رضا آرین

بارها واژه وحدت ملی را شنیده ایم و فراوان در این زمینه سخن گفته شده است اما به راستی وحدت ملی چیست و چه اهمیتی دارد؟ چگونه به دست می آید؟ و عوامل تهدید کننده وحدت ملی چیست؟ به عبارت دیگر وحدت ملی چگونه از بین می رود؟

وحدت ملی در تعریفی ساده یعنی اینکه تمامی مردمانی که در یک سرزمین و کشور زندگی می کنند، در مورد موضوع یا موضوعاتی، احساس تعلق خاطر و دغدغه یکسانی داشته باشند. مثلا زمانی که تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی مسابقه ای حساس دارد، شاهد نوعی وحدت ملی هستیم. تمام ایرانیان، فارغ از نژاد و زبان، و یا دیدگاه مذهبی و سیاسی شان، یکصدا و همدل، دغدغه پیروزی تیم ملی را دارند، با هر حمله ای به وجد آمده و فریاد شادی سر می دهند.

اما چرا وحدت ملی اهمیت دارد؟

در همه دنیا، وقتی کشوری با تهدیدات داخلی و بخصوص خارجی روبرو می شوند، سعی می کنند وحدت ملی را تقویت نموده و از این راه توان مقاومت خود در برابر تهدیدات را افزایش دهند. وقتی که در زمان بحران، ملت متحد و یکپارچه شود، با کمک یکدیگر و با پشت گرمی همدیگر، در برابر تهدیدات ایستاده و کشور می تواند گردنه های خطرناک را به سلامت رد کند. پس دستیابی به وحدت ملی، عامل بسیار مهمی برای حفظ کشور در زمان وقوع بحران ها و تهدیدات است.

توجه به یک نکته مهم است. وحدت ملی به این معنا نیست که تمام مردم یک جور و مثل هم فکر کنند و یا یک روش عملکرد و راهکار معین را بپسندند. برعکس، وحدت ملی زمانی حاصل می شود که تمام مردم حس کنند کشور متعلق به آنهاست و آنها در این کشور سهم دارند، می توانند اظهار نظر کنند و صدای آنها شنیده می شود.

اگر جامعه تک صدایی شود و تنها یک تفکر و راهکار، حق اظهار نظر و حضور در عرصه ها را داشته و سایر تفکرات و نظرات، عملا حذف شوند و اجازه بروز پیدا نکنند، ظاهرا سکوت و آرامش بر جامعه حاکم می شود اما این سکوت، آرامشی گورستانی است. در گورستان ها سکوت سنگینی حاکم است منتها دلیل سکوت اینست که مردگان توان سخن گفتن ندارند و سکوتشان به معنای رضایت آنها نیست!

آنهایی که مرتبا تلاش می کنند صداهای مخالف را خاموش کنند و به بهانه حفظ وحدت ملی، مانع سخن گفتن دیگران می شوند و با صدها وصله و اتهام و ارعاب، سایرین را ساکت و مطیع می خواهند، در اصل معنای وحدت ملی را در نیافته اند. آنها به دنبال ایجاد آرامش گورستانی هستند که نه تنها فاقد اعتبار و ارزش است، بلکه تخریب کننده وحدت ملی نیز می باشد چرا که سرکوب شدگان، رفته رفته احساس تملک خود بر کشور را از دست می دهند و دیگر برایشان فرقی نمی کند چه در کشور رخ می دهد، چه کسی حاکم است و آینده کشور چه خواهد شد.

عامل دیگری که وحدت ملی را خدشه دار می کند، دعواها و جنجال های مسئولین و فعالین سیاسی است. اگر مسئولین دولتی، رؤسا و مقامات قوای سه گانه و نهادها و مقامات لشکری و کشوری، بجای حل مشکلات مرتبا انگشت اتهام را طرف همدیگر بگیرند، به جای وحدت ملی ، بی اعتمادی عمومی شکل می گیرد

اگر فعالین سیاسی، اصلاح طلب و اصولگرا، به جای ارائه راهکار برای حل بحران ها و مشکلات مردم، رو به تسویه حساب های سیاسی بین گروهی و یا حتی درون گروهی روی آورند، طبیعی است  مردمی که شاهد و ناظر خاموش این دعواها هستند، اعتماد خود را از هر دو جناح سلب خواهند کرد.

مردم با چشم خود می بینند در شرایطی که آنها با مشکلات عمیقی دست و پنجه نرم می کنند، مسئولین و فعالین سیاسی به جدال بر سر تصاحب پست ها و مقام ها مشغولند و تنها چیزی که اهمیت ندارد، خواسته های مردم است. مردم  به تلخی احساس می کنند تنها زمان انتخابات ها دارای ارج و قرب می شوند و نظرشان محترم و عزیز است و پس از رای گیری، کسی سراغی از آنها نمی گیرد و دردی از آنها دوا نمی کند.

در چنین شرایطی، واقعا می توان از این مردم رنجیده و غرق در مشکلات، انتظار وحدت ملی و جمع شدن حول یک محور و جانفشانی داشت؟

کوتاه سخن آن که، امروز ما با شدیدترین تهدیدات و فشار ها روبرو هستیم. دشمن تمام توان خود را برای تسلیم کردن کشور به کار گرفته است. تنها راه عبور از این بحران، وحدت ملی و یکپارچه شدن همه ماست. منتها دو مانع اصلی بر سر راه تحقق این وحدت وجود دارد، از یک طرف، برخی افراد که اعتقاد قلبی به رای و خواست مردم نداشته و معتقدند آنچه آنها می اندیشند، اصل اسلام حقیقی و راه سعادت کشور است، به سایرین اجازه طرح نظر نمی دهند و اصولا چنین حقی برای دگراندیشان قائل نیستند

از طرف دیگر، دعواها و اختلافات بین قوای مختلف کشور و سازمان ها و نهادها و همچنین فعالین سیاسی، باعث ایجاد یاس و ناامیدی در میان جامعه شده و مردم حس می کنند مسئولان و فعالین سیاسی، تنها به دنبال منافع خود هستند.

برای نجات کشور از مرحله حساس کنونی، توجه به این دو مشکل، ضروری و حیاتی است.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

عکس برگزیده ماه..........سه شنبه 25 دی 1397

شاهرود و میامی چه نیاز دارند؟ ..........سه شنبه 25 دی 1397

مقایسه بودجه اداره کل راه و بودجه های اخذ شده توسط نماینده شاهرود: ..........سه شنبه 25 دی 1397

مرز هوایی یا فرودگاه بین‌المللی؟..........سه شنبه 25 دی 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی..........سه شنبه 25 دی 1397

مهلت ۴۸ ساعته جمعی از خبرنگاران به نماینده شهرستانهای شاهرود و میامی ..........سه شنبه 25 دی 1397

لطفا تمام نرده ها را بردارید!..........سه شنبه 25 دی 1397

نماینده ایده آل مردم شهرستانهای شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی کیست و چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟..........سه شنبه 25 دی 1397

در حاشیه رو نمایی از تابلوی فرودگاه بین المللی شاهرود :..........سه شنبه 25 دی 1397

خر برفت و خر برفت و خر برفت..........سه شنبه 25 دی 1397

جمععی از خبرنگاران شاهرود در خصوص تبدیل اداره کل راه استان به دو اداره کل در شاهرود و سمنان بیانیه ای به شرح ذیل صادر کردند...........سه شنبه 25 دی 1397

لزوم مطالبه گری و پاسخگویی..........سه شنبه 25 دی 1397

دو اداره کل با یک تابلو ..........سه شنبه 25 دی 1397

درسی که خبرنگاران شاهرودی به ما دادند..........سه شنبه 25 دی 1397

اقدام بزرگ شورای شهر شاهرود که در سکوت خبری برگزار شد ..........سه شنبه 25 دی 1397

اشتباه تاکتیکی..........سه شنبه 25 دی 1397

به بهانه نصب المان کتاب در میدان امام..........سه شنبه 25 دی 1397

مصاحبه اختصاصی دکتر کاظم جلالی با هفته نامه پارسیای قومس(قسمت اول)..........سه شنبه 11 دی 1397

مصاحبه اختصاصی دکتر کاظم جلالی با هفته نامه پارسیای قومس (قسمت دوم)..........سه شنبه 11 دی 1397

مصاحبه اختصاصی دکتر کاظم جلالی با هفته نامه پارسیای قومس(قسمت سوم و پایانی)..........سه شنبه 11 دی 1397

تراژدی یا کمدی..........دوشنبه 26 آذر 1397

نگاهی اجمالی به استانداران دولت تدبیر و امید در استان سمنان..........دوشنبه 26 آذر 1397

حضوری که حماسه آفرید..........دوشنبه 26 آذر 1397

بین المللی شدن فرودگاه شاهرود و چند نکته..........دوشنبه 26 آذر 1397

برادر نماینده ودیگر هیچ..........دوشنبه 26 آذر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی..........دوشنبه 26 آذر 1397

نماینده ایده آل مردم شهرستانهای شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی کیست و چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟..........دوشنبه 26 آذر 1397

سفر رئیس جمهور به استان سمنان و سخنی با نماینده محترم شاهرود و میامی..........دوشنبه 26 آذر 1397

نمایشگاه کتاب شاهرود ۸۲۰ میلیون تومان فروش داشت..........دوشنبه 26 آذر 1397

اسامی شهرداران و سرپرستان شهرداری یا بلدیه شاهرود از سال 1328 تا امروز بانضمام مدت تصدی آنها..........دوشنبه 26 آذر 1397

همه پستها