تبلیغات
پارسیا نیوز - نماینده مجلس با عملکرد منطقه ای بهتر است یا تاثیر گذاری ملی؟

امسال، سال انتخابات است. اسفندماه سال جاری موعد برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در کشور است. هنوز چندین ماه تا برگزاری انتخابات باقی مانده، با این حال گمانه زنی ها درباره حضور، نحوه حضور و حتی تاثیرگذاری کاندیداهای احتمالی در انتخابات تبدیل به موضوع اصلی بسیاری از جلسات و محفل های خصوصی و نیمه خصوصی سیاسی در کشور شده است.

هنوز صورت بندی منسجم و قابل تشخیصی از حضور طیف های مختلف در انتخابات امسال وجود ندارد. با این حال، روی کار آمدن دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی در پی انتخابات 24 خردادماه 92 اندکی فضا را برای حضور گروه های مختلف سیاسی در کشور تلطیف کرده است. انتخابات دو مجلس در این دوره در سال جاری، اهمیت های زیادی برای شکل گیری صحنه سیاسی کشور در آینده دارد. هم اکنون گروهی تندرو در مجلس هستند که همواره ساز ناکوک خود را می نوازند و البته در حاشیه سازی برای دولت برخواسته از آرای مردم در 24 خرداد سنگ تمام می گذارند.

عملکرد افراطیون بهارستان را از تعداد نطق های مخالف دولت سوال های بیشمار و رفت و آمد مدام اعضای کابینه به مجلس به خوبی می توان تشخیص داد. این اما تنها مشکل کار نیست. امروز اکثریتی در مجلس نهم هستند که از ابتدای عمر دولت یازدهم با سکوت خود نظاره گر رفتارهای تندروها بوده اند. در جریان یکی از بهترین وزرای دولت با سکوت خود استیضاح فرجی دانا را به تماشا نشستند. اکثریت ساکت اما در ماه های پایانی عمر مجلس  نهم به فکر حمایت از دولت یازدهم افتاده اند تا شاید بتوانند جایگاه خود را برای مجلس آینده حفظ کنند.

با این نگاه است که در روزهای گذشته کاظم جلالی، رئیس فراکسیون اکثریت مجلس (اصولگرایان رهروان ولایت) در صفحه یکی از شبکه های مجازی منتسب به خود اعلام می کند که آنها (اصولگرایان به اصطلاح میانه رو) نمی توانند مانند تندروها شوند. البته رئیس مرکز پژوهش های مجلس هیچ اشاره ای به سکوت های دنباله دار اکثریت در مقابل تندروی ها در مجلس نکرده است.

انتقاد از رفتار اصولگرایان و اکثریت ساکتی که امروز داعیه دار میانه روی در مجلس هستند بسیار است. موضوع این چند سطر اما نه انتقاد از عملکرد امروز برخی نمایندگان که بررسی این گزاره است که در قضاوت نسبت به عملکرد نمایندگان باید براساس شاخص ها و اعمال آنها در منطقه صورت گیرد یا نسبت به جایگاهی که آنها در فضای کلان سیاسی کشور به خود اختصاص می دهند؟ آیا نماینده مجلس می تواند تنها به سود منطقه جغرافیایی که به او رای داده اند و به اصطلاح حوزه رای اوست اکتفا کند؟ اگر نماینده ای در مجلس و سطح کلان کشور تبدیل به وزنه ای شود آیا می تواند نقش مثبتی در آینده منطقه ای که به او رای داده اند داشته باشد یا خیر؟ و اساسی ترین پرسش اینکه نماینده با عملکرد منطقه ای بهتر است یا تاثیر گذاری ملی؟

در این میان یکی از مواردی که باید کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی با آن آشنا باشند وظایف یک نماینده مجلس است. متاسفانه بسیاری از مردم و گاها خود نماینده‌ها ،امور اجرایی را جزء وظایف نماینده مجلس می‌دانند در حالی که این وظایف بر عهده دستگاه های دولتی و قوه مجریه می‌باشد. در این مطلب سعی شده ضمن انجام تعریف‌های مختصری به بررسی وظایف نمایندگان مجلس پرداخته شود. نمایندگی منصبی است که از طریق انتخابات و رأی مردم فعلیت می‌یابد و دارای ویژگی‌های زیر است:

اول اینکه مقامی ملی است.

اینکه مقامی ملی است، نمایندگان مجلس هر یک منتخب حوزه انتخابیه معینی هستند، اما نمایندگی‌ آنان عام و از سوی همه ملت ایران است؛ چون بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی، نمایندگان به گونه‌ای سوگند یاد می‌کنند که به معنای نمایندگی از طرف همه مردم کشور است نه حوزه انتخابیه‌ای خاص. البته این به معنای نفی ارتباط نمایندگان با مردم حوزه انتخابیه خود نیست.

دوم اینکه نمایندگی‌، امری کلی است.

اینکه نمایندگی‌، امری کلی است که و نمایندگان هم در حدود اختیاراتی که به گونه فردی به آنها داده شده است و هم در حدود وظایف و اختیاراتشان به گونه گروهی تحت عنوان مجلس شورای اسلامی به وظایف خود عمل می‌کنند.

سوم اینکه نمایندگی غیر قابل عزل است.

اینکه نمایندگی غیر قابل عزل است، یعنی انتخاب‌کنندگان (بر خلاف وکالت در حقوق خصوصی)،‌ نمی‌توانند هر وقت لازم بدانند، نماینده خود را عزل‌کنند، و نماینده می‌تواند تا پایان دوره نمایندگی خود، بدون اجبار برای پاسخگوی به موکلین به طور مستقل مشغول انجام وظیفه شود.

همچنین می‌توان گفت آنچه در سطح كشور از تعاملات بین «مردم و نمایندگان مجلس» یا «نمایندگان و سایر قوا» مشاهده می‌كنیم، قطعا در بسیاری موارد و مصادیق، خارج از حدود قانونی اختیارات و صلاحیت‌های نمایندگی مجلس است. در ساختار حكومتی جمهوری اسلامی ایران، قوای حاكمه كه عبارتند از: قوه مقننه، مجریه و قضاییه زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت هستند و این سه قوه مستقل از یكدیگر می‌باشند. (اصل 57 قانون اساسی) قوانین توسط قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی كه نمایندگان منتخب مردم هستند اعمال می‌شود. (اصل58) هر نماینده سوگند یاد می‌كند كه به موارد زیر ملتزم باشد (اصل66)‌:

1ـ پاسداری از حریم اسلام و نگهبانی از دستاوردهای انقلاب اسلامی

2ـ رعایت امانت و تقوا در انجام وظایف وكالت

3ـ پایبندی به استقلال و اعتلای كشور

4ـ دفاع از قانون اساسی

5ـ مدنظر قرار دادن آزادی مردم و تامین مصالح آنها

با بررسی‌های این احكام قانونی می‌توان دریافت كه جایگاه مجلس شورای اسلامی در دو بعد قانونگذاری و نظارت، بسیار رفیع است و نمایندگان در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های كلان جامعه از قدرت و توانایی‌های لازم برخوردار هستند.

كار نماینده مجلس رفع مشكلات شخصی یكایك موكلان نیست. این در حالی است كه بسیاری از مردم از وظایف نمایندگان مجلس آگاهی ندارند و انتظار دارند آنها وظایف مدیران دستگاه‌های اجرایی را انجام دهند. وجود این توقع نیز دلایل فراوانی دارد كه از جمله آنها می‌توان به وجود برخی نواقص و كلی‌گویی‌ها در قانون همچون موارد مندرج در اصول 76، 84 و 90 قانون اساسی و همچنین كمبود آگاهی عمومی درخصوص وظایف و اختیارات نماینده مجلس اشاره كرد. عدم مقابله نمایندگان با این رویه اشتباه و سعی نكردن در جهت اصلاح آن هم از دیگر موارد است و مسلما به جز این چند مورد،‌ دلایل دیگری را نیز می‌توان برای رویه موجود ذكر كرد، اما باید توجه داشت كه بی توجهی به مشكلات و ارائه نكردن راه‌حل در جهت رفع آنها باعث ادامه وضع موجود و چه بسا افزایش صدمات و لطمات اجتماعی ناشی از آن می‌شود.

مجلس شورای اسلامی دارای اختیارات و وظایف سنگین و حساسی است كه به دو بخش اصلی قانونگذاری و نظارت تفكیك می‌شود.

به هر حال با نگاهی گذرا به سطح تاثیر یک نماینده در مجلس شورای اسلامی میتوان به سطح نفوذ وارتباطات او در سطح کلان ملی ومنطقه ای اشاره کرد .با پرسشی ساده از مسئولین اجرایی شهرستان شاهرود،مییتوان به پرسش مطرح شده در این گزارش پاسخ داد و عنوان کرد که کاظم جلالی که سابقه 4 دوره حضور در مجلس را در کارنامه خود دارد و در سطح کشور به عنوان رئیس مرکز پژوهشهای مجلس و همچنین ریاست فراکسیون رهروان ولایت از افراد برجسته سیاسی  به حساب می آید چقدر درتحقق موازنه قدرت در این منطقه نقش داشته است.

در شماره های آتی نشریه ضمن مصاحبه با مسئولین اجرایی شهرستان واستان به پرسش مطروحه پاسخ خواهیم داد.

 


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 109 منتشر شد..........دوشنبه 15 مهر 1398

آقای سید حسن حسینی مدرک دکترا دارد یا خیر؟!..........دوشنبه 15 مهر 1398

مسجد محمدیه؛ حسینی و فرجام میراث پدری..........دوشنبه 15 مهر 1398

آوای اسفند در بیست و هفتمین برنامه برگزار کرد...........دوشنبه 15 مهر 1398

عکس برگزیده ماه..........دوشنبه 15 مهر 1398

مجالس ختم ظرفیتی برای تبلیغ کاندیداهای مجلس؟..........دوشنبه 15 مهر 1398

مسئولان سابق از جان شاهرود چه می خواهند؟؟!!..........دوشنبه 15 مهر 1398

سو استفاده از موقعیت برگزار کنندگان انتخابات..........دوشنبه 15 مهر 1398

روز اول مهر جای موی سپیدان در مراسمها خالی بود!!!..........دوشنبه 15 مهر 1398

کار را که کرد، آنکه تبلیغ کرد؟!..........دوشنبه 15 مهر 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند (قسمت پنجم)..........دوشنبه 15 مهر 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟ (قسمت چهارم)..........دوشنبه 15 مهر 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای میخواهند؟(قسمت سوم)..........دوشنبه 15 مهر 1398

مردم چه نماینده ای می خواهند؟(قسمت دوم)..........دوشنبه 15 مهر 1398

مردم نماینده ای بومی و ساکن میخواهند قسمت اول..........دوشنبه 15 مهر 1398

اقدام سابقون و بی اعتمادی عمومی نسبت به شورای شهر شاهرود..........دوشنبه 15 مهر 1398

وقتی استاندار از مجموعه خود خبر ندارد!! بی اطلاعی یا مشاوره بد؟..........دوشنبه 15 مهر 1398

گریزی به اقدام تامل برانگیز حراست کمیته امداد استان سمنان ..........دوشنبه 15 مهر 1398

زیر پوست شهر و عصبیت در شهرستان شاهرود..........دوشنبه 15 مهر 1398

گزارش تصویری بیست و نهمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند در روستاهای زیراستاق..........دوشنبه 15 مهر 1398

گزارش تصویری بیست و ششمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند در میامی..........دوشنبه 15 مهر 1398

گزارش تصویری ازبیست و هشتمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند در روستاهای پشت بسطام..........دوشنبه 15 مهر 1398

عزاداری امام حسین(ع) متعلق به همه مردم است ..........دوشنبه 15 مهر 1398

حضور حضرت حجة الاسلام امینی در موکب سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 15 مهر 1398

گزارش تصویری برپایی موکب در بیست و چهارمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند ..........دوشنبه 15 مهر 1398

گزارش تصویری بیست و سومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند در کلاته خیج..........دوشنبه 15 مهر 1398

یاداشت وارده توسط یکی از مخاطبان کانال مطالبه گری ..........دوشنبه 15 مهر 1398

هسته مرکزی شهر شاهرود،قفل بدون گشایش..........دوشنبه 15 مهر 1398

ماحصل رفتار سابقون در شورای شهر شاهرود چیست؟ قسمت دوم..........دوشنبه 15 مهر 1398

ماحصل رفتار سابقون در شورای شهر چیست؟ (قسمت اول)..........دوشنبه 15 مهر 1398

همه پستها