این روزها در سطح شهر شاهد ساخت وسازهای تجاری پاساژهایی مانندرویال،ونوس،برلیان،خلیج فارس،هلال،دباغ پور واینک پاساژرضا اردکانی هستیم که در کنار پاساژهای قدیم شهر نظیر پاساژبزرگ شهر ،پاساژ ساغری، صفری،محمدی، دزیانی ، پردیسان ،جلالی ،اردکانی و چندین پاساژدیگر که در این مجال نمی گنجد خود نمایی می کنند. این پاساژها در مرکز شهر واقعند و ما هنوز اشاره ای به پاساژهای سایر نقاط شهر نکرده ایم .هزینه ای که مالک برای هر مغازه در این پاساژها به شهرداری می پردازد ودرآمد حاصل از ساخت وساز اماکنی تجاری در این ابعاد و در این مکانها را البته فقط شهرداری و مالکین این پاساژها ومشاورین املاک میدانند، نکته ای که همواره از نظر ها غایب می ماند حقوق شهروندی مردمی است که باید طی ساخت و سازهای این اماکن علاوه بر تحمل گرد وخاک و ریخت وپاشهای بنایی ، خطرات ناشی از سقوط و خرابی ساختمان ومشکلات رفت وآمد را نیز تحمل کنند. تمرکز و اشباع جمعیت بواسطه ایجاد این پاساز ها در مکانهایی کوچک و تمرکز خودرو ها علی الخصوص در مواقع تعطیلی مدارس و ادارات هنگام ظهر و بعد از ظهرها با غروب آفتاب و خنک شدن هوا در این شهر کوچک خود نمایی میکند.

مدتی است که تقریبا اکثر ما شاهد تمرکز مراکز پزشکی و داروخانه ها در مرکز شهر وعلی الخصوص خیابان 22 بهمن هستیم. این مراکز عموما در ساختمانهای پزشکی چون پاساژهای بزرگ خودنمایی میکنند. در این میان تمرکز داروخانه ها و رادیولوژی وآزمایشگاهها همینطور مراکز سونوگرافی ،تغذیه و تزریقات وپانسمان و...و... که مانند قارچ هرروز از گوشه و کنار این خیابان سبز می شوند.نیز در کنار پاساژها واین مراکز از نظر دور نمی ماند.

در اینکه جامعه شاهرود فرهیخته و دانشمند و اکثرا تحصیلکرده و دانشگاهیست شکی نیست اما شهر با این وسعت نیازبه گستردگی مراکز و پراکندگی آنها دارد در حالیکه ما شاهد اجماع آنها در محدوده ای کوچک و مرکز رفت وآمد مردم هستیم .از این رو در مواقعی مانند عصرها ترافیک جمعیت عظیمی را در این محدوده کوچک شاهدیم و بار ترافیکی حتی به خودرو ها ووسایل حمل ونقل وترافیک شهری نیز منتقل می شود. .چندانکه ممکن است خیابانی را که در ساعات عادی تنها در چند دقیقه طی می کردید حالا با تدابیر امنیتی پلیس راهنمایی زمانهای شلوغ مجبوریدمدتی نسبتا طولانی را منتظر سبک شدن بار ترافیکی شهر بمانید.

عدم تدابیر رعایت حقوق شهروندی باعث ایجاد تمرکز مراکز پررفت و آمددر منطقه ای محدودشده است که با بی مهری مسئولان نسبت به پرداختن بدان شاهد عدم رعایت مقررات دستکم رانندگی وسد معبر در آن خیابان می باشیم . علاوه براین امنیت رفت وآمد مردم بدلیل بار ترافیکی جمعیت در پیاده روها وعبور ومرور از حاشیه خیابانها نیز حایز اهمیت است. جای پرسش دارد که متولی رسیدگی به این گره های شهری کیست و چه ارگان ویا مسئولی پاسخگوی این نیاز شهروندان در تمرکز زدایی مراکزی نظیر خیابان 22 بهمن یا امام می باشد.

در این میان پاساژ هایی که در کنار این تمرکز هنوز مانند قارچ در حال ظهورند ومجموعه ای از صدها انسان که مجبورند هرروز از راهگذری که علاوه بر خطرات جانی سقوط مصالح ساختمانی بر اثر ساخت وساز این بناها برسرورویشان گرد وخاک ناشی از احداث بنا را نیز استنشاق نمایند خود نمایی می کند.

شهرداری مشکل خود را با دریافت عوارض حل میکند و سود تجاری اماکن این تجارت خانه های بزرگ هم به جیب ملاکین آن می رود و تنها چیزی که دستگیر مردم محروم این اجتماع می شود تمرکز دست وپاگیر ومشکلات ساخت وساز این بناهاست.

در کنار بار مشکلات اجتماعی که این تمرکز بر مردم تحمیل می کند اگر بگوییم کم نیستند جوانان تحصیلکرده و بیکاری که در جهت یافتن شغلی پس از اتمام تحصیل ودوره سربازی بواسطه اجاره این املاک سر بار خانواده نیز می شوند گزاف نگفته ایم . جوانان به امید داشتن رزقی با اجاره هایی بسیار بالا مغازه های احداث شده در این  اماکن را در اختیار میگیرند و پس از مدتی نه چندان طولانی بدلیل عدم توانایی در پرداخت اجاره ملک با هزینه هایی که جهت آماده سازی و تهیه اجناس متحمل شده اند مجبور می شوند تا اجناسشان را به پایینترین قیمت بفروشند و اجاره بهای مغازه را بدهکار  بمانند و آنرا تخلیه کنند و به این ترتیب جوانی که تا دیروز درد بیکاری را یدک می کشید حالا بدهکار و سربار خانواده خویش نیز شده اند .اگر هزینه ساخت وساز این بناهای عظیم را در نظر بگیریم و بودجه ای که صرف عوارض شهرداری می شود هر کدام از این مالکین می توانستند به جای یک پاساژ عریض وطویل یک کارگاه تولیدی و یا کارخانه ای بنا کنند که درآن صدها جوان جویای کار بتوانند هزینه زندگی دستکم خودشان را کسب نمایند واین خود باعث برداشته شدن باری از روی دوش مردم و مشکلات اقتصادی آنها میشد .

اما متاسفانه فاجعه ای که شاهدش هستیم غرور ثروتمندانیست که جز به منافع خود به چیز دیگری نمی اندیشند زیرا تاریخ ثابت کرده است که ملک ثروت می آورد وآنها با داشتن یک پاساژ ولو در محدوده ای کوچک با چند مغازه علاوه بر حفظ سرمایه خودبر ثروتشان نیر بدون دردسر می افزایند. از طرف دیگر شهرداری محترم عوارضش را دریافت می کند و دستکم پاسخگوی یک پل هوایی جهت عبورومرور و یا حفاظی برای این اماکن در دست ساخت نیست.

 به عنوان مثال سه سالی هست که از ساخت وساز بنای پاساژرضا اردکانی میگذردگذشته از تمرکز مصالح ساختمانی نظیر خاک وشن وماسه در این مکان باید با احتیاط از لابلای پایه های داربست وسط راهگذر نزدیک میدان امام بگذرید در حالیکه تنها چند سایه بان ورق مانند از سنگهای عظیم کار شده در نمای ساختمان محافظت می کنند تامبادا بر سر عابران فرود بیاید. حق مردم این شهر نیست که سود این املاک را ملاکین وشهرداری تقسیم کنند و حقوق شهروندی تنها کلمه ای در قاموس لغات این شهر باقی بماند .با وجود تعداد پرشمار اماکن تجاری شهر ،پیوستن چند مغازه وبوتیک در حاشیه یکی از شلوغترین و پررفت وآمد ترین نقاط شهر در پاساژ مذکور آیا پیامدی جزتمرکز و اجتماع بیش از حد جمعیت در نقطه ای که ظرفیت پذیرش چنین ترافیک جمعیتی را ندارد در پی دارد.

آیا مشکل اشتغال جوانان با چنین ابنیه تجاری قابل حل است؟شهر شاهرود به چند پاساژ ومجتمع خرید نیاز دارد در حالی که با کوچکترین گشت وگذاری در سطح شهر ودیدن مراکز تجاری ساخته شده ومشاهده اینکه تعداد زیادی از واحدهای آنها خالی رها شده است دقیقا نظریه عدم فکر صحیح را در مورد این بناها را  تقویت میکند .

  ما به چند مغازه لباس فروشی، تزیینات، لوازم آرایشی،کادویی، و پارچه ولباس مجلسی که شغل معمول دراین مغازه هاست در شهر نیازمندیم؟ آیا انصاف است که جوانان بیکار و جویای کار ما بواسطه وجود چنین مکانهایی بر خانواده خود فشار اجاره این ابنیه را تحمیل نمایند و پس از مدتی بدلیل اشباع بودن ظرفیت جامعه از شغل انتخابی با کوله باری از ناامیدی ،ترس،فشارهای عصبی، نداری وتهی دستی و با جیبهای خالی سربار وبدهکار وورشکسته به خانواده بازگردند؟ اینها و هزاران سئوال مرتبط با آن است که مارا وامیدارد تا باخود بیاندیشیم اگر سرمایه ای داریم بجای ساخت وساز پاساژ ها ومغازه ها به احداث کارگاهها و کارخانجاتی فکر کنیم که  آینده جوانان این سرزمین را رقم می زند .

در قسمتهای بعدی این گزارش به زوایای پنهان احداث این پاساژ در میدان امام ،نحوه صدور مجوز و بار های ترافیکی آن خواهیم پرداخت


نظرات()   
   
دوشنبه 29 تیر 1394 14:27
بهتر است شهرداری وفق ضوابط معماری و شهرسازی پاسخگو باشند که به کدام مجوز و کدام قانونی استدلال کرده که مجوز ساخت پاساز بدون تامین پارکینگ در مرکزشهر صادر کرده اند اگر مسئله درامد زایی به فروش پارکینگ حل میشود واقعا باید به حال شهرمان با وجود این مسئولین گریست.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic