نگاهی اجمالی به استانداران دولت تدبیر و امید در استان سمنان

حدود 5 سال و نیم از استقرار دولتهای یازدهم و دوازدهم می گذرد. از سال 1392 و همزمان با شروع عمر دولت یازدهم تاکنون 4 استاندار، کلیددار مدیریت استان بوده اند و اینک با اجرایی شدن قانون منع بکارگیری بازنشستگان، استان سمنان در آستانه ورود پنجمین استاندار به این استان است.

اگر بخواهیم تاکنون در مورد 4 استاندار دیگر استان صحبت کنیم و از ورود پنجمین استاندار فاکتور بگیریم، تقریبا عمر هر استاندار بطور متوسط حدود یک و نیم سال می باشد که در نوع خود آماری جالب توجه است.

جالب توجه از این قسم که عملا هیچ استانداری نتوانسته برنامه های میان مدت و بلند مدت خود را عملیاتی کرده و بیشتر شاهد وجود ایستگاه مدیریتی برای هر یک از این عزیزان و به عبارت ساده تر آزمون و خطای بسیار بوده ایم.

استاندارانی که با کلی برنامه و حمایتهای آشکار و پنهان شخصیتها، گروه های سیاسی و عناصر تاثیر گذار پا به عرصه مدیریت عالی استان سمنان گذاشتند خیلی زود از این عرصه کنار گذاشته شده و شاید بتوان به جرات گفت که استان سمنان در این مورد رکورد دار محسوب می شود. آنهم استانی که زادگاه رئیس جمهور بوده و بالطبع حساسیت های خاص خود را از این نظر و همچنین جغرافیای سیاسی و فرهنگی منحصر به فرد خودش را دارد.

در این سطور قصد نداریم به علل ناکامی این عزل و نصب های متعدد بپردازیم، بلکه هدف ارایه ای تاریخی مکتوب و مستند از این جابجایی هاست.

اولین استاندار دولت تدبیر و امید جناب دکتر رهی بود که به مدت تقریبی 8 ماه در این دولت، مدیریت عالی استان را بر عهده داشت. دکتر رهی اگرچه منصوب این دولت نبود ولی به هر جهت حدود 8 ماه در ابتدای دولت یازدهم مدیریت استانداری سمنان را بر عهده داشت و تعویض او و جایگزین فردی که موازی با سیاست های دولت منتخب باشد حق طبیعی دولت در این استان  بود و از این جهت نمی توان نسبت به این تغییر دیدگاه انتقادی داشت.

دومین استاندار استان سمنان در دولت یازدهم، فردی به نام مهندس زند وکیلی بود که در سابقه وی شهردار بودن کلانشهرهای  شیراز و مشهد وجود داشت و با اینکه سابقه ای اصولگرایی داشت ولی عملا جزء نیرو های تکنوکرات محسوب می شد و با حمایت جمعی از نمایندگان وقت، توانست گوی سبقت را از دیگر چهره های سرشناس آن مقطع برباید.

این اختلاف دیدگاه ها در استان در مورد فعالیت ایشان خیلی زود ظاهر شده و بعد از انتخابات سال 94 مجلس و عملا با تغییر 3 نماینده از 4 نماینده استان دیگر مقبولیت لازم را برای ادامه کار ایشان مهیا نکرد و بعد از کلی کش و قوس بالاخره بعد از 21 ماه حضور در استانداری سمنان کنار گذاشته شد.


تندمزاجی و عدم ارتباط شایسته با موثران و گروه های تاثیرگذار استان و همچنین اجماع تعداد زیادی از این افراد در مرکز استان باعث خداحافظی زود هنگام مهندس زند وکیلی شد.

سومین استاندار سمنان که هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم کلیددار مدیریت عالی استان شد کسی نبود به غیر از دکتر خباز.

محمدرضا خباز که در رزومه خود نمایندگی 4 دوره مجلس را از حوزه انتخابیه کاشمر یدک می کشید، اگرچه هیچ تجربه مدیریتی در سطح اجرایی و استانداری نداشت ولی به عنوان سیاسی ترین و حزبی ترین استاندار سمنان شناخته شد.

وی که خواستگاهی اصلاح طلبی داشت از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بود و بسیار سخنور.

پیرمرد کارکشته سخنور و قانون گذار سالهای قبل، اما در عمل در حیطه اجرایی موفقیت هایی را در استان سمنان به دست نیاورد و نهایتا به واسطه انتصابهای پر حرف و حدیث اطرافیان خود عنان مدیریت را به همان ها واگذار کرد و خود بیشتر به سخنرانیهای غرا پرداخت.

از شانس بد او و همچنین مدیریت پرحاشیه اطرافیان وی و عدم توجه به هشدار ها و انتقادهای دلسوزان، در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال96 و ایضا مواردی که در این سطور نمی گنجد خیلی زود در آستانه برکناری قرار گرفت.

برنامه های میان مدت و بلند مدت ایشان عملی نشد و عملا هم با برگزاری همایش پر سر و صدای سرمایه گذاری در استان سمنان و هزینه کردهای زیاد در میدان اجرا هم موفق نشد و بعد از حضوری حدود 24 ماه و راه اندازی کمپین های حمایت رخت هجران از این استان را بست.

چهارمین استاندار دولت تدبیر و امید در دولت دوازدهم و جایگزین دکتر خباز کسی نبود به غیر از دکتر چاوشی.

دکتر چاوشی که بر عکس تمام استانداران قبل سابقه ای وزارت کشوری داشت با رزومه ای مانند معاونت سیاسی استانداری تهران و اتفاقا با اجماع نمایندگان استان و بعد از کش و قوس های فراوان بر سر گزینه های دیگر وارد استان سمنان شد.

انتخاب دکتر چاوشی اگر چه که با توجه به جو ملتهب آن روزهای استان کمی طولانی شد ولی عملا به غیر از یک مخالفت از سوی برخی از اعضای ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در مرکز استان مانع جدی دیگری بر سر حضور او در این استان تراشیده نشد.

در تودیع و معارفه خود وایضا سخنرانی های بعدی وعده داد تا با یک چشم به همه استان سمنان بنگرد و انقلاب اداری را از اینجا استارت بزند.

در اواسط کار زودگذر خود در استان سمنان بود که با یک قانون جدید به نام قانون منع بکارگیری بازنشستگان مواجه شد و عملا آب سردی بر برنامه ها و وعده های او ریخته شد.

هیچ کدام از دو وعده خود را عملیاتی نکرد و نه تنها با یک چشم به کل استان نگاه نکرد بلکه حتی از انقلاب اداری هم فقط یک نام باقی ماند.

نیروههای سیاسی و تاثیر گذار را به مدد راهنمایی های غلطی که از سوی نزدیکان وی داده می شد در نیافت و دراین اواخر هم دچار تنش هایی با برخی از نمایندگان و ایضا این نیروها شد.

عمر مدیریتی دکتر چاوشی هم خیلی زود و بعد از گذشت حدود 11 ماه به سر رسید و فقط از ایشان نامی در بین استانداران 20 گانه استان سمنان بعد از انقلاب باقی ماند.

اینک استان سمنان بعد از حدود 5 سال و نیم از عمر دولت های یازدهم و دوازدهم منتظر ورود استاندار جدید به استان است.

استانی که ظاهرا بیشتر در این دوران محل رفت و آمد  و تغییرهای پی در پی شده است تا در این مدت و بطور متوسط هر یکسال و نیم شاهد حضوری دیگر و تغییراتی دیگر باشیم.بی آنکه به مطالبات جدی مردم در حوزه های بیکاری، مشکل کمبود آب و همچنین بستر سازی های مناسب توجهی شود.

در همین مدت و در اثنای نگارش این مطلب چالش جدی بر سر حضور استاندار جدید در این استان در بین نمایندگان، نیرو های سیاسی و اجتماعی تاثیر گذار در داخل و خارج استان وجود دارد.

با نگاهی اجمالی به استانداران 4 گانه دولت تدبیر و امید و عملکرد کوتاه مدت آنها در استان سمنان به راحتی می توان فهمید که تاکنون بیشترین ضربه را مردم مظلوم این استان از این تغییرهای پی در پی خورده اند.

مقصران این تغییرات چه کسانی هستند؟

نمایندگان و نیروهای سیاسی و احزاب تاثیرگذار؟

دولت و انفعال بیش از حد آن در مقابل این نوع از واکنش ها؟

و یا عده معدودی در استان که در این وانفسا به هیچ چیز دیگری به غیر از منافع خود نمی اندیشند؟!!


نظرات()   
   
پنجشنبه 1 آذر 1397 17:59
چون خشت اول نهند معمار(نصیری ملعون) کج تا ثریا می رود دیوار کج. دیوار کج روزی ویران خواهد شد. همه استانداران فقط سمناندار بوده و خواهند بود. برای شهرستانهای استان شاهوار هیچ توفیری ندارد که سمناندار چه کس باشد. شاهواریان در انتظار تنها خبر خوش که معرفی استاندار شاهوار می باشد هستند و لاغیر.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها