نقدی بر نحوه برگزاری هفته دولت در شهرستان شاهرود

همه ساله و همزمان با شهادت بزرگ مردان دولت، رجایی و باهنر، شاهد برگزاری مراسمی با عنوان هفته دولت در تاریخ جمهوری اسلامی هستیم.

در این هفته، هر ساله شاهد افتتاح و یا کلنگ زنی پروژه هایی هستیم که با محوریت دولت جمهوری اسلامی ایران و در شهرستان ها با محوریت فرمانداری ها انجام می گیرد.

در این نوشتار سعی نداریم تا به میزان پروژه ها و اعتباراتی که برای آنها مصروف می شود بپردازیم. حتی قصد مقایسه پروژه های یک استان و میزان اختصاص عادلانه اعتبارات را بر اساس وسعت جغرافیایی یا جمعیت را نداریم. بلکه هدف از این نوشتار، نقدی در مورد چگونگی انجام این مراسم در تمام دولت های جمهوری اسلامی و فارغ از هر نگرش و سیاست گذاری که دارند در سطح شهرستان شاهرود می باشد.

نگارنده حداقل بر اساس حضور ذهنی که از دولت های هفتم تاکنون و بالغ بر 6 دولت دارد و اینکه فارغ از هر گونه سیاست گذاری که بالطبع، دولت ها در زمان تصدی امور دارند معتقدم که اساسا یک چارت و برنامه در طی این 6 دولت، حداقل با برنامه ریزی و مناسبات این شهرستان حاکم بوده و اساسا تنها تغییری که در این برنامه ها انجام شده است، تغییر مدیر ارشد شهرستان در فرمانداری بوده و تماما اسلوب و برنامه معینی که هیچ تغییری در آن در طی این سال ها انجام نشده برقرار می باشد.


با کمی مطالعه در مورد برنامه های دولت و سیاست گذاری هایی که در آن انجام شده است و ریز تر شدن در برنامه ها و قیاس آنها، مانند دولت نهم و دهم با دولت های هفتم و هشتم و حتی دولت یازدهم و دوازدهم به روشنی در می یابیم که دارای کمترین نقاط اشتراک حداقل در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها می باشند. به طوری که هر کدام از این دولت ها وقتی بر سر کار آمدند اساسا انتقاد از شیوه دولت قبلی را سر لوحه کار خود قرار داده و بسیاری از سیاست های قبلی را یا متوقف کرده و یا تغییر دادند.

حال چگونه است که در طی حداقل 6 دولت گذشته، برنامه های هفته دولت فقط با یک تغییر و آنهم تغییر فرماندار در شهرستانی مثل شاهرود برگزار می شود خود جای تامل دارد!!

با اندکی تامل در برنامه های هفته دولت به وضوح خواهیم دید که این برنامه ها در چند محور شهری و بخش های مختلف شهرستان و با تفکیک آنها و اختصاص یک روز به این شهرها و بخش ها صورت گرفته و در تمام این برنامه ها، گلباران مزار شهدا، دیدار با امام جمعه هر شهر، دیدار با برگزیدگان خانواده شهدا و ایثارگران و در نهایت هم افتتاح و کلنگ زنی پروژه ها جز لاینفک و غیر تغییر تمام این دولت ها فارغ از هر سیاست گذاری و برنامه ریزی جامع آنهاست.

گویی اسلوب فوق، فارغ از گذر زمان و تغییر روش ها و منش ها برای تمام زمان ها و فصول طراحی شده و هر شخصی که ردای فرماندار را بپوشد ملزم به اجرای این برنامه ها بوده و تغییر در آنها شاید خط قرمزی باشد که ما از آن خبر نداریم و یا حتی یک گام فراتر، اصولا قفل محکمی برای تغییر و یا بهتر شدن این برنامه ها و خارج شدن از این تکرار همیشگی به این روش دولتمردان زده شده است!

پیشنهاد نگارنده این است که مسئولین ارشد شهرستان و استان این روش را بهبود بخشیده و با طراحی دیدارهایی با حضور کلیه مسئولین و یا مسئولین تاثیرگذار شهرستان با جمعیت های نخبگان و دانشگاهیان، فعالین سیاسی و اجتماعی، هنرمندان، اصحاب رسانه و اربابان جراید و ایضا کلیه خانواده شهدا و ایثارگران و روحانیون گزارش جامع و کاملی را در یک فضای دوستانه به این عزیزان داده و فضایی را مهیا سازند تا مدعوین به ارایه طرح ها و انتقادات خود از دولت و مجموعه آن بپردازد.

چه بسا که با این روش علی رغم اینکه سطح وسیع تری از جامعه را مورد خطاب قرار می دهیم مسئولین هم در طی یک سال گذشته خود را در ورطه نقد قرار داده و سعی در جبران کاستی های خود خواهند داشت.

فارغ از اینکه به تکرار همیشگی و کسالت برنامه هایی که در طی 2 دهه گذشته در هفته دولت اجرا می شود بپردازیم لازم است توضیحاتی از طریق مسئولین محترم شهرستان به مردم در این زمینه داده شده و سوالات زیر نه به عنوان پاسخگویی، بلکه به عنوان تفکری بر روی این عملکرد در نظر گرفته شود!!

1-     دیدار با امام جمعه شهرهای شهرستان های شاهرود ، برنامه ای است که در بدو ورود دولتمردان پیش بینی شده است. اولا این دیدارها بر اساس کدام قانون نوشته و یا نانوشته بوده و خروجی آن تا به حال چه بوده است؟ ثانیا اگر بپذیریم که این دیدارها ادای احترام به نماینده رهبری در هر شهر می باشد آیا اساسا این نگاه در طول سال و در روزهای دیگر نمی تواند وجود داشته باشد که قسمت عمده ای از وقت و هزینه این دیدار ها که اغلب در ساعات اداری می باشد مصروف این دیدار های بی نتیجه می باشد؟ ثالثا آیا با این کار شان امامان جمعه در نظر گرفته می شود یا تبدیل به یک کار روتین بدون نتیجه و با هزینه کرد از بیت المال می شود؟

2-     تجدید دیدار با چند خانواده شهید و ایثارگر و همچنین گلباران مزار شهدا نیز یکی دیگر از کارهایی است که در این ایام انجام می گیرد. نگارنده معتقد است که اساسا شان شهدا و همچنین خانواده آنها نیز در در این مراسمات در نظر گرفته نشده و بیشتر این کار تبدیل به یک حرکت نمایشی شده است که در جهت پر کردن بولتن های خبری ادارات کاربرد دارد تا معرفی هفته دولت و خدمات انجام گرفته! با اندکی سرکشی به خانواده مظلوم شهدا و نشستن پای درد دل آنها و مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کنند خود موید این نکته است که این مراسم نیز مانند بسیاری از مراسمات دیگر حالتی نمایشی به خود گرفته است و بیشتر وهن خانواده شهدا و خدمات دولت را در افکار مردم تداعی میکند.

برای دلجویی از خانواده عزیز شهدا و ایثارگران می توان در تمام روزهای سال بصورت عملی به این مقوله و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت و با انجام کارهای عملیاتی تر به قدردانی از آنها پرداخت.

3-     در تمام ایام هفته دولت برای اجرای این برنامه ها معمولا تعداد زیادی از مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان باید مقام عالی دولت را همراهی کنند. به طبع این همراهی و فارغ از هزینه هایی که از بیت المال باید برای این سفرها در نظر گرفته شود با جای خالی مدیری که ارباب رجوعش محتاج یک امضاء اوست چه کنیم؟! کارهایی که یک مدیر باید در طول یک هفته در ارگان مطبوعه خود انجام دهد و به سبب این همراهی ها و شرکت در این جلسات نمی تواند انجام داده و کارهای مردم و مراجعه کنندگان ر زمین می ماند چه کنیم!

آیا این برنامه ریزی و عدم حضور مدیران واقعا وهن اقدامات دولت در نظر مراجعه کنندگان نخواهد بود؟

دستیابی به این نتیجه چندان سخت نیست. کافیست تا مسئولینی که خلاف این ادعا را دارند در این ایام فقط به یکی از اداراتی که مسئول آنرا همراه خود می کنند تا به قول معروف هفته دولت را برگزار کنند سری بزنند و میزان نارضایتی مردم را به عینه لمس کنند.

4-     در نهایت افتتاح چند باره برخی از پروژه ها به بهانه تکمیل آن پروژه و یا اجرای فاز دوم آن نیز در این روزها تبدیل به مزاحی در فضای عمومی و مجازی بین شهروندان شده است. پروژه چند میلیونی که به مراتب اعتباری که برای افتتاح آن می شود و کلی وقت مسئولین و مردم گرفته می شود، شاید برخی اوقات دو برابر اعتبار این پروژه باشد و نیز قصه پر غصه این نمایش های من در آوردی دولتی ها در هفته دولت شده است. هنوز چند روزی بیشتر از افتتاح یک سرسره بازی در یکی از نقاط میهن اسلامی ما در ایام هفته دولت جاری نگذشته است؛ افتتاحی که سوژه روز کاربران فضای مجازی شد و اگرچه بسیاری به آن خندیدند ولی در نهایت این اعتمادی بود که بر اثر این کارهای بدون فکر و نمایشی فرو ریخت.

 

سخن پایانی با معاون استاندار و فرماندار شهرستان شاهرود

 در طی این سطور بار دیگر هفته دولت را به حضرتعالی و مجموعه همکاران شما صمیمانه تبریک گفته و در ادامه این مسیر سخت، بهروزی و توفیقات روز افزون شما را خواستارم.

و اما بعد...

جناب آقای مهندس محمدی، همگی ما به نیکی واقفیم که از ورود شما به این شهرستان و تصدی فرمانداری بیشتر از 2 ماه نگذشته است. اگرچه که در این دو ماه گذشته شاهد تلاش شبانه روزی شما در این شهرستان بودیم و 3 تغییر مهم را هم در اداراتی چون برق، آموزش و پرورش و بخشداری بسطام داشته ایم که نشان از شتاب تغییرات برای تحقق شعار دولت تدبیر و امید است ولی در مورد برگزاری هفته دولت به شرحی که گذشت انتقاداتی را داریم. توقع زیادی از شما در این سال که مراسم های هفته دولت در این شهرستان برگزار گردید وجود ندارد، ولی با توجه به خصوصیات بارز اخلاقی شما که در طی این مدت کوتاه بر همگان اثبات گریده ،انتظار می رود تا برای جلوگیری از هدر رفت منابع انسانی و مالی در برگزاری مراسمات اینچنینی در هفته های دولت سالهای بعد اهتمام جدی داشته و طرحی نو دراندازید تا حلاوت این روزهای شیرین و از همه مهمتر بازتاب متقارن آن در جامعه، بیشتر ملموس گردد.

و من ا... التوفیق

سعید ایمانی

 


نظرات()   
   
دوشنبه 19 شهریور 1397 08:59
ایکاش در هفته دولت می فرمودید باز هم مثل همیشه در حرف و آمار و گزارش شاهرود در صدر ، ولی در عمل و نتیجه کمافی السابق امسال هم در هفته دولت حقوق شاهواریان تضییع و سمنان در وارکردن بیکار از اقصی نقاط کشور و حتی خارج(افغانستان)و ایجاد اشتغال مازاد بر نیاز و مضاعف مقام اول ، ولیکن بالعکس شاهرود در صادرات بیکار، طلاق حائز مقام و رتبه اول گردید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها