نقدی بر نوع مطالبه گری در مورد انتقال اداره کل راه به مرکز استان:

مطالبه گری و فرهنگی که به انحراف می رود

با شروع سال 97 و درست در اواخر اردیبهشت ماه بود که موضوع انتقال اداره کل راه و ترابری و ادغام آن با مسکن و شهرسازی و استقرار آن در مرکز استان وارد مراحل اجرایی شد و می رفت تا به یک بحران منطقه ای تبدیل شود.

هم زمان با این خبر، گروه های مختلف مردمی اعم از بازاریان و اصناف نسبت به این انتقال عکس العمل نشان دادند و در نهایت بعد از برگزاری چندین تجمع و ایضا تعطیلی بازار شاهرود و میدانبار و با نامه نگاری هایی که دکتر جلالی با رئیس دفتر رئیس جمهور انجام داد بصورت مستقیم دستوری از رئیس جمهور صادر شد و قرار بر این شد تا تغییری در این اداره کل که مرکزیت آن در شاهرود است انجام نگردد.

داستان به اینجا ختم نشد و درست حدود یک هفته پیش دستوری از وزیر راه و شهرسازی البته با نوعی ابهام بر خروجی برخی خبرگزاریها و کانالهای خبری قرار گرفت که نشان از تحرک جدید برای انتقال این اداره کل می داد.

بعد از کلی کش و قوس و اعتراضات مجدد مردمی، اینبار فرماندار شاهرود این انتقال را در جلسه شورای اداری منتفی دانسته و متعاقب آن مدیر کل جدید راه و ترابری نیز معرفی گردیده و مجددا پرونده این انتقال نیز بسته شد.

موضوع این نوشتار واکاوی تاریخچه سراسر التهاب ادارات کل مستقر در شهرستان شاهرود و تلاشهای شبانه روزی مرکز نشینان استان برای جابجایی ادارات کل نیست که خود داستانی طولانی به اندازه شاهنامه خواهد داشت.

 در این مقاله قصد داریم به نوع مطالبه گری و اعتراضاتی که در این چند وقت اتفاق افتاده بپردازیم و بیان کنیم که آیا این نوع از بیان مطالبه گری واقعا با فرهنگ مردم شهر معلمان دین و اخلاق سازگاری دارد یا خیر ؟

همانطور که همه ما می دانیم برای انجام هر کاری ابزاری لازم است تا کار مورد نظر به سرانجام مقصود برسد وگرنه نوع و نتیجه کار مشخص نیست که اهداف مورد نظر را تامین کند؛ بعنوان مثال در بیان مطالبات جامعه رسانه هانقش بی بدیلی دارند که طبق یک قانون نانوشته و بصورت عرفی تبدیل به زبان گویای جامعه در جوامع بشری شده اند.

 به غیر از رسانه ها اعم از مکتوب و مجازی افراد و شخصیت های حقیقی و حقوقی مانند نماینده مجلس، امام جمعه، نمایندگان قانونی اصناف و ایضا تشکل های صنفی و دانشجویی نیز جز اضلاع مطالبه گران یک جامعه قلمداد شده و در صورت داشتن مقبولیت اجتماعی و انسانی واقعا جزء سرمایه های ارزشمند یک جامعه توسعه یافته قلمداد خواهند شد و مردم هم با تاسی از آنها در پشت سر این افراد و تشکلها برای دستیابی به اهداف خود و مطالبه گری به حق خواهند ایستاد.


با واکاوی اتفاقات چند ماه اخیر شاهرود و اعتراضاتی که شکل گرفت آیا می توان بصورت قاطع مولفه های مطالبه گری آرمانی توام با اخلاق مداری را برای این تجمع ها بر شمرد و با اینکه شاهد بدعتی جدید بر پایه استفاده از احساسات آنی و پاک مردم عادی بوده ایم؟

با نگاهی گذرا به فراخوان هایی که برای این اعتراضات و ایضا لیدرهایی که خود را مطرح کرده اند به راحتی می توان به این سوال پاسخ داد که مطالبه گری موجود پا در مسیری انحرافی گذاشته که سعی در ایجاد فضای دوقطبی و گل آلود کردن فضای جامعه را داشته است.

تریبون ها و بلندگو های این اعتراض مدنی ناخودآگاه و بصورت لحظه ای در اختیار افرادی گذاشته شده است که حتی با کوچکترین استعلام با پاسخ منفی روبرو بوده اند.

نکته جالب اینجاست که این افراد با اینکه بصورت خود خوانده و نه به دعوت مردم این بلندگوها را اجاره کرده اند اصلا خود را مالک این تریبون ها را شمرده و به صورت باور نکردنی در این نقش فرورفته اند!!!

از هیچ تجمعی برای مطرح کردن خود دریغ نمی کنند و حتی در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان هم خود را صدای مردم معرفی کرده و خود خوانده خود را نماینده مردم معرفی می کنند!!

به مقامات انتخابی و انتصابی حمله ور شده و بسان یک ناجی خود را معرفی می کنند غافل از اینکه هیچ یک از مولفه های مقبولیت اجتماعی را کسب نکرده اند. نماینده مردم در پشت اینان سنگر گرفته و گویی که هیچ برنامه ای را برای این نوع مطالبه گری انحرافی ندارد.

در سمتی دیگر، مدیران برخی از گروه ها و کانال های تلگرامی که به صورت آشکار و پنهان، ارتباطاتی را با دفتر نماینده محترم دارند بدون کوچکترین علمی از فضای نگارش و با کمک گرفتن از هشتک، زمین و زمان را به چالش گرفته و گویی قصد جنگ با اهریمن را سرلوحه کار خود قرار داده اند!!

در این اتفاقات چند ماه گذشته اگر درایت و تیزهوشی امام جمعه محترم و ایضا تدبیر و سعه صدر فرماندهی محترم نیروی انتظامی و سربازان گمنان امام زمان(عج) نبود چه بسا که می توانست اتفاقات ناگواری در عرصه اجتماعی به وقوع بپیوندد که اثرات مخربی را بر جای گذارد.

سوالی که به جد این روزها وجود دارد و برای آن پاسخی داده نشده این است که علت عدم مداخله رسانه های شناسنامه دار و همچنین افراد موجه و موثق که مقبولیت لازم اجتماعی و مردمی را دارند در این مناقشه چیست؟

آیا علت این رفتارها ایجاد فضای دو قطبی بی منطق توسط یکسری افراد خودسر و خودخوانده و سوءاستفاده از احساسات پاک مردمی نیست؟

افرادی که در اثنای این تحرکات غیرعقلانی سعی در گل آلود کردن فضای آرام و مطرح کردن خود و در نتیجه کسب مقبولیت تصنعی و سوءاستفاده از این فضا را دارند!!

به شخصه معتقدم که در حل این مسائل تنها راه، گفتگوی دست اندر کاران ذی ربط و به نتیجه رساندن موضوع با محور منافع مردم و منطقه در فضایی آرام و به دور از احساسات و هیجانات کاذب است.

دوره دو قطبی کردن استان و تقابل مردم آن دیرزمانی است که به پایان رسیده و هر گروه و فردی که بخواهد بر طبل تفرق بکوبد تا از این راه برای انتخاب مجدد و یا منافع بیشتر در هر دو شهرستان استان کوشش کند مطمئنا با عکس العمل شدید مردم و بزرگان آنها مواجه خواهد شد.

وقت آن رسیده است تا مسئولین امر نسبت به شناسایی افرادی که سعی در ایجاد این اختلافات و دمیدن به آن را دارند اقدام کرده و با تساهل و تسامح با آنها برخورد نکنند.

در نهایت باید گفت که راهکار منطقی امروز در دنیا برای حل اختلاف دیدگاه ها، گفتگو و حاکمیت قانون است.

شهر معلمان دین و اخلاق، تاریخی دارد به بلندای انسانیت و فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی که ماحصل آن تربیت انسان های وارسته و دانشمندانی است که در جای جای این کشور اسلامی در حال خدمت به خلق ا... هستند.

زیبنده نیست که یک سری از افراد با پرونده ای پرابهام و گروه های مجازی ناشناخته و فقط برای مطرح کردن خود سوار بر احساسات پاک مطالبه گری حقیقی مردمان این خطه شوند. مطالبه گری آدابی دارد و مهمترین این آداب رعایت اخلاق و احترام است.

صدای مردمان با اخلاق شهر معلمان دین و اخلاق اتحاد بر پایه احترام متقابل است.

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی

 


نظرات()   
   
سه شنبه 1 آبان 1397 14:23
مطالبه گری شهرستانهای شاهوار فقط استان شدن شاهوار، بقیه ی حرفها و مطالبه گریها به ناکجا آباد ختم و برای شاهواریان مانند آب در هاون کوبیدن است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها