شهردار شورا یا شورای شهردار! مساله این است؟؟

حدود یکسال از شروع به کار شورا و شهردار شاهرود می گذرد و در این مدت انصافا شاهد تغییرات شگرفی در حوزه مدیریت شهری بوده ایم. در سلسله مقالات قبلی به اقدامات جهادی این دو نهاد تصمیم گیر در مدیریت شهری فراوان پرداخته ایم و گفته ایم که چگونه با کار جهادی و شبانه روزی در حوزه مدیریت شهری چهره بصری شهر شاهرود تغییر کرده و شاهد روزافزون مقبولیت این دو نهاد در بین مردم بوده ایم.

این روزها اما بصورت مبهم و غیر رسمی خبرهایی از اختلاف نظر و دیدگاه این دو نهاد در بین مردم در حال چرخش است که سبب نگرانی هایی در این زمینه شده است و ما قصد داریم تا بصورت منطقی به بیان دیدگاه و استدلالهای خود بپردازیم.

همانگونه که همه می دانیم وظایف بیشماری برای شورای شهر به عنوان یک پارلمان محلی قانونگذار در نظر گرفته که به صورت مختصر انتخاب شهردار، نظارت بر عملکرد مجموعه شهرداری و تصویب یا اصلاح طرح ها و برنامه های شهرداری از مهمترین وظایف شورای شهر در حوزه مدیریت شهری می باشد.


اگر بگوییم 50 درصد وظیفه شورا با انتخاب شهردار محقق شده و 50 درصد باقیمانده نظارت بر نحوه عملکرد ایشان است به اغراق سخن نگفته ایم.

پس قانونگذار به درستی در شرح وظایف شورا، این پارلمان محلی را نهاد بالادستی شهرداری معرفی کرده و نظارت بر نحوه فعالیت شهردار و شهرداری را به اعتبار آرای عمومی مردمی به اعضای شورا به این نهاد انتخابی واگذار کرده و بی مناسبت نیست بگوییم که شان شورا به اعتبار آرای مردمی اجل از شان یک دستگاه اجرایی مثل شهرداریست که در نهایت با پاسخگویی به این مجموعه و تحت نظر قرار گرفتن از طریق منتخبان مردم در اصل به مردم پاسخگو خواهند بود.

پس با این استدلال به صورت عرفی به یک ابهام پاسخ گفتیم و مشخص کردیم که طبق قانون، نظارت بر نحوه عملکرد شهرداری از وظایف ذاتی منتخبان مردم در شورای شهر خواهد بود.

اما همان قانونگذار به درستی به نحوه نظارت شورا به شهرداری سلسله قوانینی دارد که برای آن چارچوب مشخصی در نظر گرفته و شرح آن در مجموعه قوانین شهرداری به رشته تحریر در آمده است.

این نظارت اما به هیچ وجه اجازه دخالت  اعضای شورا را در مدیریت اجرایی شهری نداده و نهایتا این شهردار و مجموعه شهرداری خواهد بود که کار اجرا را بر عهده خواهد داشت.

با این استدلال نیز مشخص کردیم که کار اجرایی از صفر تا صد بر عهده شهردار و مجموعه وی بوده است و به هیچ وجه قانون حتی یک مورد در ورود اعضای شورا به کار اجرایی را تجویز نکرده است.

اما در عین حال و با ظرافتی که در مورد این تقسیم کارها در مجموعه شهرداری و شورای شهر وجود دارد در هر حالت مدیریت شهری بر عهده این دو نهاد واگذار شده که در صورت همکاری این دو نهاد با یکدیگر بستر های رشد و تعالی شهر مهیا خواهد شد.

بی انصافیست که بگوییم این شورا بوده است که فقط به تنهایی این تغییرات شگرف را در شهری مثل شاهرود رقم زده است یا اینکه این شهردار بوده است که این میزان رضایت مندی را در عرصه مدیریت شهری به وجود آورده است.

شورا و شهرداری دو بال کارآمد عرصه مدیریت شهری هستند که عدم وجود یکی ناقض دیگری و بازتاب نامتقارن تجلی رشد و توسعه یافتگی است.

با این حال وجود اختلاف نظر در دیدگاه های هر یک از اعضای شورای شهر و یا مجموعه شهرداری نه تنها عیب نیست بلکه سبب ایجاد بستر های لازم برای حاکمیت عقل و منطق خواهد بود.

اگر این اختلاف نظرها نباشد و شاهد گفتمان بر پایه استدلال در نهاد شورا و شهرداری نباشیم عملا در اندک زمانی مسیرهای توسعه بسته شده و جای خود را به رخوت و سستی و انجام کارهای روتین خواهد داد.

از یک طرف اما نیز لازم است که عنوان شود که کارکرد شهرداری و شورای شهر کارکردی تکنوکرات و فن سالار است که ماحصل آن باید بر اساس کار علمی و عملی نهادینه شود.

از طرف دیگر نیز باید اذعان کنیم که کار شورایی بر بستر مشورت و خرد جمعی حاصل گردیده که شاید در برخی موارد نظرات اعضا با یکدیگر همگون نباشد که چاره کار نیز بر اساس رای حداکثری بنا نهاده شده است.

پس اگر طرحی در بین اعضا شورا با چالش روبرو شود تنها راه چاره، ارجاع به آرای اعضاء شورا و در نهایت عمل به آن رای حداکثری خواهد بود. در این زمینه نیز برای جلوگیری از اختلافات باید یک صدای واحد و از طریق فردی با سمت سخنگوی شورا در سطح جامعه و رسانه ها شنیده شود که در نهایت حجت و تصمیم شورا خواهد بود.

بی اغراق نیست که بگوییم اگر در جامعه امروز پرسشی مبنی بر اختلاف ساختاری بین شورا و شهرداری در حال چرخش است از اقدام خاص یکی از اعضای شورا در بیان دیدگاه خود که به صورت یک کلیپ و در فضای مجازی منتشر شد کلید خورد.

اقدامی که درست خلاء عدم وجود یک سخنگو را به درستی نشان داد و باعث شد تا این طنین و نگرانی در بین آحاد جامعه به وجود آید.

خوشبختانه این خلاء و ضعف با انتخابات جدید هیئت رئیسه شورا تا حدود زیادی مرتفع گردیده و فردی علمی با کارنامه ای قابل قبول هم سمت ریاست شورا و هم سخنگوی آنرا بر عهده گرفته تا علاوه بر اینکه جلوی اقدامات و تک رویهای رییس قبلی شورای شهر را ببند در عمل نیز  در این مدت شاهد ایجاد فضایی آرام و منطقی هم در بین اعضای شورا و هم در بین مجموعه شهرداری بوده ایم.

از سویی دیگر همانطور که در سطور بالا ذکر شد نگارنده معتقد است که کارکرد شورا و شهرداری کارکردی فن سالار و تکنوکرات و فارغ از جهت گیری های سیاسی است متاسفانه اما در عمل در طی یک سال گذشته صداهای خوبی  مبنی بر عدم وابستگی سیاسی از برخی از اعضای شورای شهر شنیده نشده و مرتب این کار فارغ از دیدگاه منطقی اعضا تکرار می شود.

اینکه در مواجهه با اختلاف نظر به جای اینکه به آرای حداکثری رجوع شود و در عمل اما شاهد آبستراکسیون از طرف 3 نفر از اعضای مورد اشاره در این سطور بوده ایم و در رای گیری انتخاب هیئت رئیسه نیز در اثنای رای گیری برای نایب رئیس شورا با 3 رای سفید مواجه شده ایم.

در برخی موارد نیز با حضور برخی از این اعضا در کمیسیون های مختلف عملا شاهد لجبازی با طرح ها و لوایح شهرداری نیز بوده ایم.

انجام این کارها اگرچه که مبنای قانونی دارد ولی در عمل شاهد فاصله هر چه بیشتر مجموعه شهرداری و شورای شهر و در نهایت ضرر کلی این واحد خدمات شهری را رقم خواهد زد.

در نهایت با توجه به تمام اوصاف فوق ما شاهد حرکت بر مسیر ثابت پیشرفت مدیریت شهری نخواهیم بود مگر اینکه این دو بال مدیریت شهری هم در عرض و هم در طول همدیگر را پوشش داده و هیچ کدام سعی نکنند اقدامات یکدیگر را به نفع همدیگر مصادره کنند.

شهردار موفق ماحصل پشتیبانی همگانی شورای شهر و شورای موفق ماحصل اقدامات اجرایی خوب شهردار خواهد بود که هر دو نهاد را پوشش و تقویت خواهد کرد.

هم شهردار متعلق به شورا و همه مردم شهر است و هم شورا نهاد ناظر به شهردار و برخواسته از آرا و اقبال عمومی مردم است.

پس در عین حالی که شهردار برای شورای شهر است، شورا نیز تسهیل کننده اقدامات شهردار و متعلق به آن و مردم است.

کافیست تا منیت ها کنار گذاشته شده و هر موفقیتی را که حاصل می شود به نام مردم ثبت کنیم تا به نام خود.

 

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها