رضا آرین

چهل سال پیش و در چنین روزهایى با قیام مردم، ٢٥٠٠ سال تاریخ پادشاهى در ایران به پایان رسید و با رفراندوم ١٢ فروردین ١٣٥٨ نظام جمهورى اسلامى در ایران برقرار گردید.

در این چهل سال، كشور فراز و فرودهاى فراوانى را به خود دیده و نظام موفق شده است از این گردنه ها عبور نموده و خود را قدرتمند نماید.

در حالیكه قاعدتا باید مردم شادمانه مشغول جشن هاى چهل سالگى نظام باشند متاسفانه شاهدیم كه مسائل معیشتى تمام فكر و ذهن مردم را مشغول ساخته و تبدیل به اصلى ترین دغدغه انها شده است.

 در این نوشتار قصد داریم به ریشه یابى این مشكلات معیشتى بپردازیم چرا كه تا علت اصلى را نیابیم نمى توانیم مشكل را درمان نماییم و هر اقدامى كه انجام دهیم بى اثر بوده و حتى می تواند مشكلات را تشدید نماید.

برخى عامل اصلى مشكلات اقتصادى را امریكا و اسرائیل مى دانند. البته قابل انكار نیست كه تحریم هاى امریكا و توطئه هاى اسرائیل باعث بروز مشكلاتى در كشور مى شود اما از نظر نگارنده ریشه اصلى مشكلات در داخل است و فشارهاى امریكا بر بستر این دسته از بى تدبیرى ها و ناكارامدى هاست كه كارگر مى افتد.

اگر ما منافع ملى را بر شعارها و  نگاه ایدئولوژیك مقدم بدانیم مى توانیم از زهر فشار هاى امریكا بكاهیم.  برخى تصور مى كنند نحوه مواجهه با امریكا تنها دو حالت دارد: تسلیم یا نبرد

اما این معادله حالت سومى هم دارد كه رقابت نام دارد. چین با امریكا هم رابطه تجارى دارد و هم سفارت خانه در خاك یكدیگر. اما تسلیم امریكا هم نشده بلكه با ان رقابت مى كند.

اگر خود را از قدرت هاى جهانى میدانیم، مانند سایر قدرت ها با امریكا روبرو شویم و رقابت كنیم ولى اگر حس می كنیم تنها فریب مى خوردیم و باید از امریكا اجتناب كنیم و جز جنگ یا تسلیم، گزینه دیگرى نداریم، دیگر نمى توانیم سخن از قدرتمند بودن كنیم.

ترجیح منافع ملى به شعار و نگاه ایدئولوژیك مى تواند هزینه هاى بین المللى كشور را كاهش داده و شرایط زندگى مردم را بهبود بخشد هرچند همچنان معتقدم ریشه اصلى مشكلات اقتصادى در داخل كشور میباشد.

یكى از دلایلى كه براى مشكلات شدید اقتصادى مطرح مى شود، بى كفایتى دولت تدبیر و امید، شخص رئیس جمهور و وزراست. در اینكه عملكرد دولت حسن روحانى جاى نقد فراوانى دارد و وعده هاى فراوانى عمل نشده است بحثى نیست منتها نمى تواند علت اصلى مشكلات اقتصادى عمیق مردم باشد.

اگر از دهه اول انقلاب كه كشور درگیر جنك تحمیلى بود صرفنظر كنیم، در طول سى سال گذشته مردم همواره از مشكلات اقتصادى رنج برده اند، چه دولت اصلاح طلب روى كار بوده و چه اصولگرا.

فقط شدت و ضعف مشكلات بوده است كه تفاوت داشته منتها همواره مردم احساس كرده اند كه دریغ از پارسال! به جرات مى توان گفت كه در سى سال گذشته، سالى نبوده است كه مردم آرزو نكرده باشند ایكاش شرایط سال گذشته را داشتند.

طى سى سال گذشته جامعه  همواره از عدم امنیت شغلى ، روانى و فضای كسب و كار رنج برده است. با این ترتیب، نمى توان گفت علت مشكلات اقتصادى مردم، صرفا دولت روحانى است چرا كه مشاهده كردیم مشكلات ریشه هایى عمیق تر و قدیمى تر از یك دولت یا جناح سیاسى خاص دارند.

اما براستى علت اساسى مشكلات مردم چیست؟

یكى از ریشه هاى اصلى مشكلات مردم، عدم حاكمیت قانون و ترجیح مصلحت اندیشى فراقانونى به اجراى قانون است. مردم به خوبى و البته به تلخى لمس مى كنند كه قانون فقط براى مردم عادى است و نورچشمى ها شامل مصلحت اندیشى ها مى شوند.

حتى زمانیكه گیر مى افتند هم برخورد قوه قضائیه تفاوت دارد كه اخرین نمونه ان مدیر عامل موسسه مالى ثامن الحجج است. در حالیكه یك خبرنگار بابت نوشتن یك مطلب در فضاى مجازى حكم ده سال حبس مى گیرد این مدیر عامل با تخلفات صدها میلیاردى و به خاك سیاه نشاندن هزاران خانواده تنها به بیست سال زندان محكوم مى شود.

از دیگر علل اصلى بحران اقتصادى، عدم شایسته سالاریست. از یك استخدام ساده گرفته تا ادامه تحصیل در انحصار سهمیه ها و سفارشات است. اگر جایى ازمون استخدامى براى یك نفر برگزار شود افراد عادى می دانند شانسى ندارند چون مختص سهمیه ها خواهد بود و اگر دو نفر بخواهند یكى سهمیه و یكى با سفارش پر مى شود. اینگونه است كه جوانان ما اعتماد و انگیزه خود را از دست مى دهند و كشور از امكان استفاده از شایسته ترین ها محروم مى شود.

اگر می خواهیم مشكلات اقتصادى مردم ریشه اى حل شود باید بجاى هرگونه مصلحت اندیشى فراقانونى، صرفا قانون و انهم بصورت یكسان براى همه اجرا شود و از طرف دیگر تنها ملاك اشتغال و تحصیل، توان علمى و عملى جوانان باشد، هركه سواد بیشترى دارد یا بهتر فنى را بلد است انتخاب شود.

 

با خودمان و مردم صادق باشیم  جز اینها راهى براى حل اساسى مشكلات مردم نداریم.

 


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 112، دی ماه 1398 منتشر شد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تحلیلی پیرامون نامزد های شاخص انتخابات شاهرود و میامی ..........چهارشنبه 4 دی 1398

خاطرات روزانه و تشکر بابت پیگیریهای مستمر نماینده معزز!! ..........چهارشنبه 4 دی 1398

معرفی طرحها و برنامه های یک نماینده ایده آل برای شاهرود ومیامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

مردم شاهرود و میامی چه نماینده ای می خواهند؟..........چهارشنبه 4 دی 1398

آزمون دشوار شورای نگهبان در شاهرود و میامی..........چهارشنبه 4 دی 1398

وزیر بهداشت و طرحی که در میامی افتتاح نشد!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

معاونت استاندار بالاخره به شا‌هرود رسید..........چهارشنبه 4 دی 1398

آبستراکسیون نفتی و آبستراکسیون شورای شهر شاهرود ،مساله اینست!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک مجمع و سه نکته اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

دیوار حاشا بلند است..........چهارشنبه 4 دی 1398

قطع درختان یا هرس سنگین!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شاهرود و شکل جدید پیاده‌روها..........چهارشنبه 4 دی 1398

کمربندی جدید و قطع یک درخت..........چهارشنبه 4 دی 1398

روایت کسانی که از سطل زباله نان درمی‌آورند..........چهارشنبه 4 دی 1398

چنارها در شاهرود بیمار هستند..........چهارشنبه 4 دی 1398

جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود و ممانعت از حضور خبرنگاران بدون اطلاع قبلی!!!..........چهارشنبه 4 دی 1398

شفافیت یک اصل اساسی..........چهارشنبه 4 دی 1398

یک نقد یک پرسش از اصولگرایان شاهرودی..........چهارشنبه 4 دی 1398

آب شاهرود بوی گل می دهد..........چهارشنبه 4 دی 1398

تجلیل از خانواده دانشجوی ایثارگر شاهرودی ،مرحومه عارفه عرب احمدی..........چهارشنبه 4 دی 1398

رسیدگی به شهرک‌های حومه شهر..........چهارشنبه 4 دی 1398

ورزش‌کاران و ضرورت حمایت مسئولان..........چهارشنبه 4 دی 1398

بلندگوهای مزاحم ..........چهارشنبه 4 دی 1398

چالشی به نام کاروان‌سراهای تاریخی..........چهارشنبه 4 دی 1398

کاسب انتخاباتی اینروزهای شاهرود را بهتر بشناسید ..........چهارشنبه 4 دی 1398

پارسیای قومس شماره 111 آذر ماه 1398 منتشر شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

ماراتن انتخابات مجلس شاهرود ومیامی پس از پایان ثبت نامها با حضور افراد شاخص زیر آغاز شد..........دوشنبه 18 آذر 1398

بیانیه مهم سازمان مردم نهاد آوای اسفند..........دوشنبه 18 آذر 1398

فیلی که موش زایید/ دکتری که با فوق لیسانس ثبت نام کرد..........دوشنبه 18 آذر 1398

همه پستها

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو