تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی

سرویس اجتماعی

طرح بزرگ یک روزه رایگان دندانپزشکی سازمان مردم نهاد آوای اسفند در هفدهمین برنامه در روستاهای طرود، سطوه، بیدستان،مهدی آباد بخش مرکزی شهرستان شاهرود برگزار شد.

روستاهایی که در زمره کم برخوردار ترین مناطق شهرستان شاهرود و استان سمنان هستند بار دیگر میزبان کاروان امید بودند کاروانی که آوای اسفند با همکاری علوم پزشکی شاهرود بانیان آن بودند.

راه پر پیخ و خم و دور و دراز طرود یاد آور رنج مردم و دور افتادگی شان از مرکز شهرستان است ... کیلومتر خودرو عدد 120 را باید نشان دهد تا به ورودی روستای طرود رسید. دروازه دوم کویر راهی به سوی فلات مرکزی، اصفهان و یزد.

آنقدر دور است که باور اینکه در شهرستان شاهرود باشد کمی دشوار می نماید هنوز 60 کیلومتری از مسیر دور نشده ای که یکباره طوفان شن خبر از ورود به دروازه کویر می دهد، ابتدا لجنه و سپس چاه جام.

گرمای تابستان هم مزید بر علت می شود اینجا اگر عاشق نباشی کم می آوری ... اگر دلت مثل آسمان کویر و چون این ریزه شن های غلتان، ناب نباشد کم می آوری ... باید اینجا همراه آسمان شوی تا دلت به بلندای کویر شود.


در بدو ورود اما خانه بهداشت نو ساز طرود در ابتدای جاده میزبان کاروان سلامتی می شود مردم آمده اند کم کم با شنیدن خبر اجرای طرح پزشکی رایگان بیشتر هم می شوند کسی زغال زیر اسپند ها را باد می دهد ... همه خبر از اجرای طرح می دهند ... کاروان آوای اسفند فرا می رسد.

دندان پزشکان از همان بدو امر کارشان آغاز می شود حجم کودکان و نوجوانان و بزرگسالان صفی طولانی را تشکیل می دهد بیش از 40 نفر متقاضی معاینه هستند کاروان اما در جای دیگر به خانه مردم و سالمندان طرودی می رود تا پایش سلامت شوند، رصد پرونده های پزشکی، فشار خون، پایش سالمندان و اطلاع از مصرف قرص های قلب و فشار خونشان ... همه به عشق این مردم که دل هایی زلال و آبی دارند.

وضعیت چندان هم خوب نیست طرودی ها کمی بهتر هستند به واسطه آمدن چند مهندس کمی توسعه به این روستای مرکز بخش آمده اما اوضاع در مهدی آباد و سایر روستاها این چنین نیست ...

فقر گرده مردم را می فشارد خیلی هایشان رفته اند، ان ها که مانده اند چند پیر زن و پیرمرد هستند که دامداری و فرش بافی می کنند . طرود با این همه ظرفیت گردشگری و دامپروری، همچنان دور از توسعه است.

اجرای طرح خبر از استقبال بیش از 100 نفر می دهد دندانپزشکی، پیراپزشکی و بالینی همگی تحت لوای شانزدهمین طرح از موسسه آوای اسفند ...

خورشید میانه آسمان است و نیمی از راه پایش سلامت مردم طی شده روز درازی در پیش است. از مشکلات می گویند خوشحال هستند که کسی به دادشان رسیده اما امانشان را مشکلات بریده است.

معضل آب منطقه با تلاش دولتمردان حل شده اما نه امکان فروش فرش هایشان هست و نه می توانند لبنیات تولیدی از شترهایشان را بفروشند ... از هر مجالی برای بیان مشکلات استفاده می کنند حتی یک طرح پزشکی رایگان که شاید سنخیتی هم با مشکلات مردم در عرصه های عمرانی نداشته باشد.

از کمبود ها می نالند از اینکه برای مشکلات پزشکی باید رنج سفر به دوش بکشند از اینکه خیلی هایشان مهاجرت کرده اند منطقه ای که زمانی هشت هزار نفر جمعیت داشت بعد از 20 سال سه هزار نفر را هم در خود نمی بیند.

 محرومیت از در و دیوار بالا می رود اما شکرگزار هستند این نازنین مردم از بابت خدمات رایگان پزشکی. برخی شان باور نمی کنند برخی شان می گویند چقدر باید پول بدهند برخی شان می گویند مگر می شود کسی هم به میان ما بیاید و آلام و دردهایمان را کاهش دهد! جواب همه شان بله است ... اما شرم نگاهشان نمی پذیرد آن را ...

شب هنگام کاروان باری از دوش برداشته شن ها را از رخت و لباس تکانده و عازم شاهرود می شود تا بار دیگر وسایل را بسته تا سراغ روستای محروم دیگری بود ... چون ابر، چون محمد آبادمیامی، چون دهملا چون زمان آبادبیارجمند و ...

سازمان مردم نهاد اوای اسفند برای پنجمین بار طرح پزشکی خود را برگزار کرد طرحی که ماحصلش معاینه بیش از 110 نفر به صورت بالینی بود طرحی که با قدرت تمام و با همراهی سپید پوشان عرصه خدمت بی دریغ، انجام می شود تا مردم مبادا رنج سفر به شهرها را به جان بخرند ...

چه زیبا قدرشناسی می کنند این مردم با نگاه هایشان، با تشکر هایشان ... گویی تا کنون کسی اینگونه به دادشان نرسیده است اینجا همه چیز زیبا ست مثل خود کویر ... بزرگ و دل نشین و گرم . چون قلب مردم طرود

گزارش تصویری طرح بزرگ یک روزه رایگان دندانپزشکی،پزشکی و پیراپزشکی سازمان مردم نهاد آوای اسفند در هفدهمین برنامه در روستاهای طرود،سطوه،بیدستان،مهدی آبادبخش مرکزی شهرستان شاهرود
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic