با تغییر مدیران ارشد در شهرستان:

شاهرود نفس می کشد

موج تغییرات مدیران انتخابی و انتصابی در طی دو سال گذشته، شاید به جرات بتوان گفت که مهمترین رویدادی بوده است که در طی سالیان گذشته در شهرستانی چون شاهرود اتفاق افتاده و ماحصل این تغییرات و نوع نگرش جدیدی که در مدیریت شهرستان حاصل شد، گام های محکم رو به رشدی بوده که اثرات آن اندک اندک بر مردمان فهیم شهر معلمان دین و اخلاق پدیدار گشته است.

در این تحلیل قصد داریم به صورت جزئی و البته مختصر به تغییراتی که در پنج نهاد  تصمیم گیر و سرنوشت ساز همچون امام جمعه، نماینده، فرماندار، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر شاهرود اتفاق افتاده بپردازیم و از نقاط قوت و ضعف این نهادها با شما سخن بگوئیم.


1-    امام جمعه شهر شاهرود:

یکی از مهمترین نهادهایی که امروزه در جمهوری اسلامی وجود دارد و عملا از آن به عنوان پدر معنوی یک شهر یاد می شود امام جمعه می باشد که از طریق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه که مستقیما زیر نظر رهبری فعالیت می کند انتخاب شده و فعالیت های آنان را نظارت می کند.

امام جمعه شهری مثل شاهرود که با توجه به پتانسیل های مذهبی ماننده حوزه علمیه و روحانیون برجسته ای که این خطه دارا می باشد، دارای نفوذ و پایگاهی تاثیر گذار است که در بحث مدیریت شهری همیشه پای ثابت تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها بوده است.


این نهاد تاثیر گذار اما به دلایلی که در حوصله این سطور نیست به صورت کامل و به مدت تقریبی 12 سال در اختیار طیف سنتی و البته قدرتمند شهرستان شاهرود به واسطه تصدی بلند مدت فردی چون حجت الاسلام ترابی بود که ماحصل این تصدی و این تفکر تقریبا حاکمیت یک دست طیف سنتی اصول گرا در تمام مناصب اداری و حاکمیتی شهرستان بود که اگر بخواهیم در یک جمله کارنامه آنرا به تصویر بکشیم پایه ریزی تفکری بود که عملا به جای پیشرفت شهرستان شاهد پسرفت آن و حاکمیت سلایق فردی به جای مصالح شهرستان بودیم.

در این دوره نه رویشی انجام شد و نه گشایشی در سطح کلان در شهرستان به وجود آمد و در عمل شاهد هستیم که امروزه این شهرستان با این نوع تفکر عملا جایی را برای پرورش مدیران قوی و کار آزموده مهیا نکرده است که در این شرایط سهم خود را از مدیریت کلان استان مطالبه کند.

شرایط به همین منوال پیش می رفت تا اینکه بعد از برگزاری انتخابات مجلس سال 94 و موضع گیری غیر رسمی امام جمعه وقت در حمایت از یکی از کاندیداها و بعد از گذشت چند ماهی از این رویداد شاهد تغییر امام جمعه و راهی شدن ایشان به مسئولیت در شهری دیگر بودیم.

در پی این تغییر و جابجایی اما فردی معتدل با رزومه ای اخلاقی و حسن شهرت به نام حجت الاسلام شیخ عباس امینی عهده دار امامت جمعه شهر شاهرود شد تا در عمل شاهد تغییر این نگرش و دمیدن خون تازه ای از عقلانیت و اعتدال در رگ های حیاتی این شهرستان باشیم.

شیخ عباس امینی فردی معتدل با سجایای اخلاقی بسیار و در عین حال شفاف و صادق بود که مدیریت ایشان در طی مدت 2 سال گذشته بر پست مهمی چون امام جمعه شاهرود باعث شد تا درهای این نهاد مهم حاکمیتی به روی تمام شهروندان باز شده و در عمل شاهد تاثیر پذیری ایشان از حاکمیت خرد و اندیشه به جای جریان خاصی باشیم.

در مدت کمی ایشان توانست با هماهنگی های لازم با مدیران شهری به عنوان محور وحدت قرار گرفته و در عمل هم به جای سنگ اندازی در کار مدیران که مسبوق به سابقه در گذشته بود، موجبات تسهیل کار افراد کارآزموده را به وجود آورد.

با تمامی اوصافی که در مورد سجایای اخلاقی و نحوه فعالیت حجت الاسلام امینی بیان شد اما هنوز ایشان فاصله طولانی را برای از بین بردن شکاف هایی که در گذشته بین مردم و نخبگان با این نهاد تاثیر گذار به وجود آمده بود دارند ولی نکته حائز اهمیت باور ایشان به تکثر عقاید و بیان آن در قالب گفتمان انقلاب اسلامی است که می تواند نویدبخش روزهای خوبی در سپهر کلان این شهر باشد.

2-    نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی:

بعد از عدم حضور کاظم جلالی در انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی و با توجه به اینکه 4 دوره و به مدت 16 سال از فعالیت ایشان در این کسوت گذشته بود عملا فضا برای رقابت افراد جدیدی در این حوزه باز شده و شاهد رقابت خوبی جهت اخذ رای اعتماد مردم در این شهرستان ها بودیم.

ماحصل این رقابت و خروجی آن فردی به نام سید حسن حسینی شد که با تاثیرگذاری مستقیم 3 جریان توانست گوی رقابت را از سایر رقبای خود برباید و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی شود.

3 مولفه ای که این انتخاب را رقم زد شامل پیشینه خانوادگی دکتر حسینی به جهت قرابت نسبی با نماینده فقید و محبوب گذشته شهرستان و اتکا به محبوبیت ایشان، حمایت تمام قد جریان اصول گرایی به نام سابقون که دارای تشکیلات پیچیده و فرمانبرداری بود و همچنین حمایت کامل شهردار پیشین شاهرود به نام ناصر حاج محمدی در روزهای آخر رقابت انتخابی بود که سبب شد تا سید حسن حسینی با اتکا به این ظرفیت ها بر صندلی سبز بهارستان تکیه کند.

دکتر سید حسن حسینی دارای فضائل اخلاقی بی شماریست که یکی از این فضائل، اخلاق حسنه و روی گشاه وی است. داراری توانمندی های زیادی در حوزه روابط عمومی با موکلان و همچنین مسئولان است.

با تمام اوصافی که در مورد اخلاق و حسن شهرت وی وجود دارد اما در عمل شاهدیم که د مدت تقریبی 2 سال گذشته هیچ تغییر قابل لمسی در حوزه انتخابیه وی صورت نگرفته و آمار بالای بیکاری، رکود، طلاق و همچنین عدم سرمایه گذاری بیداد میکند.

وی که با شعار تغییر به میدان آمده بود عملا چنان در این نهاد انتخابی زمین گیر شده که حتی خوشبین ترین منتقدان نیز با این مقوله موافقند.

عدم مدیریت صحیح در دفتر شهرستان وی و همچنین حضور افرادی در مجموعه حلقه یاران نزدیک وی که هیچ تخصصی به غیر از گرفتن عکس های یادگاری در چنته ندارند باعث شده تا عملا طرح های خوب ایشان مانند کارگروه های مردمی زمین گیر شده و بعد از این مدت طولانی، شاهد هیچ طرح کاربردی در این حوزه نباشیم.

اما از محسنات انتخاب ایشان باید به این نکته اذعان نمائیم که هماهنگی خوبی را در حوزه تغییر مدیران با مدیران بالادستی استان و کشور و حتی شهرستان داشته و منافع جمعی را به منافع گروهی خاص ترجیح می دهد.

ماحصل همین تفکر باعث شده که در عمل شاهد تغییرات خوبی در حوزه شهرستان و استان باشیم، هرچند که همین روش و منش در عمل سبب انشقاق جریان حامی اصول گرایی از وی شده و طبق شواهد و قرائن، این جریان تندروی اصول گرایی در صدد است تا طرحی نو و این بار در حمایت از فردی که صفر تا صد تفکرات آنها را قبول داشته و منافع آنها را تامین کند در اندازد.

در کنار این موارد نیز باید رفتارهای پوپولیستی و عوام فریبانه را به کارنامه نه چندان موفق سید حسن حسینی افزوده و شاهد باشیم که در آینده باز هم می تواند با شرحی که به صورت مختصر گذشت رای اعتماد شهروندان شاهرود و میامی را کسب کند؟

پرسشی که تا اسفند سال بعد باید منتظر بمانیم و ببینیم که مردم چه تصمیمی برای این نوع تفکر و کارنامه خواهند گرفت؟!!

3-    معاونت استاندار و فرماندار شهرستان شاهرود:

حدود 2 ماه گذشته تغیری در بالاترین مقام اجرایی شهرستان صورت گرفت و محمد کرم محمدی جای سید محمدرضا هاشمی را بعد از 4 سال گرفت.

فارغ از کارنامه ای که فردی چون محمدرضا هاشمی به عنوان یک اصول گرا در این شهر به جا گذاشت که دارای موافقان و البته منتقدان جدیست، نکته حائز اهمیت این است که سید محمدرضا هاشمی با مدیریت 4 ساله خود در فرمانداری شاهرود دارای رکوردهای جالبیست که به برخی از آنها اشاره می شود. فرماندار ماندن ایشان در حالیکه استان سمنان در طی دوره ایشان 3 استاندار به خود دید  (زند وکیلی، خباز، چاووشی).

هم دوره بودن ایشان با دو امام جمعه ( حجت الاسلام ترابی و حجت الاسلام امینی) و همچنین 2 نماینده شهرستان ( کاظم جلالی و سید حسن حسینی) در طول تاریخ 40 ساله شاهرود هیچ فرمانداری مثل ایشان نبود که این تعداد تغییر در مدیران بالادستی به وجود بیاید و همچنان بر مسند قدرت بماند. شاید در یک جمله رمز ماندگاری ایشان را بتوان به جهت نزدیکی ایشان به دکتر رحمانی فضلی (وزیر کشور) بر شمرد که در نهایت هم با انتصاب ایشان در جایگاهی بالاتر مانند معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری استان مهمی چون قم این قضیه قوت بیشتری می گیرد.

با تمام اوصافی که گذشت استاندار سوم در بحث تغییر ایشان کاملا جدی بود و این قضیه را بیش از هرکسی خود سیدمحمدرضا هاشمی جدی گرفت و از تمام ارتباطات و پتانسیل های خود بهره گرفت تا موقعیت خود را بهبود بخشیده و از این شهرستان رخت بربندد.

جایگزین سید محمدرضا هاشمی درست در نقطه مقابل فکری وی به عنوان یک اصلاح طلب شناسنامه دار و کار بلد بود که در شهرستان های مختلفی در استان های تهران و لرستان قبلا ردای فرمانداری را بر تن کرده بود.

فردی که از وی به صداقت و پشتکار یاد می شود که کارنامه شفافی را در حوزه عملکرد خود تا بدین جا بر جای گذاشته است.

کار جمعی را به درستی می فهمد و در مدیریت صحیح بر پایه توانمندی های منطقه و افراد برنامه ریزی میکند. ماحصل این رفتار ها اما در عمل رقم خورده و در مدت کمتر از 2 ماه از حضورش در فرمانداری شاهرود 3 تغییر درست را با توجه به مشورت ها و مشاهدات عینی خود رقم زده است. تغییراتی را در بدنه مدیریت اداراتی چون برق، آموزش و پرورش و بخشداری بسطام انجام داده و تغییرات دیگری را به زودی در بدنه اداراتی چون بخشداری  مرکزی، دانشگاه فنی و حرفه ای خواهران، ارشاد و ادارات دیگر نیز مدنظر دارد.

با اختیارات تامی که استاندار سمنان جناب دکتر چاووشی در جلسات مختلف به عنوان معاون خود به ایشان تفویض کرده به مثابه یک فرمانده عملیاتی کار میکند و با ساده زیستی و حسن اخلاقی که دارد، در عمل شاهد کارهای خارق العاده بیشتری باید از ایشان در آینده ای نه چندان دور باشیم.

اطمینان به همکاران خود در مجموعه فرمانداری و مدیریت شهرستان البته با چاشنی نظارت و ارزیابی را سرلوحه کار خود قرار داده تا در این آزمون و خطا شایستگان را به جایگاه واقعی خود رهنمون کرده و از افرادی که این خصیصه را ندارند در ادامه خداحافظی خواهد کرد.

نکته جالب توجه در مورد محمد کرم محمدی ارتباط سریع و کاری با بزرگان شهر و تصمیم گیرانی چون امام جمعه، نماینده و شهردار شاهرود است که می تواند نویدبخش روزهای خوبی در سپهر حرکت روز افزون شهرستان با حفظ جایگاه فرمانداری ویژه شاهرود ایفا کند.

4-    شورای اسلامی شهر شاهرود:

با پایان یافتن انتخابات شورای اسلامی شهر شاهرود که مقارن با انتخابات ریاست جمهوری شده بود و ترکیبی که از صندوق آرای شهر شاهرود خارج شد می توانستیم حدس بزنیم که اتفاقات جدیدی در شهر شاهرود و حوزه مدیریت شهری در حال وقوع است.

نتیجه ای که از این انتخابات حاصل شد نه مطلق به افرادی بود که روزگار مدیدی شاهرود را به واسطه روابط خانوادگی و قومیتی صرف که بر آن حاکم بود عقب نگه داشته و در عمل پسرفت شاهرود را رقم زده بودند.

ترکیب جدیدی بر سرکار آمده بود که تقریبا به صورت واضح 70 % آنها سابقه ای را در این پارلمان محلی نداشته و بالطبع با شرایط و وظایف آن نیز نمی توانستند آشنا باشند.

ماحصل این عدم تجربه کافی اما دارای یک پیام واضح از طرف مردم که ولی نعمتان نظام بودند را فریاد می زد. فریادی واضح و شفاف به پدیده ای به نام خدمت برای مردم. نه مطلق به باند بازی و استفاده از رانت.

در اولین سال خدمت شورای جدید و با همراهی بزرگان شهر تصمیمی مهم در حوزه انتخاب شهردار شاهرود گرفته شد که در واقع می توان آنرا مهمترین تصمیم شهر در مدت یکسال گذشته نامید.

شهرداری فن سالار و با حمایت بزرگان شاهرود پا به عرصه مدیریت شهری شاهرود گذاشت که مجموعه خدمات وی در طول کمتر از یک سال گذشته تقریبا برای همه مشهود است.

شهردار شاهرود بعد از انتخاب، مشغول اجرای برنامه های خود بود و شورا هم به واسطه این انتخاب مورد وثوق مردم قرار می گرفت.

در اثنای این فعالیت ها اما اتفاق مهمی در حال وقوع بود. بر اساس اشتباهات ریاست شورای شهر در محاسبات ذهنی، می رفت تا یک فاجعه بوجود آید.

فاجعه ای به نام منیت و خود بزرگ بینی که پتانسیل های آن به شدت مشهود بود. هر روز از مردم فاصله گرفته می شد و به مردم در مورد نحوه کار و فعالیت شورا، علی رغم قول هایی که در ابتدا از طریق میرابوالحسنی به عنوان رئیس شورا داده شده بود، گزارش داده نمی شد.

ابهام هایی در مورد واگذاری بیش از نیمی از املاک البرز شرقی به واسطه مزایده در اختیار شهرداری شاهرود قرار گرفته بود و سپس به شرکتی در ذوب آهن اصفهان واگذار شده بود وجود داشته که علی رغم سوال چند باره رسانه ها به مردم گزارشی در این مورد داده نمی شود.

صداهایی از جنس مخالف و سنگ اندازی در کار شهرداری از طریق شورا شنیده می شد. به قسمی که شورا به جای همراهی با شهرداری می رفت خود را در نقطه مقابل قرار دهد. خوشبختانه عمر یک ساله این نوع اصوات به پایان رسید و ترکیب هیئت رئیسه عوض شد و فردی کاردان به نام دکتر سمیعی ریاست شورای شهر را به عهده گرفت تا در  عمل هم شاهد برچینی این تفکر و منیت و نخوت باشیم. ترکیب جدید هیئت رئیسه شروع به کار کرده و در ادامه امیدواریم تا در عمل هم شاهد مدیریت قوی فردی معتدل به نام دکتر سمیعی در ریاست شورای شهر و فاصله گرفتن از تکبر و منیت مدیریت قبلی شورای شهر باشیم.

شورا بسان بازوان توانمند شهرداری یار و همراه شهردار بوده و پیشرفت های شهر و شهرداری را در تقابل با خود نبیند.

چه کسی است که نداند وقتی که یک شهردار با برنامه و قوی عمل می کند، بر کارنامه و محبوبیت اعضای شورای شهر افزوده می شود.

پس در یک کلام، جناب دکتر سمیعی و اعضای محترم شورای شهر برای خدمت به مردم، شهردار و شهرداری شاهرود را یاری رسانید.

5-    شهردار شاهرود:

حافظه تاریخی کوتاه مدت مردم شاهرود خاطره خوشی از چند شهردار گذشته شاهرود در ذهن ندارد. بعد از فعالیت هایی که شهرداری مثل ناصر حاج محمدی از خود در اذهان مردم بر جای گذاشته است و چهره شهری شاهرود را حداقل در زمینه زیبا سازی متحول کرد و قبل تر از ایشان هم افراد توانمندی چون باقری و یعقوب نژاد نیز در زمینه زیر سازی و توسعه زیربنایی شاهرود گام های مهمی را برداشتند به یکباره و پس از اتفاقاتی که برای ناصر حاج محمدی افتاد و به واسطه ضعف و اهمال کاری شورای سوم به یکباره فردی چون محمد جیرانی، میراث دار افراد و بزرگانی شد که نام مدیریت شهری شاهرود به نام آنها گره خورده بود، آب سردی به پیکره اعتماد عمومی مردم ریخته شد.

محمد جیرانی واقعا می توانست میراث دار بزرگانی باشد که در گوشه ذهن وی فقط جمع آوری زباله ها، پرداخت حقوق پرسنل و انجام کارهای روتین شهرداری نقش بسته بود؟

چه باور بکنیم چه نه، به واسطه داد و ستد ها و اختلافاتی که در شورای سوم وجود داشت محمد جیرانی به مدت دو سال شهردار شاهرود شد و به باور کارشناسان چندین سال شاهرود عقب نگه داشته شد.

انتخابات برگزار شد و شورای چهارم بر مسند شورا جلوس کرد و کیست نداند که چه اتفاقاتی در آن شورا افتاد که جناب مهندس میرفانی و به واسطه داد و ستد هایی که صورت گرفت و به واسطه رای خود و تنها با 6 رای در مقابل 5 رای مخالف و با رای خود که در آن مقطع عضو شورای شهر بود بر صندلی شهرداری شاهرود نشست.

میرفانی شهردار شد و برادر رئیس شورای شهر وقت که عضو علی البدل اول بود به واسطه انتخاب میرفانی، عضو اصلی شورا شد و دوره دیگری از سکته مدیریتی در شهر شاهرود شروع شد.

میرفانی به واسطه نوع تفکری که داشت و به واسطه نقش بی بدیل امام جمعه وقت که در تریبون رسمی نماز جمعه از وی به عنوان شهید رجایی شاهرود یاد کرد بر صندلی مهم و حساس مدیریت شهری جلوس کرد.

دوره ای سراسر ابهام که ماحصل آن میلیاردها بدهکاری شد که از خود برای شورای بعدی و شهردار بعدی به میراث گذاشتند.

در مورد عملکرد ضعیف و محیر العقول میرفانی می توان هفتاد من مقاله نوشت و باز هم نوشت و در نهایت هم قانع نشد که برخوردهای سلیقه ای و باند بازی در داخل شورا چه ها که بر سر این شهر نیاورد.

آن دوران تمام شد و مردم با نه قاطع به این نوع تفکر پایان دادند و شورایی جدید بر سر کار آمد.

در مهمترین نقشی که شورا ایفا کرد شهرداری تکنوکرات و فن سالار را به جامعه معرفی کرد و با تغییری که در بدنه مدیریت شهرستان اعم از امام جمعه و نماینده حاصل شده بود و با اجماع بزرگان شهر، مهندس احمدی سکاندار شهرداری شاهرود شد.

شهرداری که میلیاردها تومان بدهکاری داشت و بیشترین نارضایتی در بین مردم از عملکرد این دستگاه عریض و طویل موج می زد.

احمدی میراث دار بدترین شهرداری شده بود که شاهرود در طول تاریخ به خود دیده بود. نکته تاسف بار این تصدی اعتماد فرو ریخته مردم به این ارگان مهم نیمه خصوصی بود که شاید به جرات بتوان گفت هیچ چیزی مهمتر از آن وجود نداشت!

مع الوصف شهردار جسور و البته شفاف و قاطع با علم بر این قضایا این مسئولیت را پذیرفت و بعد از 9 ماه کاری کرد کارستان.

با تجارب اندوخته در کلان شهری مثل گرگان ترکیب رنگ و نور و آب را بکار گرفت و شاهرود را از شهری مرده به یکی از سر زنده ترین شهرهای ایران تبدیل کرد. روشنایی معابر را با ترکیبی از رنگ و آب تامین کرد و به فضای سبز و چنارهای شهر که ثروت بی بدیل آن بودند جانی دوباره داد.

بدون اینکه در ترکیب پرسنل شهرداری دست ببرد آنها را متعهد ساخت و پاسخگویی در این نهاد مردمی را تبدیل به یک مطالبه کرده و خمودگی و روزمرگی از شهرداری رخت بر بست و تبدیل به جایی شد که مردم توقع آنرا داشتند.

آری این بود نقش مدیریت و راهبری در ارگانی مثل شهرداری. یکی از بیاد ماندنی ترین نوروزهای سال را در شاهرود برای مردم و مسافران با بکار بردن المان های کاربردی رقم زد و در مدتی اندک و با تلاش و پشتکار مثال زدنی چهره شهر را دگرگون ساخت.

تغییر در میادین و المانهای شهر را در دستور کار قرار داد و قبل از اینکه کار را شروع کند برای اتمام آنها روز شمار تعیین کرد.

کارمندان شهرداری با سری بلندی در بین مردم و اقوام حاضر می شدند و از اینکه پرسنل شهرداری بودند به خود می بالیدند.

چهره شهر شاهرود دگرگون شد و افزایش امید و میل به زندگی ماحصل این فعالیت ها بود.

شاهرود اما این روزها در گذر تصمیمات مهم و سرنوشت ساز در زمینه ایجاد پروژه های زیر ساختی همچون بازگشایی معابر و ایجاد زیر گذر و روگذرهاست.

تصمیمات مهمی که مردان مرد می خواهد در قامت مسئولین بلند پایه شهرستان چون امام جمعه، نماینده، فرماندار و البته اعضای شورای شهر.

این نشریه نیز به عنوان رکن چهارم دموکراسی و از این طریق آمادگی خود را برای افزایش آگاهی عمومی و مشارکت شهروندان اعلام می کند.

امید است مسئولین شهری، علی الخصوص اعضای محترم شورای شهر در این مسیر در کنار مردم قرار گیرند.

مخصوصا اینکه ریاست شورای شهر تغییر کرده و امید است ماحصل این تغییر کمک به پیشرفت شهر در سایه اعتدال و تدبیر باشد و جای رقابت های کودکانه و دکم را بگیرد.

5 مسئولیت مهم در 5 پست مهم و کلیدی شهرستان در طی 2 سال گذشته تغییر کرد و مجموعه فعالیت این عزیزان به اختصار به رشته تحریر در آمد.

5 تغییری که در هر لحظه و هر زمان توسط مردم رصد می شود. رصدی به بلندای تاریخ پر افتخار این منطقه که در صفحات روزشمار آن درج شده و ماحصل آن می شود رشد و میل به زندگی بهتر .

در پایان باید گفت که با جمیع جهات فوق و با تغییراتی که در مدیران ارشد شهرستان صورت گرفته این روزها شاهرود جان گرفته و نفس می کشد.

و من ا...التوفیق

سعید ایمانی


نظرات()   
   
دوشنبه 19 شهریور 1397 08:54
نفس کشیدن شاهرود فقط با استان شدن شاهوار میسر است. بقیه راه حلها وهم و خواب و خیال و رویایی بیش نبوده و نخواهد بود.
دوشنبه 19 شهریور 1397 08:52
حل مشکل شاهرود در گرو استقلال از سمنان است و لاغیر . افراد هر چند توانمند هرگز برای شاهرود قادر به تصمیم سازی نیستند. بلکه تا استان شاهوار تشکیل نشود هیچ رشد و توسعه ای در شاهوار رخ نخواهد داد. تغییرات فقط سرگرمی تکراری بیش نیست.خانه از پای بست ویران است خواجه اندر خم نقش ایوان است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها