اصلاحات ساختاری

رضا آرین

اصلاح طلبان را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود. دسته اول که آنها را اصلاح طلبان حکومتی می نامم کسانی هستند که تنها تا زمانی پایبند به شعارهای اصلاح طلبانه هستند که منافع آنها را تامین کند. برای این افراد اصلاحات راهی برای کسب کرسی و یا حفظ پست های حکومتی است.

بعبارت دیگر، کسب کرسی و به دست گرفتن قدرت، هدف اصلی آنهاست و اصلاحات را ابزاری برای تحقق این امر می دانند. این گروه بیشترین تاثیر را در ناامیدی عمومی نسبت به جریان اصلاحات داشته اند و می توان لیست بلندی از افراد منصوب به جریان اصلاحات را تهیه نمود که نگاهی این چنینی به اصلاحات و قدرت دارند.

در مقابل، اصلاح طلب ساختاری، الزاما دنبال کسب قدرت نیست بلکه هدف اصلی وی، اصلاح ساختارهای ناکارآمدی است که وضع امروز را رقم زده است. اصلاح طلب ساختاری هدف اصلی خود را اصلاح امور قرار داده است و کرسی قدرت را تنها یک ابزار برای نیل به این هدف می داند و به هر قیمتی دنبال کسب یا نگهداری آن نیست.

اما راهکار انجام چنین اصلاحات ساختاری چیست ؟ نویسنده سه امر را دارای ضرورت فوری می داند:

1_ تعیین اولویت بین نگاه ایدئولوژیک و یا نگاه بر مبنای تامین منافع ملی

این دو نگاه نه الزاما همواره بر هم منطبق هستند و نه همیشه با هم در تضاد هستند. آنجایی که باهم در یک راستا قراردارند که بحثی نیست ولی در موارد تضاد باید اولویت را به تامین منافع ملی داد. به‌عنوان مثال، وجود موشک و افزایش توان دفاعی برای کشور لازم است و منافع ملی را تامین می کند اما نوشتن شعار عبری نابودی اسرائیل روی موشک دقیقا حرکتی بر مبنای نگاه ایدئولوژیک است که نه تنها منافع ملی را تامین نمی کند بلکه به آن آسیب هم می رساند. کسی می‌تواند بگوید از انجام  این امر کدام منافع ملی ما تامین شده است؟ اما هزینه های آن برای کشور امروزه کاملا مشهود است.

2_ شایسته سالاری بجای سهمیه و رانت

امروزه از یک استخدام ساده گرفته تا کسب بالاترین مناصب و یا حتی ادامه تحصیل ، در سیطره سهمیه ها و رانت هاست. اگر می‌خواهیم از تمام پتانسیل موجود کشور استفاده نماییم راهی نداریم جز این که تنها ملاک انتخاب افراد، صلاحیت های علمی و عملی آنها باشد. 


اینگونه جوانان کشور احساس می کنند جامعه قدردان آنهاست و با تکیه بر سعی و تلاش خود می توانند پیشرفت نمایند.

از سوی دیگر، امروزه که اقتصاد مساله اول جامعه است، اگر یک استاد اقتصاد دانشگاه تهران که کراوات می‌زند کاندیدای نمایندگی مجلس شود، رد صلاحیت می شود و توان علمی وی به راحتی نادیده می شود. مقایسه ای میان پوشش و ظاهر آقای خاوری و پروفسور سمیعی نشان می دهد دوره تعیین صلاحیت ها و قضاوت بر اساس ظواهر افراد گذشته و این نوع نگاه آسیب فراوانی به ما وارد نموده و کشور را از پتانسیل عظیمی محروم ساخته است.

3_ اجرای بدون تنازل قانون اساسی بجای مصلحت اندیشی

قانون اساسی بعنوان میثاق ملی باید خط قرمز تمام افراد جامعه باشد و در چارچوب آن مرزبندی میان خودی و غیر خودی معنا ندارد. هیچ مصلحتی بالاتر از قانون نیست و بالاترین قانون، قانون اساسی است. هیچ کس و هیچ چیزی نباید مانع اجرای کامل قانون اساسی شود. البته این حق تک تک شهروندان است که به قانون، حتی قانون اساسی نقد وارد نموده و خواستار اصلاح اصل یا اصولی از آن شوند منتها مکانیسم این بازنگری نیز مشخص بوده و معترضان می توانند با بحث و استدلال، تغییر قانون را تبدیل به مطالبه عمومی نمایند. بدیهی است تا آن زمان، همچنان همان قانون موجود فصل الخطاب است.

ممکن است سوال شود چگونه به این اهداف می توان دست یافت؟

 همانگونه که طرفداران اعتراضات مدنی معتقد هستند نیاز به ایجاد یک بسیج اجتماعی هستند، تحقق اهداف فوق نیز، تنها با استدلال و آگاهی رسانی به جامعه و ایجاد مطالبه عمومی مقدور است. مطمئنا بهای انجام اصلاحات ساختاری از اعتراض مدنی کمتر خواهد بود. آگاهی، نیاز مبرم جامعه امروز ماست.

همانگونه که ذکر شد، تعیین اولویت بین نگاه ایدئولوژیک و یا نگاه بر مبنای تامین منافع ملی، شایسته سالاری بجای سهمیه ها و رانت ها و اجرای بدون تنازل قانون اساسی، سه راهکاری بود که منجر به اصلاح ساختاری در کشور می شود اما بخشی از حاکمیت در برابر اجرای این راهکارها مقاومت می کنند همانگونه که تا کنون مقاومت کرده و شرایط کنونی رقم خورده است.

این هسته سخت حاکمیت به دو دلیل با اجرای این راهکارها مخالف هستند، یک دسته با نگاهی ایدئولوژیک، اجرای این راهکار ها را خیانت به آرمان های انقلاب و نظام دانسته و نگران به خطر افتادن ارزش ها هستند. این گروه، اصلاح طلبان ساختاری را لیبرال، غرب زده و بی اعتنا به ارزش ها دانسته و احساس می کنند اصلاحات ساختاری باعث لیبرالیزه شدن جامعه، جدایی دین از سیاست و تضعیف انقلاب می شود.

راهکار حل این مشکل، تقویت فرهنگ گفتگو و استدلال است. اصلاح طلبان ساختاری باید توان خود را معطوف اقناع این بخش از حاکمیت نموده و با سعه صدر، آرامش، منطق و استدلال در چارچوب اخلاق و قانون، ایشان را همانند سایر اقشار جامعه اقناع نمایند. قطعا در میان این افراد، عقلایی وجود دارند که سخن منطقی را پذیرا هستند و دغدغه مردم و کشور را نیز دارند. بپذیریم که جامعه ما در زمینه آداب گفتگوی منطقی و مستدل هنوز نیاز به تمرین دارد و ضعف فرهنگی در این زمینه باعث عدم ارتباط صحیح و درک متقابل میان جریانات مختلف شده بطوریکه بسیاری اوقات حتی حرف یکدیگر را گوش نمی دهیم چه رسد به آنکه به آن فکر کنیم.

اما دسته دوم افرادی هستند که به دلیل منافع شخصی در برابر اصلاحات ساختاری مقاومت می کنند. کار در برابر این گروه دشوار است. آنها حقیقت را می دانند اما تلاش می کنند آن را کتمان نمایند تا منافع خود را حفظ کنند. گفتگو و استدلال در اینجا دیگر کارایی ندارد و تنها می توان با روشنگری در زمینه دلیل مخالفت آنها، جامعه و حتی همفکران دلسوز و عاقل آنان را با خود همراه ساخت تا مطالبه عمومی بصورت فراگیر شکل گرفته و نهایتا اراده ملی حاصل شود.

فراموش نکنیم مشکلات کنونی کشور، یک شبه و توسط یک نفر یا یک دولت خاص بوجود نیامده و راه حل میانبر و کوتاه مدت هم ندارد. لذا وظیفه هر ایرانی میهن دوست آنست که به اندازه وسع و توان خود در مسیر افزایش آگاهی جامعه و ایجاد مطالبه عمومی به منظور اصلاحاتی بنیادین، حقیقی و ساختاری تلاش نماید.

به امید آن روز


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها