امان از سلاحی به نام زبان

یک روزنامه نگار شاهرودی

 

چندی پیش خبر اسید پاشی دوباره قلب مردم ایران را جریحه دار کرد گویی این پدیده هرگز تمامی ندارد اما باید گفت مصادیق خشونت علیه بانوان تنها به اسید پاشی و کتک زدن منتهی نمی شود ممکن است مردان بسیاری در همین شهر خودمان باشند که رفتارشان ناخواسته مصداق خشونت علیه بانوان باشد و شاید حتی خودشان هم نمی دانند.

پیام یکی از مخاطبان آوای اسفند درباره متلک زبانی و تعقیب بانوان پیاده با خودرو و سعی در برقراری ارتباط با آن ها که هر دو مصداق خشونت علیه بانوان است ما را بران داشت تا با دکتر عربعامری کارشناس روانشناسی درباره مصادیق خشونت علیه بانوان گفتگو کنیم که متن ذیل نظرات ایشان درباره موضوع مطروحه

است:

متلک خود نوعی خشونت علیه بانوان است چرا که آزار دهنده است مردانی که این کار را صورت می دهند اگر بر این اندیشه نیستند که چنین کاری که ظاهراً سطحی است و شاید دو ثانیه هم طول نکشد اثر منفی بر روان یک زن ندارد، به این موضوع فکر کنند که اگر کسی به خواهر و یا همسر خودشان چنین متلک هایی را بگوید چه اتفاقی می افتد؟ متاسفانه ضعف قوانین در کشور ما سبب شده تا بانوان در مقابل خشونت های زبانی و کلامی، اگر نگوییم بی دفاع، شاید کم توان باشند.

بارها در خیابان های شاهرود دیده شده که برخی جوانان با خودرو دنبال تعدادی دختر می روند و با این کارشان حتی بعضاً مشکلات ترافیکی را نیز به وجود می آوردند از سوی دیگر باعث آزار بانوان می شوند کافی است که یکی از اقوام این دختر ها صحنه را ببیند و به گونه ای دیگر برای خانواده و پدر و مادر او بازگو کند چه اتفاقی برای یک دختر رخ می دهد؟


آن وقت که تبعات منفی این موضوع دامن گیر دختر می شود آن پسری که عامل این کار بود کجاست؟ آیا روحش هم خبر دارد که دختر بیچاره را به چه دردسری انداخته است؟

متلک گویی یکی از قبیح ترین کارهایی است که علیه بانوان ما به طور خاص مصداق خشونت محسوب می شود .خشونتی که در روح یک زن می نشیند و مدت ها اثر منفی اش را به جای می گذارد شاید برخی بگویند دخترها به گونه ای بیرون می آیند که پسرها تحریک می شوند و به انان متلک می گویند

این جمله درست نیست خودداری موضوعی است که چه در دین مبین اسلام و چه در جامعه ایرانی تقبیح شده می باشد حتی موارد فراوانی نیز وجود دارد که جوانان اصلا به پوشش بانوان نیز توجهی ندارند و بعضاً برای خانم ها با پوشش بیشتر نیز مزاحمت ایجاد می کنند چرا که متلک در واقع نوعی عقده درونی روانی است که فرصت بروز پیدا می کند آن هم به اولین نفری که بر سر راهشان رسید.

متلک در واقع تمام ناگفته هایی است که یک جوان در اعماق روان پریشان و مشوش خویش جمع کرده و به دنبال بروز آن می گردد تا از آن احساس رضایتمندی کند حسی که به دیگر آزاری مشهور است و موجبات خشونت علیه بانوان را پدید می آورد تا جایی که کسی نمی تواند ادعا کند از این عقده گشایی حتی زنان با حجاب ما نیز در امان هستند.

نکته عجیب اینجا است که با برخی از این جوانان وقتی به گفتگو می نشینی عمدتاً از مورد خشونت قرار گرفتن خواهران و یا مادران و بستگان مونث خود غیرتی شده و اعلام انزجار می کنند و هرگز حاضر نیستند که کسی چنین رفتاری را نسبت به نوامیس خودشان داشته باشد اما متاسفانه آنها خود به این فعل منجزر کننده دست می زنند.

به نظر می رسد شهرداری و نهاد های فرهنگی می توانند با نصب بنرها و پارچه ها و بروشور ها با مضامین خشونت علیه زنان این موضوع را قبیح کنند اما نخستین قدم برای مقابله این موضوع این است که آن را بپذیریم و نه اینکه بگوییم چنین رویدادی در شاهرود نیست.

وقتی آن را پذیرفتیم می توانیم برای درمانش اقدام کنیم متاسفانه این روزها وضعیت خیابان های شهرمان اصلاً خوب نیست و متلک های مختلف به بانوان و دختران شهرمان بی شرمانه سبب شده تا خشونت علیه زنان ترویج یابد. خطرناک ترین نوع این خشونت آنجا رخ می دهد که جوانی از بروز خشونت کلامی اش علیه بانوان احساس بزرگ شدن و غرور کند

چرا که دیگر از آن دست نخواهد کشید و بلای جان زنان و دختران شهرمان می شود.

از سوی دیگر قوانین نیز ضعف دارند و اگر زنی به صورت کلامی مورد خشونت قرار گیرد ابتدا باید ادعای خود را ثابت کند یعنی تمام خانواده اش از این ماجرا آگاه شوند و دست آخر هم چون به فرد بروز دهنده خشونت دسترسی وجود ندارد پرونده شکایت او بی نتیجه می ماند. این درحالی است که می توان با وضع قوانین بهتر نسبت به خشونت علیه بانوان اقدامات بهتری را صورت داد.

متاسفانه پدیده تعقیب دختران و بانوان شاهرودی توسط برخی جوان سبب شده تا چهره شهرمان نیز زشت شود و همه آن را تقبیح کنند باید فکری به حال این وضعیت کرد و چه بهتر که راه حل از طریق فرهنگ سازی باشد.

 


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو