امان از بی فرهنگی

سرویس فرهنگی

وقتی کتاب خلقیات ما ایرانیان جمال زاده را می خوانید با وجود گذشت 50 سال از چاپ انگار گویا همین امروز منتشر شده است در این کتاب استاد سعی کرده تا به صفات پسندیده و البته نادرست ایرانیان بپردازد از تلافی و انکار و تجاهل و تغافل تا کنجکاوی و تجسس و حتی خوب هایشان مثل مهمان نوازی و دیگر صفات بارز ایرانیان.

بماند که عجب جامعه استخوان داری هستیم که 50 سال بی تغییر و با یک فرمان می تازیم که البته بحث آن در این مجال هم نمی گنجد اما امروز می خواهیم بگوییم که بالاخره از ما است که بر ما است یا نه این جمله تاریخی و معروف در ایران صدق نمی کند.

شامگاه گذشته برای رفتن به خانه به فلکه آمدم تا سوار تاکسی شوم از راننده که دو جای خالی داشت پرسیدم شهرک البرز و گفت بله تا آمدم بنشینم دو زن دوان دوان آمدند و بی توجه به من که دستم هنوز بر دستگیره تاکسی بود فریاد زدند مهدیه و راننده که دید دو نفر هستند و مسافرانش تکمیل می شود به من گفت البرز نمی روم!

 

داشتم فکر می کردم در این سه ثانیه چه حجمی از بی قانونی را شاهد بودم. نخست اینکه حق تقدم رعایت نشد.دوم مفهوم صف ایستادن و نوبت از بین رفت سپس حق من شهروند ضایع شد بعد از آن راننده بود که این حق خوری را تصدیق کرد و در نهایت هم آن دو بانوی وقتی فاتحانه جای مرا گرفتند لبخندی رضایت بخش هم زدند که انگار داشتند می گفتند ما خیلی زرنگیم ...

این باعث شد تا قوانین تاکسیرانی را یکباری مرور کنم در تاکسی دیگر نشستم و به این فکر فرورفتم که طبق قانون ما باید در تاکسی بنشینیم و به راننده بگوییم کجا برود! و طبق آن مسیر راننده باید مابقی مسافران را در راه سوار کند پس چرا می پرسیم وقتی حق مان است؟

موضوع بعد اینکه تاکسی خالی چرا باید مسیرش مشخص باشد! این مگر خلاف قانون نیست در نتیجه ساده ترین قوانین در شاهرود رعایت نمی شود هرج مرج و بی نظمی ماحصل این امر است!

نکته بعد مگر تاکسی ها موظف به رساندن مسافران نیستند چرا پس همه مسافران را خوب و بد می کنند مثلا البرزی ها را یک کاسه می کنند، شهرک امامی ها را یک کاسه ! مسافر مسافر است و تاکسی پولش را می گیرد.

طبق تماس من با شهرداری اصلا چنین چیزی نیست و اگر باشد تاکسی خطی با خطی روی کاپوت و نوشتاری روی آن از دیگران متمایز می شود در ضمن تاکسی های خطی سفید هستند با خطوط زرد!!

موضوع بعد اینکه چرا تاکسی های شاهرودی برای هر مسافر چرتکه می اندازند تا ببینند رساندنشان صرف دارد یا خیر!! تاکسی دو مسافر سوار کرده و به یکباره یک فرد می آید گوشه اسکناس 5 تومانی را نشان می دهد و می گوید دربست!! تاکسی های این دوره زمان غیر ممکن است بگویند مسافر دارم شرمنده!! به مسافران می گویند دربستی دارم شرمنده!!

 

دقت کرده اید چرا تاکسی های شاهرود فقط باید پر باشند تا راه بیفتند!! یعنی کسی حق ندارد سر راه منتظر تاکسی باشد؟ چرا تاکسی ها 20 دقیقه وقت یک نفر را می گیرند تا تاکسی را پر کنند؟ این امر حتی اگر به مسافران ضرر برساند مثلا دانشجویی از امتحانش باز بماند یا کسی از دادگاه و کارش می تواند حتی در محاکم قضایی قابل پیگیری باشد!

و در نهایت چه کسی گفته تاکسی های شاهرود فقط باید یک خط مستقیم بروند آن هم در خیابان های اصلی و از پیش تعیین شده چرا تاکسی ها در 17 شهریور و 15 خرداد نمی روند چرا تاکسی ها در خیابان نادر نمی روند چرا در معلم تاکسی نیست چرا در خرقانی و شهربانی تاکسی نیست چرا در کمربندی بالا تاکسی تردد نمی کند ؟ مگر اینها مسیر نیستند ؟

چرا تاکسی تا ابوذر و جانبازان نمی رود! مگر اینها خیابان نیستند؟ شما اگر از میدان آزادی (مسیر کمربندی) بخواهید به میدان بسیج بروید باید تا چهار راه باغزندان پیاده بیایید ! که دیگر از آنجا تا میدان بسیج راهی نیست بقیه اش را هم پیاده می روید! این هم بی قانونی بعدی

ما احتمالاً جمال زاده مانده ایم که عجب جامعه یک دستی داریم که 50 سال است تغییر نمی کند شایدم هم این عالی است و ما زیادی توقع داریم! شاید هم این ها همه درست است و شهروندان اشتباه می کنند و فحاشی ناموسی رانندگان تاکسی بر سر یک مسافر همه توهم است! به هر روی باید گفت متاسفانه این موارد فراوان است فقط کافی است سرمان را بچرخانیم ..


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic