گروه سیاسی

کمتر از دو ماه تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی­مانده است. گروه­ها و طیف­های مختلف سیاسی تاکنون از گزینه­های متعددی رونمایی کرده­اند. استراتژی طیف دولت هنوز برای بسیاری از کارشناسان و کنشگران سیاسی مشخص نیست. نیروهای موسوم به اصلاح­طلب هنوز به اجماع قطعی نرسیده­اند. چند نفر تحت عنوان اصلاح­طلب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده­اند. از سوی دیگر نیروهای موسوم به اصولگرا در میان چهره­های خود دچار انشقاق بی­سابقه­ای شده ­اند.

بسیاری از اصولگرایان از تجربه احمدی­نژاد درس گرفته­اند و برای حضور در انتخابات 24 خردادماه احساس تکلیف می­کنند. در میان گزینه­های مطرح شده برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، تاکنون دو تن از فرزندان استان سمنان نیز به صورت جدی اعلام آمادگی کرده­اند. محمود احمدی­نژاد را می­توان اولین فرزند استان سمنان دانست که به­عنوان رئیس­جمهور در نظام جمهوری اسلامی انتخاب شد. سیاست­ها و شیوه مدیریت دولت­های احمدی­نژاد به نوعی بوده که امروز فرزندان دیگر استان که برای ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده­اند، به­عنوان منتقد دولت فعلی شناخته می­شوند. کمتر از 50 روز تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی­مانده و این گزارش به معرفی فرزندان استان می­پردازد که برای ریاست جمهوری رسما اعلام آمادگی کرده­اند.

نماینده پرقیل و قال، تحفه سمنان

مصطفی کواکبیان برای مردم استان سمنان به قدر کافی شناخته شده است. نماینده مردم سمنان در مجلس هشتم که هنوز هم خاطره صدای ضخیم و فریادهایش پشت تریبون مجلس در اذهان باقی­مانده است. زاده 1341 در شهر کویری سمنان است. در زمان انقلاب اسلامی چندان سن­و­سالی نداشته است ولی به روایت سایت شخصی­اش در کوران انقلاب فعالیت­هایی داشته است. آغاز فعالیت سیاسی کواکبیان به قائم­مقامی دبیر حزب جمهوری اسلامی شاخه سمنان بوده است. در جنگ حضور داشته و جانباز نیز شده است. مصطفی کواکبیان دانش­آموخته دانشگاه امام صادق (ع) بوده و مدتی نیز در حوزه­های علمیه تحصیل کرده است. در نهایت نیز مدرک دکتری علوم سیاسی خود را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد و پس از آن کم­کم تصمیم گرفت تا وارد میدان سیاست شود.

مدرک دکتری کواکبیان در سال 76 و هم­زمان با قوت گرفتن گفتمان اصلاح­طلبی در جامعه ایران به دست آمد. مدتی به عضویت حزب مردم­سالاری درآمد. در کارنامه مصطفی کواکبیان فعالیت مطبوعاتی نیز دیده می­شود. جدای از صاحب امتیازی نشریه پیام سمنان، مدتی نیز سمت سردبیر روزنامه همبستگی را عهده­دار بود. کواکبیان با انشعاب از حزب همبستگی، حزب مردم­سالاری را تاسیس کرد. پس از مدتی نیز روزنامه مردم­سالاری وارد فضای رسانه­ای ایران شد. رفتار و شخصیت کواکبیان در این سال­ها نشان داده که وی علاقه خاصی به برون­نمایی و سیاست­ورزی قائل به شخص خودش دارد. انتخابات سال 84 برای کواکبیان داستان دیگری داشت. در ایام منتهی به نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مصطفی کواکبیان اعلام کرد که تصمیم دارد به­عنوان کاندیدای جبهه تحکیم دموکراسی در انتخابات شرکت کند. اعلام کاندیداتوری وی همراه با انتقاد از دولت اصلاحات بود. کواکبیان در سخنرانی­های انتخاباتی خود عنوان کرد که برنامه دارد تا نخبگان خاموش و خارج از قدرت را به صحنه بیاورد. حتی در زمان ثبت نام با کنایه خطاب به دولت اصلاحات گفت: «در زمان خاتمی دولت­سالاری بود نه مردم­سالاری.» کواکبیان در آن سال نتوانست از فیلتر شورای نگهبان عبور کند.

در انتخابات مجلس هشتم کواکبیان به­عنوان نماینده سمنان راهی بهارستان شد. مجلس هشتم دارای اقلیتی اصلاح­طلب بود، جمعیتی که حتی نسبت به مجلس هفتم و سونامی ردصلاحیت­ها تقلیل یافته بود. حضور نداشتن چهره­های شاخص اصلاح­طلب در مجلس هشتم به کواکبیان اجازه داد تا خود را تبدیل به چهره­ای شاخص در مجلس اصولگرای هشتم کند. در کنار آن حضور حساب شده کواکبیان در مناظره تلویزیونی، وی را بیشتر به مردم معرفی کرد. در دوران مجلس هشتم روزی نبود که صدای اعتراضات مکرر کواکبیان از تریبون مجلس شنیده نشود. انتخابات مجلس نهم برای مصطفی کواکبیان روی دیگر سکه بود. در حالی که کواکبیان کم­کم خود را از یک نماینده منطقه­ای به یک چهره فراناحیه­ای تبدیل می­کرد، در انتخابات مجلس نهم ناکام ماند. سکوت کواکبیان اما بیش از چندماه دوام نیاورد. در مراسم افطاری حزب مردم­سالاری کواکبیان گفت: «جبهه اصلاح­طلبان (جبهه مردم­سالاری) در قالب طرح مناسک به دنبال معرفی کاندیدای ریاست جمهوری است.» وی همچنین اعلام کرد در صورت عدم­حضور سیدمحمد خاتمی، خود حاضر به کاندیداتوری است. در روزهای پایانی سال 1391 بود که کواکبیان با شعار «دولت اخلاق» رسما اعلام کاندیداتوری کرد. کاندیداتوری کواکبیان به­عنوان یکی از نامزدهایی که پسوند اصلاح­طلبی را برای خود برگزیده است درحالی است که وی هنوز تکلیف خود را با اصلاح­طلبی مشخص نکرده است. باید دید که آیا کواکبیان می­تواند گزینه مورد اجماع اصلاح­طلبان باشد و کرسی ریاست جمهوری را در استان سمنان نگه دارد.

شیخ دیپلمات، هاشمی ثانی

حدود 10 سال از زمانی که روزنامه شرق دبیر شورای امنیت ملی را «شیخ دیپلمات» نامید می­گذرد. در آستانه انتخابات 84 بسیاری از گمانه­زنی­ها نشان از کاندیداتوری وی داشت اما این­طور نشد. شاید چون اکبر هاشمی­رفسنجانی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری نهم پا نهاد. با روی کار آمدن دولت محمود احمدی­نژاد رویکرد سیاست خارجی تغییر کرد و در همان آغاز کار بود که حسن روحانی استعفا داد. علت این استعفا به گفته وی بعد از آن بود که احمدی­نژاد از روحانی خواست برای آن که آژانس بین­المللی انرژی اتمی را از نفوذ و سیطره کشورهای غربی خارج کند با البرادعی تماس بگیرد و بگوید احمدی­نژاد مایل است کل بودجه آژانس از جانب دولت ایران تامین شود. استعفای روحانی از پست دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از 16 سال بود. پس از آن بیشتر وقت شیخ دیپلمات صرف ارتقاء فعالیت­های پژوهشی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صرف شد.

حسن روحانی 64 ساله متولد شهر سرخه در استان سمنان است. تحصیلات حوزوی تا سطح اجتهاد و فارغ­التحصیل دانشگاه گلاسکو اسکاتلند در رشته دکترای حقوق اساسی است. در سال­های پیش از انقلاب چندین مرتبه بازداشت و ممنوع­المنبر شد. در سال 56 اولین فردی بود که آیت­ا... خمینی را «امام» خواند و پس از آن بود که این اصطلاح در سطح جامعه رواج پیدا کرد. در کارنامه سیاسی حسن روحانی پنج دوره نمایندگی مجلس، دو دوره نائب­رئیسی مجلس، عضویت در شورای عالی دفاع (که پس از بازنگری قانون اساسی شورای عالی امنیت ملی شد.)، فرماندهی پدافند هوایی کل کشور، ریاست ستاد فرماندهی قرارگاه خاتم­الانبیا، عضویت در شورای سرپرستی صدا و سیما، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری دیده می­شود. عضو اصلی و از بنیان­گذاران مجمع روحانیت مبارز تهران یکی دیگر از فعالیت­های سیاسی حسن روحانی است. هرچند که شنیده شده از سه سال پیش در جلسات شورای مرکزی آن شرکت نمی­کند.

در میان جریان­ها و احزاب سیاسی رویکرد حزب «عدالت و توسعه» با نظرات حسن روحانی قرابت دارد. البته حزب عدالت و توسعه تشکیلات سراسری ندارد ولی برخی از چهره­های شناخته شده جریان راست میانه در آن حضور دارند. اگر راست میانه را جریانی مستقل قلمداد کنیم، «کارگزاران سازندگی» بازوی چپ و «عدالت و توسعه» بازوی راست این جریان خواهند بود. مهم­ترین نظر این جریان جایگزینی مدیران علمی به جای مدیریت سنتی، هیاتی و محفلی است. انتقادات حسن روحانی نیز به شیوه مدیریت اجرایی کشور برپایه اصول و مبانی مانند تاکید بر شایسته­سالاری و نخبه­گرایی و پرهیز از تندروی و همچنین رد شعارگرایی است. انتقادات مهم وی به شعارهای عوام­گرایانه­ای است که توسط دولت سرداده می­شود. مدتی پیش به نقل از یکی از نزدیکان شیخ دیپلمات شنیده شد که «در نبود چهار روحانی (هاشمی­رفسنجانی، ناطق نوری، سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی) حسن روحانی کاندیدای ریاست جمهوری می­شود.»

در روزهای ابتدای سال 92 حجت­الاسلام علی عسگری رابط پارلمانی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرگزاری اصولگرای آریا اعلام کرده بود که آیت­ا... هاشمی­رفسنجانی به­دنبال خلق یک «هاشمی دیگر» است. وی در انتها نیز با برشمردن ویژگی­های مثبت حسن روحانی از وی به­عنوان گزینه­ای مناسب برای پست ریاست جمهوری یاد کرده بود. سرانجام در 22 فروردین­ماه حسن روحانی در جلسه­ای که تعدادی از شخصیت­های سیاسی، اجتماعی و البته دو فرزند هاشمی (فاطمه و یاسر) در آن حضور داشتند، اعلام کرد که قصد حضور در انتخابات را دارد. حسن روحانی در نشست حامیان خود در تهران گفت: «سلام ما بر ایران، ایرانی که امروز چهره­اش غبارآلود است. سلام ما بر اسلام و انقلاب. سلام ما بر آن پیری که قد خمیده حرکت می­کند و اسمش آزادی است.» وی خاطر نشان کرد: «از اخلاق می­گویم که امروز نورانیت آن در جامعه ما کم شده است، سخنان برخی مدیران با واقعیت سال­ها فاصله دارد از تدبیر و عقلانیت می­گویم که امروز با موضع­گیری­های بی­منطق و فقدان تدبیر و آینده­شناسی مواجه است. از توسعه و پیشرفت می­گویم که تنها نام آن مانده است؛ توسعه و پیشرفتی که در این هشت سال باید شاهد شکوفایی آن می­بودیم.» روحانی ادامه داد: «تمام دولت سازندگی، ارزی که در اختیار داشت 24 درصد درآمد ارزی این هشت سال بود و تمام ارزی که در دولت اصلاحات در اختیار داشت کمتر از 27 درصد درآمد ارزی این دوره هشت ساله بود. این اولین­بار است از زمان انقلاب اسلامی رشد اقتصادی کشور منفی شده است در حالی که این همه درآمد نفتی وجود دارد.»

حسن روحانی ادبیاتی اخلاقی، علمی دارد و در مقابل روش­های مردم­گرایانه و توده­ای را نفی می­کند. از این منظر شاید توانایی بسیج سیاسی رای­دهندگان را کمتر داشته باشد. در مقابل اما می­تواند مورد توجه نخبگان فکری، دانشگاهی، روحانی و البته طیفی از نخبگان سیاسی باشد. حسن روحانی در حال حاضر جریانی معتدل و عقلانی را در ایران هدایت می­کند. وی حتی در برنامه­های خود، صحبت از حضور تمامی طیف­ها و تفکرات در دولت خود می­کند. روحانی امروز جدای دو جریان اصلاح­طلبی و اصولگرایی و با عنوان مستقل وارد صحنه شده است. در این میان مهم­ترین نکته به­نظر می­رسد این است که حسن روحانی در کارزار انتخابات تنها نیست و حامی تاثیرگزاری همچون هاشمی­رفسنجانی را دارد. هاشمی­رفسنجانی که هرچه از انتخابات دهم دورتر شدیم بر محبوبیتش در میان اقشار مختلف افزوده شده است.


نظرات()   
   
احمدرضا
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 12:57
سلام دوست عزیزم...
مطالب وبلاگت فوق العادست وبکر.امیدوارم توهمه مراحل زندگیت اینطورموفق باشی...
میخواستم ازت درخواست کنم که منوبه پیوندات اضافه کنی اگه اینکاروکردی حتما بهم خبربده که منم همین کاروبکنم این کارمیتونه به نفع هردومون باشه..پس منتظرم..یادت نره که خبربدی...
دوست دارم
احمدرضا
ش.ا
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 12:53
سلام
توی این وقت کم وبتون رو دیدم.

بهتون تبریک می گم خیلی خوب از پس مدیریت وبلاگ و وبلاگ نویسی بر اومدین
داشتن یه وب خوب کار هر کسی نیست.

ما یه فروشگاه تاسیس کردیم، ازتون دعوت می کنم یه سر بزنین بمون.
از منوی کنار محصولات مورد نظرتون رو ببینید.
همه محصولات جدید و به روز هستن، شاید دوست داشته باشین پیش از بقیه از این محصولات بهره مند بشین.

پیشاپیش حضورتون رو خیر مقدم می گم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو