورای شهر شاهرود قسمت 2..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

واکاوی حضور ائتلافی به نام السابقون درشورای شهر چهارم و کارنامه نه چندان موفق آن:..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

تئاتر شهر تئوری تغییر به کمک هرم قدرت..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

مسئول ستاد حزب اعتدال و توسعه در شهرستان شاهرود منصوب شد..........دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

همه پستها