تبلیغات
پارسیا نیوز - شهرداری که میداند چه می خواهد

در ابتدای مقاله لازم است که ذکر کنم به افرادی که این حقیر را می شناسند و با مجموعه مقالات بنده در هفته نامه های ظفر و پارسیای قومس که در نقد مشفقانه ی عملکرد شوراهای دوم و شهرداران آنها تاکنون به رشته تحریر درآمده بصورت نسبی شناخت دارند عرض نمایم که غرض از نگارش این مقاله رویکردی متفاوت جهت ایجاد نشاط و حمایت از شهردار مردمی و مجموعه پرسنل شهرداری شاهرود است تا در عمل نشان دهیم که هیچ کار نیکی بر این مردم پوشیده نیست.

انتخابات شورای پنجم شهر شاهرود با تمام فراز و فرودهای آن در اواخر اردیبهشت ماه 96 برگزار شد تا مردم شهر شاهرود در اقدامی عجیب تنها به 3 نفر از 11 نفر اعضای شورای شهر چهارم شاهرود اعتماد کرده و نوید تغییر گسترده ای را در عملکرد شورا و شهرداری شاهرود بدهند.

ترکیبی بصورت 3-2-1-1 در نهایت از داخل صندوق های آرا بیرون آمده و همزمان با آغاز بکار شورای شهر در شهریور ماه سال گذشته تمام نگاه ها معطوف به انتخاب شهردار جدید شاهرود شد.

اسامی زیادی در آن مقطع مطرح شد که از بین آنها نام مهندس صادقلو شهردار شهر گرگان بر سر زبان ها افتاد.

پس از کش و قوس های فراوان و لابی گریهایی که در داخل شورای شهر برای انتخاب هیئت رئیسه شورا در جریان بود اما در نهایت ترکیب 2-1-1 شورا اختیار عمل را در دست گرفته و صاحب هیئت رئیسه شورا در سال اول گردید.

ماحصل این فعل و انفعالات و درگیری های ابتدایی داخل شورا در نهایت اما با تدبیر مسئولان بلند پایه شهرستان به انتخابی منجر شدکه تا آن موقع برای اکثر شهروندان شاهرود ناشناخته بود.

فردی به نام مهندس احمدی که در کارنامه خود معاونت شهرداری موفق گرگان را یدک می کشید سکاندار شهرداری شاهرود شد تا تمام نگاه ها به اقدامات وی معطوف شود.

شهردار جدید شاهرود که در اواخر آبان ماه 96 میراثی بدهکار از شهردار پیشین با اعتماد حداقلی مردم به این مجموعه تحویل میگرفت و شاید در یک جمله می توان عنوان کرد که ریسک بزرگی را در کارنامه ی خود بایت پذیرش این پست در سیاسی ترین شهرستان ایران انجام داد اما ظاهرا می دانست چه می خواهد.

در این مقاله قصد ندارم به روش معمول روزنامه نگاری به مجموعه اقدامات وی در بستر شهرداری و یا شهر شاهرود بپردازم، که این عمل را وظیفه ذاتی روابط عمومی ارگان مربوطه می دانم ؛ بلکه بطور دقیق قصد واکاوی فعل خواستن و توانستن مهندس احمدی و پرسنل شهرداری را به رشته ی تحریر در می آورم.

مخاطبان فرهیخته و دوستان گرامی، اما براستی چه اتفاقی در نهاد شهرداری افتاد که تقریبا هر شهروند شاهرودی با پوست و گوشت و استخوان خویش در کمتر از 5 ماه فعالیت شهردار جدید آنها را لمس می کرد و لحظه به لحظه به آرمانشهر خیالی خود نزدیک می شد.

شهرداری همان شهرداری بود و پرسنل همان پرسنل. اعتبار کمتر شده بود و اعتماد عمومی مردم به این ارگان در طی دودهه فعالیت شورای دوم تا پنجم و شهرداران آن به کمترین حد ممکن خود رسیده بود.

روزگاری نه چندان دور در همین شهرداری کلا انجام سه کار روتین جمع کردن زباله ها، پرداخت حقوق پرسنل شهرداری   و شرکت کردن در جلسات مختلف ،برنامه های روزمره این ارگان بودو وضع به همین منوال می چرخید و می چرخید و هرچقدر هم رسانه ها و منتقدان بدان اعتراض می کردند در عوض با شکایت این مجموعه و مسئولانش مواجه می شدند.

حافظه ی تاریخی روزنامه نگاران و مردم شهر شاهرود هرگز فراموش نخواهد کرد که در مقابل انتقاد روزنامه نگاران در مقابل تحرکات شوراها و شهرداران قبلی در برابر رانت موجود و استفاده ی مشخص آنها از این امکانات قلم منتقد را شکستند، به دست و پای منتقد زنجیر زدند و حتی در یک گام فراتر با توسل به قوه قهریه به جای پاسخ در برابر عملکرد ضعیفشان، دفاتر آنها را پلمپ کردند.

شاید مهندس احمدی در زمانی که شهرداری شاهرود را تحویل گرفت هرگز نمی دانست که با انبوهی از مشکلات، سرخوردگی اجتماعی و سلب اعتماد عمومی، عدم تحرک لازم از این ارگان و بدهی سرشار این مجموعه روبروست و کاری که الان انجام میدهد را باید کارستان بزرگ وی نامید.

فلکه مرکزی شاهرود که عمری به درازی تاریخ این شهر داشت تغییر کرد، المان های مناسب شان مردم باصفای شهر معلمان دین و اخلاق نصب گردید، در ابتدای ورود ایشان و به ابتکار خودشان شهر با پارچه های زیبایی آذین شد؛ میادین شهر هرکدام به فراخور نام شان جایگاه واقعی را بدست  آوردند؛ روشنایی شهر و پارک های موجود به وضعیت مطلوب رسید؛ زیباسازی بلوار شاهرود دوباره از سر گرفته شد؛ ورودی و خروجی شهر در مسیر زائران آقا علی ابن موسی الرضا وضعیتی آبرومند گرفت؛ آبشار شاهرود با نورپردازی که با ابتکاری خاص صورت گرفته بود آبروی شهر شد؛ سطل های زباله تعویض و رنگ آمیزی شد؛ ساختمان فرسوده شهرداری با چند تغییر دوباره جان گرفت؛ دوربرگردان های کنار مسیر اصلی و میادین بدرستی سازماندهی شد؛ اکثر جداول و میادین شهر با رنگ ها جدید جانی دوباره گرفت؛ خطوط عابر پیاده با تغییراتی چزئی قابل استفاده شد ؛ المان های نوروزی با ظرافت و سلیقه خاصی طراحی و اجرا شد؛ معابر روشنایی گرفت تا امنیت مضاعف کاملا مشهود گردد و ده ها کار دیگر که برای هر شهروندی قابل لمس گردید.

آیا به نظر خوانندگان گرامی این مقاله بی انصافی نیست که این عبارت را بکار نبریم" من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق"

نکته اعجاب انگیز این اتفاقات اما انجام تمام این کارها در مدت کمتر از 5 ماه بود؛ آیا اسم این کارها مدیریت جهادی نیست؟

کارهایی که در سکوت و با تلاش شبانه روزی پرسنل زحمت کش و خدوم شهرداری شاهرود حاصل گردید و در عمل هم شاهد تحول شگرف شهر شاهرود و افزایش میزان حضور گردشگران و اسکان زائران آقا علی ابن موسی الرضا در ایام تعطیلات نوروز بودیم.

حافظه ی تاریخی شاهرود در عمل بصورت ناباورانه شاهد ثبت یک رکورد تاریخی برای بزرگترین دستاورد آن یعنی جلب اعتماد عمومی به شهرداری و در نهایت انجام کارهای زیربنایی و بنیادین و تبدیل آن به یک آرمانشهر مدنظر هر شهروند قانون مدار است.

در یک جمله جناب آقای مهندس احمدی و پرسنل زحمت کش شهرداری شاهرود "خسته نباشید".

درنظر داشته باشید این مقاله از طرف فردی به رشته تحریر در می آید که حداقل دو دهه تندترین انتقادات را به مجموعه شهرداری و شورای شهر شاهرود داشته و در عمل شاید بتوان آنرا تشکر جمعی از مردم بزرگ و فهمیده شاهرود در نظر گرفت که در یک جمله می خواهد بگوید شما و زحماتتان را می بینند و انها را ارج می نهند.

در پایان پیشنهاداتی برای نیل به شهری توسعه یافته و ایجاد بستر هایی برای تبدیل شاهرود به یکی از شهرهای هدف گردشگری که پتانسیل های آن بصورت خدادادی در این خطه وجود دارد خدمت شهردار محترم تقدیم می گردد.

1-   ایجاد حداقل یک روگذر یا زیرگذر در میدان پرحادثه هفت تیر

2-   توجه به زیباسازی شهر با برداشتن تبلیغات محیطی آزار دهنده در مسیر خیابان های اصلی شهر و سر و سامان دادن به تبلیغات میادین اصلی

3-   ایجاد پلهای متد روز مخصوص عابران پیاده در مسیر میدان امام که علاوه بر پرحادثه بودن، منظر عمومی آن با تردد غیر منظم مردم صحنه ی جالبی را رقم نمی زند.

4-   سر و سامان دادن به پارک بانها در خیابان اصلی ودر صورت امکان  ایجاد پارکینگ در این مناطق برای کم کردن حجم ترافیک در ساعات پیک

5-   ادامه آزاد سازی بلوار 48 متری و تعیین تکلیف این اتوبان جهت رشد و توسعه ی متوازن این مناطق

6-   ادامه آزاد سازی پل هایی که بر روی کانال باغ زندان ساخته شده ولی در عمل در نقطه مقابل با بن بست روبروست (مسیر روبروی پل کوچه سنندجی).

7-   و از همه مهمتر آموزش و ایجاد کلاس های مهارت برای کارکنان و پرسنل زحمت کش شهرداری برای برخورد صحیح با ارباب رجوع و مردم که می تواند نقش توسعه ای خوبی را در آینده این شهر ایفا کند.

 

اگرچه انجام کارهای دوره ی 5 ماهه شهرداری احمدی که از آن بعنوان کارهای روبنایی یاد می شود ، مدیریت جهادی میخواست؛ ولی رجاءواثق دارم که ایشان با این روحیه می تواند گام موثری را برای انجام کارهای زیر بنایی فوق هم برداشته و قطع به یقین بدانند که بزرگترین سرمایه مسئولین و شهرداری شاهرود در این خصوص نه املاک آنست و نه ثروت آن.

بلکه در یک کلمه اعتماد عمومی مردم است که باید بازگردانده شود آن موقع است که حلاوت این شیرینی کام هر شهروندی را در این منطقه شیرین خواهد کرد.

و من ا...التوفیق-سعید ایمانی


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

شاهرود نفس می کشد..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر نحوه برگزاری هفته دولت در شهرستان شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقش حساس این روزهای بانوان شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

اما و اگرهای ترکیب جدید هیئت رئیسه شورای شهر شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

تحلیلی در مورد اکو مارتن جنگل ابر در شاهرود..........سه شنبه 13 شهریور 1397

نقدی بر دادگاه های علنی مفسدین اقتصادی..........سه شنبه 13 شهریور 1397

بیش از نیمی از املاک البرز شرقی با کدام مزایده و مجوز به ذوب آهن واگذار شد؟..........پنجشنبه 21 تیر 1397

واکاوی اتفاقات یک سال اخیر شاهرود و نقش بی بدیل فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ..........پنجشنبه 21 تیر 1397

محمد کرم محمدی کلید دار فرماندار ویژه شهرستان شاهرود شد...........پنجشنبه 21 تیر 1397

وحدت ملی، راه نجات کشور..........پنجشنبه 21 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی (قسمت دوم )..........پنجشنبه 21 تیر 1397

حمایتی ماندگار از دکتر حسینی شاهرودی و نقش وی در برگزاری همایش..........پنجشنبه 21 تیر 1397

تغییر و تحول ماهیت مدیریت است اما .............پنجشنبه 21 تیر 1397

تسویه حسابهای انتخاباتی در شاهرود شروع شد!!!..........پنجشنبه 21 تیر 1397

برخورد قاطعانه با فرصت طلب ها و طمع کاران در دستور کار مدیریت جدید شهرداری شاهرود قرار گرفت..........پنجشنبه 21 تیر 1397

نیروی بومی یعنی شهروندی که در پی وحدت باشد نه اختلاف افکنی و کینه توزی..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شهاب الدین چاووشی در یک روز چهار مدیرکل منصوب کرد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

آئین تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شاهرود برگزار شد..........پنجشنبه 21 تیر 1397

شوی تبلیغاتی روز کارگر در مجموعه معادن طزره..........سه شنبه 12 تیر 1397

سرنوشتی به مانند زابل و زابلی ها در انتظار شاهرود و شاهرودی ها..........سه شنبه 12 تیر 1397

نگاهى به تجمعات اخیر در شاهرود..........سه شنبه 12 تیر 1397

دستور توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان توسط رئیس جمهور در پی نامه دکتر جلالی به دکتر روحانی..........سه شنبه 12 تیر 1397

پشت پرده ی فعالیت های انتخاباتی 98درحوزه انتخابی شهرستان های شاهرود و میامی..........یکشنبه 10 تیر 1397

املاک البرز شرقی متعلق به شهرداریست یا یک شرکت خصوصی در ذوب آهن اصفهان؟..........یکشنبه 10 تیر 1397

شهرداری که میداند چه می خواهد..........یکشنبه 10 تیر 1397

کسب افتخاری دیگر برای شهردار سختکوش شهر زیبای بسطام..........یکشنبه 10 تیر 1397

پیام تبریك رییس مركز پژوهش های مجلس به شهردار بسطام..........یکشنبه 10 تیر 1397

نشست هم اندیشی فرهنگیان، موثرین و نخبگان شهرستان شاهرود با مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان سمنان و بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل آموزشی در دولت محترم تدبیر و امید..........یکشنبه 10 تیر 1397

دید وبازدیدهای مسئولین و چند نکته!..........یکشنبه 10 تیر 1397

جامعه دو قطبى، خطرى بزرگتر از داعش..........یکشنبه 10 تیر 1397

همه پستها