سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد 

طرح بزرگ یک روزه رایگان دندانپزشکی،پزشکی و پیراپزشکی سازمان مردم نهاد آوای اسفند در شانزدهمین برنامه از زمان تاسیس خود مهمان روستاهای زمان آباد، رضاآباد، صالح آباد، احمدآباد، گرماب، تلخاب، حجاج، برم ،فریدر، باغستان، عشقوان، نووه، کاریز،کلاته ری، فرینو ، جعفرآباد، زیور، تقمر و اسب کشان بخش بیارجمند شهرستان شاهرود بود.

روستاهایی که خیلی از مردم حتی نامشان را نمی دانند روستاهایی با جمعیتی 10یا 20 نفر که با دشواری های فراوان در آن زیست می کنند. روستاهایی غالباً بدون آب، برق و گاز روستاهایی که در آن ها دل های تپنده فراوانی وجود دارد که قدرشان را کسی نمی داند.

چه زیبا مردمانی هستند میزبانان کاروان پزشکی آوای اسفند؛ وعده گاه اما زمان آباد است روستای مرکزی بخش بیارجمند. چند نفری به استقبال می آیند صبح آفتابی آخرهای بهار 98 آنجا که در کویر، زمین و آسمان به هم پیوند می خورند و با نخ آفتاب به هم دوخته می شوند.

تا چشم کار می کند بیابان، کویر و کوهستان است اینجا از سرسبزی خبری نیست اما مردمش تا بخواهی سبز هستند. اینجا در خاک مردم ریشه دارند، غنا دارند، معرفت دارند و در کلبه هایشان مهمان نوازی قسمت می کنند. اینجا بیارجمند است.


محروم هستند اما ناتوان خیر؛ فراوان است استعداد های بین نونهالانشان هرچند قشر جوانی اینجا نمانده ... همه مهاجرت کرده اند اینجا دو قشر زیست می کند پیرمرد و پیرزن و زن و بچه ... کمتر از مردان و جوانان خبری است غالباً برای کار رفته اند هرکس دستش می رسد ابزاری برداشته و به شهر رفته است... چند سالی است که خشکسالی مهمان ناخوانده این بخش است... زمین با آب قهر کرده است. آب اینجا کیمیا است.

کاروان نزدیک هر روستا که می شود خیل مردم سر می رسند و استقبال می کنند ریشه تاغی را سوزانده و اسپندی در آن ریخته اند ... وقتی می فهمند برای کمک درمانی به آن ها آمده اند خوشحال می شوند کمی متعجب می نگرند مگر کسی هم به فکر ماست!!

کیلومتر خودرو نشان می دهد از شهر شاهرود 300 کیلومتری دور شده ایم در دل کویر آنجا که انگار دنیا به آخر می رسد مرز بین بیابان و کویر در عمق ایران زمین و دشت توران ... توران زر خیزی که امروز مردمش فراموش شده اند.

آفتاب به نیمه آسمان رسیده صف افراد مقابل خانه بهداشت زمان آباد شکل گرفته است اینجا به خطر کیفیت آب، همه مشکل دندان دارند مگر نوزادانی که هنوز دندان به دهان ندارند ...

کاروان دندانپزشکی به 35 نفر خدمات می دهد پزشک همراه این کاروان از کیفیت بد آب و پوسیدگی دندان ها می گوید که شایع است ... به خصوص در بین جوانان. باید به وضعیت بهداشتی اینجا رسیدگی شود ... بسیاری از این روستاها از داشتن نعمت آب بی بهره اند. آبی که خیلی هایمان با آن حیاط می شوییم اینجا کیمیا است حتی برای استحمام آب وجود ندارد باورش دشوار است.

15 مورد پیراپزشکی نتیجه تلاش یکروزه تیم آوای اسفند با کمک شبکه بهداشت و درمان است. پزشکان در مجموع به 75 خانه مراجعه می کنند 75 خانه ای که در آن پیرزنان و پیرمردان به آن ها با دلی خوش خوش آمد می گویند چه نازنین مردم مهمان نوازی هستند اینان...

نتیجه یک روز خدمات امدادی پزشکی به منطقه زمان آباد اما سرکشی به 12 روستا است پراکندگی بین روستاها تیم را هم خسته کرده اما عشق به خدمترسانی به چنین مردم نازنینی مگر می گذارد خستگی در بدن ها بماند ... مردمی توانمند و البته صبور...

اینجا از امکانات خبری نیست نه نوای موسیقی از رادیو شنیده می شود و نه کسی شب ها پای سریال های تلویزیون لم می دهد و خوراکی می خورد ... اینجا همه برای حیات با طبیعت خشن در جنگ هستند .. خشکسالی امان زمین را بریده است...

آفتاب کویر به پوست ها و چهره ها رحم نمی کند دو درصد از جمعیت شهرستان شاهرود در وسعتی گرد هم آمده اند که 15 درصد مساحت کل شهرستان را شامل می شود و این یعنی در پهنه وسیع، جمعیتی اندک که خواهان خدمات بهداشتی و درمانی هستند گرد فراموشی بر تن زمان آباد و روستاهایش نشسته است.

کار عمرانی خاصی برای این مردم نشده است فقط چاه کنده اند و رفته اند ... چاه هایی که هرکدامشان امروز به نوعی خشکیده اند و دیگر جان در بدن ندارند اما مردم مانده اند و ایستادگی به خرج می دهد اگر همین جمعیت هم از محل کوچ کند تضمینی برای تامین امنیت نیست جمعیت خودش امنیت می آورد وگرنه اینجا بزرگراه مواد مخدر می شود.

بند دل آفتاب که پاره می شود موقع بازگشت است از 12 روستایی که دل مردمانش مانند دریا است اما محل زندگی شان عمق کویر ... کویری به زیبایی تابلو های نقاشی اما به سرسختی سنگ های خارا که فتحش کمی مهربانی و البته عزم می خواهد ... عزمی شیرین برای خدمترسانی به مردم ..

آوای اسفند بار دیگر برنامه خدمات پزشکی و پیراپزشکی دیگری را به پایان رساند مانند آنچه در ابر و دهملا و محمدآباد شاهدش بودیم. به دست اوردن دل مردان و زنان روستانشینی که طعم خوش خدمت را کمتر احساس کرده اند آن هم در میان کمبود امکانات پزشکی ،دندانپزشکی و پیراپزشکی

 آوای اسفند به خوبی می داند که بر قول خود با مردم هست قولی که نشان می دهد این نهاد از دل آن ها برخاسته و باید بر دل آن ها بنشیند.هدف رضای خدا و خلق او است و در ازایش چه شیرین است لبخند مردان و زنان و کودکان روستاهای شهرستان شاهرود و میامی. مردمانی از جنس نور مردمانی از جنس کویر به گرمای آفتاب و به زیبایی خورشید .

سفر امید بر فراز کویر زمان آباد  نیز گذشت چون ابرهای روستای ابر و باغات زیبای دهملا و صفا و صمیمیت منطقه سرحدات میامی .

بار دیگر این کاروان باز می گردد این بار در جای دیگری از سرزمین آرزوها . سرمین مردان و زنان مقاوم و با ایمان

گزارش تصویری طرح بزرگ یک روزه رایگان دندانپزشکی،پزشکی و پیراپزشکی سازمان مردم نهادآوای اسفند درشانزدهمین برنامه در روستاهای زمان آباد،رضاآباد، صالح آباد، احمدآباد ،گرماب،تلخاب،حجاج،برم ،فریدر، باغستان ،عشقوان ،نووه ،کاریز ،کلاته ری، فرینو ،جعفرآباد،زیور ،تقمر و اسب کشان  بخش بیارجمند شهرستان شاهرود مورخ ۹۸/۳/۲۴
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic