امان از سلاحی به نام زبان

یک روزنامه نگار شاهرودی

 

چندی پیش خبر اسید پاشی دوباره قلب مردم ایران را جریحه دار کرد گویی این پدیده هرگز تمامی ندارد اما باید گفت مصادیق خشونت علیه بانوان تنها به اسید پاشی و کتک زدن منتهی نمی شود ممکن است مردان بسیاری در همین شهر خودمان باشند که رفتارشان ناخواسته مصداق خشونت علیه بانوان باشد و شاید حتی خودشان هم نمی دانند.

پیام یکی از مخاطبان آوای اسفند درباره متلک زبانی و تعقیب بانوان پیاده با خودرو و سعی در برقراری ارتباط با آن ها که هر دو مصداق خشونت علیه بانوان است ما را بران داشت تا با دکتر عربعامری کارشناس روانشناسی درباره مصادیق خشونت علیه بانوان گفتگو کنیم که متن ذیل نظرات ایشان درباره موضوع مطروحه

است:

متلک خود نوعی خشونت علیه بانوان است چرا که آزار دهنده است مردانی که این کار را صورت می دهند اگر بر این اندیشه نیستند که چنین کاری که ظاهراً سطحی است و شاید دو ثانیه هم طول نکشد اثر منفی بر روان یک زن ندارد، به این موضوع فکر کنند که اگر کسی به خواهر و یا همسر خودشان چنین متلک هایی را بگوید چه اتفاقی می افتد؟ متاسفانه ضعف قوانین در کشور ما سبب شده تا بانوان در مقابل خشونت های زبانی و کلامی، اگر نگوییم بی دفاع، شاید کم توان باشند.

بارها در خیابان های شاهرود دیده شده که برخی جوانان با خودرو دنبال تعدادی دختر می روند و با این کارشان حتی بعضاً مشکلات ترافیکی را نیز به وجود می آوردند از سوی دیگر باعث آزار بانوان می شوند کافی است که یکی از اقوام این دختر ها صحنه را ببیند و به گونه ای دیگر برای خانواده و پدر و مادر او بازگو کند چه اتفاقی برای یک دختر رخ می دهد؟


آن وقت که تبعات منفی این موضوع دامن گیر دختر می شود آن پسری که عامل این کار بود کجاست؟ آیا روحش هم خبر دارد که دختر بیچاره را به چه دردسری انداخته است؟

متلک گویی یکی از قبیح ترین کارهایی است که علیه بانوان ما به طور خاص مصداق خشونت محسوب می شود .خشونتی که در روح یک زن می نشیند و مدت ها اثر منفی اش را به جای می گذارد شاید برخی بگویند دخترها به گونه ای بیرون می آیند که پسرها تحریک می شوند و به انان متلک می گویند

این جمله درست نیست خودداری موضوعی است که چه در دین مبین اسلام و چه در جامعه ایرانی تقبیح شده می باشد حتی موارد فراوانی نیز وجود دارد که جوانان اصلا به پوشش بانوان نیز توجهی ندارند و بعضاً برای خانم ها با پوشش بیشتر نیز مزاحمت ایجاد می کنند چرا که متلک در واقع نوعی عقده درونی روانی است که فرصت بروز پیدا می کند آن هم به اولین نفری که بر سر راهشان رسید.

متلک در واقع تمام ناگفته هایی است که یک جوان در اعماق روان پریشان و مشوش خویش جمع کرده و به دنبال بروز آن می گردد تا از آن احساس رضایتمندی کند حسی که به دیگر آزاری مشهور است و موجبات خشونت علیه بانوان را پدید می آورد تا جایی که کسی نمی تواند ادعا کند از این عقده گشایی حتی زنان با حجاب ما نیز در امان هستند.

نکته عجیب اینجا است که با برخی از این جوانان وقتی به گفتگو می نشینی عمدتاً از مورد خشونت قرار گرفتن خواهران و یا مادران و بستگان مونث خود غیرتی شده و اعلام انزجار می کنند و هرگز حاضر نیستند که کسی چنین رفتاری را نسبت به نوامیس خودشان داشته باشد اما متاسفانه آنها خود به این فعل منجزر کننده دست می زنند.

به نظر می رسد شهرداری و نهاد های فرهنگی می توانند با نصب بنرها و پارچه ها و بروشور ها با مضامین خشونت علیه زنان این موضوع را قبیح کنند اما نخستین قدم برای مقابله این موضوع این است که آن را بپذیریم و نه اینکه بگوییم چنین رویدادی در شاهرود نیست.

وقتی آن را پذیرفتیم می توانیم برای درمانش اقدام کنیم متاسفانه این روزها وضعیت خیابان های شهرمان اصلاً خوب نیست و متلک های مختلف به بانوان و دختران شهرمان بی شرمانه سبب شده تا خشونت علیه زنان ترویج یابد. خطرناک ترین نوع این خشونت آنجا رخ می دهد که جوانی از بروز خشونت کلامی اش علیه بانوان احساس بزرگ شدن و غرور کند

چرا که دیگر از آن دست نخواهد کشید و بلای جان زنان و دختران شهرمان می شود.

از سوی دیگر قوانین نیز ضعف دارند و اگر زنی به صورت کلامی مورد خشونت قرار گیرد ابتدا باید ادعای خود را ثابت کند یعنی تمام خانواده اش از این ماجرا آگاه شوند و دست آخر هم چون به فرد بروز دهنده خشونت دسترسی وجود ندارد پرونده شکایت او بی نتیجه می ماند. این درحالی است که می توان با وضع قوانین بهتر نسبت به خشونت علیه بانوان اقدامات بهتری را صورت داد.

متاسفانه پدیده تعقیب دختران و بانوان شاهرودی توسط برخی جوان سبب شده تا چهره شهرمان نیز زشت شود و همه آن را تقبیح کنند باید فکری به حال این وضعیت کرد و چه بهتر که راه حل از طریق فرهنگ سازی باشد.

 


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات