روستای ابر مهمان کاروان سازمان مردم نهاد آوای اسفند شد

روستای ابر از توابع بخش بسطام شهرستان شاهرود پذیرای کاروان دندانپزشکی،پزشکی و پیراپزشکی آوای اسفند بود. کاروانی که با هدف خدمت به مردم روستاهای شهرستان شاهرود چند صباحی است طرح اعزام تیم های پزشکی و پیراپزشکی را دنبال می کند.

آوای اسفند سازمان مردم نهادی است که با وجود تازه تاسیس شدنش اما توانسته جایگاه خود را با اقداماتی که صورت داده بین مردم به دست آورد این بار اما مردم روستای ابر میزبان کاروان سازمان مردم نهاد آوای اسفند بود.

روز جمعه بهاری پیچ و خم های جاده ابر و هوای مطبوعش به کاروانی سلام می کند که یک بغل امید و مهربانی را برای مردم روستای ابر به ارمغان آورده است وقتی ماشین ها از راه می رسند چند نفری دورشان جمع می شوند هماهنگی های لازم صورت گرفته و کم کم پزشکان و پیراپزشکان در قالب تیم پزشکی می رسند.

مردم کنجکاو هستند که مهمانان چه می خواهند. روستا چون همیشه زیبا است هوای پاک ابر مشام را می نوازد نور خورشید تلالوء زیبایی دارد اینجا مهد زیبایی ها است.

وقتی کامیونت حامل یونیت دندانپزشکی می رسد نوبت نصب بنرها است کم کم مردم خبردار شده اند که امروز در ابر اتفاقی دارد می افتد تیم پزشکی ۳ نفره آوای اسفند کارشان را خیلی زود آغاز می کنند مردم دور کامیونت جمع می شوند.

امروز نوبت کودکان و مردان و زنان ابری است که به صورت رایگان و تنها با هدف خدمترسانی به آنان مورد معاینه و ویزیت پزشکی قرار گیرند. چشمانشان برق می زند حال دیگر کمتر کسی است که این روستا از ماجرا بی خبر باشد.

همه به هم خبر داده اند کم کم جمعیتی گرد هم آمده اند کودکان شش تا 12 سال صفی در مقابل دندانپزشکی سیار درست کرده اند قرار است تیم پزشکی به خانه ها رفته و سالمندان را معاینه کند.

تیم سه نفره پیراپزشکی و مامایی نیز آماده می شوند. کاور های آوای اسفند یکی یکی بر تن مهربان شان می نشیند کم کم کار آغاز می شود.

کودکان برای معاینه دندان هایشان وارد می شوند مادرها خوشحال هستند یکی شان می گوید: خدا خیرتان بدهد اگر می خواستیم همین کار را در شهر کنیم هزینه زیادی داشت ما توانش را نداشتیم امروز که شما را دیدیم بسیار خوشحال شدیم. انگار از خداوند چنین چیزی را می خواستیم.

تیم سه نفره دندانپزشکی آوای اسفند آماده اند. هفت عضو این سازمان مردم نهاد هم وظیفه پشتیبانی، تدارکات و حمل و نقل و هماهنگی ها را بر عهده دارند.

وارد منزل هر پیرمرد و پیرزن که می شوی انگار دنیا را به آنها داده ای آنان که فشار دارند مورد معاینه مجدد قرار می گیرند آنانی که سابقه پزشکی دارند دارو هایشان دوباره بررسی می شود اینجا معاینه آب مروارید چشم، فشار خون، مشکلات قلبی و عروقی و پرستات و ... صورت می گیرد.

پیرزن ها نیز از قاعده مستثنی نیستند فشار سنج ها بر دستانشان بسته شده و مدام زیر لب خدا خیرتان بدهد می گویند و چه زیبا است قدردانی شان از کسانی که از تعطیلات کنار خانواده هایشان گذشته اند تا امروز به مردم ابر خدمت کنند. آن هم بی دریغ و بی منت.

دکتر رضا آرین از تیم پزشکی آوای اسفند درباره معاینه افراد می گوید: در زمینه دندانپزشکی شاهد خدمترسانی به ۸۰ نفر در طول یک روز بودیم که عمداً کودکان ۶ تا ۱۲ سال بودند همچنین به این کودکان نحوه نگهداری از دندان و بهداشت دهان نیز آموخته شد تا شاهد کاهش مشکلات حوزه بهداشت دهان و دندان باشیم.

ابر البته افراد مبتلا به معلولیت هم کم ندارد امروز 30 نفرشان از پیرمرد کهن سال تا مرد و زن میان سال مورد معاینه قرار می گیرند اما ویزیت در منزل ویژه سالمندان و افراد مبتلا به معلولیت های حرکتی چیزی نیست که تا کنون در ابر دیده شده باشد.

رضا آرین همچنین می گوید: در زمینه پیراپزشکی و کلاس های مامایی ویژه بانوان روستای ابر نیز به حدود ۵۰ نفر خدمات آموزشی ارائه شد تا بتوانیم در راستای ارتقای دانسته ها و آگاهی های زنان روستای ابر اقدامات موثری را صورت دهیم.

تیغ آفتاب که به میانه آسمان می آید تقریباً نیمی از کار انجام شده و همچنان دندانپزشکی شلوغ ترین بخش است. مردم دسته دسته می آیند و برخی دیگر در خانه هایشان مورد معاینه قرار می گیرند.

می توان رضایت را در چهره هایشان دید این مردم چه نازنین مردمی هستند که قدردانی را به خوبی می دانند یکی از آن ها به خبرنگار پارسیای قومس می گوید: تا کنون شاهد این موضوعات در ابر نبودیم خداراشکر که هنوز هستند کسانی که به فکر ما محروم ها باشند.

آشوری می گوید: متاسفانه برخی از خانواده های ابری با وجود دارا بودن بیمار در خانه هایشان توان هزینه های درمانی را ندارند از سوی دیگر مردم قشر ضعیف تر در بسیاری موارد تا درد امانشان را نبریده و یا بیماری به سراغشان نیامده به پزشک مراجعه نمی کنند چرا که توانش را ندارند اما خوشبختانه این نوع حرکات سبب می شود تا در زمینه معاینه پزشکی دغدغه مردم رفع شود باید از دست اندرکاران تقدیر کرد.

همسر حاج علی اکبر هم معقتد است: خدمت به مردم والاترین اجر ها را دارد او که با معاینه و محاسبه فشار خونش معلوم شده کمی از بیماری فشار رنج می برد، می گوید: انتظارش را نداشتیم که پزشکی درب خانه مان را بزند و برای معاینه وارد شود این کار بسیار ارزشمند بود خداوند بانی آن را خیر دهد.

خیلی هایشان اصلا نمی دانند این تیم پزشکی امروز از طرف کدام نهاد اینجا است اما آنقدر زیبا با چشمانشان قدردانی می کنند که خستگی یکروز کار جهادی از بدن تیم 20 نفری اعزامی آوای اسفند خارج می شود. کم کم آفتاب به سمت کوه و جنگل ابر تیغ کشیده و باید بارها را بست و به شاهرود بازگشت.

ابر با همه زیبایی هایش امروز شاهد یک زیبایی دیگر هم بود زیبایی خدمت به همنوعان نیازمند و محروم جامعه نیازمندانی که شاید توان یک بار ویزیت یک دندان پزشک در شهر شاهرود را هم نداشته باشند و چه زیبا و بی دریغ امروز مورد عنایت تیم پزشکی قرار گرفتند که هیچ چیز جز لبخند نونهالان و نو جوانان ابری، برایشان با ارزش تر نیست.

باید بازگشت تا بار دیگر مهیای سفری دیگر شد این بار اما روستای دهملا منتظر تیم پزشکی و پیراپزشکی آوای اسفند است...


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic