پارسیای قومس در پرونده ای مفصل بررسی میکند:

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است.

سرویس اجتماعی

داستان شاهوار وارد فاز دیگری شده است پس از نزدیک به هفت سال تخریب محیط زیست، پاک تراشی گیاهان و پوشش گیاهی و همچنین فراری دادن وحوش و تخریب زندگی آنان، دوستداران محیط زیست علی رغم تمام سنگ اندازی هایی که مسئولان استانی و شهرستانی کردند و با وجود تمام لابی ها، توانستند حکم تعطیلی موقت معدن را بگیرند.

حکم نیم بندی که البته همه را امیدوار کرد تا روزی به تعطیلی دائم منجر شود زیرا اوضاع در شاهوار وحشتناک است. شاهوار در حقیقت به مانند جایخی یخچال های قدیمی می ماند که اگر بر بالایش برف و آب نباشد میوه ها در پائین دست هم می گندند و لذا اولین اثر مخرب تخریب شاهوار افزایش میانگین گرادیان هوا یعنی اختلاف دمای بین روز و شب است که هرچه بیشتر شود منطقه بیابانی تر و هرچه کمتر شود منطقه سر سبز تر است. گرادیان هوا در همین 10 سال اخیر طبق اذعان کارشناسان ایرمو دو درجه افزایش یافته است.

 

از سوی دیگر سوالی که سال ها است به طرز شگفت آوری از پاسخ به آن طفره می روند این است که واقعاً عایدی و سود مهم بوکسیت تاش برای مردم شاهرود و دشت بسطام چیست که باید آینده شان برای این معدن به خطر بیفتد؟ اشتغال ؟ توسعه اقتصادی؟

مگر این معدن در این شش سال توانسته خودروستای تاش را توسعه دهد؟ شهر شاهرود و بسطام و ... هم نه فقط همین روستای تاش خودمان را توانسته توسعه دهد؟ چند نفر اشتغال ایجاد کرده ؟ جز 17 نفر که لیست بیمه آنها از شاهرود رد می شود چه عایدی معدن داشته است؟

 

در مقابل ضررهای آن چیستند؟

علاوه بر گرادیان، تخریب شاهوار، ده ها مورد ایراد دیگر را هم به محیط زیست استان سمنان و حتی کشور وارد می سازد تغییر عبور راه آب ها با انفجارها، جذب ذرات فلزی در آب، آلودگی آب و تبعات سلامتی آن، فراری دادن وحوش، از بین بردن منابع آبی شاهرود، تخریب راه آب های سطحی، پاک تراشی گیاهان که سه نوع از آنها در دنیا به نام شاهوار ثبت هستند و مدیرکل سابق صنعت معدن استان سمنان در واکنش به این خبر می گفت مگر شاهوار هم گیاه دارد!!

از دست رفتن منابع آبی، گرد و غبار ناشی از تخریب، بیماری های تنفسی، تخریب شاهوار و عدم توانایی در جذب گردشگر و کوهنورد، تردد کامیون ها و تریلی ها نابودی جاده و وحوش مانند شش خرس قهوه ای شاهوار که در 5 سال اخیر کشته شدند و ده ها مورد دیگر از جمله مضرات بوکسیت تاش است.

نگرانی مردم و دوستداران محیط زیست اما لابی های قدرتمندی است که سبب شده تا مسئولان استانی و شهرستانی در برابر این مسائل سکوت کنند. نماینده شاهرود و میامی در مجلس دهم بعد از سه سال فعالیت در مسند کار تنها سال آخر به فکر شاهوار افتاد و یکباره به دشمن سینه چاک معدن بدل شد که البته برای رای گرفتن از مردم خیلی دیر شده بود.

فرماندار اسبق که اصلاً با معدنکاران بود و فرمانداران بعد به غیر آقای کرم محمدی که تمام قد در مقابل فعالیت مخرب این معدن ایستاد  هم اراده ای در این زمینه ندارند.

معدن قرار بود 14 مورد استاندارد سازی را در زمینه محیط زیست انجام داده و سپس طرح جامع محیط زیست خود را نیز انجام دهد تا بازگشایی شود اما یک مورد را هم انجام نداد اما این روزها فعالیت کامیون ها و تریلی ها دوباره فضای شاهوار را شکافته اند.

به این جمله از حسینی شاهرودی نماینده مجلس دهم توجه کنید: در دوره زمامداری فرماندار سابق شاهرود جلسه شورای معادن استان با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط برای تعیین تکلیف معدن بوکسیت تشکیل و ۱۴ بند شامل تعهدات متعدد معدن بوکسیت تاش مصوب شد که در صورت عدم اجرای هر یک از آن‌ها فرماندار موظف به تعطیلی معدن می‌شد لذا نظر به عدم انجام تعهدات شرکت در زمان مقرر فرماندار وقت با هماهنگی استاندار محترم اقدام به تعطیلی معدن کرد.

هنوز هیچ دستگاه و مرجع ذی‌ربط و ذی‌صلاح حتی یک برگ گزارش از اجرای ۱۴ مفاد صورت جلسه مذکور از سوی معدن بوکسیت تاش که شامل رعایت موازین زیست محیطی بود به اینجانب به‌عنوان نماینده ناظر مجلس در شورای معادن استان ارائه نکرده و نیز هیچ مصوبه‌ای از شورای معادن استان اخذ نشده تا این معدن بازگشایی و مجدداً به کار ادامه دهد و به‌نظر می‌رسد بعد از دو سال هیچ اراده‌ای از سوی شرکت آلومینای ایران برای حفظ محیط زیست و منابع حیاتی منطقه نیست و مطالبه مردم شاهرود و دشت بسطام برای آزادسازی شاهوار از چنگال معدن خواران، مقوله‌ای به‌حق است.

حسینی شاهرودی بیان کرد: با توجه به بی‌تفاوتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تخلفات عدیده شرکت آلومینای جاجرم و بی‌نتیجه ماندن مکاتبات در حوزه تخلفات این معدن، اعتراض مردم شریف منطقه طی طوماری به انضمام پرونده‌ای بالغ بر ۱۶۰ صفحه مستندات تخلف شرکت آلومینای ایران برای سران قوا از جمله حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس قوه قضائیه ارسال شد که با ارجاع ایشان سازمان بازرسی به موضوع ورود کرده و با انجام بازرسی‌های میدانی و مطالعاتی در حال بررسی تخلفات شرکت و اتخاذ تصمیم در این خصوص است

اما موضوع نگران کننده چیست ؟ قوه قضائیه و سازمان بازرسی در این پنج سال اخیر 300 صفحه مدرک جمع آوری شده توسط فعلان محیط زیست شاهرود و حتی گزارش مرکز پژوهش های مجلس را مورد توجه قرار نداده و فقط یک نامه از بازرسی استان سمنان را قبول دارد که در آن نوشته شده هیچ تخریبی در شاهوار نیست و عده ای کوهنورد نگران تخریب چهره کوه شاهوار هستند !

چندی پیش در دفتر امام جمعه شاهرود نشستی برگزار شد که موثران حوزه محیط زیست در آن اظهار نظر کردند حلاجیان یکی از این افراد بود که گفت: وقتی ما به سازمان بازرسی رفتیم و تمام اسناد و مدارکمان را اعلام کردیم تعجب کردند به ما گفتند که سازمان بازرسی استان سمنان دو خط نامه نوشته که تخریبی صورت نگرفته و کوهنوردان نگران زیبایی چهره شاهوار هستند در حالی که در گزارش شما نمایان شده که منابع آبی در حال تخریب هستند و آینده این مردم در خطر است.

حلاجیان بیان کرد: ما تمام اسناد و مدارک مان را بالغ بر 300 صفحه می شد به سازمان بازرسی داده ایم و امیدواریم که به زودی شاهد اتفاق خوردن مسائل خوبی باشیم. از سوی دیگر ناصر شمس رئیس شورای شهر بسطام نیز در این نشست اعلام موضع محکم شورای و امام جمعه بسطام در قبال شاهوار را مورد تاکید قرار داد و آب پاکی را بر روی هواداران معدن ریخت.  به دنبال آن امام جمعه شاهرود در همان نشست نیز بیان کرد که اگر بوکسیت تاش طلا هم شود اما به مردم آسیب برسد آن را نمی خواهیم.

ایراد کار ولی کجاست که با این همه مدارک و موضع گیر یها دست کسی به جایی بند نمی شود؟ ایراد نه در شاهرود بلکه در سمنان و تهران است ایراد، لابی های شدید اقتصادی است که بوکسیت در ایمیدرو و استانداری و صنعت معدن استان سمنان ایجاد کرده است.

 

به این اظهار نظر حسینی شاهرودی در دفترش آن هم مورخ ششم خرداد ماه 99 توجه کنید: درعین‌حال که برخی افراد معامله‌گر هستند و هرکسی با هر شیوه‌ای می‌خواهند دیگران را بخرند اما مسئولان صادق و سالم نیز بسیار در شاهرود وجود داشت و به‌صورت علمی و تخصصی اثبات کردند که اینجا تخریب در حال اتفاق افتادن است و آینده شهر درخطر قرار دارد! این جمله مبین بسیاری از موضوعات است.

خانی نماینده جدید شاهرود و میامی نیز تحت فشار اصحاب رسانه وادار به اظهار نظر درباره بوکسیت شد ولی اظهار نظری که البته صنعت معدن را مورد خطاب قرار داد نه مسئولان کشوری را! از طرف دیگر خانی در نخستین نطق خود همه چیز را گفت حتی فرودگاه شاهرود که مدت ها است تعطیل شده و مسائل مرتبط با معیشت و خوزستان و ... اما از شاهوار سخنی به میان نیاورد که این موضوع انتقادات سختی را علیه او مطرح ساخت.

باید دید در ادامه عملکرد خانی در قبال معدن چگونه خواهد بود زیرا او نماینده مردم است و باید خواست مردم را مد نظر قرار دهد.

به هر صورت آن چیز که مردم باید بدانند این است که نامه طرفداران محیط زیست و گزارش های علمی و آزمایش ها و جواب های آن علاوه بر تمام اسناد و مدارک امروز در سازمان بازرسی کل کشور است سازمانی که قول رسیدگی به آن را داده و آنطور که یک منبع آگاه خبر داده است این نهاد قول همکاری را داده است.

حلاجیان از فعالان محیط زیست شاهرود در این باره ضمن بیان اینکه در تاریخ پانزدهم بهمن‌ماه ۹۸ نامه‌ای با امضای ائمه جمعه شاهرود و بسطام و درخواست مردم شهرستان برای تعطیلی معدن به سازمان بازرسی کل کشور ارسال‌شده است، گفت: این نامه فردای همان روز در بازرسی کل کشور تحویل شد و این مقام قضائی اعلام داشت که اگر هر میزان اشتغال هم معدن بوکسیت داشته باشد بااین‌همه شواهد و اسناد از تخریب محیط‌زیست می‌بایست برای همیشه تعطیل شود لذا امیدواریم این پیگیری‌ها به نتیجه برسد.

وی بابیان اینکه شواهد نشان می‌دهد که این معدن علی‌رغم تعطیلی موقت مشغول به کارشده است، بیان کرد: دوست‌داران محیط‌ زیست فیلم‌ها و عکس‌ها و شواهدی جمع‌آوری کرده‌اند که این معدن مشغول به کارشده و بهانه‌های این فعالیت شامل ساختن پل، اصلاً پذیرفتنی نیست چراکه برای ساخت پل از پایین نیز می‌توان سنگ جمع‌آوری کرد و عقلانی نیست که از بالای کوه هزاران متری سنگ را برای درست کردن پل به پایین آورد.

 متأسفانه گزارش برخی نهادها به دستگاه‌های ذی ربط علی‌رغم تمام شواهد و مدارک تخریب، به‌گونه‌ای نوشته‌شده که انگار مردم شاهرود فقط دغدغه تخریب ظاهر زیبای شاهوار رادارند درصورتی‌که حیات انسان‌ها در دشت بسطام به شاهوار بستگی دارد.

نکته بعد که باید به آن پرداخت نقش حساس مردم است دوم خرداد ماه 98 گردهمایی بزرگ حمایت مردم شاهرود از قله آب ساز و حیات بخش شاهوار با حضور هزاران عاشق و دل باخته طبیعت، مسئولان و همچنین اعضای تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه طبیعت برگزار شد و آنطور که ولیان دبیر جمعیت دیده بان طبیعت در آن نشست گفت مردم شاهرود خواستار این موضوع شدند که تصمیم آینده شاهوار را مردم ب‌گیرند نه عده‌ای در تهران و سمنان!

امسال اما تا کنون حرکات ویژه ای از سوی فعالان محیط زیست و مردم ندیده ایم بجز برگزار یچند جلسه که مهمترین انها دیدار با امامان جمعه شاهرود و بسطام بود که البته کرونا و عدم برگزاری تجمعات مردمی نیز به این امر دامن زده است.

امروز اما مردم نقش مهمی در زمینه شاهوار دارند مطالبه مردم بستن دائمی آن و جایگزین کردن معادن دیگری مانند معدن بوکسیت میامی است که اتفاقا به جاجرم نزدیک تر نیز می باشد و هم تخریب آن کمتر است آن هم نه در این ارتفاع شاهوار!

مردم امروز از فرماندارشاهرود و استاندار سمنان دو سوال اساسی دارند نخست اینکه بالاخره موضع آنها در قبال شاهوار به طور مشخص چیست؟ اینکه گفته می شود با تخریب محیط زیست مخالف هستیم اما معدن هم لازم است موضع نیست موضع این است که بگویید 400 صفحه مستندات دوست داران محیط زیست را پذیرفته اید یا خیر! اگر خیر آیا به چشم خودتان اعتماد دارید که تخریب ها را ببینید؟

 

دیگر مطالبه مردم شاهرود از مسئولان این است که برای جبران مافات و تعطیلی دائم معدن کاری کنند. بالاخره آنها مسئولان همین استان و همین شهرستان هستند نه استان خراسان شمالی و جاجرم و ... این موضوع موضع شفاف مردم در قبال مسئولان ارشد استانی و شهرستانی است.

مدیر کل سابق محیط‌زیست استان سمنان که چندی قبل بازداشت شد حتی در برابر یک آزمایش ساده آب هم مقاومت می‌کرد و در این سال‌های اخیر، سه شاهد اصلی تخریب‌های شاهوار یعنی محیط‌ زیست، اداره آب و منابع طبیعی می‌بایست از شاهوار دفاع می‌کردند اما مردم به واقع می خواهند بدانند که چرا این امر صورت نمی گیرد؟

چرا گزارش 300 صفحه ای که حسینی شاهرودی در سال آخر نمایندگی اش برای مدیرکل سابق محیط زیست فرستاده می شود در این اداره کل گم شده و پاره می شود! تا جایی که مدیرکل می گوید نامه ای به من نیامد !

شاهوار قله‌ای است که حیات فلات بسطام به آن بستگی دارد و این یعنی زندگی ده‌ها و هزار انسان و وحوش و حیوانات این منطقه ،یعنی اقتصاد و تولید که امروز خطر بر آنها سایه افکنده چرا که نابودی شاهوار اقلیم منطقه را برهم خواهد زد و در نتیجه پدیده‌هایی مانند بیابانی شدن این منطقه را تهدید می‌کنند.

گروه‌های مختلفی آب شاهوار را مورد آزمایش قرار داده و معتقد هستند که آلودگی بیش از حدی در این آب نسبت به برخی فلزات دیده می‌شود که تا پیش از حضور معدنچیان چنین چیزی در شاهوار بی سابقه بود لذا باید جلوی این معدن بعد از شش، هفت سال گرفته شود.

 برخی معتقد هستند که با تعطیلی معدن عده‌ای بیکار می‌شوند این ادعا کاملاً بی اساس است چرا که در همین محدوده شرکت آلومینا دو معدن دیگر در میامی و دامغان دارد چرا به سراغ آنها نمی‌رود و شاهوار را تبدیل به مرتفع‌ترین معدن روباز ایران با بیش از سه هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع کرده است؟

 موضوع بعد اینکه این معدن شش سال است تخریب‌های گسترده‌ای را به شاهوار تحمیل کرده ،دیگر وقتش است که بگوییم کافی است دیگر این تخریب‌ها بس است.

مردم شاهرود همانطور که تجربه توقف جاده سازی در جنگل ابر را داشتند و با هم و در کنار هم نگذاشتند تا زور لابی‌های قدرت به آن برسد، این بار هم درباره شاهوار موفق خواهند بود و ما امیدواریم مجوز این معدن حداقل تمدید نشود.

خواست مردم شهر شاهرود تعطیلی دائم معدن بوکسیت تاش است زیرا در صورت تداوم روند فعالیت آن قطع به‌یقین از شاهرود نیز جز نام چیزی باقی نخواهد ماند و سوال اساسی مردم ازاینجا ناشی می‌شود که چه دست‌هایی در لابی‌های پشت پرده پنهان است که اجازه فعالیت بعد از تعطیلی معدن را می‌دهد.


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic