تبلیغات
پارسیا نیوز - شهردار شورا یا شورای شهردار! مساله این است؟؟

شهردار شورا یا شورای شهردار! مساله این است؟؟

حدود یکسال از شروع به کار شورا و شهردار شاهرود می گذرد و در این مدت انصافا شاهد تغییرات شگرفی در حوزه مدیریت شهری بوده ایم. در سلسله مقالات قبلی به اقدامات جهادی این دو نهاد تصمیم گیر در مدیریت شهری فراوان پرداخته ایم و گفته ایم که چگونه با کار جهادی و شبانه روزی در حوزه مدیریت شهری چهره بصری شهر شاهرود تغییر کرده و شاهد روزافزون مقبولیت این دو نهاد در بین مردم بوده ایم.

این روزها اما بصورت مبهم و غیر رسمی خبرهایی از اختلاف نظر و دیدگاه این دو نهاد در بین مردم در حال چرخش است که سبب نگرانی هایی در این زمینه شده است و ما قصد داریم تا بصورت منطقی به بیان دیدگاه و استدلالهای خود بپردازیم.

همانگونه که همه می دانیم وظایف بیشماری برای شورای شهر به عنوان یک پارلمان محلی قانونگذار در نظر گرفته که به صورت مختصر انتخاب شهردار، نظارت بر عملکرد مجموعه شهرداری و تصویب یا اصلاح طرح ها و برنامه های شهرداری از مهمترین وظایف شورای شهر در حوزه مدیریت شهری می باشد.


اگر بگوییم 50 درصد وظیفه شورا با انتخاب شهردار محقق شده و 50 درصد باقیمانده نظارت بر نحوه عملکرد ایشان است به اغراق سخن نگفته ایم.

پس قانونگذار به درستی در شرح وظایف شورا، این پارلمان محلی را نهاد بالادستی شهرداری معرفی کرده و نظارت بر نحوه فعالیت شهردار و شهرداری را به اعتبار آرای عمومی مردمی به اعضای شورا به این نهاد انتخابی واگذار کرده و بی مناسبت نیست بگوییم که شان شورا به اعتبار آرای مردمی اجل از شان یک دستگاه اجرایی مثل شهرداریست که در نهایت با پاسخگویی به این مجموعه و تحت نظر قرار گرفتن از طریق منتخبان مردم در اصل به مردم پاسخگو خواهند بود.

پس با این استدلال به صورت عرفی به یک ابهام پاسخ گفتیم و مشخص کردیم که طبق قانون، نظارت بر نحوه عملکرد شهرداری از وظایف ذاتی منتخبان مردم در شورای شهر خواهد بود.

اما همان قانونگذار به درستی به نحوه نظارت شورا به شهرداری سلسله قوانینی دارد که برای آن چارچوب مشخصی در نظر گرفته و شرح آن در مجموعه قوانین شهرداری به رشته تحریر در آمده است.

این نظارت اما به هیچ وجه اجازه دخالت  اعضای شورا را در مدیریت اجرایی شهری نداده و نهایتا این شهردار و مجموعه شهرداری خواهد بود که کار اجرا را بر عهده خواهد داشت.

با این استدلال نیز مشخص کردیم که کار اجرایی از صفر تا صد بر عهده شهردار و مجموعه وی بوده است و به هیچ وجه قانون حتی یک مورد در ورود اعضای شورا به کار اجرایی را تجویز نکرده است.

اما در عین حال و با ظرافتی که در مورد این تقسیم کارها در مجموعه شهرداری و شورای شهر وجود دارد در هر حالت مدیریت شهری بر عهده این دو نهاد واگذار شده که در صورت همکاری این دو نهاد با یکدیگر بستر های رشد و تعالی شهر مهیا خواهد شد.

بی انصافیست که بگوییم این شورا بوده است که فقط به تنهایی این تغییرات شگرف را در شهری مثل شاهرود رقم زده است یا اینکه این شهردار بوده است که این میزان رضایت مندی را در عرصه مدیریت شهری به وجود آورده است.

شورا و شهرداری دو بال کارآمد عرصه مدیریت شهری هستند که عدم وجود یکی ناقض دیگری و بازتاب نامتقارن تجلی رشد و توسعه یافتگی است.

با این حال وجود اختلاف نظر در دیدگاه های هر یک از اعضای شورای شهر و یا مجموعه شهرداری نه تنها عیب نیست بلکه سبب ایجاد بستر های لازم برای حاکمیت عقل و منطق خواهد بود.

اگر این اختلاف نظرها نباشد و شاهد گفتمان بر پایه استدلال در نهاد شورا و شهرداری نباشیم عملا در اندک زمانی مسیرهای توسعه بسته شده و جای خود را به رخوت و سستی و انجام کارهای روتین خواهد داد.

از یک طرف اما نیز لازم است که عنوان شود که کارکرد شهرداری و شورای شهر کارکردی تکنوکرات و فن سالار است که ماحصل آن باید بر اساس کار علمی و عملی نهادینه شود.

از طرف دیگر نیز باید اذعان کنیم که کار شورایی بر بستر مشورت و خرد جمعی حاصل گردیده که شاید در برخی موارد نظرات اعضا با یکدیگر همگون نباشد که چاره کار نیز بر اساس رای حداکثری بنا نهاده شده است.

پس اگر طرحی در بین اعضا شورا با چالش روبرو شود تنها راه چاره، ارجاع به آرای اعضاء شورا و در نهایت عمل به آن رای حداکثری خواهد بود. در این زمینه نیز برای جلوگیری از اختلافات باید یک صدای واحد و از طریق فردی با سمت سخنگوی شورا در سطح جامعه و رسانه ها شنیده شود که در نهایت حجت و تصمیم شورا خواهد بود.

بی اغراق نیست که بگوییم اگر در جامعه امروز پرسشی مبنی بر اختلاف ساختاری بین شورا و شهرداری در حال چرخش است از اقدام خاص یکی از اعضای شورا در بیان دیدگاه خود که به صورت یک کلیپ و در فضای مجازی منتشر شد کلید خورد.

اقدامی که درست خلاء عدم وجود یک سخنگو را به درستی نشان داد و باعث شد تا این طنین و نگرانی در بین آحاد جامعه به وجود آید.

خوشبختانه این خلاء و ضعف با انتخابات جدید هیئت رئیسه شورا تا حدود زیادی مرتفع گردیده و فردی علمی با کارنامه ای قابل قبول هم سمت ریاست شورا و هم سخنگوی آنرا بر عهده گرفته تا علاوه بر اینکه جلوی اقدامات و تک رویهای رییس قبلی شورای شهر را ببند در عمل نیز  در این مدت شاهد ایجاد فضایی آرام و منطقی هم در بین اعضای شورا و هم در بین مجموعه شهرداری بوده ایم.

از سویی دیگر همانطور که در سطور بالا ذکر شد نگارنده معتقد است که کارکرد شورا و شهرداری کارکردی فن سالار و تکنوکرات و فارغ از جهت گیری های سیاسی است متاسفانه اما در عمل در طی یک سال گذشته صداهای خوبی  مبنی بر عدم وابستگی سیاسی از برخی از اعضای شورای شهر شنیده نشده و مرتب این کار فارغ از دیدگاه منطقی اعضا تکرار می شود.

اینکه در مواجهه با اختلاف نظر به جای اینکه به آرای حداکثری رجوع شود و در عمل اما شاهد آبستراکسیون از طرف 3 نفر از اعضای مورد اشاره در این سطور بوده ایم و در رای گیری انتخاب هیئت رئیسه نیز در اثنای رای گیری برای نایب رئیس شورا با 3 رای سفید مواجه شده ایم.

در برخی موارد نیز با حضور برخی از این اعضا در کمیسیون های مختلف عملا شاهد لجبازی با طرح ها و لوایح شهرداری نیز بوده ایم.

انجام این کارها اگرچه که مبنای قانونی دارد ولی در عمل شاهد فاصله هر چه بیشتر مجموعه شهرداری و شورای شهر و در نهایت ضرر کلی این واحد خدمات شهری را رقم خواهد زد.

در نهایت با توجه به تمام اوصاف فوق ما شاهد حرکت بر مسیر ثابت پیشرفت مدیریت شهری نخواهیم بود مگر اینکه این دو بال مدیریت شهری هم در عرض و هم در طول همدیگر را پوشش داده و هیچ کدام سعی نکنند اقدامات یکدیگر را به نفع همدیگر مصادره کنند.

شهردار موفق ماحصل پشتیبانی همگانی شورای شهر و شورای موفق ماحصل اقدامات اجرایی خوب شهردار خواهد بود که هر دو نهاد را پوشش و تقویت خواهد کرد.

هم شهردار متعلق به شورا و همه مردم شهر است و هم شورا نهاد ناظر به شهردار و برخواسته از آرا و اقبال عمومی مردم است.

پس در عین حالی که شهردار برای شورای شهر است، شورا نیز تسهیل کننده اقدامات شهردار و متعلق به آن و مردم است.

کافیست تا منیت ها کنار گذاشته شده و هر موفقیتی را که حاصل می شود به نام مردم ثبت کنیم تا به نام خود.

 

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

دقیقا کجای فرودگاه شاهرود مردمیست؟..........شنبه 28 مهر 1397

شاهکاری دیگر از نماینده ای که نمایندگی مردم را نمی کند!!..........شنبه 28 مهر 1397

شاه کاری دیگر از نماینده ای که نمایندگی مردم را نمی کند!..........شنبه 28 مهر 1397

مطالبه گری و فرهنگی که به انحراف می رود..........شنبه 28 مهر 1397

شهردار شورا یا شورای شهردار! مساله این است؟؟..........شنبه 28 مهر 1397

گزارشی از فعالیت هیات منتظران مصلح شاهرود و چند نکته..........شنبه 28 مهر 1397

تلف شدن گورخرهای آسیایی و چند نکته..........شنبه 28 مهر 1397

قربانیان یک تبریک اشتباهی..........شنبه 28 مهر 1397

شاهرود نفس می کشد..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر نحوه برگزاری هفته دولت در شهرستان شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقش حساس این روزهای بانوان شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

اما و اگرهای ترکیب جدید هیئت رئیسه شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

تحلیلی در مورد اکو مارتن جنگل ابر در شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر دادگاه های علنی مفسدین اقتصادی..........سه شنبه 13 شهریور 1397

بیش از نیمی از املاک البرز شرقی با کدام مزایده و مجوز به ذوب آهن واگذار شد؟..........پنجشنبه 21 تیر 1397

واکاوی اتفاقات یک سال اخیر شاهرود و نقش بی بدیل فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ..........پنجشنبه 21 تیر 1397

محمد کرم محمدی کلید دار فرماندار ویژه شهرستان شاهرود شد...........پنجشنبه 21 تیر 1397

وحدت ملی، راه نجات کشور..........پنجشنبه 21 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی (قسمت دوم )..........پنجشنبه 21 تیر 1397

حمایتی ماندگار از دکتر حسینی شاهرودی و نقش وی در برگزاری همایش..........پنجشنبه 21 تیر 1397

تغییر و تحول ماهیت مدیریت است اما .............پنجشنبه 21 تیر 1397

تسویه حسابهای انتخاباتی در شاهرود شروع شد!!!..........پنجشنبه 21 تیر 1397

برخورد قاطعانه با فرصت طلب ها و طمع کاران در دستور کار مدیریت جدید شهرداری شاهرود قرار گرفت..........پنجشنبه 21 تیر 1397

نیروی بومی یعنی شهروندی که در پی وحدت باشد نه اختلاف افکنی و کینه توزی..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شهاب الدین چاووشی در یک روز چهار مدیرکل منصوب کرد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

آئین تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شاهرود برگزار شد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شوی تبلیغاتی روز کارگر در مجموعه معادن طزره..........سه شنبه 12 تیر 1397

سرنوشتی به مانند زابل و زابلی ها در انتظار شاهرود و شاهرودی ها..........سه شنبه 12 تیر 1397

نگاهى به تجمعات اخیر در شاهرود..........سه شنبه 12 تیر 1397

دستور توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان توسط رئیس جمهور در پی نامه دکتر جلالی به دکتر روحانی..........سه شنبه 12 تیر 1397

همه پستها