سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد 

طرح بزرگ یک روزه رایگان دندانپزشکی،پزشکی و پیراپزشکی سازمان مردم نهاد آوای اسفند در شانزدهمین برنامه از زمان تاسیس خود مهمان روستاهای زمان آباد، رضاآباد، صالح آباد، احمدآباد، گرماب، تلخاب، حجاج، برم ،فریدر، باغستان، عشقوان، نووه، کاریز،کلاته ری، فرینو ، جعفرآباد، زیور، تقمر و اسب کشان بخش بیارجمند شهرستان شاهرود بود.

روستاهایی که خیلی از مردم حتی نامشان را نمی دانند روستاهایی با جمعیتی 10یا 20 نفر که با دشواری های فراوان در آن زیست می کنند. روستاهایی غالباً بدون آب، برق و گاز روستاهایی که در آن ها دل های تپنده فراوانی وجود دارد که قدرشان را کسی نمی داند.

چه زیبا مردمانی هستند میزبانان کاروان پزشکی آوای اسفند؛ وعده گاه اما زمان آباد است روستای مرکزی بخش بیارجمند. چند نفری به استقبال می آیند صبح آفتابی آخرهای بهار 98 آنجا که در کویر، زمین و آسمان به هم پیوند می خورند و با نخ آفتاب به هم دوخته می شوند.

تا چشم کار می کند بیابان، کویر و کوهستان است اینجا از سرسبزی خبری نیست اما مردمش تا بخواهی سبز هستند. اینجا در خاک مردم ریشه دارند، غنا دارند، معرفت دارند و در کلبه هایشان مهمان نوازی قسمت می کنند. اینجا بیارجمند است.


محروم هستند اما ناتوان خیر؛ فراوان است استعداد های بین نونهالانشان هرچند قشر جوانی اینجا نمانده ... همه مهاجرت کرده اند اینجا دو قشر زیست می کند پیرمرد و پیرزن و زن و بچه ... کمتر از مردان و جوانان خبری است غالباً برای کار رفته اند هرکس دستش می رسد ابزاری برداشته و به شهر رفته است... چند سالی است که خشکسالی مهمان ناخوانده این بخش است... زمین با آب قهر کرده است. آب اینجا کیمیا است.

کاروان نزدیک هر روستا که می شود خیل مردم سر می رسند و استقبال می کنند ریشه تاغی را سوزانده و اسپندی در آن ریخته اند ... وقتی می فهمند برای کمک درمانی به آن ها آمده اند خوشحال می شوند کمی متعجب می نگرند مگر کسی هم به فکر ماست!!

کیلومتر خودرو نشان می دهد از شهر شاهرود 300 کیلومتری دور شده ایم در دل کویر آنجا که انگار دنیا به آخر می رسد مرز بین بیابان و کویر در عمق ایران زمین و دشت توران ... توران زر خیزی که امروز مردمش فراموش شده اند.

آفتاب به نیمه آسمان رسیده صف افراد مقابل خانه بهداشت زمان آباد شکل گرفته است اینجا به خطر کیفیت آب، همه مشکل دندان دارند مگر نوزادانی که هنوز دندان به دهان ندارند ...

کاروان دندانپزشکی به 35 نفر خدمات می دهد پزشک همراه این کاروان از کیفیت بد آب و پوسیدگی دندان ها می گوید که شایع است ... به خصوص در بین جوانان. باید به وضعیت بهداشتی اینجا رسیدگی شود ... بسیاری از این روستاها از داشتن نعمت آب بی بهره اند. آبی که خیلی هایمان با آن حیاط می شوییم اینجا کیمیا است حتی برای استحمام آب وجود ندارد باورش دشوار است.

15 مورد پیراپزشکی نتیجه تلاش یکروزه تیم آوای اسفند با کمک شبکه بهداشت و درمان است. پزشکان در مجموع به 75 خانه مراجعه می کنند 75 خانه ای که در آن پیرزنان و پیرمردان به آن ها با دلی خوش خوش آمد می گویند چه نازنین مردم مهمان نوازی هستند اینان...

نتیجه یک روز خدمات امدادی پزشکی به منطقه زمان آباد اما سرکشی به 12 روستا است پراکندگی بین روستاها تیم را هم خسته کرده اما عشق به خدمترسانی به چنین مردم نازنینی مگر می گذارد خستگی در بدن ها بماند ... مردمی توانمند و البته صبور...

اینجا از امکانات خبری نیست نه نوای موسیقی از رادیو شنیده می شود و نه کسی شب ها پای سریال های تلویزیون لم می دهد و خوراکی می خورد ... اینجا همه برای حیات با طبیعت خشن در جنگ هستند .. خشکسالی امان زمین را بریده است...

آفتاب کویر به پوست ها و چهره ها رحم نمی کند دو درصد از جمعیت شهرستان شاهرود در وسعتی گرد هم آمده اند که 15 درصد مساحت کل شهرستان را شامل می شود و این یعنی در پهنه وسیع، جمعیتی اندک که خواهان خدمات بهداشتی و درمانی هستند گرد فراموشی بر تن زمان آباد و روستاهایش نشسته است.

کار عمرانی خاصی برای این مردم نشده است فقط چاه کنده اند و رفته اند ... چاه هایی که هرکدامشان امروز به نوعی خشکیده اند و دیگر جان در بدن ندارند اما مردم مانده اند و ایستادگی به خرج می دهد اگر همین جمعیت هم از محل کوچ کند تضمینی برای تامین امنیت نیست جمعیت خودش امنیت می آورد وگرنه اینجا بزرگراه مواد مخدر می شود.

بند دل آفتاب که پاره می شود موقع بازگشت است از 12 روستایی که دل مردمانش مانند دریا است اما محل زندگی شان عمق کویر ... کویری به زیبایی تابلو های نقاشی اما به سرسختی سنگ های خارا که فتحش کمی مهربانی و البته عزم می خواهد ... عزمی شیرین برای خدمترسانی به مردم ..

آوای اسفند بار دیگر برنامه خدمات پزشکی و پیراپزشکی دیگری را به پایان رساند مانند آنچه در ابر و دهملا و محمدآباد شاهدش بودیم. به دست اوردن دل مردان و زنان روستانشینی که طعم خوش خدمت را کمتر احساس کرده اند آن هم در میان کمبود امکانات پزشکی ،دندانپزشکی و پیراپزشکی

 آوای اسفند به خوبی می داند که بر قول خود با مردم هست قولی که نشان می دهد این نهاد از دل آن ها برخاسته و باید بر دل آن ها بنشیند.هدف رضای خدا و خلق او است و در ازایش چه شیرین است لبخند مردان و زنان و کودکان روستاهای شهرستان شاهرود و میامی. مردمانی از جنس نور مردمانی از جنس کویر به گرمای آفتاب و به زیبایی خورشید .

سفر امید بر فراز کویر زمان آباد  نیز گذشت چون ابرهای روستای ابر و باغات زیبای دهملا و صفا و صمیمیت منطقه سرحدات میامی .

بار دیگر این کاروان باز می گردد این بار در جای دیگری از سرزمین آرزوها . سرمین مردان و زنان مقاوم و با ایمان

گزارش تصویری طرح بزرگ یک روزه رایگان دندانپزشکی،پزشکی و پیراپزشکی سازمان مردم نهادآوای اسفند درشانزدهمین برنامه در روستاهای زمان آباد،رضاآباد، صالح آباد، احمدآباد ،گرماب،تلخاب،حجاج،برم ،فریدر، باغستان ،عشقوان ،نووه ،کاریز ،کلاته ری، فرینو ،جعفرآباد،زیور ،تقمر و اسب کشان  بخش بیارجمند شهرستان شاهرود مورخ ۹۸/۳/۲۴
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها