تبلیغات
پارسیا نیوز - مغازه های شاهرود تعطیل میشوند تا تبدیل به مشاورین املاک،موبایل فروشی،فست فود،لوازم آرایشی ،بانکها وموسسات مالی و اعتباری گردند

در حالیکه تکنولوژی از در ودیوار این شهر بالا می رود آنچه گریبانگیر مردم جهان سومی و کشورهایی چون ایران می شود تنها دامنه های آن است .وضعیت اقتصادی مطئنا تاثیر شگرفی بر فرهنگ مردم نیز گذارده است تا همین چند سال پیش تعدادی ولو اندک  کتابفروشی در سطح شهروجود داشت کتابفروشی معین کتابفروشی خیابان هفده شهریور و یکی که کتابهای دست دوم می خرید وبه دانشجویان می فروخت راسته خیابان 22 بهمن .البته هر چند کم مراکز هنری هم بود از آموزش نقاشی ویا خطاطی، بعضی دکه ها وروزنامه فروشی بود وبعضی مغازه ها کار خدمات رایانه و کپی دانشجویی را انجام می دادند و کمتر تمرکز شغلی خاص در منطقه ای خاص را داشتیم  هر چند در شهرهای بزرگ اینطور است که یک صنف یکجا باشند و یک خیابان بنامشان باشد ولی شاهرود که اینقدرها بزرگ نیست  تا هر صنفی یک پاساژ یا یک میدان ویا خیابان را اشغال کند.

 با ورود موبایل و داغ شدن عرصه تبلت و گوشی های آیفون کم کم برخی اتفاقات در زندگی شخصی ما افتاد که نقشهای اجتماعی افراد را نیز دگرگون کرد ،کتاب وکتاب خوانی کمرنگ و کمرنگتر شد، سینمای شهر تعطیل شد، دیگر جلوی دکه روزنامه فروشیهامردمی که با اشتیاق صفحات اول روزنامه هارا می خواندند نمی بینید، تعداد دکه ها کم شده اند و اغلب چند شماره روزنامه  بیشتر ندارند و مجله و کتاب داستان کودکان می فروشند،کمتر کسی نگاتیو فیلم دوربینش را برای چاپ به عکاسی می برد ،حتی دفترچه های تلفن ویادداشت از روی میزها برچیده شد و جایش را به آیکون مخاطبین تبلتها داد ، مردم بجای لذت بردن از یک ویدئوی خانگی به کلیپهای آیفون وگوشیها رو آوردند و اخبار را بجای تلوزیون از شبکه های اجتماعی رصد می کنند .مغازه های سطح شهر کم کم جایشان را به فروشگاههای گوشی موبایل وتبلت سپردند حتی مغازه های عکاسی وچاپ عکس وفیلم هم دستخوش این تغییر می شدند تعداد مغازه های موبایل و تبلت فروشی از یکی دوتا تبدیل به چندین مغازه در هر خیابان شد .

در همین شهر کوچک مغازه هایی که ورشکست می شدند و یا صاحبانشان به شهرهای دیگر مهاجرت می کردند چه کردند؟ آنها می خواستند ملکشان را بقیمتی بالا بفروشند هر چه بالاتر بهتر ودر این میان چه مالکی معتبر تر ازبانکها وموسسات می توانست وجودداشته باشد درست مانند موبایل فروشیها حالا در هر خیابان از هر بانک دستکم یک شعبه پیدا می شود وگاها حتی دوتا . تمرکز این شعب در اطراف میدان جمهوری وامام طوریست که گویا بانکها بر سرداشتن یک شعبه با هم رقابت گذاشته اند .

جالب است که قیمت گوشی وتبلت با صد متر یا دویست متر پیاده روی از این خیابان به خیابان بالایی صد تا دویست تومان تفاوت میکند. .دست هررهگذری جای روزنامه یک موبایل یا تبلت است و مردم بجای احوالپرسی یا با آیفون مشغولند َو یا با گوشی خود حرف میزنند و آنها که رهگذرند هندزفری آهنگهای دلخواهشان را در گوش نهاده اندو گویا هیاهوی خیابان وماشینهای در حال عبور تاثیری بر احوال ایشان ندارد.

 اندک اندک این موبایل فروشیها، بانکها، اغذیه فروشیها،لوازم آرایشی و مشاورین املاکند که شهررا اشغال می کنند دیگر هیچ کسی علاقه ای به خواندن کتاب و روزنامه در خود حس نمی کند بی تفاوتیهای آنها در وقوع حوادث اجتماعشان عجیب است آنها بجای خواندن خبر ویا کتاب یک مودم خریداری می کنند وبا یک تبلت ساده و به کمک وای فای از چتهای لاین و واتساپ وتلگرام لذت می برند روابط خانوادگی وهمسایگی هم تحت تاثیر این روند قرار میگیرد جوانان و نوجوانان بجای رفتن به منزل اقوام و مطالعه و بازیهای مفرح هر کدام تبلتی در دستشان است و سر درجیب مکاشفت فرو برده اند وچنان غرق در گوشی خود می باشند تو گویی جهانی در آب فرو رود انها هرگز نفهمند و براثر این آبگرفتگی چه بسا خفه گشته و بمیرند.

 این تغییر چنان آرام آهسته اتفاق می افتد که کمتر کسی متوجه آن است . یک دانشمندروانشناس اجتماعی در جایی می گوید: وقتی قورباغه ای را در آب جوش انداختیم چنان جست و خیز کرد تا خود را از آن نجات داد ولی زمانیکه اورا در آبسرد روی حرارت گذاشتیم وآب اندک اندک گرم شد حیوان اصلا متوجه گرم شدن آب نشد تا جاییکه در آب داغ پخت.این اتفاقی است که اکنون در اجتماع ما در حال وقوع است آن مغازه کتابفروشی که تبدیل به اغذیه فروشی شد آن یکی موبایل فروشی و دیگری که پرچم : زمین متعلق به بانک.... است. بر سر درش خودنمایی میکند . مغازه هایی که هرروز بر تعدادشان افزوده میشوند وبجای عرضه تولیدات داخلی تبدیل به مشاور املاک می شوند .

روابط اجتماعی ما به آرامی در حال تغییر است وبسیاری از ما آگاهیم اما آنرا تغییر در بستر زمان می دانیم وچه بسا بدان آگاه نیستند و در داغاداغ این تکنولوژی نو ظهور در حال پختن.

مسله ای که ذهن را بخود مشغول میکند در شهر کوچکی مانند شاهرود اینست که مگر در آمد  یک موبایل فروشی چقدراست که در هر خیابان در یک شهر کوچک دستکم  چهار یا پنج مغازه از این راه ارتزاق می کنند .در خیابانهای بالای شهر که گاها تمرکز مراکز فروش موبایل و تبلت چنان زیاد می شود توگویی مردم در صف نان ایستاده اند آنطرفتر مغازه هایی که تبدیل شده اند به مراکز و موسسات مالی واعتباری قوامین،موسسه عسگریه، موسسه ثامن،موسسه آرمان، موسسه ثامن الحجج،بانک صادرات، بانک ملت،بانک رفاه، بانک ملی، بانک مسکن،بانک سپه و هزاران بانک و موسسه نو ظهور. آیا شاهرود واقعا با یکصد وشصت هزار نفر جمعیت متقاضی این خیل عظیم مغازه موبایل و تبلت فروشی واغذیه و مشاور املاک یا موسسات وبانکهای گوناگون است.

 آیا ساکنین شهر میلیاردها دلار سرمایه انباشته دارند که در این خیل عظیم موسسات وبانکها که ابنیه شهررا اشغال کرده اند و از پول مردم ساختمانهای عظیم بنا نهاده اندسرمایه گذاری کنند. اگر دقت کنید از جمله مشاغل دیگری که در کنار مراکز فروش موبایل و بانکها خودنمایی میکنند مغازه های خالی از جنس و مبله وشیک است که بر شیشه سکوریتشان عنوان مشاور املاک خود نمایی میکند.

جوانان برومندی که باید تا پاسی ازشب را صرف تولید وخدمت رسانی در کارخانجات و مراکز تولیدی وخدماتی نمایند پشت میز بنگاههای املاک نشسته اند وواسطه گری را پیشه خود ساخته اند. البته داشتن این شغل عیب نیست نکته ای که حایز اهمیت است اینست که چرا بجای تولید وایجاد اشتغال مردم ترجیح داده اند تا پول خود را در بانکها و موسسات ذخیره کنند و جوانان بجای کار در مراکز تولیدی وخدماتی ترجیح می دهند تا در مراکزی که سرمایه اش واسطه گری سرمایه مردم است بنشینند و خانواده هایی که مراودات اجتماعیشان موبایل و تبلت شده است در حالیکه فاصله منازلشان از یکدیگر کسری از ساعت نیست.

تاثیر شگرف تکنولوزی و ارتباطات در مراودات اجتماعی بر کسی پوشیده نیست . در این میان کم نیستند جوانانی که راه فروشندگی موبایل و تبلت را پیش گرفته اند بعضی که کاررا زودتر شروع کرده بوده با پشتوانه ثروت پدری مغازه ای را با اجاره های کذایی وغیر قابل تصور برای یک شهر کوچک با امیدهای بزرگ تبدیل به فروشگاه موبایل نموده اند.

 عجیب است که با وجود مشکلات اقتصادی چرخ این گروه از کسبه می چرخد و هم اجاره خود را می پردازند و هم درآمد کسب می کنند. آنچه که امروز تصویر اجتماع کوچک مارا تغییر می دهد تبدیل آرام آرام مغازه های شهربه بانک ،فروشگاه موبایل، فست فود ها،لوازم آرایشی و بنگاههای املاک است .اگر تعریف صحیحی از بنگاههای صنفی وجود داشته باشد به راحتی می توان فهمید که آیا شاهرود با یکصد وشصت هزار نفر جمعیت واقعا نیازمند این تمرکز مراکز یاد شده است؟


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها