گروه گزارش:

آیت­ ا... هاشمی رفسنجانی، سید­حسن خمینی، محمود احمدی­ نژاد، ناطق نوری و علی لاریجانی شخصیتهای سیاسی هستند که در سالهای اخیر سخنرانی آنها با تشنج همراه بوده است. سنت برهم خوردن سخنرانی شخصیتهای سیاسی اما محدود به سالهای اخیر نبوده و در گذشته نمونه­های بیشتری از آنها دیده شده است. در دولتهای محمود احمدی­نژاد این شیوه اعتراض، از سخنرانی آیت­ا... هاشمی در حرم حضرت معصومه آغاز و در 22 بهمن به علی لاریجانی رسید.


اکثر افرادی که سخنرانی آنها برهم خورده منتقدان دولت بودند. با این حال از ایجاد حاشیه در سخنرانی محمود احمدی­نژاد در سال 90 و پس از 11 روز خانه نشینی وی نیز به راحتی نمی­توان گذشت. در سالهای اخیر اخلال در سخنرانی شخصیتها در محلها و مناسبتهایی اتفاق افتاده که از نظر سیاسی و مذهبی اهمیت ویژه­ای دارند. ایجاد تشنج در سخنرانیهای افراد مختلف، "زنگ خطر بداخلاقی" در فضای سیاسی ایران است. موج بداخلاقیها، امروز دامان افرادی را گرفته که با سکوت خود در گذشته، زمینه­ساز رواج این شیوه اعتراض در میدان سیاست ایران شدند.

بحران در سخنرانی "مرد عبور از بحران"

یک سال پس از انتخاب محمود احمدی­نژاد به­عنوان رئیس­جمهور، سخنرانی آیت­ا... هاشمی رفشنجانی به حاشیه کشیده شد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت به مناسبت 15 خرداد در حرم حضرت معصومه (س) مشغول سخنرانی بود. یکی از حاضران با بیان اینکه می­خواهد سوالی بپرسد، نظم عمومی مراسم را برهم می­زند. اعتراض به سخنرانی آیت­ا... هاشمی به صورت پراکنده ادامه داشت. در حمایت از رئیس مجمع تشخیص مصلحت، بخشی از جمعیت واکنش نشان می­دهند. آیت­ا... هاشمی با آرام کردن حاضران سعی می­کند که سخنرانی خود را ادامه دهد. در ادامه شخصی با لباس روحانی با فریاد نظم مراسم را برهم می­زند. در ادامه درگیریهای فیزیکی پراکنده میان حاضران در می­گیرد. این آغار تشنج در سخنرانی نیروهای قدیمی جمهوری اسلامی در دولتهای احمدی­نژاد بود.

در روزهای بعد در مورد ریشه تشنج در سخنرانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری­هایی صورت گرفت. در آن زمان و با توجه به مواضع انتقادی آیت­ا... هاشمی رفسنجانی، بسیاری این تشنج را مربوط به واکنش نیروهای مردمی و به صورت خودجوش معرفی کردند. در پایان نیز هیچ برخوردی با افرادی که سخنرانی رئیس مجمع را به تشنج کشیده بودند، صورت نگرفت.

تشنج در سخنرانی یادگار امام

در مراسم 14 خردادماه سال 89 سخنرانی یادگار امام (ره) در حرم امام خمینی به تشنج کشیده شد. گروهی با سازماندهی در میان سخنرانی حجت الاسلام سیدحسن خمینی اختلال ایجاد می­کنند. گروهی با بیان شعارهایی مراسم سالگرد بنیانگذار انقلاب را به تشنج می­کشند. برخی افراد در شعارهای خود نوه واقعی امام (ره) را سید حسن نصرا... قلمداد می­کنند. سیدحسن خمینی تلاش می­کند تا نظم مراسم را حفظ کرده و سخنان خود را به پایان برساند. شعارها و تشنج در مراسم این اجازه را از وی سلب می­کند. در انتها آیت­ا... خامنه­ای، رهبر انقلاب برای دلجویی از یادگار امام، گونه سیدحسن را می­بوسد. بعدها برخی از نیروهای افراطی این تشنج در مراسم سالگرد امام خمینی (ره) را پاسخ به مواضع انتقادی نوه امام نسبت به دولت دانستند.

در مراسم 14 خردادماه 1391 بازهم سخنرانی سیدحسن خمینی با حواشی روبه­رو شد. این مرتبه گروهی حدود 200 نفری با برنامه­ریزی شروع به سر دادن شعارهایی کردند. در مراسم امسال اما جمعیت حاضر با این افراد همراهی نکردند و سخنرانی نوه امام به پایان رسید. در روزهای بعد خبر بازداشت چند نفر در ارتباط با برهم زدن سخنرانی یادگار امام در رسانه­ها منعکس شد. در پایان اما مشخص نشد که این افراد از چه مختصاتی و با چه هدفی در مراسم سالگرد امام خمینی (ره) ایجاد تشنج کردند.

11 روز خانه­نشینی و حاشیه­های بعد از آن

ایجاد تشنج و حاشیه در سالهای اخیر محدود به سخنرانان منتقد دولت نبود. در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) سال 90 در حرم امام خمینی (ره) گروهی با سر دادن شعار، در سخنرانی رئیس­جمهور تشنج ایجاد کردند. چند هفته پس از قضیه 11 روز خانه­نشینی رئیس دولت، سخنرانی محمود احمدی­نژاد در حرم امام (ره) با حاشیه­هایی مواجه شد.گروهی در زمان سخنرانی احمدی­نژاد با بیان شعارهایی علیه اسفندیار رحیم مشایی سعی در برهم زدن نظم مراسم داشتند.

در مراسم سالگرد امام خمینی (ره) در سال جاری نیز در سخنرانی محمود احمدی­نژاد تشنج ایجاد شد. رئیس­جمهور اما در مواردی جمعیت را طرف صحبت خود قرار داد. احمدی­نژاد فردی مجهول مخاطب کرد و گفت: « مخلص شما هم هستم، دو - سه دقیقه دیگر می­روم و بعد نوبت شماست.»

احمدی­نژاد در نهایت توانست سخنرانی خود را به اتمام رساند. حاشیه­های ایجاد شده در سخنرانی محمود احمدی­نژاد، باعث شد تا این مراسم با تاخیری دو ساعته از رسانه ملی پخش شود. در مورد افرادی که در سخنرانی رئیس­جمهور تشنج ایجاد کردند، هیچ بررسی صورت نگرفت.

حاشیه در سخنرانی شیخ اصولگرا

مراسم شبهای قدر سال جاری در حرم امام رضا (ع) نیز با تشنج همراه بود. سخنران مراسم علی­اکبر ناطق نوری است که انتقادات تندی را نسبت به دولت بیان می­کند. تعدادی از جوانان که در مقابل جمعیت زائرین حرم رضوی بسیار اندک بودند، سعی در ایجاد تشنج می­کنند. این گروه در چند مورد با صلواتهای مداوم موجب قطع سخنرانی حجت الاسلام ناطق نوری شدند. در انتها تلاشهای این گروه معدود ناکام ماند. این افراد در پایان با بیان شعارهایی نظیر « مرگ بر ضد ولایت فقیه » و « مرگ بر خواص بی­بصیرت » و همچنین پرتاب بطریهای آب در صحن حرم امام رضا (ع)، اعتراضات خود را ادامه دادند. در روزهای بعد از این اتفاق، سعید قاسمی و گروهش مسئولیت برهم خوردن سخنرانی ناطق نوری را پذیرفتند و علت آن را مواضع شیخ اصولگرا دانستند.

ایجاد تشنج در سخنرانی علی­اکبر ناطق نوری در حرم امام رضا (ع) مورد نکوهش بسیاری از گروه­ها و جریانهای سیاسی قرار گرفت. در سالهای ریاست جمهوری مجمود احمدی­نژاد، حضور گروه­های برهم زننده سخنرانی شخصیتهای سیاسی بسیار کمتر شده است. تشنج ایجاد شده در بیشتر سخنرانیها توسط گروهی خود جوش صورت می­گیرد. در مورد برهم خوردن سخنرانی ناطق نوری در حرم امام رضا (ع) گروهی مسئولیت این کار را به عهده گرفتند اما در پایان هیچ برخوردی با آنها نشد.

تشنج در سخنرانی رئیس مجلس

در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، سخنرانی رئیس مجلس در قم به تشنج کشیده شد. علی لاریجانی به عنوان سخنران اصلی جشن پیروزی انقلاب اسلامی در حرم حضرت معصومه (س) سخن می­گفت، در پایان موفق نشد تا سخنرانی خود را به پایان برساند. گروهی حدود 100 نفر بلافاصله پس از قرار گرفتن علی لاریجانی پشت تریبون شروع به سر دادن شعارهایی کردند. در میان جمعیت معترض به رئیس مجلس شورای اسلامی تعدادی افراد کفن پوش نیز دیده می­شدند. لاریجانی در ابتدا با بی­توجهی به شعارها سخنرانی خود را آغاز و ادامه داد. پس از گذشت حدود سه دقیقه ناگهان پرتاب مهرهای نماز و کفش و نعلین به سمت رئیس مجلس شروع شد. در پایان سخنرانی علی لاریجانی نیمه تمام باقی ماند. این اولین تشنج در سخنرانی ریاست مجلس در تاریخ انقلاب اسلامی بود.

در روزهای اخیر، خبر بازداشت هفت نفر در ارتباط با برهم زدن سخنرانی علی لاریجانی در رسانه­ها منعکس شد. نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از بررسی زوایای این اتفاق توسط کمیته­ای در مجلس خبر داد. این نخستین مرتبه است که مجلس راسا برای بررسی علل و هدف ایجاد تشنج در سخنرانی یکی از شخصیتهای سیاسی وارد عمل شده است.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic