رضا آرین

چهل سال پیش و در چنین روزهایى با قیام مردم، ٢٥٠٠ سال تاریخ پادشاهى در ایران به پایان رسید و با رفراندوم ١٢ فروردین ١٣٥٨ نظام جمهورى اسلامى در ایران برقرار گردید.

در این چهل سال، كشور فراز و فرودهاى فراوانى را به خود دیده و نظام موفق شده است از این گردنه ها عبور نموده و خود را قدرتمند نماید.

در حالیكه قاعدتا باید مردم شادمانه مشغول جشن هاى چهل سالگى نظام باشند متاسفانه شاهدیم كه مسائل معیشتى تمام فكر و ذهن مردم را مشغول ساخته و تبدیل به اصلى ترین دغدغه انها شده است.

 در این نوشتار قصد داریم به ریشه یابى این مشكلات معیشتى بپردازیم چرا كه تا علت اصلى را نیابیم نمى توانیم مشكل را درمان نماییم و هر اقدامى كه انجام دهیم بى اثر بوده و حتى می تواند مشكلات را تشدید نماید.

برخى عامل اصلى مشكلات اقتصادى را امریكا و اسرائیل مى دانند. البته قابل انكار نیست كه تحریم هاى امریكا و توطئه هاى اسرائیل باعث بروز مشكلاتى در كشور مى شود اما از نظر نگارنده ریشه اصلى مشكلات در داخل است و فشارهاى امریكا بر بستر این دسته از بى تدبیرى ها و ناكارامدى هاست كه كارگر مى افتد.

اگر ما منافع ملى را بر شعارها و  نگاه ایدئولوژیك مقدم بدانیم مى توانیم از زهر فشار هاى امریكا بكاهیم.  برخى تصور مى كنند نحوه مواجهه با امریكا تنها دو حالت دارد: تسلیم یا نبرد

اما این معادله حالت سومى هم دارد كه رقابت نام دارد. چین با امریكا هم رابطه تجارى دارد و هم سفارت خانه در خاك یكدیگر. اما تسلیم امریكا هم نشده بلكه با ان رقابت مى كند.

اگر خود را از قدرت هاى جهانى میدانیم، مانند سایر قدرت ها با امریكا روبرو شویم و رقابت كنیم ولى اگر حس می كنیم تنها فریب مى خوردیم و باید از امریكا اجتناب كنیم و جز جنگ یا تسلیم، گزینه دیگرى نداریم، دیگر نمى توانیم سخن از قدرتمند بودن كنیم.

ترجیح منافع ملى به شعار و نگاه ایدئولوژیك مى تواند هزینه هاى بین المللى كشور را كاهش داده و شرایط زندگى مردم را بهبود بخشد هرچند همچنان معتقدم ریشه اصلى مشكلات اقتصادى در داخل كشور میباشد.

یكى از دلایلى كه براى مشكلات شدید اقتصادى مطرح مى شود، بى كفایتى دولت تدبیر و امید، شخص رئیس جمهور و وزراست. در اینكه عملكرد دولت حسن روحانى جاى نقد فراوانى دارد و وعده هاى فراوانى عمل نشده است بحثى نیست منتها نمى تواند علت اصلى مشكلات اقتصادى عمیق مردم باشد.

اگر از دهه اول انقلاب كه كشور درگیر جنك تحمیلى بود صرفنظر كنیم، در طول سى سال گذشته مردم همواره از مشكلات اقتصادى رنج برده اند، چه دولت اصلاح طلب روى كار بوده و چه اصولگرا.

فقط شدت و ضعف مشكلات بوده است كه تفاوت داشته منتها همواره مردم احساس كرده اند كه دریغ از پارسال! به جرات مى توان گفت كه در سى سال گذشته، سالى نبوده است كه مردم آرزو نكرده باشند ایكاش شرایط سال گذشته را داشتند.

طى سى سال گذشته جامعه  همواره از عدم امنیت شغلى ، روانى و فضای كسب و كار رنج برده است. با این ترتیب، نمى توان گفت علت مشكلات اقتصادى مردم، صرفا دولت روحانى است چرا كه مشاهده كردیم مشكلات ریشه هایى عمیق تر و قدیمى تر از یك دولت یا جناح سیاسى خاص دارند.

اما براستى علت اساسى مشكلات مردم چیست؟

یكى از ریشه هاى اصلى مشكلات مردم، عدم حاكمیت قانون و ترجیح مصلحت اندیشى فراقانونى به اجراى قانون است. مردم به خوبى و البته به تلخى لمس مى كنند كه قانون فقط براى مردم عادى است و نورچشمى ها شامل مصلحت اندیشى ها مى شوند.

حتى زمانیكه گیر مى افتند هم برخورد قوه قضائیه تفاوت دارد كه اخرین نمونه ان مدیر عامل موسسه مالى ثامن الحجج است. در حالیكه یك خبرنگار بابت نوشتن یك مطلب در فضاى مجازى حكم ده سال حبس مى گیرد این مدیر عامل با تخلفات صدها میلیاردى و به خاك سیاه نشاندن هزاران خانواده تنها به بیست سال زندان محكوم مى شود.

از دیگر علل اصلى بحران اقتصادى، عدم شایسته سالاریست. از یك استخدام ساده گرفته تا ادامه تحصیل در انحصار سهمیه ها و سفارشات است. اگر جایى ازمون استخدامى براى یك نفر برگزار شود افراد عادى می دانند شانسى ندارند چون مختص سهمیه ها خواهد بود و اگر دو نفر بخواهند یكى سهمیه و یكى با سفارش پر مى شود. اینگونه است كه جوانان ما اعتماد و انگیزه خود را از دست مى دهند و كشور از امكان استفاده از شایسته ترین ها محروم مى شود.

اگر می خواهیم مشكلات اقتصادى مردم ریشه اى حل شود باید بجاى هرگونه مصلحت اندیشى فراقانونى، صرفا قانون و انهم بصورت یكسان براى همه اجرا شود و از طرف دیگر تنها ملاك اشتغال و تحصیل، توان علمى و عملى جوانان باشد، هركه سواد بیشترى دارد یا بهتر فنى را بلد است انتخاب شود.

 

با خودمان و مردم صادق باشیم  جز اینها راهى براى حل اساسى مشكلات مردم نداریم.

 


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 117، خرداد ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مجلس یازدهم..........یکشنبه 1 تیر 1399

کمبود اصلی در شاهرود ..........یکشنبه 1 تیر 1399

عدم داشتن استراتژی مشخص از سوی خانی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتراضات آمریکا و افکار عمومی بین المللی..........یکشنبه 1 تیر 1399

اعتلای دفتر نماینده شاهرود و میامی در مجلس..........یکشنبه 1 تیر 1399

تبریک به فرماندار شاهرود و چند سوال از استاندار سمنان..........یکشنبه 1 تیر 1399

وقتش است که بگوییم کافی است دیگر تخریب شاهوار بس است...........یکشنبه 1 تیر 1399

مشکل شورای شهرشاهرود احمدی نیست ..........یکشنبه 1 تیر 1399

رویکرد، هدف، برنامه ریزی/واکاوی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر چمن در مورد کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مرثیه ای برای روزگار بی شاهواری ..........یکشنبه 1 تیر 1399

بررسی احتمالات یک حکم قضایی در شهرداری شاهرود/سخنی کوتاه با مهندس حاج محمدعلی..........یکشنبه 1 تیر 1399

روایت آهویی دارم خوشگله و بلدیه شاهرود!..........یکشنبه 1 تیر 1399

کلاف سر در گم شهرداری شاهرود..........یکشنبه 1 تیر 1399

آقای بیطرف ،شما که با تجربه بودید چرا؟!..........یکشنبه 1 تیر 1399

پویش «شاهرود علیه کرونا» اجرا شد/ توزیع ۷۰۰ گان پزشکی..........یکشنبه 1 تیر 1399

پارسیای قومس شماره 116، فروردین ماه 1399 منتشر شد..........یکشنبه 1 تیر 1399

مسئولان مبری از انتقاد ..........یکشنبه 1 تیر 1399

حقایقی درباره تعهد نداده!..........یکشنبه 1 تیر 1399

چرا حسینی کرسی نمایندگی مجلس را واگذار کرد؟ ..........یکشنبه 1 تیر 1399

درسی از کرونا..........یکشنبه 1 تیر 1399

مصائب مدیر جوان ! ..........یکشنبه 1 تیر 1399

شورای شهر مثل نان شب(طنز)..........یکشنبه 1 تیر 1399

گزارش تصویری چهل و یکمین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

گزارش تصویری چهل و دومین برنامه سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 26 خرداد 1399

شفافیت و صداقتی از جنس دکتر چمن..........دوشنبه 26 خرداد 1399

معنای کار جهادی این است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

ویژگی های مدیران ناکارآمد ..........دوشنبه 26 خرداد 1399

مبادا عادت کنیم !..........دوشنبه 26 خرداد 1399

هرچه می کشیم از فقر مطالبه گری است..........دوشنبه 26 خرداد 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات