*گروه سیاسی

« زنده ­باد بهار، زنده ­باد بهار، زنده ­باد بهار.»

تکرار سه­باره این شعار در سخنرانی روز 22 بهمن توسط رئیس­جمهور موجب آغاز موجی رسانه­ای در انتقاد به آغاز فعالیت­های انتخاباتی محمود احمدی­نژاد و یارانش شد. در حقیقت هم بوی انتخابات بیش از گذشته در سخنرانی 22 بهمن­ماه رئیس دولت به مشام می­رسید. پس از بیان این شعار، بسیاری این عبارت را شعار اصلی ستادهای انتخاباتی کاندیدای نزدیک به دولت معرفی کردند. بسیاری صحبت از قوت گرفتن کاندیداتوری رحیم مشایی کردند. در مراسم روز درختکاری در مراسم افتتاح بوستان غیرمتعهدها، رحیم مشایی و احمدی­نژاد دوشادوش هم نهالی کاشتند و باهم شعار « زنده­باد بهار » را سر دادند. تمام گمانه­زنی­ها راجع به انتخاباتی بودن این عبارت در حالی است که احمدی­نژاد و مشایی، پیش از این شائبه انتخاباتی بودن این عبارت را تکذیب کرده­ اند.


تولد یک شعار

تولد شعار « زنده­باد بهار » به آخرین سفر احمدی­نژاد به نیویورک باز می­گردد. رئیس­جمهور در هشتمین حضورش در مجمع عمومی سازمان ملل، صحبت­های مختلفی راجع به شیوه مدیریت و نظم نوین جهانی مطرح کرد. رئیس دولت دهم در ادامه، خبر ظهور امام زمان (عج) را به همراه حضرت مسیح (ع) در آینده­ای نزدیک، نوید داد. احمدی­نژاد در انتهای سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجم مهرماه 1391 گفت: «آقای رئیس، دوستان و همكاران عزیز، حضرت مهدی (ع) به همراه حضرت مسیح (ع) و صالحان می­آید و جامعه‌ بشری را در رسیدن به آرمان­های با شكوه و جاودانه­اش راهبری خواهد كرد. او می­آید تا زمینه مشاركت فعال و سازنده همگانی را در مدیریت جهانی فراهم سازد. او بهار را به جان آدمیت و جهان بشریت هدیه خواهد كرد. او خود بهار است و با آمدنش به زمستان وجود بشرِ در "زنجیر جهل، فقر و جنگ" پایان می­بخشد و فصل شكفتن و شكوه انسان را فریاد می­زند. بهاری كه در آغاز آن هستیم اختصاص به نژاد، قوم، ملت و منطقه خاصی ندارد و به زودی همه سرزمین­ها را در آسیا، اروپا، افریقا و امریكا فراخواهد گرفت. او بهار همه عدالت­طلبان، آزادی­خواهان و پیروان انبیاء الهی است. او بهار انسان است و خرمی دوران. بیائیم همه با­هم در مسیر آمدنش با همدلی و همكاری و ایجاد سازو­كارهای وحدت­آفرین و آرامش­بخش راه بگشائیم و از فیض وجودش جان­های تشنه بشریت را سیراب كنیم. زنده­باد بهار، زنده­باد بهار و بازهم زنده­باد بهار

صحبت­های رئیس­جمهور در سازمان ملل حاشیه خاصی نداشت. احمدی­نژاد نخستین­بار شعار « زنده­باد بهار» را در نیویورک مطرح کرد. در آن زمان، صحبتی از انتخابات و برنامه­ریزی برای انتخابات توسط دولت به­هیچ عنوان مطرح نشد. حتی با استقبالی که از رئیس­جمهور و همراهانش در فرودگاه شد، بازهم خبری از گمانه­زنی­های انتخاباتی نبود.

استقبال و سخنرانی حاشیه­آفرین

در بهمن­ماه 91 حوادث بسیاری را سپهر سیاسی ایران رقم خورد. جلسه استیضاح شیخ الاسلامی در مجلس نهم حاشیه­های زیادی داشت. احمدی­نژاد برای دفاع از پرسابقه­ترین وزیر کابینه به مجلس آمد و حتی دست به افشاگری زد. رئیس­جمهور، فیلمی از یکی از برادران لاریجانی (فاضل) در زمان مذاکره خصوصی با سعید مرتضوی را پخش کرد. پس از آن جنجال در مجلس بالا گرفت. علی لاریجانی با حرف­های تندی از خود دفاع کرد. احمدی­نژاد به نشانه اعتراض مجلس را ترک کرد. رئیس مجلس با گفتن « به سلامت»، رئیس دولت را بدرقه کرد. شیخ الاسلامی از وزارت برکنار شد اما در کنار رئیس­جمهور، مسافر قاهره شد. مراسم استقبال از رئیس دولت و همراهانش در بازگشت از مصر، حاشیه­آفرین شد. رحیم مشایی در فرودگاه مهرآباد برای جمعیت سخنرانی کرد. در میان جمعیت اما پوسترهایی وجود داشت که مزین به عکسهای احمدی­نژاد و مشایی در کنار یکدیگر بود. پوسترهایی که شائبه انتخاباتی بودن رفتار رئیس دولت را بیشتر کرد.

روز 22 بهمن روایتی دیگر داشت. در روزی که سخنرانی علی لاریجانی در قم نیمه­تمام ماند، احمدی­نژاد یک گام مهم انتخاباتی برداشت. رئیس­جمهور در انتهای سخنرانی خود در راهپیمایی 22 بهمن گفت: « ای خدای بزرگ لطف و رحمت را به ملت ایران و همه ملت­ها مستدام بدار و تنها باقیمانده بهاران و همه عشق حضرت مهدی (عج) را به ما برسان. زنده­باد بهار، زنده­باد بهار، زنده­باد بهار.»

بیان سه­باره شعار « زنده­باد بهار » در انتهای سخنرانی رئیس­جمهور موجب گمانه­زنی­های بسیاری شد. طیف­های مختلف جریان اصولگرایی احمدی­نژاد را متهم به سوءاستفاده از احساسات عمومی مردم و انتخاباتی کردن فضا کردند. برخی سایتهای اینترنتی، « زنده­باد بهار » را شعار انتخاباتی کاندیدای مورد نظر دولت اعلام کردند.

برخورد سیاسی با « بهار »

 پس از بیان شعار « زنده­باد بهار » توسط احمدی­نژاد و تکرار آن توسط یاران و حامیان دولت، شهرداری تهران در اقدامی عجیب دستور جمع­آوری بنرهای پیشواز عید با نام « بهار » شد. در بنرهای جدید شهرداری تهران « آغاز فصل همدلی » تبریک گفته شده است. این موضوعی بود که مشایی در پایان یکی از جلسات هیات دولت به آن اشاره کرد. رئیس دفتر رئیس­جمهور، در پاسخ به خبرنگاران گفت: « شما بگویید فصل همدلی مبارک، هرماه فصل همدلی است.» اسفندیار رحیم مشایی با اشاره به حدیث « السلام‌عیلک یا ربیع‌الانام »، مخاطب حرفهای رئیس­جمهور را امام زمان معرفی کرد. اشاره مشایی به لقب امام زمان(عج) بود که او را ربیع‌الانام «بهار جان­ها» و نضرة‌الایام «سرسبزی دوران» خوانده‌اند.

رئیس­جمهور در جمع خبرنگاران، مخاطب «زنده­باد بهارهایش » را امام زمان دانست و در انتقاد به سیاسی خواندن حرف­هایش گفت: « مگر همه­چیز در این مملکت انتخاباتی است. من در آن سخنرانی درباره امام زمان (عج) صحبت کردم. شما می‌خواهید بگویید زنده­باد پاییز؟ آیا شما سخنرانی مرا گوش داده‌اید؟ تاکید می­کنم یک­بار دیگر آن را گوش بدهید

در مراسم روز درختکاری بازهم شعار « زنده­باد بهار » مطرح شد. این مرتبه اما احمدی­نژاد و مشایی با آگاهی از حساسیت گروه­های مختلف اصولگرایان این عبارت را بیان کردند. اگر پیش از این تنها رئیس­جمهور این شعار را بیان می­کرد، در 15 اسفندماه رحیم مشایی نیز با احمدی­نژاد هم­صدا شد. مشایی بهار انسانی را مهمتر، بزرگتر و زیباتر عنوان کرد و گفت: « در بهار انسانی پاییز و زمستان موضوعیت ندارد. بهار انسانی دائمی و همیشگی است. چون همیشه فرصت آفریدن است، بهار انسانی،‌ بهار همیشگی است.» وی افزود: « کاشت درخت یک اقدام نمادین است که ما نشان می‌دهیم بهاری هستیم و به استقبال بهار می‌رویم و زندگی شیرین ، پرلذت و آرامش را برای همه بشریت در سراسر یک جهان جستجو می‌کنیم، از این رو است که ما آشکارا و با افتخار از بهار استقبال می‌کنیم. زندگی و حیات را برای انسان­های بهاری از خدا می‌طلبیم. زنده­باد بهار.»

در ادامه این مراسم احمدی­نژاد با معرفی مشایی به­عنوان دوستی عزیز در سخنانی کوتاه گفت: « با هم جمع شده‌ایم درخت بکاریم تا نشانی از پایان زمستان بشریت و آغاز بهار باشد. ان‌شاءلله موفق باشید. زنده­باد بهار. زنده­باد صلح و عدالت جهانی.»

سیاسی دیدن همه کارها و حرف­ها یکی از عادت­های فرهنگی ایرانی­ها است. با این اوصاف هنوز مشخص نیست که منظور احمدی­نژاد از بیان شعار « زنده­باد بهار » واقعا اشاره به نزدیکی ظهور امام زمان (عج) است یا این عبارت شعاری انتخاباتی است. شعار برای انتخاباتی که هنوز کاندیداهای اصلی آن مشخص نشده­اند اما حرف­های بسیاری در مورد آن شنیده می­شود. باید منتظر ماند و دید.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو