در ابتدای مقاله لازم است که ذکر کنم به افرادی که این حقیر را می شناسند و با مجموعه مقالات بنده در هفته نامه های ظفر و پارسیای قومس که در نقد مشفقانه ی عملکرد شوراهای دوم و شهرداران آنها تاکنون به رشته تحریر درآمده بصورت نسبی شناخت دارند عرض نمایم که غرض از نگارش این مقاله رویکردی متفاوت جهت ایجاد نشاط و حمایت از شهردار مردمی و مجموعه پرسنل شهرداری شاهرود است تا در عمل نشان دهیم که هیچ کار نیکی بر این مردم پوشیده نیست.

انتخابات شورای پنجم شهر شاهرود با تمام فراز و فرودهای آن در اواخر اردیبهشت ماه 96 برگزار شد تا مردم شهر شاهرود در اقدامی عجیب تنها به 3 نفر از 11 نفر اعضای شورای شهر چهارم شاهرود اعتماد کرده و نوید تغییر گسترده ای را در عملکرد شورا و شهرداری شاهرود بدهند.

ترکیبی بصورت 3-2-1-1 در نهایت از داخل صندوق های آرا بیرون آمده و همزمان با آغاز بکار شورای شهر در شهریور ماه سال گذشته تمام نگاه ها معطوف به انتخاب شهردار جدید شاهرود شد.

اسامی زیادی در آن مقطع مطرح شد که از بین آنها نام مهندس صادقلو شهردار شهر گرگان بر سر زبان ها افتاد.

پس از کش و قوس های فراوان و لابی گریهایی که در داخل شورای شهر برای انتخاب هیئت رئیسه شورا در جریان بود اما در نهایت ترکیب 2-1-1 شورا اختیار عمل را در دست گرفته و صاحب هیئت رئیسه شورا در سال اول گردید.

ماحصل این فعل و انفعالات و درگیری های ابتدایی داخل شورا در نهایت اما با تدبیر مسئولان بلند پایه شهرستان به انتخابی منجر شدکه تا آن موقع برای اکثر شهروندان شاهرود ناشناخته بود.

فردی به نام مهندس احمدی که در کارنامه خود معاونت شهرداری موفق گرگان را یدک می کشید سکاندار شهرداری شاهرود شد تا تمام نگاه ها به اقدامات وی معطوف شود.

شهردار جدید شاهرود که در اواخر آبان ماه 96 میراثی بدهکار از شهردار پیشین با اعتماد حداقلی مردم به این مجموعه تحویل میگرفت و شاید در یک جمله می توان عنوان کرد که ریسک بزرگی را در کارنامه ی خود بایت پذیرش این پست در سیاسی ترین شهرستان ایران انجام داد اما ظاهرا می دانست چه می خواهد.

در این مقاله قصد ندارم به روش معمول روزنامه نگاری به مجموعه اقدامات وی در بستر شهرداری و یا شهر شاهرود بپردازم، که این عمل را وظیفه ذاتی روابط عمومی ارگان مربوطه می دانم ؛ بلکه بطور دقیق قصد واکاوی فعل خواستن و توانستن مهندس احمدی و پرسنل شهرداری را به رشته ی تحریر در می آورم.

مخاطبان فرهیخته و دوستان گرامی، اما براستی چه اتفاقی در نهاد شهرداری افتاد که تقریبا هر شهروند شاهرودی با پوست و گوشت و استخوان خویش در کمتر از 5 ماه فعالیت شهردار جدید آنها را لمس می کرد و لحظه به لحظه به آرمانشهر خیالی خود نزدیک می شد.

شهرداری همان شهرداری بود و پرسنل همان پرسنل. اعتبار کمتر شده بود و اعتماد عمومی مردم به این ارگان در طی دودهه فعالیت شورای دوم تا پنجم و شهرداران آن به کمترین حد ممکن خود رسیده بود.

روزگاری نه چندان دور در همین شهرداری کلا انجام سه کار روتین جمع کردن زباله ها، پرداخت حقوق پرسنل شهرداری   و شرکت کردن در جلسات مختلف ،برنامه های روزمره این ارگان بودو وضع به همین منوال می چرخید و می چرخید و هرچقدر هم رسانه ها و منتقدان بدان اعتراض می کردند در عوض با شکایت این مجموعه و مسئولانش مواجه می شدند.

حافظه ی تاریخی روزنامه نگاران و مردم شهر شاهرود هرگز فراموش نخواهد کرد که در مقابل انتقاد روزنامه نگاران در مقابل تحرکات شوراها و شهرداران قبلی در برابر رانت موجود و استفاده ی مشخص آنها از این امکانات قلم منتقد را شکستند، به دست و پای منتقد زنجیر زدند و حتی در یک گام فراتر با توسل به قوه قهریه به جای پاسخ در برابر عملکرد ضعیفشان، دفاتر آنها را پلمپ کردند.

شاید مهندس احمدی در زمانی که شهرداری شاهرود را تحویل گرفت هرگز نمی دانست که با انبوهی از مشکلات، سرخوردگی اجتماعی و سلب اعتماد عمومی، عدم تحرک لازم از این ارگان و بدهی سرشار این مجموعه روبروست و کاری که الان انجام میدهد را باید کارستان بزرگ وی نامید.

فلکه مرکزی شاهرود که عمری به درازی تاریخ این شهر داشت تغییر کرد، المان های مناسب شان مردم باصفای شهر معلمان دین و اخلاق نصب گردید، در ابتدای ورود ایشان و به ابتکار خودشان شهر با پارچه های زیبایی آذین شد؛ میادین شهر هرکدام به فراخور نام شان جایگاه واقعی را بدست  آوردند؛ روشنایی شهر و پارک های موجود به وضعیت مطلوب رسید؛ زیباسازی بلوار شاهرود دوباره از سر گرفته شد؛ ورودی و خروجی شهر در مسیر زائران آقا علی ابن موسی الرضا وضعیتی آبرومند گرفت؛ آبشار شاهرود با نورپردازی که با ابتکاری خاص صورت گرفته بود آبروی شهر شد؛ سطل های زباله تعویض و رنگ آمیزی شد؛ ساختمان فرسوده شهرداری با چند تغییر دوباره جان گرفت؛ دوربرگردان های کنار مسیر اصلی و میادین بدرستی سازماندهی شد؛ اکثر جداول و میادین شهر با رنگ ها جدید جانی دوباره گرفت؛ خطوط عابر پیاده با تغییراتی چزئی قابل استفاده شد ؛ المان های نوروزی با ظرافت و سلیقه خاصی طراحی و اجرا شد؛ معابر روشنایی گرفت تا امنیت مضاعف کاملا مشهود گردد و ده ها کار دیگر که برای هر شهروندی قابل لمس گردید.

آیا به نظر خوانندگان گرامی این مقاله بی انصافی نیست که این عبارت را بکار نبریم" من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق"

نکته اعجاب انگیز این اتفاقات اما انجام تمام این کارها در مدت کمتر از 5 ماه بود؛ آیا اسم این کارها مدیریت جهادی نیست؟

کارهایی که در سکوت و با تلاش شبانه روزی پرسنل زحمت کش و خدوم شهرداری شاهرود حاصل گردید و در عمل هم شاهد تحول شگرف شهر شاهرود و افزایش میزان حضور گردشگران و اسکان زائران آقا علی ابن موسی الرضا در ایام تعطیلات نوروز بودیم.

حافظه ی تاریخی شاهرود در عمل بصورت ناباورانه شاهد ثبت یک رکورد تاریخی برای بزرگترین دستاورد آن یعنی جلب اعتماد عمومی به شهرداری و در نهایت انجام کارهای زیربنایی و بنیادین و تبدیل آن به یک آرمانشهر مدنظر هر شهروند قانون مدار است.

در یک جمله جناب آقای مهندس احمدی و پرسنل زحمت کش شهرداری شاهرود "خسته نباشید".

درنظر داشته باشید این مقاله از طرف فردی به رشته تحریر در می آید که حداقل دو دهه تندترین انتقادات را به مجموعه شهرداری و شورای شهر شاهرود داشته و در عمل شاید بتوان آنرا تشکر جمعی از مردم بزرگ و فهمیده شاهرود در نظر گرفت که در یک جمله می خواهد بگوید شما و زحماتتان را می بینند و انها را ارج می نهند.

در پایان پیشنهاداتی برای نیل به شهری توسعه یافته و ایجاد بستر هایی برای تبدیل شاهرود به یکی از شهرهای هدف گردشگری که پتانسیل های آن بصورت خدادادی در این خطه وجود دارد خدمت شهردار محترم تقدیم می گردد.

1-   ایجاد حداقل یک روگذر یا زیرگذر در میدان پرحادثه هفت تیر

2-   توجه به زیباسازی شهر با برداشتن تبلیغات محیطی آزار دهنده در مسیر خیابان های اصلی شهر و سر و سامان دادن به تبلیغات میادین اصلی

3-   ایجاد پلهای متد روز مخصوص عابران پیاده در مسیر میدان امام که علاوه بر پرحادثه بودن، منظر عمومی آن با تردد غیر منظم مردم صحنه ی جالبی را رقم نمی زند.

4-   سر و سامان دادن به پارک بانها در خیابان اصلی ودر صورت امکان  ایجاد پارکینگ در این مناطق برای کم کردن حجم ترافیک در ساعات پیک

5-   ادامه آزاد سازی بلوار 48 متری و تعیین تکلیف این اتوبان جهت رشد و توسعه ی متوازن این مناطق

6-   ادامه آزاد سازی پل هایی که بر روی کانال باغ زندان ساخته شده ولی در عمل در نقطه مقابل با بن بست روبروست (مسیر روبروی پل کوچه سنندجی).

7-   و از همه مهمتر آموزش و ایجاد کلاس های مهارت برای کارکنان و پرسنل زحمت کش شهرداری برای برخورد صحیح با ارباب رجوع و مردم که می تواند نقش توسعه ای خوبی را در آینده این شهر ایفا کند.

 

اگرچه انجام کارهای دوره ی 5 ماهه شهرداری احمدی که از آن بعنوان کارهای روبنایی یاد می شود ، مدیریت جهادی میخواست؛ ولی رجاءواثق دارم که ایشان با این روحیه می تواند گام موثری را برای انجام کارهای زیر بنایی فوق هم برداشته و قطع به یقین بدانند که بزرگترین سرمایه مسئولین و شهرداری شاهرود در این خصوص نه املاک آنست و نه ثروت آن.

بلکه در یک کلمه اعتماد عمومی مردم است که باید بازگردانده شود آن موقع است که حلاوت این شیرینی کام هر شهروندی را در این منطقه شیرین خواهد کرد.

و من ا...التوفیق-سعید ایمانی


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

پارسیای قومس شماره 107 منتشر شد..........شنبه 22 تیر 1398

هراس از بازتولید کردان در شاهرود..........شنبه 22 تیر 1398

داغ اداره کل راهی که هر روز تازه تر می شود ..........شنبه 22 تیر 1398

پیام تشکر شورای اسلامی و دهیاری دهستان طرود..........شنبه 22 تیر 1398

تن داغ کویرطرود و عشق به خدمت رسانی ..........شنبه 22 تیر 1398

علت ترک جلسه وزیر صمت در دیدار با دکتر حسینی وهیات همراه چه بود؟..........شنبه 22 تیر 1398

لابی غربی و بی توجهی مسئولان شاهرودی..........شنبه 22 تیر 1398

شاهواری که باید با دستور وزیر تعطیل می شد..........شنبه 22 تیر 1398

شاهرودی بودن یا نبودن؟ مساله اینست!..........شنبه 22 تیر 1398

ای که دستت می رسد کولر را خاموش کن..........شنبه 22 تیر 1398

شلیک به قلب آموزش های هنری..........شنبه 22 تیر 1398

امان از بی فرهنگی..........شنبه 22 تیر 1398

آسفالت جاده جنگل ابر و یک بازی سیاسی خیلی بد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

راه نجات محیط زیست..........شنبه 22 تیر 1398

درود بر غیرت مردم ابر..........شنبه 22 تیر 1398

منافع شاهرود و میامی قابل معامله نیست..........شنبه 22 تیر 1398

نگاه به کدام تولید ؟..........شنبه 22 تیر 1398

میامی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است؟!!..........شنبه 22 تیر 1398

یک طرح عالی و یک ایراد اساسی..........شنبه 22 تیر 1398

یک شورا چه ها که بر سر یک شهر می آورد!!!..........شنبه 22 تیر 1398

همتی باز هم تریبون گرفت!!!..........شنبه 22 تیر 1398

وقتی کسی استعفا نمی دهد!..........شنبه 22 تیر 1398

مرگ برای همسایه..........شنبه 22 تیر 1398

چرا عاقل کند کاری؟ ..........شنبه 22 تیر 1398

سفر امید آوای اسفند بر فراز کویر زمان آباد ..........دوشنبه 3 تیر 1398

کلنگ زنی جاده ابر و باخت بزرگ تشکل های زیست محیطی شاهرود..........دوشنبه 3 تیر 1398

شکایت یکی از اعضای دفتر نماینده شاهرود در مجلس از سعید ایمانی،روزنامه نگار شاهرودی توسط دادگاه رد شد. ..........دوشنبه 3 تیر 1398

حلقه یاران یک رویه غلط در شاهرود ..........دوشنبه 3 تیر 1398

بیمارستان بهار و یک طرح عجیب ..........دوشنبه 3 تیر 1398

یادبود مردی که صادقانه خدمت کرد..........دوشنبه 3 تیر 1398

همه پستها