پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392  12:30

«زنده ­باد مخالف من!»

سعید قلیچی

هنوز نخستین­ ماه سال 1392 به پایان نرسیده بود که محمود احمدی ­نژاد در راستای دور چهارم سفرهای استانی دولت به استان سمنان آمد. در این سفر رئیس ­جمهور در شاهرود نیز سخنرانی کرد. موضوع این یادداشت چرایی آغاز مجدد سفرهای استانی دولت دهم آن هم در شرایطی که کمتر از دوماه تا موعد انتخابات باقی­مانده نیست. این سطور به بررسی پرشور یا کم­رنگ بودن حضور مردم در استقبال از رئیس­ جمهور، نقد صحبت­ها و شعارهای رئیس دولت مانند یارانه 250 هزار تومانی، انگاره معرفی «رحیم مشایی» به­ عنوان گزینه مورد نظر «احمدی­ نژاد» برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و .... نمی­پردازد.

در این سطور مختصر حتی مجالی برای برشمردن وعده­های عملی نشده دولت برای منطقه شاهرود نیست چه­رسد به نقد وعده­های زیبا و عوامانه احمدی­نژاد همانند «آوردن پول نفت بر سر سفره­ها» و «ایجاد بیش از دو میلیون شغل». در این مقال حتی نمی­خواهیم بپرسیم که چگونه برخی از طرح­های عظیم و زیرساختی شاهرود و حتی طرح­هایی که نام آنها در پروژه موسوم به «مهر ماندگار» بود از اولویت اجرای دولت دهم خارج شدند.

موضوع این یادداشت، حرف­هایی است که از زبان یک نوجوان 14 ساله در شب سخنرانی رئیس­جمهور در شاهرود خارج شد. نوجوان مذکور معتقد بود که محمود احمدی­نژاد در برای تبلیغات انتخابات به شاهرود آمده و می­خواهد به مردم شاهرود و دیگر شهرهای کشور بگوید که به «رحیم مشایی» رای بدهند. تنها مدرک این دانش­آموز هم این بود که معلم آنها در سر یکی از کلاس­های درس(!) چنین حرفی را زده است. جدا از درست یا غلط بودن این ادعا باید بپذیریم که نوجوانان امروز تفاوت­های زیادی با نسل­های پیش از خود دارند. این روزها بسیاری از دانش­آموزان حرف دبیر و معلم خود را حجت می­دانند. از سوی دیگر این روزها بسیاری از چهره­های سیاسی دیده می­شوند که به مخالف خود به چشم دشمن نگاه می­کنند و برای حذف رقیب تلاش می­کنند.

نگارنده این سطور ذاتا با بسیاری از سیاست­های محمود احمدی­نژاد مخالف بوده و به آنها انتقاد می­کند. این نکته بیان شد تا شائبه حمایت از دولت در ذهن مخاطب ایجاد نشود. باید پذیرفت تربیت نسلی که دوران نوجوانی و شکل­گیری شخصیت خود را در سال­های دولت اصلاحات گذرانده قطعا با نسل­های پیش و پس از خود متفاوت است. دوران ریاست جمهوری «سیدمحمد خاتمی» برای نسل سوم انقلاب هیچ اثری که نداشته باشد به ما آموخت باید با مخالفان و منتقدان خود تعامل کنیم. دولت­های هفتم و هشتم به نوجوانان دوران خود آموخته­اند که در وضعیت­های سخت و بحرانی باید با محیط و شرایط «سازگار» شد و البته نباید «سازش» کرد و از خواسته­های به­حق کوتاه آمد. هنر خاتمی آنجا بود که می­خواست، «دشمن را مخالف، مخالف را منتقد، منتقد را دلسوز و دلسوز را دوستدار نظام کند.»

نگاهی اجمالی به فضای سیاسی این روزهای ایران به­خوبی نشان می­دهد که سکه اخلاق­مداری در سیاست دیگر رنگی ندارد. برخی افراد و جریان­های سیاسی – که نگارنده خود را بخشی از آن می­داند- از همان ابتدا و پس از اشتباهات پی­در­پی دولت نهم به انتقاد از سیاست­های غلط دولت پرداختند و از سر دلسوزی نقدهایی را مطرح کردند. در مقابل اما جریانی سیاسی وجود دارد که در سال­های پیش تمام تلاش خود را برای به قدرت رساندن احمدی­نژاد کرده است. این طیف سال­ها چشم خود را به­روی تخلفات و اشتباهات دولت بسته بود. این طیف امروز هم فضای سیاسی و رسانه­ای را از نقد سیاست­های دولت و رفتار احمدی­نژاد دارد به سمت دشمنی سوق می­دهد و به­عبارت دیگر غرض­ورزی در تمامی انتقادات آنها نسبت به دولت مشهود است. اگر بپذیریم که محمود احمدی­نژاد رئیس­جمهور است، باید قبول کنیم که وی نماینده تمام ملت ایران است. با این نگاه برخی صحبت­ها و ادعاها و حتی اتهام انحراف به یک دولت آن­هم در نظام جمهوری اسلامی بیشتر نزدیک به دشمنی است تا انتقاد.

نسل سوم مشکلات فراوانی دارد. بیکاری، بحران­های اقتصادی، سیاسی، بین­المللی و حتی فرهنگی و اجتماعی در تمام این سال­ها جزئی از مسائل این نسل بوده است. نسلی که انقلاب را تجربه نکرده و شاید از سال­های جنگ خاطرات مبهمی داشته باشد. با این حال نسل سوم یک مزیت ناخواسته نیز داشته است. نوجوانی این نسل در دولت­های هفتم و هشتم گذشت. نسل سوم آموخت که اصلاح امور چه سیاسی باشد و چه فرهنگی قطعا هزینه­هایی خواهد داشت. از این روست که باید همه تفرکات را حتی مخالفان را تحمل کرد و به­جای شعار «مرگ بر مخالف» فریاد زد «زنده­باد مخالف من». همین نکته به نسل ما آموخته که باید اهل مطالعه، تعامل و گفت­وگو بود.


نظرات()   
   
سروش
دوشنبه 17 فروردین 1394 08:49
چ زود گذشت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic