املاک البرز شرقی ،شهرداری شاهرود و حقیقتی که وارونه جلوه داده شد.

در دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر شاهرود به ریاست رمضانعلی باقری و شهرداری مهندس میرفانی یک تصمیم مهم و سرنوشت ساز که می توانست یکی از بستر های مهم توسعه و ایجاد زیر ساختی پایدار را در سطح شهر شاهرود ایفا کند گرفته شد.

بنا بر اعلام سازمان خصوصی سازی مبنی بر واگذاری املاک و اراضی البرز شرقی واقع در شهر شاهرود با مساعدت و همکاری مسئولان ارشد وقت مانند نماینده مردم در مجلس و امام جمعه وقت شاهرود تصمیم مهمی مبنی بر ورود شهرداری شاهرود در مزایده این املاک گرفته می شود.

مزایده برگزار شده و با قاطعیت در مهر ماه سال 1394 ، معاونت وزارت اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان خصوصی سازی، شهرداری شاهرود را برنده مزایده با رقمی حدود 78 میلیارد تومان اعلام کرده و پس از عقد قرارداد و پیش پرداخت انجام شده توسط شهرداری شاهرود برگ واگذاری این املاک در اختیار شهرداری قرار می گیرد.

مشخصات ملک موسوم به املاک البرز شرقی شامل 42 هکتار عرصه (زمین) و 15000 متر مربع اعیانی (بنا) شامل ساختمان های اداری – درمانگاه – ورزشگاه – استخر – سالن آمفی تئاتر – 120 واحد مسکونی – فروشگاه – سالن های انبار – 17 هکتار فضای سبز با درختانی 35-40 ساله و 420 هزار متر مربع محوطه سازی، خیابان کشی و جدول گذاری می باشد.

با یک جمع و تفریق ساده هر مترمربع این ملک شامل عرصه و اعیان متری 184 هزار تومان قیمت گذاری می شود!!!

اگر کسی حتی کوچک ترین اطلاعاتی را در مورد ملک مزبور نداشت براحتی می توانست برای هر مترمربع ملک فوق رقمی بین یک میلیون تا یک میلیون و پانصدهزار تومان قیمت گذاری کند.

شورای چهارم و شهرداری شاهرود که بیشترین انتقادات را حداقل این نشریه بصورت مستمر از آن انجام داده بود و سلسله یادداشتها و مقالات آن موجود است کاری کرده بود کارستان.

 33 میلیارد تومان از رقم 78 میلیارد این ملک به سازمان خصوصی سازی پرداخت شده و در ادامه این سازمان مجوزهای لازم را برای تصدی اعمال مالکانه به شهرداری شاهرود داده بود.

طبق قرارداد هم قرار بود تا باقیمانده پول ملک فوق در یک بازه ی زمانی به سازمان خصوصی سازی پرداخت گردد.

شورای چهارم و شهردار آن وارد ریسک بزرگی شده بودند. عملا تمام پس اندازها و دارایی های خود را برای وفا به تعهد خود بکار بسته بودند و قصد داشتند تا ارزش افزوده ای چندین برابری را برای شهرداری رقم بزنند.

همه چیز بطور رویایی برای شورای چهارم در حال رقم خوردن بود و اگر معادلات آنها درست از کار در می آمد قطعا یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های شاهرود که می توانست بسیاری از مشکلات منطقه را حل کند به وقوع می پیوست.

دریغ و افسوس که این معادلات به خاطر عدم صداقت شورای چهارم، عدم ارائه گزارش به مردم، زاویه گرفتن با مطبوعات و ارباب جراید و از همه مهمتر ایجاد لابی های خاص برای انتخاب شهردار و ورود عضو علی البدل به داخل شورا تحت شعاع قرار گرفته و عمر شورای چهارم به سر آمده و با توجه به عوامل فوق و عوامل دیگری که در این سطور نمی گنجد از رای اعتماد مجدد مردم بازمانده و میراث بزرگ آنها که البته با بدهکاری به بانک ها و پیمانکاران همراه بود به شورای پنجم که شاکله ی اصلی آن تحت تاثیر افراد جدید الورود بود منتقل شد.

در ابتدای شروع دوره پنجم شورا دو مشکل اساسی گریبانگیر این شورا بود. یکی انتخاب شهردار و دیگری تامین منابع مالی جهت پرداخت به تعهد املاک البرز شرقی.

بعد از بروی کار آمدن شورای پنجم و درست اندکی بعد از آن شاهد انتصابی از جنس نزدیکان نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در مجموعه البرز شرقی بودیم.

در اثنای همین کش و قوس بود که انتقال املاک البرز شرقی و تحویل آن به شهرداری سبب ایجاد نگرانی هایی در مورد کارکنان و کارگران این مجموعه شد.

کارگران و پرسنل البرز شرقی که سالیان متمادی در این مکان حضور داشتند به همین راحتی قصد خالی کردن ملکی که به دیگری واگذار شده بود را نداشتند و از طرق مختلف از جمله تجمعات اعتراضی سعی در ابقا خود در این مکان داشتند.

اما مساله چیز دیگری بود و انتقال باید طبق نص صریح قانون انجام می گرفت.

انتقالی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد که هیچ موقع صورت نگرفت و هیچ گزارشی هم در مورد آن داده نشد.

از یک طرف شهرداری با برنده شدن در مزایده ای و پرداخت 33 میلیارد تومان و دریافت اسناد مربوط به واگذاری این ملک بصورت قانونی مالک جدید آن شناخته می شد ، از طرف دیگر کارکنان البرز شرقی و رئیس جدید آن که از قضا قرابت فامیلی هم با نماینده مجلس داشت و صدها مناسبت دیگر مانند پیمانکاری های این شرکت و افراد وابسته که ذکر آن در این مجال نمی گنجد و از همه مهمتر نقش بی بدیل شورا برای خروج از بن بست تامین منابع مالی مورد نیاز برای وفای به تعهدات شورا و شهردار قبلی بودکه دست به دست هم داد تا بزرگان شهر در قانونی نانوشته بیش از نیمی از این املاک را به شرکتی خصوصی با محوریت ذوب آهن اصفهان واگذار کنند.

ریاست قبلی شورا در اولین روزهای حضورش در شورای شهر و طی مصاحبه هایی اعلام کرده بود که در کمتر از دو ماه باید مبلغ باقیمانده ملک مورد وصف و همچنین سر رسیدهای بانکی را پرداخت نماید و حتی در یک گام بیشتر اذعان میکرد که در هر ساعت باید سودی معادل 2 میلیون تومان برای هر ساعت را برای وفای به تعهد شورای قبلی تامین کند.

شرکتی را در ذوب آهن اصفهان پیدا کردند تا این قضیه را حل کنند .اما چگونه؟

شرکت خصوصی وابسته به ذوب آهن اصفهان با میانجیگری نماینده شهرستان ها در مجلس شورای اسلامی توافق کردند که بیش از نیمی از ملک 42 هکتاری املاک البرز شرقی را شامل ساختمان های اداری-درمانگاه-ورزشگاه-120 واحد مسکونی-فروشگاه و سالن آمفی تئاتر که اینک در مالکیت شهرداری قرار گرفته بود به این شرکت خصوصی واگذاری کرده و در عوض بدهی های شهرداری به سازمان خصوصی سازی پرداخت شود.

در ازای انجام این کار به قول معروف با یک تیر 3 نشان زده میشد.

1-     بدهی شهرداری پرداخت می شد و در عوض نیمی از املاک خود را از ست می داد.

2-     رئیس جدید البرز شرقی جا پای خود را محکم کرده و بدینوسیله با بهانه ایی قانونی بنام شرکت خصوصی تبدیل به جولان پیمانکاران آن و همچنین انتصابهایی از جنس نورچشمی ها و ژن های برتر می گردید.

3-     اعضای شورا در قربانگاه انتخاب و قضاوت مرذم قرار نمی گرفته و با درس گرفتن از سرنوشت محتوم شورای قبلی تبدیل به چهره هایی محبوب با توجه به عملکرد شهردار فعلی می شدند.

فارغ از نقش بی بدیل نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در این فعل و انفعالات و بدست آوردن جایگاهی در بین کارمندان و کارگران البرز شرقی و خانواده های آنها و استفاده تبلیغاتی از این دستاورد در همایشی مانند که با عنوان دومین گزارش به موکلان خود شاهد بودیم چندین نکته بشرح ذیل در این تغییرات بی پاسخ مانده است:

1-     بیش از نیمی از املاک البرز شرقی را با کدام نظریه کارشناسی در اختیار این شرکت خصوصی با محوریت ذوب آهن اصفهان قرار دادند؟

2-     بر اساس کدام توافق تقریبا اکثر ساختمان های اداری را به این شرکت واگذار کرده و خود مالک بقیه ملکی شدند که دقیقا در حال حاضر هیچ کاربردی برای آنها ندارد؟

3-     مهمتر از همه که میطلبد تا دقت نظر سازمان های نظارت و بازرسی را در پی داشته باشد بر اساس کدام مزایده این املاک به این شرکت خصوصی در اصفهان واگذار شده است؟

بیش از نیمی از املاک شهرداری که متعلق به مردم است در نهایت سکوت خبری از دست او خارج شد و در نهایت غیرمسولانه حتی شاهدیم که کوچکترین گزارشی به مردم داده نمی شود.

با یک ضرب و تقسیم ساده به اوج فاجعه پی خواهیم برد:

اگر فقط قیمت زمین املاک بازگردانده شده به ذوب آهن را در پس این توافق در نظر بگیریم و قیمت بناها را در نظر نگیریم که البته خود رقم قابل توجهی است و حدود 20 هکتار را در رقم تقریبی هر متر مربع یک میلیون و پانصد هزار تومان ضرب کنیم به رقم نجومی 300 میلیارد تومان خواهیم رسید که در پس این توافق از جیب شهرداری و نهایتا مردم خارج شد و برای خوشایند برخی چوب حراج به آن زده شد و واسفا که نه تنها این مورد به مردم گفته نمیشود بلکه حقیقت را وارونه جلوه داده و عاملان این توافق سعی دارند که خود را منجی بلامنازع این رویداد معرفی کنند.

در انتها فقط یک سوال و یک ابهام باقی ماند:

چه کسی ایفاگر این نقل و انتقال و زدن چوب حراج به دارائی های این مردم نجیب است؟

اگر شهرداری شاهرود با دخالت مستقیم نماینده محترم شهرستانهای شاهرود و میامی بیش از نیمی از مرغوبترین املاک عرصه و اعیان را به باد داده است چرا حقیقت وارونه جلوه داده شده و افرادی سعی دارند تا به گونه ای دیگر حقیقت را وارونه جلوه داده و خود را قهرمان معرفی کنند؟

مگر در این شهر کارشناس و تحلیل گر وجود ندارد که اینگونه حقیقت به مسلخ میرود و نهایتا مسائل برعکس جلوه داده میشود؟

یک پیشنهاد:

مردم و مسئولین به سراغ شهردار قبلی و اعضای شورای سابق شهر بروند و نظرات آنها را جویا شوند.بی شک حقیقت را در گفتار آنها و اشراف این عزیزان به مسائل مربوط به این نقل و انتقال خواهند دانست.

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات